Úvod Novinky Zaujímavosti
Zo samopalov vystrelili 113-krát. Takto si riešili účty mafiáni v D. Strede
Zo samopalov vystrelili 113-krát. Takto si riešili účty mafiáni v D. Strede

Zo samopalov vystrelili 113-krát. Takto si riešili účty mafiáni v D. Strede

Jeden z najväčších masakrov histórie slovenského podsvetia. Aj tak sa hovorí o poprave gangu pápayovcov v Dunajskej Strede.

Udialo sa tak 26. marca v roku 1999. Do baru Fontána nabehlo trio maskovaných útočníkov, ktorí sa vydávali za policajných kukláčov.

Hosťom na prízemí prikázali ľahnúť si na zem. Ďalší dvaja útočníci vybehli na poschodie, kde spustili paľbu zo samopalov.

Na mieste usmrtili 9 ľudí, pričom jeden zomrel po prevoze do nemocnice. Dokopy vystrelili najmenej 113-krát.

Išlo o skupinu ľudí gangu Pápayovcov, medzi ktorými bol aj sám Tibor Pápay.

„Ten, kto si túto vraždu objednal, išiel na istotu,“ povedal bývalý riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ SR JUDr. Ján Dický.

Kto za masakrom stál, však v tej chvíli nebolo jasné. Viacerí sa ale domnievali, že išlo o Ľudovíta Sátora, čo následne potvrdilo aj vyšetrovanie.

Obe skupiny mali medzi sebou nezhody, čo napokon videlo k ohavnému činu, ktorý otriasol celým Slovenskom.

„Domnievam sa však, že to nemusel byť Lájoš Sátor. Aj keď mnohé k nemu smeruje, tým objednávateľom mohol byť Tomáš Vida,“ hovorí publicista Milan Žitný.

„Patril k významným ekonómom v podsvetí a mnoho biznisov kazil. Nasvedčuje tomu aj to, že bol krátko po vražde pápayovcov tiež zavraždený,“ dodal Žitný.

Obete prišli bez zbraní

Zaujímavosťou bolo, že všetci prišli na inkriminované miesto bez zbrane.

„Papa Joe, ako prezývali Tibora Pápaya, nechodil ani len na záchod bez revolveru,“ povedal bývalý kriminalista Ján Bazovský.

„Ale tu? Desať ľudí sedí pri stole a hrá karty. Oni museli bezhranične dôverovať tomu, kto ich tam pozval,“ myslel si Bazovský.

V ten deň mali všetci zavraždení členovia gangu dostať informáciu o vykonávaní bezpečnostnej akcie polície v Dunajskej Strede.

Nebolo pochýb, že viacerí majú zbraň v nelegálnej držbe a chceli sa tak vyhnúť prípadným nedorozumeniam s mužmi zákona.

RTVS online:

„Vykonávatelia boli veľmi dobre pripravení. Aj samotné prevedenie bolo veľmi účinné a vysoko profesionálne,“ dodáva JUDr. Ján Dický.

Slepá dôvera sa napokon členov gangu stala osudná. Masaker potom uvoľnil miesto pre spomínaného mafiána Lájoša Šátora.

Hoci Dunajská Streda prišla o násilných ľudí, atmosféra v meste nebola vôbec lepšia. Moc po nich kontinuálne prevzala práve Sátorova skupina. A praktiky ostali.

Čo sa napokon v meste dialo a ako pokračovala éra mafiána Ľudovíta Šátora, sa dozviete v úvodnej časti dokumentárnej série Súmrak Bossov.

Všetky epizódy nájdete voľne dostupné v našom archíve a rovnako aj predošlú sériu Mafiáni.

Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia