Lesnícke drevárske múzeum vo Zvolene patrí k unikátnym pracoviskám v dokumentácii prírody, ktoré každý rok na Medzinárodný deň múzeí (18. mája) víta stále nových návštevníkov:
„Chodia k nám od maličkých škôlkárov, cez žiakov základných škôl, stredoškolákov, vysokoškolákov, až po rodiny s deťmi, ale zavítajú k nám aj starí rodičia s vnúčatami.“
RTVS online
Takto vymenúva kategórie z radov návštevníkov v Rádiu Slovensko vedúca Lesníckeho drevárskeho múzea vo Zvolene Veronika Horská Šebíková, veď ich expozície sú skutočne populárne:
„Stálou expozíciou je drevo vždy živé a druhou výstava hlas lesa.“
Rozvoj baníctva v stredoveku vyvolal potrebu ochrany lesa, keď už panovníčka Mária Terézia u nás zaviedla v 18. storočí Lesný poriadok pre Uhorsko.
Lesnícke drevárske múzeum vo Zvolene.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes patrí Slovensku druhé miesto v Európe v lesnatosti svojho územia hneď po najlesnatejšom štáte Fínsku.
Kyslík a voda je život
Voda nesie do prírody život ako krv v žilách ľudí.
Môžeme to vidieť na mnohých lesných studničkách.
Unikátna je aj prírodna pamiatka Vychylovské prahy, ktorá je v správe Štátnej ochrany prírody a nájdeme ju na Kysuciach.

Lesník Jozef Zatlukal stál pri projekte náučného chodníka vo Vychylovke, veď „les to sú pľúca a krv krajiny,“ keďže stromy „produkujú kyslík a zadržujú vodu v prírode“ a tak v celej krajine.
O význame lesov pri prechádzke prírodou pre človeka nehovoriac, keď ako pripomína aj vedúca Lesníckeho drevárskeho múzea vo Zvolene Veronika Horská Šebíková vo vysielaní Rádia Slovensko, „sme počas pandémie chodili častejšie do prírody“ .
Deti na Kysuciach
Na medzinárodné výročie múzeí sa tak o význame lesa môžeme dozvedieť viac nielen vo Zvolene.
Unikátnu náučnú cestu lesom ponúkajú školám lesníci z Čadce v Skanzene v Múzeu kysuckej dediny:
„Učí deti vnímať les cez zážitky.“
Vysvetľuje Jozef Zatlukal (na snímke) pri interaktívnej tabuli, z ktorej si deti môžu púšťať zvuky zvierat v lese a skúmať ich stopy.
Zároveň sa na tomto náučnom chdoníku deti naučia rozoznávať plody, či listy stromov.
Prípadne sa môžu zviesť na technickej pamiatke úvraťovej železničke, ktorú k nám do Vychylovky chodia obidvovať turisti z celého sveta.
Viac o Medzinárodnom dni múzeí a otvorení týchto inštitúcií po celom Slovensku sa dozviete z vysielania a z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.