MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Akú vzácnosť ukrýva opátstvo nad Hronom?
Akú vzácnosť ukrýva opátstvo nad Hronom?

Akú vzácnosť ukrýva opátstvo nad Hronom?

Vydajte sa do Banskobystrického kraja a nájdete aj ďalšie atrakcie a zaujímavosti, o ktorých ste možno nevedeli.

Nitrianske biskupstvo opakovane upozorňuje, že nejde o senzáciu.

Rektor Baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Mons. Peter Brodek opakovane počas pandémie letel v lietadle ponad Slovensko s relikviou Kristovej krvi.

Skutočná rozprávka

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V Dámskom klube na Jednotke predsedkyňa Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrického samosprávneho kraja Daniela Volenská hovorila o atrakciách tohto regiónu:

„Patrí k nim aj Hronský Beňadik.“

Nielen domáci, ale najmä zahraniční turisti obľubujú destinácie, kde sa majú možnosť dotknúť histórie. Daniela Volenská zdôraznila:

„Banskobystrický región je rozprávkový kraj za horami, za dolami.“

šatka-biskupstvo

História nech znie akokoľvek rozprávkovo prináša hmatateľné dôkazy. Nitrianske biskupstvo na svojej stránke uvádza:

„Na Slovensku sa nachádza starobylá relikvia Kristovej Krvi, ktorej prítomnosť nemá na Slovensku obdobu. Relikvia Kristovej Krvi je už vyše 500 rokov opatrovaná a uchovávaná v benediktínskom kláštore v Hronskom Beňadiku. Ide o časť látky, ktorá je nasiaknutá Krvou Ježiša Krista a je vložená do takmer 1 meter vysokého relikviára. Relikviu pôvodne daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi, a on ju zasa daroval benediktínskemu Opátstvu v Hronskom Beňadiku v roku 1483.“

šatka-Peter-Brodek-biskupstvo

Proti moru aj pandémii


Predpokladá sa, že dar pápeža Pavla II. kráľovi Matejovi Korvínovi z 15. storočia z vatikánskych archívov je kúsok z Veronikinej šatky. Tú podala Veronika na krížovej ceste Ježišovi a on si do nej utrel svoju od mučenia krvavú tvár. V minulosti relikviou prežehnávali celý národ. Biskupstvo ďalej uvádza:

„Keď na Slovensku zúril mor, odkrývali relikviu, pričom prosili o odpustenie hriechov, Božie zľutovanie a o odvrátenie pohromy pre Kristovu Krv.“

Počas pandémie s relikviou požehnával z lietadla pri preletoch ponad Slovensko ako sa ďalej vo vyhlásení biskupstva uvádza:

„Mons. Brodek udeľoval požehnanie celému Božiemu ľudu, chorým, lekárom, zdravotníkom v nemocniciach, záchranárom, vojakom, či policajtom, všetkým obyvateľom Slovenska s úmyslom odvrátenia coronavírusovej epidémie a všetkých ťažkostí, ktoré sú s ňou spojené.“

šatka-lietadlo-biskupstvo

Mohutné stavby opátstva v Hronskom Beňadiku na vysokej skale nad Hronom sú neustále vyhľadávanou turistickou atrakciou. Viac sa o nej ako aj o ďalších možnostiach cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

Foto: www.biskupstvo-nitra.sk, TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia