MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Pozrite si cestu za slobodou a demokraciou v našom dokumente
Pozrite si cestu za slobodou a demokraciou v našom dokumente

Pozrite si cestu za slobodou a demokraciou v našom dokumente

Dejiny 17. novembra ukazujú, že fašizmus a komunizmus sú rovnaké režimy.

Málokedy je v histórii jeden dátum dôležitý pre viaceré výročia. Takým sa u nás stal 17. november. Vyberte sa vďaka unikátnemu dokumentu z dielne Sekcie nových médií RTVS po stopách, ako sa rodila naša súčasnosť.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Prvá Československá republika zanikla po tzv. Mníchovskom diktáte. V Mníchove podpísali štáty Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko 30. septembra 1938 dohodu s Nemeckom reprezentovaným Adolfom Hitlerom. Podľa nej muselo Československo nútene odstúpiť Nemecku pohraničné územie a prvá republika sa rozpadla na Protektorát Čechy a Morava a vojnový Slovenský štát.

Medzinárodný deň študentstva sa na celom svete pripomína na pamiatku smrti českého študenta medicíny Jana Opletala v Prahe. Jan Opletal zomrel 11. novembra 1939 na následky streľby fašistov na protinacistickej demonštrácii 28. októbra 1939. V tento deň pripomínajúci vznik prvej Československej republiky z roku 1918, zastrelili v roku 1939 fašisti v Prahe aj 22 ročného pekárskeho robotníka Václava Sedláčka.

Následný pohreb Jana Opletala 15. novembra 1939 sa zmenil opäť na protinacistickú demonštráciu. Vtedajší ríšsky protektor Konstantin von Neurath nariadil ako odplatu od 17. novembra na tri roky zatvorenie vysokých škôl. Zavraždení boli deviati predstavitelia študentských organizácií:

 • JUDr. Jaroslav Klíma, predseda Národného zväzu českého študentsva v Čechách a na Morave
 • JUC. Josef Adamec, konateľ Národného zväzu českého študentsva v Čechách a na Morave
 • JUDr. František Skorkovský, predseda zahraničného odboru Národného zväzu českého študentsva v Čechách a na Morave
 • PhDr. Jan Weinert, predseda Zväzu českého študentsva v Čechách
 • JUC. Bedřich Koula, konateľ Zväzu českého študentsva v Čechách
 • Václav Šaffránek, zapisovateľ Zväzu českého študenstva v Čechách
 • MUC. Jan Černý, študentský aktivista
 • Ing. Marek Frauwirth, slovenský študentský aktivista
 • Doc. PhDr. Josef Matoušek, predseda študentského odboru výboru Národného súručenstva

Aktivita Alexandra Dubčeka bola potlačená

Na pamiatku týchto jedenástich obetí bol 17. november stanovený Medzinárodnou študentskou úniou za Deň študentstva už v roku 1941. Po Druhej svetovej vojne, keď po oslobodení Červenou armádou opäť vzniklo Československo tu v prvých voľbách v roku 1946 vyhrali komunisti, hoci na Slovensku prvenstvo získala Demokratická strana. Komunisti definitívne prevzali moc vďaka puču vo februári 1948. Totalita zažila odmäk až o 20 rokov vďaka reformným komunistom na čele s Alexandrom Dubčekom v roku 1968. Táto snaha o reformu stroskotala. Sovietsky zväz reprezentovaný Leonidom Brežnevom zorganizoval vojenskú okupáciu Česko – Slovenska. Tá trvala do roku 1989.

nežná-Jakub-Kotian-TASR

Dovtedy vládli komunisti tvrdou mocenskou rukou a nazývali sami toto obdobie ako normalizácia. V jej časoch sa podarilo zorganizovať len jeden verejný protest a to na Slovensku 25. marca 1988 v Bratislave. Sviečkovú demonštráciu organizovali náboženskí aktivisti združení okolo Jána Čarnogurského. Toho vzali komunisti do väzenia spolu s ďalšími z tzv. Bratislavskej päťky. Jej členmi boli:

 • Ján Čarnogurský, katolícky aktivista a advokát
 • Miroslav Kusý, filozof, bývalý člen KSČ a signatár Charty 77
 • Hana Ponická, spisovateľka
 • Anton Selecký, katolícky publicista
 • Vladimír Maňák, bývalý straník a lekár

Po smrti Brežneva v roku 1982 sa od roku 1985 na čelo Sovietskeho zväzu dostal Michail Gorbačov. Presadzoval tzv. „glasnosť a perestrojku“, teda hlasnosť a prestavbu. Skostnatený komunistický režim v ČSSR toho nebol schopný.

V Bratislave policajti nezasiahli

V okolitých štátoch spadajúcich do tzv. socialistického tábora sa režimy začali rúcať, keď 9. novembra 1989 dokonca východné Nemecko otvorilo hranice do západného Nemecka a začal sa rúcať Berlínsky múr.

nežná-Daniel-Veselský-TASR

V predvečer Dňa študentstva asi tristo študentov vytvorilo reťaz od terajšieho Hodžového námestia v Bratislave, až pred budovu ministerstva školstva. Bola to druhá demonštrácia od roku 1968 v celom Česko – Slovensku za občianske a ľudské práva. Štátna tajná polícia ŠtB proti nej nezasiahla. Naopak, podobnú demonštráciu na druhý deň v Prahe 17. novembra komunistický režim tvrdo potlačil.

Čo nasledovalo a ako sa zrodila naša súčasnosť reprezentovaná v dejinách originálne jedným dátumom 17. novembrom, sa dozviete z nášho dokumentu a z archívu vysielania RTVS.

Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia