MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Brankovský vodopád v Nízkych Tatrách býva v zime najkrajší
Brankovský vodopád v Nízkych Tatrách býva v zime najkrajší

Brankovský vodopád v Nízkych Tatrách býva v zime najkrajší

Ani ak si buchnete hlavu stokrát o strom, strapatú šišku nezískate.

Na Brankov: na bočný hrebeň Nízkych Tatier sa oplatí ísť aj v zime. Liptov patrí k našim najnavštevovanejším turistickým regiónom. Lákadlom je najvyšší vodopád Nízkych Tatier Brankovský s výškou 55 metrov.

Ako pre Televíkend vysvetlil Milan Kolčák z Informačného centra Ružomberka, dôvod zimnej turistiky je jednoduchý:

„Vodopád má málo vody. Namŕza preto do nádherných ľadových útvarov.“

Brankovský-RTVS.jpg

Klope a kŕmi sa aj šiškami

Prístup k vodopádu nie je náročný a dá sa zvládnuť aj s deťmi. Milan Kolčák radí:

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


„Skúste trasu z Podsuchej, čo je časť Ružomberka a sú tam odstavné plochy na zaparkovanie auta. Trasu však môžete končiť aj inde. Využite preto autobusy. Potom sa môžete vybrať k vodopádu, hrebeňom prejsť cez Brankov na Ostrô a zísť v Bielom Potoku, čo je tiež časť Ružomberka.“

Ak po ceste nájdete pod smrekom „šišaté“ šišky, je vysoko pravdepodobné, že tam obeduje obľúbený lesný vtáčik ďateľ. Ten sa v zime kŕmi semenami zo šišiek smrekov. Vieme o ňom aj vďaka typickému klopaniu do kôry stromov.

Ďobanie ďatľa. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dokáže ďobnúť zobákom stokrát za minútu. Preto Gregora Mareša zaujímalo, či ho z ďobania nebolí hlava a aký to má vplyv na jeho mozog. Pre Rádio Slovensko zistil:

„Do drobných deformácii svojho tela dokáže rozptýliť až 99,7 percenta kinetickej energie. Ani zvyšné tri desatiny percenta energie nezasiahnu mozog. Kým sa k nemu táto energia dostane, rozloží sa medzi zobák, lebku a jazylku.“

Brankovský-vodopád-Miroslava-Mlynárová-TASR

Teplo vzniká zo zobáka

Jazylka je kosť na krku medzi bradou a hrtanom. Podopiera jazyk a odstupujú z nej viaceré svaly. Skúmanie ďatľa si dali za cieľ čínski vedci. Gregor Mareš dodal:

„Vedci zistili, že pri ďobaní zobákom vzniká teplo, ktoré by mohlo mozog ďatľa zahrievať. Preto si ďatle robia v ďobaní prestávky. Výskum ďobania má využitie napríklad pre konštruktérov technologických zariadení od áut cez ochranné prilby, až po komunikačné a navigačné družice. Kolízie, ktoré hrozia na obežnej dráhe sú totiž najničivejšie, akým môžu byť ľudia vystavovaní.“

Všímať si šišky a trebárs vtáčiky na túre spolu s deťmi môže byť nielen poučné. Ako totiž upozornil Milan Kolčák pre Televíkend:

„V zime si treba dávať pozor, lebo z Brankovského vodopádu zmeneného na ľadopád zvyknú odpadávať kusy ľadu. Neodporúčam preto ísť až úplne k nemu.“

Brankovský-Miroslava-Mlynárová-TASR

Zostup má aj výstup

Záverečná časť výstupu k ľadopádu je zaistená retiazkami, aby sa ľudia náhodou pri tom nepošmykli. Ak pokračujete ďalej až na vrchol Veľkého Brankova, budete odmenení nádhernými výhľadmi na Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Nízke Tatry, lebo ako zdôrazňuje Milan Kolčák:

„Tá trasa nie je veľmi navštevovaná, ale výhľady stoja za námahu.“

Z Brankova (1177 m n. m.) vidíte najvyšší vrch Veľkej Fatry Ostredok (1596 m n. m.) aj najvyšší vrch Malej Fatry Veľký Kriváň (1708 m n. m.). Pri zostupe môžete vystúpiť ešte na vrch Ostrô (1067 m n. m.), o ktorom Milan Kolčák povedal:

Brankovský-Ostrô-RTVS

„Výstup na Ostrô nie je taký ostrý a sú odtiaľ výhľady aj na Vysoké Tatry, či Kriváň. Potom zísť do Bieleho potoka je ťažšie. Zostup už ostrý je a šmýka sa.“

Pri 12 km túre Podsuchá – Brankovský vodopád – Veľký Brankov – Ostrô – Brdisko – Biely Potok máte prevýšenie tisíc metrov. Turistický čas je: 5 hodín a 40 minút. Viac sa aj o iných čarovných túrach dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR, RTVS, FB Televíkend

Živé vysielanie ??:??

Televízia