Ako prvú u nás sprístupnili Jasovskú jaskyňu už v roku 1846. Zapísali ju aj na zoznam dedičstva UNESCO.
RTVS online
Muzika pri prehliadke
Jasovskú jaskyňu poznali už v stredoveku, o čom svedčí nápis z roku 1452, ktorý pochádza z husitských čias. Najstarší nápis v slovenských jaskyniach zaznamenáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa. Ľudia jaskyňu využívali však už dávnejšie. Podľa archeologických vykopávok aj v mladšej dobe kamennej. Je zimoviskom až 19 druhov netopierov.
Moderátor Rádia Slovensko Richard Dedek však vo vysielaní svojho cestovateľského Dedekra predviedol iný unikát:
„V Jasovskej jaskyni vám pri prehliadke zahrajú na kvaple.“
Dedeker: Jasovská jaskyňa a okolie Košíc.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kam hádžu peňaženky?
Vypočujte si túto jedinečnú nahrávku z nášho vysielania, kde odrazy z kvapľovej výzdoby znejú v harmónii takmer ako organ, alebo skylofón. V jaskyni však majú aj studňu lásky, o ktorej sa z vysielania Richarda Dedeka môžete dozvedieť:
„Povráva sa, že kto tam hodí mincu a tá minca sa dvakrát odrazí od stien studne, do roka a do dňa bude mať dotyčná osoba sobáš. Väčšinou do nej hádžu peňaženky tí, čo sa chcú rozvádzať.“
Jasovskú jaskyňu využívali ako útulok aj mnísi z tamojšieho premonštrátskeho kláštora. Pritom v Jasove postavili jedinečnú stavbu, ktorá v sebe ukrýva celý rok, ako odznelo vo vysielaní:
„Kláštor je najväčším neskoro barokovým komplexom na Slovensku. Je veľkým symbolom jedného roka. To znamená, že je jeden, má štyri vstupy ako ročné obdobia, dvanásť komínov ako mesiacov a 365 okien ako dní.“
Vo vysielaní odznejú aj informácie o lyžiarskych možnostiach v okolí Košíc, či na Kojšovskej holi a o múzeu Hámor v Medzeve sa dozviete, že tu ukuli aj 130 druhov motýk pre celé vtedajšie Rakúsko – Uhorsko. Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90