Úvod Novinky Zaujímavosti
Viete, kde v jaskyni u nás hrajú na kvaple ako na organe?
Viete, kde v jaskyni u nás hrajú na kvaple ako na organe?

Viete, kde v jaskyni u nás hrajú na kvaple ako na organe?

Jedinečná stavba tu má štyri vchody, dvanásť komínov a 365 okien, ukrýva celý rok.

Ako prvú u nás sprístupnili Jasovskú jaskyňu už v roku 1846. Zapísali ju aj na zoznam dedičstva UNESCO.

Muzika pri prehliadke

Jasovskú jaskyňu poznali už v stredoveku, o čom svedčí nápis z roku 1452, ktorý pochádza z husitských čias. Najstarší nápis v slovenských jaskyniach zaznamenáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa. Ľudia jaskyňu využívali však už dávnejšie. Podľa archeologických vykopávok aj v mladšej dobe kamennej. Je zimoviskom až 19 druhov netopierov.

Jasov-jaskyňa-Milan-Kapusta-TASR

Moderátor Rádia Slovensko Richard Dedek však vo vysielaní svojho cestovateľského Dedekra predviedol iný unikát:

„V Jasovskej jaskyni vám pri prehliadke zahrajú na kvaple.“

Dedeker: Jasovská jaskyňa a okolie Košíc. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Kam hádžu peňaženky?

Vypočujte si túto jedinečnú nahrávku z nášho vysielania, kde odrazy z kvapľovej výzdoby znejú v harmónii takmer ako organ, alebo skylofón. V jaskyni však majú aj studňu lásky, o ktorej sa z vysielania Richarda Dedeka môžete dozvedieť:

„Povráva sa, že kto tam hodí mincu a tá minca sa dvakrát odrazí od stien studne, do roka a do dňa bude mať dotyčná osoba sobáš. Väčšinou do nej hádžu peňaženky tí, čo sa chcú rozvádzať.“

Jasov-Milan-Kapusta-TASR

Jasovskú jaskyňu využívali ako útulok aj mnísi z tamojšieho premonštrátskeho kláštora. Pritom v Jasove postavili jedinečnú stavbu, ktorá v sebe ukrýva celý rok, ako odznelo vo vysielaní:

„Kláštor je najväčším neskoro barokovým komplexom na Slovensku. Je veľkým symbolom jedného roka. To znamená, že je jeden, má štyri vstupy ako ročné obdobia, dvanásť komínov ako mesiacov a 365 okien ako dní.“

Vo vysielaní odznejú aj informácie o lyžiarskych možnostiach v okolí Košíc, či na Kojšovskej holi a o múzeu Hámor v Medzeve sa dozviete, že tu ukuli aj 130 druhov motýk pre celé vtedajšie Rakúsko – Uhorsko. Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia