Úvod Novinky Zaujímavosti
Slovenský Jánošík a urozprávaný český Gašparko dostali prestížneho Erika
Slovenský Jánošík a urozprávaný český Gašparko dostali prestížneho Erika

Slovenský Jánošík a urozprávaný český Gašparko dostali prestížneho Erika

Spoločná rozprávka aj 30 rokov po rozdelení zbiera ocenenia.

Koprodukcia Bratislavského bábkového divadla (BBD) a Divadla Drak z Hradca Králové získala ocenenie Českého strediska Medzinárodnej únie bábkarov.

Jánošík-Gašparko-archív

Cena Erik patrí súborom za spoločnú inscenáciu „Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko“.

Ako uviedol z marketingu BBD Stanislav Várady:

„Ocenenie získali po účasti na 33. ročníku prehliadky bábkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem, ktorú organizuje Spolok na vydávanie časopisu Loutkář spolu s Českým strediskom UNIMA.“

Stanislav Várady dodal, že Cena Erik je ocenením pre najinšpiratívnejšiu bábkarskú inscenáciu, uvedenú v predchádzajúcej divadelnej sezóne.

Cenu udeľuje České stredisko Medzinárodnej únie bábkarov UNIMA na základe hlasovania oslovených odborníkov na bábkové a alternatívne divadlo.

Ocenená inscenácia vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska ako koprodukčný projekt BBD a českého Divadla Drak.

Dokopy piaty úspech

Jánošík-archív

Text pripravil niekdajší dramaturg BBD Peter Galdík a riaditeľ Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

O režisérsku stoličku sa podelili umelecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu zložil Daniel Čámský.

V inscenácii účinkujú členovia oboch umeleckých súborov Frederika Kašiarová, Peter Pavlík v alternácii s hosťom Ľubošom Janákom, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková.

Várady pripomína, že pre tvorcov a účinkujúcich je to už piaty úspech.

Inscenácia získala aj hlavnú cenu na medzinárodnom festivale Spectaculo Interesse, režiséri Šimon Spišák a Jakub Vašíček dostali českú Cenu Divadelných novín 2023 za réžiu.

Herec Ľubomír Piktor získal za postavu Jánošíka Výročnú cenu Literárneho fondu a bol v širšej nominácii na českú Cenu Thálie 2023.

25 50 75 90
babkovedivadlo.sk, TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia