logo letnej olympiády v Paríži 2024

O olympiáde

Základné informácie o olympiáde

Letné olympijské hry v Paríži v 2024 sa konajú v období od 26. júla do 11. augusta. Dejiskom najväčšieho športového podujatia roka sa stalo hlavné mesto Francúzska už tretíkrát v histórii.

Rovnaký počet olympijských hier má už iba Londýn.

Zastúpenie Slovenska

Na XXXIII. Olympijských hrách nebudú chýbať ani slovenskí športovci. Nominácia 17. apríla pozostáva zo štrnástich miesteniek, čo predstavuje najnižší počet v ére samostatnosti.

Na olympijských hrách v Tokiu pre porovnanie štartovalo 41 slovenských športovcov, čo bolo predošlé minimum.

Najväčšie zastúpenie má strelectvo (6) a vodný slalom (4). Do týchto športov sa zároveň vkladajú aj najväčšie nádeje.

Po 28 rokoch bude Slovensku na OH chýbať štvorkajak.

Kvarteto Denis Myšák, Samuel Baláž, Csaba Zalka a Adam Botek sa v minuloročných MS neprebojovalo do A-finále. Bola to pre nich jediná šanca, ako sa dostať na olympiádu.

Na LOH v Paríži sa nepredstaví ani slovenský víťaz striebornej medaily za golf z posledných olympijských hier Rory Sabbatini. Obhajca striebra už nesúťaží v PGA Tour a vo svetovom rebríčku výrazne klesol.

Otvárací ceremoniál

Otvárací ceremoniál je naplánovaný na 26. júla na rieke Seina, kde by sa športovci mali plaviť na lodiach. Mohol by sa však presunúť na štadión Stade de France, ak by krajine hrozila veľká bezpečnostná hrozba.

Okrem Paríža bude športové podujatia hostiť ďalších 16 miest rozmiestnených po metropolitnom Francúzsku.

Rusi a Bielorusi

Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť v Paríži súťažiť. Medzinárodný olympijský výbor im to umožnil pod neutrálnou vlajkou.