Logo Pečie celé Slovensko

O šou

Najsladšia šou jesene, ktorú si diváci RTVS zamilovali, sa v roku 2023 vrátila s treťou sériou. Prečo ju zbožňujú aj ľudia na celom svete?

Pečie celé Slovensko je cukrársko - pekárska súťaž, ktorej cieľom je nájsť najlepšiu pekárku či pekára. O titul amatérskeho majstra pekára či majsterky pekárky bojuje v šou dvanásť súťažiacich, ktorých vyberá porota na kastingoch.

Na víťaza alebo víťazku čaká skvelá príležitosť zviditeľniť sa, stáž u pekárky Natache Pacal a tiež možnosť venovať sa ďalej svojej vášni profesionálne. Pečie celé Slovensko vychádza z britského originálu The Great British Bake Off.

Televízna šou o pečení vznikla v roku 2010 vo Veľkej Británii a odvtedy ju prebrali viaceré televízie vo svete (Kanada, Austrália, Dánsko, Ukrajina, ..). V roku 2021 sa prvýkrát dostala na Slovensko, kde ju vysielala RTVS na Jednotke v nedeľu večer.

Porotkyne a moderátori pekárskej šou Pečie celé Slovensko 3

Víťazom prvej série Pečie celé Slovensko sa v roku 2021 stal Miroslav „Miňo“ Macuľa, ktorý presvedčil porotu o svojich kvalitách takmer v každom kole. Pripomeňte si ešte raz, ako vyzerala prvá séria v nasledujúcom videu.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Víťazkou druhej série Pečie celé Slovensko sa Lucia Gyenesová , ktorej precízna práca a vášeň pre pečenie dokázala priviesť až do úspešného konca. Inšpirujte sa všetkými Luciinými receptami , s ktorými zahviezdila v pekárskej šou.

Po 11 týždňoch pečenia sa skončila aj tretia séria Pečie celé Slovensko v roku 2023. Víťazkou, Majsterkou pekárkou sa stala študentka Timi Strnálová.

RTVS pripravuje aj 4. sériu najsladšej šou o pečení. Prihlasovanie na kastingy je už uzatvorené a už na jar sa začne natáčať ďalšia séria s novou finálovou dvanástkou pekárov a pekárok.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Formát

Šou kopíruje formát britského originálu, ktorý v roku 2010 prvýkrát odvysielala BBC. Počas desiatich týždňov sa finalisti snažia preukázať svoje schopnosti.

Pečenie súťažiacim pekárskej šou Pečie celé Slovensko uľahčí aj profesionálne kuchynské zázemie v stane v areáli kaštieľa Theresia Chateau v Bernolákove .

Tri výzvy

Na dvanástich finalistov čakajú v každej z 11 epizód trojica výziev – osobná, technická a kreatívna. V nich súťažiaci pečú nielen vlastné zákusky, koláče a torty, ale vyskúšajú si aj tradičné slovenské či svetové recepty.

Porotkyne oceňujú pri každej výzve pôsobivosť, originalitu, prepracovanosť a samozrejme aj chuť ich výtvorov.

Osobná výzva – v každom kole je osobná výzva prvou, ktorá preveruje pekárske zručnosti finalistov. Finalisti si na osobnú výzvu pripravujú vlastné recepty, vďaka ktorým porotkyne aj diváci spoznajú bližšie jednotlivých súťažiacich, ich príbeh, zázemie.

Technická výzva – výzva, ktorá prekvapí v každom kole všetkých. Ako jediná z troch výziev vopred nie je daná a jej presné zadanie sa súťažiaci dozvedia až počas jednotlivých kôl. Pri technických výzvach je pritom dôležité poctivé čítanie technologických postupov a držanie sa presných pokynov uvedených na receptoch.

Kreatívna výzva – výzva výziev, ktorá je vždy poslednou v každej epizóde a trvá najdlhšie. Súťažiaci v nej predvedú to najlepšie, čo v nich je. Na kreatívnu výzvu sa pripravujú vopred a tvoria v nej svoje najprepracovanejšie recepty.

Moderátori a porotkyne pri hodnotení technickej výzvy.jpg

Hlavne s láskou

Šou Pečie celé Slovensko je výnimočná svojou atmosférou. Počas natáčania prvej aj druhej série vznikli medzi účastníkmi, ale aj porotcami a moderátormi priateľstvá, ktoré spája (nielen) láska k pečeniu.


Špeciály

Okrem jednotlivých súťažných kôl mohli diváci RTVS sledovať aj niekoľko špeciálov Pečie celé Slovensko.

V prvej sérii pekárskej šou v roku 2021 to bol Vianočný špeciál, v ktorom svoje pekárske zručnosti ukázali známe tváre, ako: moderátorka Janette Štefánková, moderátor Ľubomír Bajaník, Adela Vinczeová, Dano Dangl, hudobníčka Andrea Bučko a spevák Štefan Štec.

V silvestrovskom špeciále sa zase o zábavu a chutné výtvory postarali: Marianna Ďurianová, Sväťo Malachovský, Alena Heribanová, Petra Polnišová, Martin Valihora a Titusz Tóbisz.

Veľkonočný špeciál Pečie celé Slovensko.jpg

V druhej sérii Pečie celé Slovensko sa po finále, v ktorom vyhrala pekárka Lucia, predstavili vo vianočnom špeciále Katka Knechtová, Diana Mórová, Zuzana Šebová, Simona Simanová, Klaudia Guzová, Boris Valábik, Roman Bomboš a Sajfa.

Silvestrovský špeciál nahradil špeciál veľkonočný a v ňom sa za pekárske stoly v stane v Bernolákove postavili pekári z prvej aj druhej série Pečie celé Slovensko.

Prvú sériu reprezentovali: pekárka Katka, Alenka a víťaz šou Miňo . Z druhej série to boli: víťazka Lucka, pekárka Lenka a pekár Ďoďo.


Predchádzajúce série