Charta 77

Charta 77

V relácii Po stopách pamäti, ktorú pre Vás pripravujú Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský, si v roku 2022 pripomíname aj okrúhlych 45 rokov od vzniku Charty77 a príbehy, ktoré sa za ňou skrývajú, si budeme pripomínať aj v našom vysielaní. Prinášame Vám v rámci našej relácie špeciálny cyklus Charta77 –signatári zo Slovenska.

Chartu77 ako protest proti normalizačnému režimu a za dodržiavanie ľudských práv podpísalo približne 1883 ľudí. Počty však hovoria, že iba zlomok bol zo Slovenska - odhady historikov sa pohybujú od štyridsať do niečo vyše šesťdesiat ľudí. Ako sa teda dostala Charta77, ktorú dodnes považujú mnohí za záležitosť pražskej kaviarne do považských strojární či na košické sídlisko? Kto boli vlastne signatári Charty 77 zo Slovenska? Prečo ju podpísali? Aké boli ich motivácie? A zmenilo im to život. Za každým podpisom sa skrýva konkrétny príbeh a každý mesiac Vám prinesieme jeden z nich.

1. diel Príbeh chartistov Mariána Zajíčka a Róberta Gombíka: Ako kňazi sme voči charte nemohli byť ľahostajní.

2. diel Príbeh Miroslava Lehkého: V čase disentu som bol kybernetik, po nežnej revolúcii hovorca Charty77 aj vyšetrovateľ komunistických zločinov.

3. diel Príbeh Tibora Novotku: Totalitný režim zo mňa urobil celoživotného antikomunistu.

4. diel Príbeh Martina Becka Matuštíka: Bol som na jednej z Patočkových posledných prednášok. Chartu som podpísal na ceste za slobodou.

5. diel Príbeh Kyry Matuštík: „Bola som rebel.“ Od umenia sa dostala k revolte, undergroundu aj Charte 77.

6. diel Príbeh manželov Komárovcov, ktorí podpísali Chartu 77 spoločne: Tí, ktorí štípali režim

7. diel Prečo ju podpísali Dominik Tatarka, Hana Ponická, Miroslav Kusý a spoločne tiež manželia Ľudovít a Mária Didiovci?


autori: Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský