Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Nočná pyramída - hosť

Nočná talkshow Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Naši moderátori do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života.
O roku 2018 spravidla raz do mesiaca (v piatok) ponúka Rádio Slovensko historickú NP, ktorá je venovaná významný výročiam v našej novodobej histórii. Od februára 2023 sa relácia Veda SK stala súčasťou Nočnej pyramídy. Vedeckú Nočnú pyramídu moderuje Stanislav Ščepán, prináša diskusné fórum vždy dvoch špičkových vedeckých osobností na konkrétnu tému. Čiastočne polemické, vysvetľujúce a zasadené do širšieho kontextu a s presahom do viacerých vedných oblastí. Ambíciou tohto formátu Rádia Slovensko a SAV je vytvorenie priestoru na popularizáciu špičkových osobností SAV, na prezentáciu zaujímavých vedeckých tém a výsledkov výskumov v širšom spoločenskom kontexte. Vedecká NP je vo vysielaní Rádia Slovensko raz do mesiaca (každý štvrtý pondelok).

Vysiela sa: pondelok až piatok od 22:20 do 24:00
Popis epizódy
Špičková prekladateľka a tlmočníčka portugalského jazyka, aktuálne laureátka prémie Literárneho fondu za umelecký preklad knihy Všetky poviedky od Clarice Lispector. Vyštudovala portugalský a anglický jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, rok študovala aj v portugalskom Porte. Ako tlmočníčka roky sprevádzala najvyšších predstaviteľov našej krajiny v portugalsky hovoriacich krajinách, či sprevádzala oficiálne portugalsky hovoriace návštevy u nás. Pôsobí na katedre romanistiky na FiFUK, kde učí portugalský jazyk – lexikológiu, morfológiu, umelecký preklad aj tlmočenie. Dcéra jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských filozofov profesora Miroslava Marcelliho. Je matkou troch dcér, celý život je však aj psou mamou. Momentálne majú v rodine dvoch psov z útulku. S rodinou v čase koronakrízy spoznávajú Slovensko, chodia na túry a občas si prenajmú karavan. Rada športuje, zaujíma sa o ekológiu a minimalizmus. Moderuje: Katarína Martinková. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Archív - zvoľte dátum

 

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Pondelok 2.10. 22:21
  • Utorok 3.10. 22:21
  • Streda 4.10. 22:21
  • Štvrtok 5.10. 22:21
  • Piatok 6.10. 22:21
  • Pondelok 9.10. 22:21
  • Utorok 10.10. 22:21