Seriál Priznanie
Seriál Priznanie

Po stopách pamäti

Rozhlasové pásmo Po stopách pamäti alebo Kapitoly z dejín 20. storočia, o ktorých sa kedysi nehovorilo, sa venuje našej donedávna zabudnutej histórii. Autori relácie Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský prinášajú pohľad na čs. dejiny, udalosti a osobnosti, ktoré boli pred rokom 1989 komunistickým režimom zamlčiavané, zatajované, zaznávané alebo deformované. Interpretujú ich vďaka príbehom priamych aktérov - predovšetkým z nášho rozhlasového archívu alebo z archívu Ústavu pamäti národa, v spolupráci s ktorým táto relácia vzniká.
Od roku 2018 do roku 2020 pripravoval cyklus Po stopách pamäti Pavol Smolík – predstavoval v ňom jednotlivé osobnosti disentu zaznamenané v archíve Ústavu pamäti národa.
Vysiela sa každú štvrtú sobotu v mesiaci od 17.00 do 18.00.

Po stopách pamäti

Pavol Smolík: Daň za slobodu tvorby/ V tohtoročnej sérii svedectiev z čias socialistickej totality sme si zaumienili venovať sa ľuďom, ktorí sa v časoch útlaku osobitným spôsobom zaslúžili o rozvoj skutočnej spoločenskej kultúry – či už ako umelci, alebo ako osobnosti tvoriace jadrá disidentských aktivít. Spolu s hudobným skladateľom profesorom Vladimírom Bokesom sa zahĺbime do okolností, ktoré za totality sprevádzali životy mnohých slovenských tvorcov vážnej hudby. Vladimír Bokes pochádza z bratislavskej hudobnej rodiny. Po konzervatóriu pokračoval ďalej v štúdiu na VŠMU. Na oboch spomínaných školách pôsobil ako pedagóg kompozície. Bol predsedom festivalového výboru Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos – Étos a predsedom Rady Hudobného fondu. Patrí k najvýznamnejším slovenským skladateľom.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Archív - zvoľte dátum

 

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Sobota 29.01. 17:00