Po stopách pamäti

Rozhlasové pásmo Po stopách pamäti alebo Kapitoly z dejín 20. storočia, o ktorých sa kedysi nehovorilo, sa venuje našej donedávna zabudnutej histórii. Autori relácie Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský prinášajú pohľad na čs. dejiny, udalosti a osobnosti, ktoré boli pred rokom 1989 komunistickým režimom zamlčiavané, zatajované, zaznávané alebo deformované. Interpretujú ich vďaka príbehom priamych aktérov - predovšetkým z nášho rozhlasového archívu alebo z archívu Ústavu pamäti národa, v spolupráci s ktorým táto relácia vzniká. RTVS Rádio DEVÍN reláciu Po stopách pamäti vysiela v premiére každú štvrtú sobotu v mesiaci od 17.00 do 18.00.
Od roku 2018 do roku 2020 pripravoval cyklus Po stopách pamäti Pavol Smolík – predstavoval v ňom jednotlivé osobnosti disentu zaznamenané v archíve Ústavu pamäti národa.

Po stopách pamäti

Pavol Smolík: Hľadanie línii/ V tohtoročnej sérii svedectiev z čias socialistickej totality sme si zaumienili venovať sa ľuďom, ktorí sa v časoch útlaku osobitným spôsobom zaslúžili o rozvoj skutočnej spoločenskej kultúry – či už ako umelci, alebo ako osobnosti tvoriace jadrá disidentských aktivít. V tejto časti sa budeme venovať výnimočnému slovenskému výtvarníkovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý patrí k vôbec najvýraznejším osobnostiam slovenského výtvarného umenia. Jeho príbeh je zvláštny tým, že hoci sa pán Cipár nikdy otvorene nepostavil proti totalitnému režimu, dokázal si zachovať svoju dôstojnosť, svoje presvedčenie – a cestu k umeleckému úspechu nehľadal v politických vodách, ale v poctivom pravom kumšte. Nikdy sa nestal členom komunistickej strany, hoci takéto členstvo bolo v časoch totality u popredných umelcov podmienkou ich ďalšieho napredovania. Cipár však ostával na svojich pozíciách: neposluhoval, bol autentický, svoj, nikdy nesklonil šiju. Udržať sa v konkurencii mnohých umelcov, ktorí sa servilne prispôsobovali režimu – to veru nebolo ani ľahké – ani jednoduché... Mozaika postrehov o tomto tvorcovi vznikla z monografie Fedora Krišku – a z výpovedí samotného Miroslava Cipára.

Archív - zvoľte dátum

 

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Sobota 22.05. 17:00