Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

Po stopách pamäti

Rozhlasové pásmo Po stopách pamäti alebo Kapitoly z dejín 20. storočia, o ktorých sa kedysi nehovorilo, sa venuje našej donedávna zabudnutej histórii.
V ňom Vám budeme pravidelne prinášať pohľad na československé dejiny, udalosti a osobnosti, ktoré boli pred rokom 1989 komunistickým režimom zamlčiavané, zatajované, zaznávané alebo deformované.
A interpretovať ich budeme aj vďaka príbehom ich priamych aktérov - predovšetkým z nášho rozhlasového archívu alebo z archívu Ústavu pamäti národa, v spolupráci s ktorým táto relácia vzniká. Autorsky rozhlasový cyklus pripravujú spoločne Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský.
Od roku 2018 do roku 2020 pripravoval cyklus Po stopách pamäti Pavol Smolík – predstavoval v ňom jednotlivé osobnosti disentu zaznamenané v archíve Ústavu pamäti národa.
Od roku 2020 má relácia ambíciu zaznamenať prostredníctvom osobných svedectiev posledných pamätníkov aj širší kontext udalostí.

Po stopách pamäti: Pomoc z knižnice

Sobota 12.10.2019, Pavol Smolík predstavuje ďalšiu zaujímavú postavu, ktorá zohrala významnú úlohu počas novembrových udalostí roku 1989. Človeka, ktorý bol vcelku nenápadným vedúcim knižnice na Vysokej škole múzických umení, no počas Nežnej revolúcie sa stal veľkou oporou študentského hnutia. Vypočujeme si svedectvo niekdajšieho disidenta, novinára Juraja Alnera.