Digitálne rozhlasové vysielanie

Čo je to DAB+

vyhrajte DAB + rádio


DAB+ je označenie pre digitálne rozhlasové vysielanie. Je odvodené od anglického označenia Digital Audio Broadcasting. Výhodou je čistý zvuk bez šumov v stabilnej kvalite aj pri zníženej kvalite príjmu rozhlasového signálu, kde už analógové vysielanie ťahá za kratší koniec. Poslucháč vďaka rádiu s displejom dostane sprievodné digitálne informácie. Môže ísť o názov hranej skladby, meno interpreta, názov programu, dopravné informácie, informácie o počasí a rôzne iné užitočné informácie.

Rozhlasové vysielanie v systéme DAB+ je nástupcom FM vysielania. Podobne ako FM vysielanie je DAB+ vysielanie šírené sieťou pozemných vysielačov a nevyžaduje pripojenie na internet.


Čo prináša poslucháčom DAB+

vysielanie RTVS

Čistý
zvuk

športové spravodajstvo

Prehľadný
výber staníc

priame prenosy

Rádio
s displejom

šport aj z regiónov

Energetická úspora


Ako prejsť na DAB+

Prejsť na vysielanie DAB+ je jednoduché. Stačí si zaobstarať rozhlasový prijímač s označením „DAB+“ ako na obrázku a overiť možnosť príjmu podľa mapy nižšie a. Základná suma takéhoto prijímača pre domáce použite začína približne na 30 eurách. Najpredávanejšie modely, navyše s možnosťou príjmu vysielania aj cez internet alebo s bluetooth, majú cenu okolo 100 Eur. Poslucháči si DAB+ vysielanie môžu naladiť v pásme 174-230 MHz.

Symbol DAB+

Rozhlasové okruhy RTVS cez DAB+

Poslucháči môžu prostredníctvom digitálneho vysielania počúvať všetky programové služby FM vysielania RTVS (Rádio Slovensko, Rádio_FM, Rádio Devín, Rádio Regina Západ, Rádio Regina Stred, Rádio Regina Východ, Rádio Patria, Rádio Slovakia International) ale aj stanice, ktoré vysielame inak len prostredníctvom internetu (Rádio Pyramída, Rádio Junior, Rádio Litera):

Pokrytie na Slovensku

Aktuálne RTVS pokrýva DAB+ vysielaním prevažne západ Slovenska, časť stredného Slovenska a Košice a okolie.

RTVS 3.januára spustila nový vysielač Košice Dubník. Spolu s mestským vysielačom Košice Heringeš bude slúžiť na pokrytie významnej časti východného Slovenska. Spustenie tohto vysielača je významné, pretože od tejto chvíle sú všetky krajské mestá Slovenska pokryté signálom digitálneho rozhlasového vysielania RTVS.

RTVS plánuje pokrytie ďalej rozširovať.

Plánovaný rozvoj pokrytia DAB+ vysielania od začiatku apríla

Mapa pokrytia DAB+ na Slovensku - plánovaný rozvoj