Logo Galérie Slovenského rozhlasu pre desktopy Logo Galérie Slovenského rozhlasu pre mobily

Vzdelávanie

Vzdelávacie programy

Cieľom vzdelávacích programov v Galérii Slovenského rozhlasu je rozvíjať a prehlbovať aktívny vzťah k vizuálnemu umeniu. Nadväzujú na koncepciu architekta budovy Slovenského rozhlasu Štefana Svetka, ktorý ju projektoval s víziou syntézy rôznych navzájom sa podporujúcich a doplňujúcich funkcií a nazval ju „malým Guggenheimovým múzeom“. Programy sa formou kurátorských sprievodov, komentovaných prehliadok, stretnutí s umelcami a workshopov upriamujú na poznávanie umenia, ktoré môže byť kvalitatívnym obohatením každodenného života aj spôsobom aktívneho trávenia voľného času.

Foto: archív Galérie SRo

Okrem programov, „šitých na mieru“ výstavám, ponúkame aj programy zamerané na spoznanie jedinečného genia loci budovy Slovenského rozhlasu. V galérií sú vítané rodiny s deťmi, materské, základné, stredné aj vysoké školy, študenti a študentky, pedagógovia, mladí ľudia, dospelí, seniori, komunity z blízkeho okolia aj zamestnanci Rádia a televízie Slovenska.

1. Programy k výstave „Zabudnutí, odídení, odmlčaní“ (8. 2. – 5. 5. 2023)

Ako sa stane umelec známym? Neexistuje niečo ako jednoduchý "recept na slávu" a mnohí umelci sa stali známymi až vtedy, keď už neboli medzi nami. Výstava rozširuje naše obzory a ukazuje na význam príbehov 14 umelcov. Aký je náš osobný príbeh a ktoré udalosti v ňom sú pre nás tie najdôležitejšie?

Čítať viac o výstave Rezervovať program

2. Sprievody budovou Slovenského rozhlasu (počas celého roka)

Aký je rozdiel medzi verejným a súkromným, vonkajším a vnútorným priestorom? Program predstaví príbeh ikonickej budovy obrátenej pyramídy, vrcholného diela neskorej moderny a národnej kultúrnej pamiatky. Nazrieme do jej útrob, objavíme jej funkcie, zvuky, farby, povrchy aj výhľady, a tiež obrazy Vincenta Hložníka, ktoré sú v nej vystavené.

Rezervovať program

3. Programy k „Výstave kostýmov k 65. výročiu TV vysielania na Slovensku“ (počas celého roka)

Podľa čoho si ráno vyberáme, čo si oblečieme? Prostredníctvom vystavených exponátov: kostýmov k vybraným televíznym inscenáciám, spoznáme príbehy ich vzniku. Pozrieme sa do histórie kostýmového výtvarníctva, aj na rôzne funkcie odievania v každodennom živote. Vstup na výstavu je možný len po predchádzajúcom dohovore.

Čítať viac o výstave Rezervovať program

4. Čo je galerijná edukácia (počas celého roka)

Program na konkrétnych príkladoch a aktuálnych výstavách predstaví postavenie, špecifiká a možnosti využitia odboru galerijnej pedagogiky v kontexte vzdelávania umením. Určený je najmä pedagógom a študentom vysokých škôl umenovedného a humanitného zamerania.

Rezervovať program

Ako si dohodnúť program?

Vzdelávacie programy, komentované prehliadky a workshopy k výstavám sa konajú na objednávku, pre skupiny minimálne 5 a maximálne 20-25 návštevníkov (na prehliadku budovy max. 15). Sú vhodné pre materské, základné, základné umelecké, stredné a vysoké školy, záujmové skupiny aj pre dospelých, prispôsobené veku a potrebám skupiny.

Otváracie hodiny: Po-Ut: 12:00 - 17:00 // Str: 13:00 - 18:00 // Št-Pi: 12:00 - 17:00
Programy sa konajú aj mimo otváracích hodín.

Rezervácie termínu: najmenej 5 dní vopred na adrese galeria@rtvs.sk, alebo na telefónnom čísle: +421232505751.
Vstupné je dobrovoľné.

Mediálne výstupy