Čo by bolo, keby...?

Relácie sú určené deťom, ale aj dospelým poslucháčom, ktorým zvedavosť nie je cudzia.
Program sa venuje témam z oblasti histórie, biológie, kultúry, spoločnosti alebo iným fenoménom, o ktorých sa oplatí hovoriť.
Rozhovory s odborníkmi na danú oblasť dopĺňajú rozhovory s deťmi, otázky detí, ankety, ukážky z literatúry alebo z rozhlasového archívu.

Vysiela sa: nedaľa 17:05-18:00 a strieda sa s reláciuo "Na vlastné nohy".
Popis epizódy
Väčšinou nás otravujú svojimi náletmi a bzučaním. Kým včielkam ďakujeme za medík a usilovnosť, muchy považujeme za zbytočné a najradšej by sme sa ich zbavili úplne. A pritom im tak krivdíme! Vedeli ste, že hneď po včielkach sú práve muchy najdôležitejšie opeľovače? V najnovšej časti relácie pre celú rodinu sa budeme rozprávať o tom, Čo by bolo, keby zmizol všetok hmyz? A áno, aj ten otravný. Lebo práve vtedy by sa aj náš život zmenil na nepoznanie. A čo je najhoršie, hmyz už mizne a je ho z roka na rok menej. Ako tomu zabrániť, nám porozpráva špecialista na muchy, entomológ Marek Semelbauer, pracovník ústavu zoológie SAV. Dozviete sa ešte, že každá tretia včieka je vlastne maskovaná mucha, čo u nás robia ázijské lienky, že sršeň je vlastne pohoďák a prečo motýle milujú ružové kvety. Reláciou sprevádza Lucia Šaráková.