Po stopách pamäti

Rozhlasové pásmo Po stopách pamäti alebo Kapitoly z dejín 20. storočia, o ktorých sa kedysi nehovorilo, sa venuje našej donedávna zabudnutej histórii. Autori relácie Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský prinášajú pohľad na čs. dejiny, udalosti a osobnosti, ktoré boli pred rokom 1989 komunistickým režimom zamlčiavané, zatajované, zaznávané alebo deformované. Interpretujú ich vďaka príbehom priamych aktérov - predovšetkým z nášho rozhlasového archívu alebo z archívu Ústavu pamäti národa, v spolupráci s ktorým táto relácia vzniká.
Od roku 2018 do roku 2020 pripravoval cyklus Po stopách pamäti Pavol Smolík – predstavoval v ňom jednotlivé osobnosti disentu zaznamenané v archíve Ústavu pamäti národa.
Vysiela sa každú štvrtú sobotu v mesiaci od 17.00 do 18.00.
Popis epizódy
Pavol Smolík: Po stopách pamäti - Sieť nádeje/ Najvýraznejším dlhodobým hnutím odporu proti nacistickému a potom i komunistickému totalitnému režimu na Slovensku boli aktivity takzvanej podzemnej katolíckej cirkvi. Tá sa vďaka pôsobeniu chorvátskeho kňaza profesora Kolakoviča a jeho vplyvu predovšetkým na slovenskú mládež organizovala v sieti dômyselne poprepájaných krúžkov združujúcich menšie počty ľudí. Táto konšpirácia im umožňovala vyvíjať náboženské a sociálne aktivity, chránila ich pred režimom a zabezpečovala im spojenie s našimi biskupmi a ich prostredníctvom s pápežom. Katolícke hnutie odporu na Slovensku združovalo desaťtisíce ľudí a v histórii totalitných štátov predstavuje špecifický jav. Jednou z najvýraznejších osobností slovenskej podzemnej cirkvi bol doktor Silvester Krčméry, ktorého svedectvo si vypočujeme. Relácia bude doplnená básňami ďalšieho predstaviteľa slovenského katolíckeho disentu - bývalého politického väzňa a literáta Rudolfa Dobiáša.