Nový športový kanál RTVS

Ako naladiť

Ako naladiť

Nový športový program verejnoprávnej televízie bude označený ako RTVS SPORT HD a v pozemných DVB-T sieťach, bude vysielaný v kompresných formátoch HEVC aj MPEG-4. Ak divácky prijímač podporuje výlučne štandard MPEG-4, odporúčame divákom na svojom prijímači spustiť ladenie športového programu. Športový okruh bude divákom na takomto type prijímača vo verejnoprávnom multiplexe dostupný v HD rozlíšení.

Vyššej kvalite a väčšiemu športovému zážitku nebude u nás technológia brániť. Novú televíziu Šport preto nájdu diváci pozemného vysielania aj bez potreby preladenia na pozícii aktuálne šírenej Trojky HD v štandarde DVB-T2/HEVC. Preladenie v tomto prípade nie je potrebné okrem prípadov, keď televízny prijímač nepodporuje tzv. dynamické zmeny. Divák si týmto ladením zjednotí vysielanú programovú službu s jej označením.

Zároveň si uvedomujeme, že minoritná časť našich divákov má prijímač staršieho typu, ktorý podporuje výlučne štandard DVB-T/MPEG-2. Týmto divákom odborne poradíme pri zaobstarávaní novšieho prijímača alebo set-top boxu, ktorého cena sa pohybuje v rozmedzí 20 - 30 eur. Taktiež sme v tejto súvislosti oslovili predajcov elektroniky so žiadosťou o spoluprácu, aby sa jednak dostatočne zásobili a aby boli v tejto veci s nami súčinní. Nový TV prijímač alebo nový set-top box by mal ideálne podporovať okrem vysielania v štandarde DVB-T/MPEG-4 aj vysielanie v štandarde DVB-T2/HEVC.

Uvedené technické riešenie DVB-T2/HEVC v súvislosti s technologickým pokrokom v pozemnom vysielaní dlhodobo odporúča aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky.

Novú televíznu programový službu Šport budú môcť prijímať aj satelitní diváci a diváci káblovej televízie.

Satelitná televízia Skylink ju bude ponúkať k rovnakému dátumu na orbitálnej pozícii Astra 23,5°E s parametrami uvedenými na našej stránke rtvs.org alebo na naladtesanasport.sk. Diváci, ktorí sa rozhodli využiť niektorú z platených ponúk káblovej či IPTV televízie, ju budú mať zaradenú v základnej ponuke. V prípade nedostupnosti sa môžu obrátiť na svojho poskytovateľa služby televízneho vysielania.