Pondelok 14.12.2015 19:00
Načítava sa prehrávač...
Schengen má ochrániť spoločná pohraničná jednotka. Ráta s ňou nová organizácia - nahradiť má agentúru Frontex. Získa viac právomocí, peňazí aj ľudí. Spoločné jednotky by mohli zasahovať v prípade, keď členská krajina nezvláda stráženie svojich hraníc. Zasiahnuť na území konkrétneho štátu by mohli aj bez jeho súhlasu. To sa niektorým krajinám nepáči. Ku kritike sa pripája aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Posilnenie vonkajšej hranice Schengenu podporuje aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň chce znížiť počet utečencov prichádzajúcich do Nemecka. Ohlásila to na sneme CDU. Snaží sa o kompromis vo vlastnej strane, kde čelila kritike. Odmietla však presné limity na utečencov. Kancelárka zároveň vyhlásila, že Nemecko krízu zvládne, ale spoločne s Úniou.
Česko prijme kresťanské rodiny, ktoré utekajú pred teroristickou organizáciou Islamský štát. Ide o 153 ľudí z Iraku a Libanonu. Oznámil to český premiér Bohuslav Sobotka. Prví Iračania prídu do Česka v januári. Náklady na presídlenie uhradia neziskové organizácie. Medzi vybranými utečencami sú rodiny s deťmi, vdovy aj siroty. Ako Slovensko, tak aj Česko vyžaduje bezpečnostnú previerku. Azylantov rozdelia do skupín a rozmiestnia do niekoľkých krajských miest. Hneď po príchode sa začnú sa učiť češtinu.
Autobusovú dopravu môže začiatkom budúceho roka ochromiť štrajk. Vyjednávania o platoch vodičov uviazli na mŕtvom bode. Predstavy zväzu autobusovej dopravy a odborárov sú výrazne odlišné a ani jedna zo strán nechce ustúpiť. Odbory pripúšťajú aj nátlakové akcie, aby svoje požiadavky podporili.
Zlacňovanie na Slovensku pokračuje. Spotrebiteľské ceny u nás nerástli od decembra 2013. Odvtedy buď mierne klesali alebo stagnovali. Medziročne ceny klesli aj v novembri, aj keď už miernejšie. Takýto vývoj podľa analytikov slovenskej ekonomike neškodí.
Strana Sieť odovzdala do Národnej rady petíciu s viac ako 100 tisícmi podpismi. Signatári žiadajú zaviesť hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov. Petíciou sa musí zaoberať parlament. Sieť očakáva, že to bude v januári, hoci lehota na zaradenia do programu nie je. Radoslav Procházka si dal hmotnú zodpovednosť do predvolebného programu.
Prezident Andrej Kiska nepodpíše zákon, ktorý podľa právnikov zakazuje splátkový predaj a sťažuje refinancovanie úverov či lízingy. Informoval o tom denník SME. Legislatívu o spotrebiteľských úveroch tak ešte budú môcť poslanci upraviť. Prezident do parlamentu vrátil aj zákon, ktorý upravoval platy sestier a iných zdravotníkov. Pre nesúhlas s touto legislatívou podalo vyše tisíc sestier hromadné výpovede.
Bezdomovci bez teplého jedla, či seniori na ulici. Takýto scenár hrozil vyše piatim stovkám klientov domovov sociálnych služieb a ďalších sociálnych zariadení. Niektoré z nich si nesplnili povinnosť a ministerstvu práce neposlali požiadavku so sumou, ktorú potrebujú na budúci rok. Minister práce im navrhol riešenie.
Zásadná zmena vo francúzskej regionálnej politike nebude. Voľby vyhrali pravicoví Republikáni. Nacionalisti z Národného frontu, ktorí presvedčivo vyhrali prvé kolo, napokon nezískali ani jeden región a skončili na treťom mieste. Celkovo hlasovalo 59 percent oprávnených voličov.
Francúzsky učiteľ z materskej školy si vymyslel, že ho napadol radikálny islamista. 45-ročný učiteľ pôvodne tvrdil ako útočník kričal, že koná v mene teroristickej organizácie Islamský štát. Najskôr ho údajne bodal nožom a potom nožnicami. Polícia prípad začala vyšetrovať ako pokus o vraždu s teroristickým motívom. Pri výsluchu sa učiteľ priznal, že si všetko vymyslel. Podľa prokuratúry sa na krku a čele porezal sám. Prečo klamal, vyšetrovatelia zatiaľ nevedia.
Veľvyslankyňa Maďarska na Slovensku vysvetľovala na ministerstve zahraničných vecí vyjadrenia maďarského predsedu parlamentu Lázsla Kövéra. Pre český denník Právo povedal, že Slovensko a Česko sa pre Benešové dekréty nikdy nemali stať členmi Európskej únie. Vysvetlenie žiada od veľvyslanca Maďarska v Prahe aj český šéf diplomacie.
Sloboda a solidarita vyzýva ministra životného prostredia Petra Žigu, aby odvolal riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Lazára. Podľa SaS sa riaditeľ vyhráža žalobami na svojich kritikov poukazujúcich na kauzy - napríklad aj na odborníka strany pre energetiku Karola Galeka. Okrem toho vraj zneužíva rozpočet štátneho podniku - objednáva si právne služby v externej advokátskej kancelárii.
Už rok pomáhajú cestujúcim na hlavnej stanici v Bratislave uniformovaní nosiči batožiny. Ide o mužov bez domova. Projekt spustilo občianske združenie Proti prúdu - nadviazalo tak na úspešný predaj pouličného časopisu Nota bene. Nosičom pomáha splácať dlhy. A to najmä na zdravotnom poistení.
Kameňolom Kamenné srdce v Devínskej Novej Vsi je už bez nebezpečných materiálov - takzvaných gudrónov. Za jeden rok prác odviezli vyše 50 tisíc ton toxického odpadu. Do Devínskej Novej Vsi ho začali voziť z ropnej rafinérie Apollo ešte v 60. rokoch minulého storočia. Postupne začal vyvierať na povrch.
Pri Štúrove sa ráno stala tragická nehoda. Zrazili sa dve autá, v ktorých sedeli siedmi ľudia. Dvaja muži neprežili. Nehoda sa stala na moste - teda na mieste, ktoré môže byť v tomto ročnom období kritické. Vozovka bola šmykľavá.
Prešovský súd stále nerozhodol v kauze náhleho úmrtia 1,5-ročnej Simonky z Veľkého Šariša. Zomrela na následky vážnych vnútorných poranení. Podľa obžaloby jej ich údajne spôsobil nevlastný otec, ktorý mal dievčatko v náhradnej rodinnej starostlivosti. Senát dnes vypočul 5 svedkov, medzi nimi aj lekárky. Tie predbežne vylúčili cudzie zavinenie. Pojednávanie súd odročil na marec. Dievčatko zomrelo začiatkom tohto roka.
V Bratislave žije čoraz viac ľudí bez domova. Je ich vyše 5 tisíc. Nocľahárne a útulky však môžu naraz ubytovať iba okolo 500 bezdomovcov. Denné stacionáre, výdajne potravín, či strediská dennej hygieny majú navyše podľa sociálnych pracovníkov zlú dostupnosť.
Tureckí policajti zastrelili počas demonštrácie v prevažne kurdskom meste Dijár-bakiš dvoch ľudí. Ďalší dvaja sú zranení. Protestovali proti zákazu vychádzania. V oblasti platí takmer dva týždne pre boje medzi tureckou armádou a Stranou kurdských pracujúcich. Vláda tvrdí, že demonštrácia nebola povolená. Proti protestujúcim použili vodné delá aj slzotvorný plyn.
Český Ústavný súd má začiatkom roka rozhodovať o ústavnom práve na adopcie. Medzitým homosexuáli v Česku slávia čiastočný úspech. Prostějovský súd uznal adopciu detí párom rovnakého pohlavia. Ide o Čecha a Francúza. Ešte pred 10timi rokmi si adoptovali dvojčatá v San Franciscu. V ich prospech zahrala zmena zákona o medzinárodnom práve súkromnom.
Egyptskí vyšetrovatelia zatiaľ nenašli dôkaz o tom, že by pád ruského lietadla na Sinaji spôsobili teroristi. Oznámilo to egyptské ministerstvo pre civilné letectvo. Experti už dokončili predbežnú správu. Tragédiu naďalej vyšetrujú. Pri páde lietadla koncom októbra zahynulo všetkých 224 ľudí na palube. Moskva tvrdí, že išlo o atentát - vychádza zo zistení ruských tajných služieb.
V Argentíne sa zrútil do priepasti autobus plný policajtov. Nehodu neprežilo najmenej 41 ľudí. Incident sa stal skoro ráno pri meste Rosario de la Frontera na severozápade krajiny. Autobus bolo súčasťou konvoja, ktorý viezol členov policajného zboru. Príčina tragédie zatiaľ nie je známa. Zrejme za to môže zlý stav cesty- miestni sa je v tme vyhýbajú.
Dnes na poludnie sa začala registrácia záujemcov o vstupenky na futbalové Euro 2016. Kto bude chcieť vidieť aspoň jeden zápas slovenskej reprezentácie priamo vo Francúzsku, musí o lístky požiadať najneskôr do 18. januára na oficiálnej stránke UEFA. Ceny na zápasy v základných skupinách sa pohybujú už od 25 eur.
Električky v Košiciach začali opäť jazdiť, ale na časti zrekonštruovaných tratí. Ďalšie úseky čakajú ešte na povolenia.
V Bulharsku pribudne asi 10 tisíc pracovných miest v IT oblasti. V Sofii aj za účasti slovenského prezidenta Andreja Kisku otvorili nový technologický park. Určený je inovátorom, start-upistom aj študentom. Bulharský trh využívajú čoraz viac aj slovenské IT firmy.
V Bratislave vystúpila francúzska speváčka Anne Carrer. Na koncerte Piaf The Show zaspievala piesne legendárnej francúzskej šansonierky Edith Piaf. Svojím výkonom postavila na nohy publikum v Aegon aréne.
Vo veku 81 rokov zomrel český rozhlasový hlásateľ Vladimír Fišer. V auguste 1968 ako prvý oznámil poslucháčom vpád vojsk Varšavskej zmluvy. Okrem spravodajstva sa venoval rozhlasovým hrám a dabingu. V noci z 20. na 21. augusta 1968 mal nočnú službu, s kolegami sa chystal osláviť svoje narodeniny. Namiesto toho, čítal v rozhlase správu o okupácii Československa.
© 2019 RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska