Správy
Sobota 2.11.2019 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:34 Veľká reforma justície dostala nateraz stopku Veľké zmeny v justícii zatiaľ uviazli. Reagovať mali na podozrenia sudcov, ktorí boli v kontakte s Marianom Kočnerom. O návrhu zákona napokon poslanci nehlasovali. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála mali problém najmä koaličné strany Smer-SD a SNS. S premiérom Petrom Pellegrinim chcú nájsť iné cesty ako dostať očistu justície do parlamentu.
- 00:02:58 V rozpočte sa bude zrejme škrtať Konečná podoba rozpočtu verejnej správy nie jasná ani pár týždňov pred definitívnym schvaľovaním. Minister financií ohlasuje úpravy. V parlamente prechádzajú rôzne opatrenia, ktoré vyťahujú z rozpočtu stovky miliónov, a tak sa bude musieť zrejme škrtať. Inak by rozpočet mohol naraziť na nesúhlas Bruselu.
- 00:05:07 Keď analytika neladí s politikou Štát by mohol pri efektívnejšom riadení ušetriť vyše 764 miliónov - aj keď o tom jednotlivé rezorty vedia už niekoľko rokov, zatiaľ z tejto sumy v aktuálnom volebnom období zachránili asi 118 miliónov eur. Číslo sa týka šiestich rezortov. Podľa analytikov problémom je aj to, že ministerstvá síce majú ciele, ale postupom času ich najmä z politických dôvodov prestali plniť.
- 00:07:33 Lúpež v Bratislave za pol milióna eur
- 00:08:18 NAKA zadržala údajného bossa Takáčovcov
- 00:08:44 Peniaze na odstávku baní 100 miliónov eur. To je suma, ktorú potrebujú Hornonitrianske bane na ukončenie ťažby uhlia. Kto ju zaplatí, zatiaľ nevie nikto povedať. Podnik má len časť z tejto sumy. Bane to vysvetľujú znižovaním výnosov z ťažby uhlia. Jeho spaľovanie a ďalšie dotácie stoja pritom platcov daní a poplatkov ročne desiatky miliónov eur.
- 00:11:25 Agentúra pripravila pravidlá hodnotenia Už sú známe pravidlá, ako sa bude hodnotiť kvalita vysokých škôl. Po niekoľkomesačných prípravách ich predstavil predseda Slovenskej akreditačnej agentúry Robert Redhammer. Napríklad podľa rektora Vladimíra Krčméryho je to historický krok, ktorý školy posunie vpred. Analytička očakáva, že univerzity do pravidiel zapracujú aj postihy za plagiátorstvo.
- 00:13:33 Po týždni na mori dostali povolenie zakotviť Loď Alan Kurdi s 88 migrantmi na palube zakotví v talianskom prístave Tarano. Úrady to povolili po dohode so štyrmi európskymi krajinami. Tie sľúbili, že si migrantov rozdelia.
- 00:15:11 Mali: 54 obetí po útoku na vojenskú základňu
- 00:15:37 Na severe Iraku pomáhajú aj Slováci V Iraku naďalej živoria 3 milióny vysídlencov. Sú to ľudia, ktorí zostali v krajine, no do svojich domov sa ešte nemôžu vrátiť. Priamo na mieste pomáha aj projekt s názvom Step-in, v preklade Vstúpte. Táto organizácia Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety pre pomoc ľuďom v núdzi pôsobí v severoirackom Kurdistane. Na ich prácu sa pozrel aj štáb RTVS.
- 00:18:46 Nový spôsob liečby artériovej hypertenzie Aj slovenskí pacienti s artériovou hypertenziou môžu mať plnohodnotný a kvalitný život bez obmedzení. Umožní im to špeciálna pumpa. Implantuje sa do tela a dávkuje potrebnú liečbu. V Nemecku, kde ju začali používať pred 10 rokmi ako prví, s ňou dosahujú dobré výsledky.
- 00:24:43 Na Orave predstavili nového robota Na Slovensko prišiel nový druh robota. Jeho úlohou bude uľahčiť prácu v závodoch a znížiť náklady pri výrobe. Na Slovensku funguje viac ako 150 nových modelov robota. Nahrádzajú ľudí, ktorých je v niektorých povolaniach zatiaľ nedostatok.
- 00:26:50 Ekonomika v čase socializmu V čase socializmu bolo Československo tvrdou plánovanou ekonomikou na rozdiel napríklad od Maďarska. Centrálne sa určovalo, čoho, koľko a pre koho ten ktorý podnik vyrobí. Či niekto výrobky potrebuje, málokoho zaujímalo. A tak sa stávalo, že existovali takzvané ležiaky alebo naopak, niektorých tovarov bol nedostatok. Produktivita práce a efektivita neboli kritériami. Politické direktívy mali navrch. Budovalo sa a zvyšovala sa životná úroveň aj u nás, ale západ nás aj tak výrazne predbehol.
- 00:30:44 Spor o rekonštrukciu podlahy garážového domu Majitelia garáží na Veternicovej ulici v Bratislave už 7 rokov žiadajú naspäť 12,5-tisíca eur za nekvalitnú opravu podlahy. Tvrdia, že si ju neobjednali. Údržbu garážového domu pritom aj v tomto prípade financoval správca z fondu opráv. Sporia si doň vlastníci - a o použití peňazí by mali rozhodovať. No nie vždy je to tak.
- 00:33:07 Slovenské sochy na výstave pri mori Výstava v Austrálii s názvom Sochy pri mori sa tento rok venuje aj česko-slovenskej histórii. V špeciálnej sekcii k 30. výročiu Nežnej revolúcie sa nachádzajú diela slovenských a českých umelcov. Na pláži je vyše 100 rôznych plastík od sochárov z celého sveta. Každá z nich má jedinečný príbeh.
- 00:35:45 Otvorili jaskyňu, kde vlani uviazli chlapci
- 00:36:22 Na ISS budú piecť sušienky
- 00:36:47 Plasty na cintorínoch: Ozdoba alebo odpad? Spomíname na zosnulých, pôvod tradície sa datuje na koniec 10. storočia. Sviece, ktoré aj dnes ľudia kládli na hroby, v kresťanstve symbolizujú Krista a jeho slová Som svetlo sveta. V modernej ére sú výsledkom spomínania aj preplnené kontajnery. Neraz odpadom, ktorý je zložité recyklovať. Napríklad v hlavnom meste sa na Dušičky vyprodukuje približne tretina z celoročného odpadu.
- 00:39:23 Ekologický cintorín bez vencov či kahancov Prvý slovenský prírodný cintorín vo Zvolene je alternatívou klasických cintorínov. Výnimočný je tým, že neprodukuje žiaden nerozložiteľný odpad. Podobné miesta fungujú už roky v Anglicku, Nemecku či v Česku.
- 00:41:33 Vojenský cintorín je kultúrnou pamiatkou Vojenský cintorín z prvej svetovej vojny v Nitre vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 1915 ho zriadili pri neďalekej dočasnej drevenej vojenskej nemocnici.
- 00:43:49 Detvianske kríže vo Vysokých Tatrách Špecifické postavenie medzi cintorínmi má symbolická nekropola na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách. Mŕtvych tam nepochovávajú, no cintorín je spomienkou na osudy tých, ktorí sa z hôr nikdy nevrátili. Genius loci dotvárajú detvianske kríže. Pátrali sme po tom, ako a kedy sa pod Ostrvu dostali.
- 00:45:56 Stanišovská jaskyňa sa zmenila na peklo Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jáne sa zmenila na peklo. Netradičná rozprávková prehliadka prilákala najmä rodiny s deťmi. Ich úlohou bolo i hľadať zázračné slová. V deň Pamiatky zosnulých jaskyňu navštívi najviac turistov.
- 20:50:00 Nový plán pre modernú nemocnicu V Žiari nad Hronom by mohla vyrásť nová moderná nemocnica priamo na sídlisku. Súčasné zariadenie už nevyhovuje technikou ani kapacitou. Staré pavilóny chcela sieť nemocníc Svet zdravia pôvodne odkúpiť od Banskobystrického kraja a sfunkčniť. Rokovania trvajú príliš dlho, s najnovším návrhom prišlo mesto.
- 22:55:00 Domaša: Mimoriadny režim šetrí vodu Z Domaše odtečie menej vody. Úrady nariadili vodohospodárom mimoriadny režim. Následkom sucha hladina priehrady každý deň klesá o niekoľko centimetrov. Obce z okolia už dlhodobo požadujú, aby sa vodou šetrilo.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Pondelok 9.12. 19:00
- Utorok 10.12. 19:00
- Streda 11.12. 19:00
- Štvrtok 12.12. 19:00
- Piatok 13.12. 19:00
- Sobota 14.12. 19:00
- Nedeľa 15.12. 19:00