V dobrej spoločnosti s Kristínou Križanovou

Články

V dobrej spoločnosti s Kristínou Križanovou

09. 10. 2019 09:44

Už v piatok pokračuje na obrazovkách RTVS piatou časťou nový dokumentárny cyklus V dobrej spoločnosti. Moderátorka Jarmila Lajčáková Hragašová v ňom predstavuje 10 úspešných a zaujímavých osobností tak, ako ich nepoznáme. Tentokrát zavítala so štábom za zakladateľkou paliatívnej medicíny na Slovensku MUDr. Kristínou Križanovou Viac o relácii TU

O dojmy z času stráveneho s pani Križanovou sa s nami podelila v nasledujúcich riadkoch.

Píše Jarmila Lajčáková Hargašová

"Zakladateľka paliatívnej medicíny na Slovensku MUDr. Kristína Križanová je stelesnením obrovskej pokory, porozumenia a úprimného záujmu o ľudí.

Kristína Križanová2.jpg

Napriek tomu, že je prakticky neustále konfrontovaná so smrťou tvrdí, že jej život nie je smutný, práve naopak, oveľa intenzívnejšie prežíva bežné denné radosti. Zdôrazňuje, že práca, ktorú robí, je krásna aj keď nie je možné, aby si osudy svojich pacientov nenosila domov. V posledných okamihoch života je pre nich nielen lekárom aj psychológom, rodinou, kamarátkou, spriaznenou dušou. Za tie roky si vypočula stovky životných príbehov, ľudia pred odchodom väčšinou bilancujú a snažia sa urovnať si vzťahy. Pochopila som, že takúto psychicky náročnú prácu nemožno zvládnuť bez podpory rodiny. Bolo veľmi príjemné počúvať, s akou láskou hovorila pani doktorka o svojom manželovi, tiež lekárovi. A rovnako on o nej.

Uvedomujem si, že táto téma je stále tabuizovaná napriek tomu, že sa nás týka všetkých bez výnimky. Stretnutie s pani doktorkou je však príležitosťou na zamyslenie sa, možnosťou prehodnotiť mnohé veci v našom živote. A tiež potvrdením, že v zdravotníctve nie sú najdôležitejšie prístroje, ale ľudia s veľkým srdcom."

Sledujte V dobrej spoločnosti už v piatok 8.11. o 22:00 na Jednotke.


Živé vysielanie
??:??

Televízia