Peter Sagan

životopis Petra Sagana

Životopis

Slovenský cyklistický fenomén pôsobí na vrcholnej scéne už viac ako dvanásť rokov.

Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline a má 32 rokov. Otec Ľubomír a matka Helena ho vychovávali spolu s ďalšími dvoma synmi a dcérou v žilinskej štvrti Bôrik.

Už ako dieťa patril medzi výnimočných cyklistov. Jeho talent sa prvýkrát prejavil, keď ako sedemročný vyhral žilinské cyklistické preteky.

Profesionálne tímy

 • (2009 – 2010) Liquigas-Doimo
 • (2010 – 2012) Liquigas-Cannondale
 • (2013 – 2014) Cannondale
 • (2015 – 2016) Tinkoff-Saxo/Tinkoff
 • (2017 – 2021) Bora-Hansgrohe
 • (2022 – súč.) Team TotalEnergies

O dva roky už pôsobil v Cyklistickom spolku, kde ho viedli tréneri Milan Novosad a Peter Zánický. Chuť víťaziť podporoval poctivým tréningom a pevnou vôľou. Peter Sagan sa však na začiatku kariéry viac zameriaval na horskú cyklistiku a cyklokros.

V rámci horskej cyklistiky začal zbierať aj medaily, keď na ME juniorov v roku 2008 získal hneď zlatú. Nasledujúci ročník bol pre Petra Sagana premiérovým medzi seniormi. Sám však stále nevedel, či sa bude naplno venovať iba cestnej cyklistike.

Zlom nastal po podpise zmluvy s tímom Liquigas v novembri 2009. Nasledujúci rok sa rodák zo Žiliny prvýkrát predstavil medzi profesionálmi na Tour Down Under v Austrálii.

Krátko na to prišlo aj premiérové etapové víťazstvo v rámci Wolrd Tour. A to na prestížnych pretekoch Paríž – Nice.

Víťazstvo v etape pre Petra Sagana so zeleným dresom

Peter Sagan na Tour de France

Bolo jasné, že Peter Sagan má namierené ovládnuť cyklistický svet. V roku 2012 sa tak aj stalo, keď pri svojej premiére na Tour de France vyhral bodovaciu súťaž pre najlepšieho šprintéra.

K tomuto triumfu pridal aj tri etapové víťazstvá vrátane jednej kopcovitej, za čo si vyslúžil prezývku Tourminator.

Nasledujúce roky Peter Sagan na Tour de France v bodovacej súťaži dominoval. V roku 2017 mohol vyrovnať rekord Erika Zabela v počte zisku šiestich zelených dresov.

Peter Sagan a zelený dres

 • 2012 – 2016: zelený dres
 • 2017: diskvalifikovaný
 • 2018 – 2019: zelený dres
 • 2020: nezískal zelený dres
 • 2021: odstúpil po 11. etape

Po 4. etape ho však diskvalifikovali. Dôvodom bol kontakt v cieľovej rovinke s Markom Cavendishom. UCI (Medzinárodná cyklistická únia) následne na konci roka uznala, že incident bol nezavinený.

V rokoch 2018 a 2019 nemal Peter Sagan opäť v bodovacej súťaži konkurenciu, pričom sa s ôsmimi zelenými dresmi odpútal od historického rekordu „Starej dámy“ spomínaného Erika Zabela.

Slovenský cyklista prvýkrát nevyhral zelený dres na Tour de France, ktoré aj dokončil v roku 2020. Dôvodom mohol byť aj jeho nabitý program.V roku 2021 odstúpil pred štartom 12. etapy.


Peter Sagan na Giro´d Italia

V roku 2020 sa ešte pred Tour premiérovo predstavil na druhých najslávnejších pretekoch Giro´d Italia. Hoci aj tam patril medzi veľkých favoritov na zisk cyklámenového dresu pre najrýchlejšieho pretekára, nepodarilo sa mu to.

Triumf medzi špurtérmi z Giro´d Italia napokon zaznamenal až v nasledujúcom ročníku.


Trojnásobný majster sveta

Peter Sagan vytvoril nový rekord aj na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike. V rokoch 2015 – 2017 triumfoval na troch svetových šampionátoch po sebe, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo.

MS v cestnej cyklistike

 • 2015 – Richmond (zlato)
 • 2016 – Dauha (zlato)
 • 2017 – Bergen (zlato)

Prvýkrát triumfoval v Richmonde, potom v Dauhe a zlatý hetrik skompletizoval v roku 2017 v Bergene. V roku 2016 pridal k svetovým primátom aj triumf z ME v cyklistike.


Rodina a zaujímavosti

Peter Sagan sa popri úspešnej profesionálnej kariére cyklistu túžil usadiť aj v súkromí. Hoci si ho veľmi chránil, vzťah s Katarínou Smolkovou nedokázal utajiť. Tá sa začala po jeho boku objavovať od februára 2014.

Napokon svoju lásku obaja spečatili svadbou v roku 2015. O dva roky neskôr mu Katka porodila syna Marlona.

V roku 2017 však prišlo k nečakanej udalosti, kedy sa Peter Sagan so svojou manželkou rozhodli krátke manželstvo ukončiť a oznámili rozchod. Napriek tomu obaja udržiavajú priateľský vzťah.

Manželka Petra Sagana