Dresy

Klasifikácia

Tour de France spestrujú súboje vo viacerých cyklistických disciplínach. Pretekári v nich dostávajú body a dresy rôznych farebných odtieňov.

Žltý dres

Žltý dres alebo maillot jaune je najprestížnejším dresom, ktorý môže mať cyklista na sebe oblečený počas Tour de France.

Od začiatku až do konca pretekov si najrýchlejší pretekári vymieňajú žlté tričko pre jazdca na vedúcej pozícii. Víťazom sa stáva ten, kto má na konci všetkých etáp najnižší súčet časov.

Žltý dres si po skončení 21. etapy na Tour de France 2023 oblečie celkový víťaz 110. ročníka najprestížnejších cyklistických pretekov.

Na Tour de France 2022 si obliekol žltý dres pre celkového víťaza Jonas Vingegaard.

Peter Sagan si žltý dres obliekol prvýkrát v roku 2016 po druhej etape a v roku 2018 po tretej etape.

žltý dres na Tour de France

Zelený dres

Zelený dres (maillot vert) na Tour de France vyhráva priebežný líder ako aj pretekár s najvyšším počtom bodov na konci pretekov. Tie môžu jazdci získať dvomi spôsobmi. Buď na šprintérskej prémii, alebo na konci jednotlivých etáp vrátane časoviek.

Pri šprintérskej prémii bodujú prví pätnásti pretekári. Na konci etapy sa body rozdeľujú podľa náročnosti trate a koeficientu, ktorý udeľujú organizátori. Najcennejšie etapy pre šprintérov však patria rovinaté trate.

Slovenský cyklista Peter Sagan získal zelený dres na Tour de France až sedem krát, čím sa zapísal do historických tabuliek pretekov (získal ho v rokoch 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019)

Na Tour de France 2022 sa zo zeleného dresu tešil Wout van Aert.

zelený dres na tour de france

Bodkovaný dres

Bodkovaný dres (maillot á pois) získava na Tour de France jazdec, ktorý boduje na vrchárskych prémiách. Tie sa rozdeľujú do piatich hodnotiacich skupín podľa náročnosti stúpania.

Najviac bodov získavajú jazdci pri I., II., III. a IV. kategórii. Najhodnotnejšia je tzv. HC kategória (horse catégorie). Ak sa horské prémie nachádzajú na konci etáp, víťaz získava dvojnásobok bodov.

Celkový víťaz Tour de France 2022 Jonas Vingegaard sa okrem žltého dresu tešil aj z toho bodkovaného.

bodkovaný dres na Tour de France

Biely dres

Biely dres (maillot blanc), ktorý symbolizuje budúcnosť Tour de France, sa od roku 1975 odvádza z celkovej klasifikácie.

Získava ho jazdec, ktorý má na konci pretekov najnižší súčet časov a nedovŕšil do 1. januára v danom roku pretekov 25 rokov. Tour de France 2022 skončil v bielom drese Slovinec Tadej Pogačar.

Peter Sagan sa v bielom drese objavoval na Tour de France 2014 a Tour de France 2015, kde si ho obliekol zakaždým v siedmych etapách po sebe.

biely dres na tour de france

Dres s červeným podkladom

Ide o špecifickú disciplínu pre najväčšieho bojovníka. Získava ho jazdec, ktorý predvedie únik alebo iný výnimočný útok.

Po každej etape Tour de France ju udeľuje porota zložená z členov organizačného tímu a zástupcov médií. Držiteľ takéhoto ocenenia jazdí s bielym číslom na červenom podklade.

bieločervený dres

Tímová súťaž

Víťazom tejto disciplíny je kompletné družstvo. Jazdci sa Tour de France zúčastňujú pod hlavičkou tímov, ktoré sponzorujú spoločnosti. Na konci každej etapy sa jednotlivým tímom pridávajú časy troch najrýchlejších jazdcov. Víťazom sa stáva tím, ktorý získa najnižší súčet z celého priebehu Tour de France.

tímová súťaž