Úvod Novinky Osobnosti
Vo veku 91 rokov zomrel virtuóz Ennio Morricone
Vo veku 91 rokov zomrel virtuóz Ennio Morricone

Vo veku 91 rokov zomrel virtuóz Ennio Morricone

Pripomeňte si tohto výnimočného umelca spolu s RTVS. 

Ennio Morricone sa preslávil najmä ako skladateľ filmovej hudby a nechával sa inšpirovať rôznymi hudobnými žánrami. Rodený Talian bol známy však aj ako dirigent a hudobník. Od roku 1946 zložil viac ako 500 kompozícií k filmom a rôznym televíznym projektom.

Študoval na Národnej akadémii svätej Cecílie, kde absolvoval hru na trúbku pod vedením Umberta Semproniho. Neskôr bol jeho pedagógom Goffred Petrassi, vďaka ktorému sa začal venovať kompozícii. Nakoniec ju aj vyštudoval. Ako študent si zarábal hraním v rôznych rímskych kluboch, spolupracoval aj s talianskym rozhlasom.

Spomienka na Morriconeho na Dvojke

Kolegovia z branže ho od začiatku kariéry považovali za výnimočného, priam až excentrického muzikanta, ktorý sa nebál v hudbe experimentovať a riskovať. Jeho hudba preslávila aj známy televízny seriál La Piovra z prostredia mafie. V roku 2007 získal Oscara za celoživotné dielo.

Ennio Morricone skonal vo veku 91 rokov v Ríme. Ako informujú viaceré agentúry, Morricone mal pred niekoľkými dňami nehodu. Pri páde si zlomil stehennú kosť. Ako spomienku na tohto výnimočného umelca odvysiela Dvojka reprízu relácie Anjeli strážni, kde bol hosťom. Sledujte dnes o 23:30. Jednotka uvedie film Vtedy na západe, do ktorej Morricone zložil hudbu.

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia