Úvod Novinky Tipy z programu
Rozhlasové Vianoce plné hudby, rozhovorov i rozprávok
Rozhlasové Vianoce plné hudby, rozhovorov i rozprávok

Rozhlasové Vianoce plné hudby, rozhovorov i rozprávok

Rozhlasová programová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby.

Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér.

Do Vianočnej časti relácie Spojky si Adela Vinczeová na Štedrý deň pozvala manželský pár, ktorého život je spojený s hudbou, a tiež so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu: medzinárodne uznávaného tenoristu Miroslava Dvorského s huslistku Katarínu Dvorskú.

Do Silvestrovských Spojok prijali pozvanie Zuzana Smatanová a Peter Nagy.

Štedrý deň

Premiéry Vianočných miniatúr odznejú 24. decembra a reprízy starších vydaní počas celých sviatkov.

Súčasní slovenskí prozaici (Andrea Coddington, Adriana Macháčová, Pavol Weiss, Dušan Taragel) napísali pre moderátorov Rádia Slovensko ako interpretov príbehy inšpirované Vianocami v náladovom rozpätí od spomienkového dojatia po jednoznačný humor.

Druhý sviatok vianočný

Na Druhý sviatok vianočný podvečer, 26. decembra je pripravená rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Niekto to rád slovenské s podtitulom Správa o slovenskej Amerike tridsiatych rokov dvadsiateho storočia

Pripravený je aj príbeh o vynálezcovi, Slovákovi Jozefovi Murgašovi, jeho snoch, farníkoch a jeho vete: „Počuje ma niekto?“ s hudbou Ľubice Čekovskej v podaní súčasných členov Radošinského naivného divadla.

V silvestrovskej Skúške sirén autori Tomáš Hudák a Samo Trnka pripomenú 95. výročie rozhlasu a 65. výročie televízie, a preto si pozvali obľúbenú rozhlasovú moderátorku Katu Martinkovú a populárnu televíznu hlásateľku Soňu Müllerovú.

Rozhovory doplnia skeče, krátke humoristické útvary a pôvodné piesne Kamila Mikulčíka. V silvestrovskej časti zábavníka Pichli vidly sa môžu poslucháči tešiť na skupinu Vidiek.

Pripravená je aj rozhlasová adaptácia trpkej komédie Stanislava Štepku Mám okno s podtitulom Správa o oknách a ľuďoch v dome s hudbou Ľubice Čekovskej v podaní Radošinského naivného divadla.

Vysielanie Rádia Slovensko ponúkne počas celých sviatkov aj rozhovory s osobnosťami; pozvanie prijali plavkyňa Martina Moravcová, režisér Dušan Hanák, česká herečka Eva Holubová, spisovateľ Tomáš Janovic a mnohí ďalší.

Pevnou súčasťou vysielania sú prenosy bohoslužieb aj požehnania Urbi et Orbi na Prvý sviatok vianočný z Ríma.

Rádio Regína

Prenosy bohoslužieb budú vysielať všetky tri Rádiá Regina. Rádio Regina Západ pre najmenších poslucháčov na sviatočné dni ponúka rozprávkové hry, napríklad 24. 12. premiéru Jazerná princezná a 26.12. Najmenšie autíčko na svete.

Chýbať nebude ani bohatý folklórny program spolu s viacerými publicistickými pásmami, napr. „Pri ekumenickom betleheme“ s predstaviteľmi svetových náboženstiev o spoločných aj rozdielnych črtách náboženstiev a vzťahu k Márii a Ježišovi.

Predvianočný týždeň spríjemní poslucháčom Rádio Regina Stred okrem iného aj ukážkami z rozhlasového archívu v relácii Zahrajte mi túto 23. decembra popoludní.

Na Štedrý deň po 15.00 h prinesie fíčer Mária Špilbergera Vianoce v žiarskom kaštieli a po 16.00 h zostrih koncertu Prišli sme k vám na koledu.

Na Druhý sviatok vianočný, 26. decembra odvysiela Rádio Regina Stred priamy prenos benefičného koncertu V slovenskom Betleheme a na Nový rok po 13.00 h fíčer Marcela Páleša Otvorené dlane či po 15.00 h hudobno-slovnú reláciu Klenotnica ľudovej hudby.

V Rádiu Regina Východ budú o Vianociach rozprávať a spievať muzikanti Ondrej Kandráč, Štefan Štec, Milan Rendoš, bratia Kollárovci a multiinštrumentalista Michal Smetanka. Spoja regióny i etniká, ku ktorým sa hrdo hlásia - Abov, Spiš a Šariš s Rusínmi a Goralmi. Spievanie o Vianociach II. je pripravené na Štedrý deň predpoludním.

Rádio Devín

Rádio Devín popri rozprávkach a kvalitnom hudobnom výbere, prispôsobenom sviatočnému obdobiu, odvysiela aj trojdielnu rozhlasovú adaptáciu diela L. N. Tolstého Vojna a mier. Na posledný deň roka je pripravená rozhlasová hra Viliama Klimáčka Osem uší, venovaná 95. výročiu rozhlasového vysielania na Slovensku.

Rádio_FM

Rádio_FM sa aj počas tohtoročných sviatkov sústredí predovšetkým na hudobný obsah a do programu zaradí niekoľko exkluzívnych koncertov (zo siete EBU, predovšetkým však z vlastných nahrávok, ktoré vznikli na tohtoročnom Festivale Pohoda).

Okrem záznamov koncertov skupín Para, Bez ladu i skladu, Chiki liki tu-a, Midi Lidi či Mňága a Žďorp si poslucháči budú môcť vypočuť aj koncert hviezd afrojazzu Nubiyan Twist a Fat Boy Slim djský set.

Chýbať nebudú tradičné hudobné pozdravy moderátorov Rádia_FM a obľúbený vianočný set skladieb DJ-a Kamizolu. Štedrovečerný popoludňajší primetime ponúkne premiéru rozprávky O múze, ktorá stratila inšpiráciu autorskej dvojice Pavol Hubinák & Juraj Malíček.

Výnimočný bude aj silvestrovský program Rádia_FM – okrem špeciálu Baláž&Hubinák, doplneného o vystúpenia B&H Bandu, si poslucháči budú môcť tradične naladiť silvestrovský mix domácich producentov a dj-ov. Súčasťou sviatočného vysielania Rádia_FM bude aj prehľad najdôležitejších hudobných udalostí na domácej i zahraničnej scéne prostredníctvom fíčrov.

Radio Slovakia International už tradične dáva poslucháčom v zahraničí možnosť nahliadnuť, ako sa Slováci pripravujú na najkrajšie sviatky roka a ako ich naši súčasníci, hlavne mládež, vnímajú. Zmapuje Vianoce cudzincov na Slovensku a Vianoce svojich poslucháčov v cudzine.

Foto: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia