Správy RTVS
Správy RTVS

Trojka: Nalaďte si nový kanál RTVS

Trojka: Nalaďte si nový kanál RTVS

RTVS pre divákov pripravila predčasný vianočný darček. V nedeľu 22. decembra o 6:00 štartuje nový televízny okruh Trojka. Trojka bude dostupná divákom, ktorí prijímajú signál cez anténu, satelit aj káblových operátorov. Signál bude postupne dostupný od 19. decembra.

Program

Kábloví operátori
Diváci s príjmom cez káblového operátora by mali nájsť po 19. decembri nový televízny okruh v programovej ponuke. Ak sa tak nestane ani po tomto dátume, je potrebné sa obrátiť na kontaktné centrum svojho káblového operátora. Diváci budú mať možnosť sledovať Trojku vo vysokom (HD) aj štandardnom (SD) rozlíšení podľa toho, aké video rozlíšenie bude preberať ich káblový operátor.

Skylink
V tomto distribučnom systéme bude RTVS vysielať Trojku v SD rozlíšení. Z dôvodu efektívneho využitia celkovej kapacity RTVS na satelite Astra bude pre programové služby RTVS - Jednotka HD, Dvojka HD a Trojka SD použitý kompresný systém MPEG-4.

Parametre príjmu všetkých televíznych okruhov RTVS - Jednotka, Dvojka, Trojka:

 Programová služba  Jednotka HD / Dvojka HD / Trojka SD
 Satelit / Transpondér  Astra 3B / Tp. 3.234
 Satelitná pozícia
 23,5° E
 Polarizácia downlinku
 lineárna, vertikálna
 Frekvencia downlinku
 12 363 MHz
 Modulácia
 DVB-S2 / 8PSK / FEC ¾
 Symbolová rýchlosť
 29,5 Msymb/s

Divákom satelitnej televízie Skylink odporúčame manuálne si preladiť satelitné prijímače, alebo použiť tzv. funkciu „fastscan", čo závisí od typu satelitného prijímača.

Účastnícke karty Skylink aj satelitné karty RTVS budú automaticky aktualizované o možnosť dekódovať nový televízny okruh Trojka.

Terestriálny príjem cez anténu
Diváci nájdu televízny okruh Trojka v štandardnom obrazovom rozlíšení vo verejnoprávnom multiplexe. Od 22. decembra bude Jednotka vo vysokom aj štandardnom rozlíšení, Dvojka a Trojka v štandardnom rozlíšení. Niektoré staršie terestriálne prijímače nemusia správne po tomto termíne prepísať názov televízneho okruhu. Výsledkom bude, že prijímač si ponechá pôvodný názov televízneho okruhu - teda Dvojka. V takomto prípade je potrebné manuálne názov zmeniť z Dvojky na Trojku v menu prijímača.

Televízne okruhy Dvojka a Trojka vo vysokom obrazovom rozlíšení budú od 22. decembra šírené aj v prvom multiplexe. Šírenie bude zabezpečené v tej časti územia, ktoré je už pokryté signálom v štandarde DVB T2. Viac o výstavbe DVB-T2 siete na Slovensku nájdete na cezantenu.sk.

Zaujímavé dokumenty, dramatické, hudobné a zábavné programy, publicistika a vzdelávanie - to všetko budete môcť sledovať už dva dni pred najkrajšími sviatkami v roku.

V budúcnosti sa vysielanie Trojky rozšíri aj o archívnu zahraničnú tvorbu. Programovým základom nového kanálu bude predovšetkým bohatý televízny archív.

Trojka bude najmä pre divákov starších ako 60 rokov , ale na svoje si prídu aj mladšie ročníky. Vysielanie bude 24-hodinové v dvoch rotáciách. Blok od 6:00 do 12:00 sa bude následne reprízovať od 24:00. Večerný blok od 18:00 do 24:00 uvidia diváci v repríze v nasledujúci deň od 12:00 do 18:00.

Tvorcovia Trojky vyberali obsah mimoriadne citlivo. Tak, aby bolo čo sledovať nielen ráno, ale aj popoludní a večer. „Celé vysielanie bude odrážať hlavné motto okruhu - S Trojkou nikdy nezostarneš," hovorí televízny programový riaditeľ Marek Ťapák.

„Trojka bude pohodová, bude reprezentovať to najlepšie, čo vytvorila Československá a neskôr Slovenská televízia," dodáva šéfdramaturgička Trojky Judita Gembická. Chýbať nebude varenie, zábava aj hudba, to všetko predpoludním. Podvečer to bude dráma a dokumentárna tvorba.

Vrátia sa legendárne Bratislavské pondelky, utorky budú patriť detektívkam, kriminálnym a špionážnym seriálom. V stredu sa môžu diváci tešiť na Borisa Filana a jeho Liga pasáž . Vo vysielaní Trojky sa objavia tiež Dávne stretnutia na želanie , Chodili sme spolu , Okná vesmíru dokorán či Mojich sedem divov .

Kopec hudby, zábavy aj návrat hostiteliek večera

Pamätáte si na Straty a nálezy ? Seriálu, ktorý vyrobila Československá televízia, neskôr Slovenská televízia, budú patriť štvrtky. Piatky budú hudobné! Čaká nás Kaviareň Slávia . V soboty bude Trojka vysielať zábavné programy z archívu.

Každý deň bude Trojka paralelne vysielať hlavné večerné televízne spravodajstvo a milovníci športu sa môžu pripraviť na skrátené spravodajstvo.

Diváci sa taktiež môžu pripraviť na hostiteľky večerného bloku . „Oslovili sme dve dámy - Alenu Heribanovú a Soňu Müllerovú, ktoré túto ponuku prijali s nadšením. K niektorým večerným ťažiskovým formátom týždňa si do štúdia pozvú hosťa, ktorý si nielen zaspomína na to, ako sa daný program, film či inscenácia vyrábali, ale priblíži aj morálny odkaz diela, ktoré sa bude vysielať," avizuje Judita Gembická.

Televízny okruh Trojka bude distribuovaný rovnakými platformami ako ostatné televízne okruhy RTVS.

Technické informácie o Trojke:

- televízny okruh RTVS plánuje sprístupniť v promo forme medzi 16. až 19. decembrom 2019

- RTVS ponúkne SD aj HD verzie rozlíšenia v peeringovom centre SIX všetkým operátorom

- RTVS zabezpečuje distribúciu len formou satelitu Astra3B na pozícii 23,5 stupňa východne

- v terestriálnej distribučnej platforme bude dostupná v rozlíšení SD vo verejnom multiplexe, pokrytie bude teda identické ako pre okruhy Jednotka a Dvojka

- bude disponovať teletextom

- vysielanie bude mať aj skryté titulky (dostupné na teletextovej stránke 777) a hlasové komentovanie pre nevidiacich (ST/AD)

Živé vysielanie ??:??

Televízia