koronavírus na Slovensku

Večerné mimoriadne správy z dňa 29. marca

Bratislava | 30. marca (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali večerné mimoriadne spravodajstvo. Hosťom v štúdiu bol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) a témou relácie bola repatriácia Slovákov zo zahraničia.

Pozrieť mimoriadne správy

Prehľad nakazených osôb na Slovensku

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Od 6. marca pribúdajú na území Slovenskej republiky stále ďalšie prípady nakazených na nový koronavírus Covid-19. Aktuálne ich rátame už na desiatky. Evidujeme pohlavie, odkiaľ pochádzajú a kde sú hospitalizovaní. Prehľad o nakazených priebežne aktualizujeme.

počet nakazených COVID-19

COVID-19 na Slovensku a pripravenosť štátu v súčasnej situácii

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Na Jednotke, webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať reláciu O 5 minút 12. Hosťami boli podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger (OĽANO) a podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický (Smer-SD). Témou relácie bol dosah šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku a pripravenosť štátu v súčasnej situácii.

Pozrieť reláciu

Vláda pomôže firmám, živnostníkom aj zamestnancom

Bratislava | 29. marca (RTVS, TASR)

Vláda pripravila balík opatrení s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Zatiaľ ich je sedem. Informoval o tom v nedeľu premiér Igor Matovič (OĽANO) s predstaviteľmi ostatných koaličných strán.

Čítať viac o balíku opatrení

Počas soboty pribudlo 22 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo počas soboty (28. 3.) 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314.

Z nových prípadov bol najstarší pacient vo veku 74 rokov, najmladší pacient má dva roky. Štátne laboratóriá v sobotu vyšetrili spolu 720 vzoriek, výsledky zo súkromných laboratórií zatiaľ nie sú známe. Ako Matovič uviedol, systémy súkromných a štátnych laboratórií by sa mali prepojiť od pondelka.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


Pôrodnice v čase pandémie zavádzajú prísnejšie opatrenia

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Hygienici síce plošne nezakázali sprevádzať rodičky pri pôrode, ale mnohé zariadenia na Slovensku i vo svete to neumožňujú. Ženy musia povinne nosiť rúška aj počas pôrodu. V nemocniciach sú zakázané akékoľvek návštevy.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 28. marca

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali večerné mimoriadne spravodajstvo. V štúdiu sme privítali prezidenta Zväzu obchodu SR Martina Katriaka a virológa Borisa Klempu.

Pozrieť mimoriadne správy

V piatok pribudlo 23 pozitívnych prípadov

Bratislava | 28. marca (RTVS)

V piatok pribudlo 23 pozitívnych prípadov z testovaných 747 vzoriek. V týchto číslach ešte nie sú zahrnuté testy zo súkromných laboratórií. Celkový počet nakazených je 292.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


Pandémia koronavírusu má na ľudí bez domova a predajcov pouličného časopisu ničivý dosah

Bratislava | 28. marca (Rádio Slovensko)

Pouličné časopisy zažívajú existenčnú krízu a niektoré krajiny už celkom zastavili predaj. Prázdne ulice im znemožnili zabezpečiť si živobytie predajom časopisu. Ako sa s touto situáciou vyrovnávajú predajcovia a aké sú možnosti rezortu práce? Odpovie Nina Beňová z občianskeho združenia Proti prúdu a Soňa Gáborčáková štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vypočuť podcast...

Viaceré slovenské mestá a samosprávy zriadili infolinky pre seniorov

Bratislava | 27. marca (RTVS)

Viaceré slovenské mestá a samosprávy zriadili infolinky o ochorení COVID-19 a prijatých opatreniach. Pre seniorov zabezpečujú aj nákup a bezplatný dovoz potravín, drogérie či liekov.

Infolinka pre seniorov

Akčný plán postupu a podpora ekonomických následkov pandémie koronavírusu

Bratislava | 27. marca (Rádio Slovensko)

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa včera ani po šiestich hodinách rokovaní na videosamite nezhodli na tom, ako by mali vyzerať spoločné ekonomické opatrenia súvisiace s pandémiou COVIDu 19. Ministrom financií preto dali ďalšie dva týždne na to, aby pripravili nejaké konkrétne kroky a Európsku komisiu vyzvali, aby pripravila akčný plán. Akých oblastí konkrétne sa týka toto zadanie a čo robili jednotlivé členské krajiny doteraz sme sa rozprávali s hosťami eurokomisárom Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad s ekonómom Radovanom Ďuranom, analytikom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Vypočuť podcast...

Celkový počet sa zvýšil o 43 nakazených

Bratislava | 27. marca (RTVS)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na dnešnom brífingu hovoril aj o výraznom náraste testovaných. Vo štvrtok otestovali v štátnych laboratóriách 912 ľudí, z toho 42 pozitívne. Jeden pozitívne testovaný bol zistený v súkromnom laboratóriu. Celkový počet nakazených je 269.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


Pohrebné služby - úmrtia v súvislosti s ochorením Covid 19

Bratislava | 27. marca (Rádio Slovensko)

Nedostatok miesta v márniciach aj na cintorínoch, pohreby bez príbuzných, práca 24 hodín denne - to je aktuálna realita pohrebných služieb v Taliansku i Španielsku. Slovensku má zatiaľ iba nakazených. Úmrtia sa v súvislosti s ochorením Covid 19 našej krajine vyhýbajú. Sú však naše pohrebné služby na podobnú situáciu pripravené? S hosťami Ladislavom Strížom, predsedom Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 26. marca

Bratislava | 27. marca (RTVS)

Vo štvrtok večer sme vysielali na Jednotke a facebooku Správy RTVS mimoriadne správy. Hosťami boli ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a technologický právnik Marián Porvažník.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus je v týchto týždňoch témou číslo jeden po celom svete

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Dnes sme sa v relácii Z prvej ruky pozreli do susedného Maďarska a neskôr do Spojených štátov. Tieto dve krajiny sú medzi tými, ktorých kroky v boji proti koronavírusu vyvolávajú kritiku, či už doma, alebo v zahraničí. Povieme si napríklad o plánoch maďarského premiéra na vládnutie s pomocou dekrétov či protichodné vyhlásenie amerického prezidenta.

Počúvať podcast

Psychológ radí, ako prekonať strach z koronavírusu

Bratislava | 26. marca (RTVS)

V týchto dňoch, keď sme zatvorení vo svojich domovoch a von vychádzame len v nevyhnutných prípadoch, môžeme pociťovať oveľa väčšiu záťaž na psychiku. Prejavuje sa nielen úzkostnými stavmi, ale aj búšením srdca a závratmi.

„Z môjho pohľadu je toto jedna z najväčších výziev pre modernú generáciu, ako sa postaviť úzkosti, napätiu a zmätku, ktorý prichádza," hovorí psychológ Ján Záskalan.

Pozrieť si rozhovor

Na Slovensku pribudlo ďalších 10 nakazených

Bratislava | 26. marca (RTVS)

V stredu 25. marca pribudlo na Slovensku 10 prípadov nákazy ochorenia COVID-19, celkovo je v krajine evidovancýh 226 prípadov nákazy koronavírusom. Ďalších 325 vzoriek bolo negatívnych, pričom celkovo v Slovenskej republike evidujeme 4 525 negatívnych prípadov.

Stručný popis potvrdených prípadov

1. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava, 2. žena, okres Partizánske, 3. muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie, 4. žena, okres Považská Bystrica, 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda, 6. žena, karanténa Gabčíkovo, 7. muž, karanténa Gabčíkovo, 8. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava, 9. muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska, 10. žena, okres Zlaté Moravce

Sledovať facebook Správy RTVS

Preventívne opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Národná banka Slovenska zverejnila našu možnú ekonomickú budúcnosť v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Guvernér Peter Kažimír predstavil 3 scenáre jej vývoja. Hrozí pri nich prepad ekonomiky od 1,4 do 9,4 percenta a 75 až 130-tisíc nezamestnaných. Odhady pracujú s predpokladom, že ekonomika bude zamknutá 60 dní a nezahŕňajú pripravované opatrenia vlády. V závere roka by sa však hospodárstvo malo začať spamätávať. Od čoho závisí, nakoľko sa naplnia "škaredé čísla", ako ich nazval guvernér NBS a ako môže pomôcť firmám EÚ a štát? Téma pre hlavného ekonóma NBS Michala Horvátha, Františka Palka z Inštitútu hospodárskej politiky a Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov.

Počúvať podcast

Vláda v utorok predložila novelu zákona o elektronických komunikáciách

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Vláda v utorok schválila a do parlamentu v zrýchlenom konaní predložila novelu zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorej Úrad verejného zdravotníctva bude môcť získať dáta o polohe mobilných zariadení pre kontrolu pandémie Covid-19. Ak parlament zákon schváli, začne platiť pravdepodobne už tento týždeň. Občania sa obávajú kontroly zo strany štátu, odborníci však tvrdia, že štát nebude od mobilných operátorov pýtať iné „metadáta“ – údaje o hovoroch či SMS správach. S hosťami Vincentom Bujňákom z Právnickej fakulty UK a Gabrielom Lachmannom, výkonným riaditeľom Slovensko.digital.

Vypočuť podcast...

Večerné mimoriadne správy z dňa 25. marca

Bratislava | 26. marca (RTVS)

Aj v stredu večer sme vysielali na Jednotke a facebooku Správy RTVS mimoriadne správy. Hosťami boli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) a štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňa Gaborčáková (OĽANO).

Pozrieť mimoriadne správy

Úrad verejného zdravotníctva bude mať prístup k údajom operátorov

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Národná rada SR v stredu schválila vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady SR.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

V utorok pribudlo 12 ľudí nakazených koronavírusom

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo počas utorka 24. marca 12 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo je na Slovensku evidovaných 216 prípadov ochorenia COVID-19. Negatívny výsledok testu malo 304 ľudí. Na tlačovom brífingu o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Preventívne opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 25. marca (Rádio Slovensko)

Zastavenie spoločenského života, život medzi stenami vlastného bytu, kontakt s rodinou len cez telefón a internet, prípadne práca z domu. To sú len niektoré z dopadov preventívnych opatrení proti koronavírusu, ktoré sme pocítili. Pre väčšinu z nás preventívne opatrenia, ktoré sú v našom záujme. Hrozba infekcia však, podľa mnohých, začína ohrozovať už aj naše psychické zdravie. Jednou skupinou sú pacienti, ktorí svoju dušu liečili už predtým, druhou je tá, ktorej ťažkosti odštartovala súčasná kríza. V čase keď máme vychádzať von čo najmenej a, naopak, maximalizovať snahu odložiť návštevu lekára, stúpa záujem o linky dôvery.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 24. marca

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z utorka 24. 3. 2020 o 21.25 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu. Ich hosťami boli prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák a guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Pozrieť mimoriadne správy

Ústredný krízový štáb - nové opatrenia

Bratislava | 24. marca (Rádio Slovensko)

Vláda schválila desiatky nových opatrení v boji so šírením ochorenia Covid-19. Od včera je tiež v nepretržitej pohotovosti ústredný krízový štáb, na ktorého čele stoja uznávaní odborníci. Slovenské nemocnice pritom stále čakajú na potrebný materiál, keďže sklady Správy štátnych hmotných rezerv sú už niekoľko dní prázdne. Aká je stratégia, ktorou chcú kompetentní zamedziť katastrofickému scenáru a ako im v tom môžu pomôcť bežní ľudia? Ako veľmi sú naši zdravotníci momentálne ohrození? Odpovedia bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a vedec Robert Mistrík, ktorý je zároveň členom ústredného krízového štábu.

Počúvať podcast

Vyučovanie na školách je prerušené až do odvolania

Bratislava | 24. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu.

Minister taktiež informoval, že pre školský rok 2019/20 sa ruší Testovanie 9. Rušia sa aj písomné maturity, ktoré sa v tomto školskom roku neuskutočnia. Interná časť maturitnej skúšky, teda "ústne maturity", by sa mala konať do dvoch týždňov od obnovenia výučby.

Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája, potvrdenie od lekára nebude potrebné. Zápis do 1. ročníka základných škôl sa uskutoční v termíne od 15. do 30. apríla.

Minister zdôraznil, že sa pokúsia školský rok ukončiť do 30. júna.


Dámsky klub s pediatričkou na tému čo ak ochorie dieťa

Bratislava | 24. marca (RTVS)

V prípade zdravotných komplikácií je potrebné, aby sa rodič a lekár dohodli na presnom čase návštevy ambulancie. Čakárne ambulanciíP sú v týchto dňoch zamknuté, upozornila na jedno z opatrení detská lekárka. Nie z dôvodu, že lekár nepracuje, ale je to jedno z opatrení, ktoré zaviedli celoplošne všetci lekári.

Pozrieť si rozhovor v Dámskom klube

Premiér Igor Matovič v utorok po rokovaní vlády a krízového štábu predstavil balík prijatých opatrení

Bratislava | 24. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v utorok po rokovaní vlády a krízového štábu predstavil balík prijatých opatrení:

- Obchody s potravinami a drogérie budú v nedeľu zatvorené. Priestory prevádzok sa vždy v nedeľu budú dezinfikovať.

- Pre ľudí nad 65 rokov vyčlenili čas medzi 9:00 až 12:00 hodinou na nákup.

- Vláda nariaďuje, aby ľudia všade stáli od seba minimálne dva metre.

Čítať ďalej...

- Pre chorých na Covid-19 vyčlenia zvlášť pavilóny v nemocniciach() a ak to bude potrebné, tak celé nemocnice.

- Ministerstvo zahraničných vecí dostalo za úlohu vypracovať zoznam 20 krajín, ktoré zvládajú epidémiu dobre a ktoré zle, aby si Slovensko od nich zobralo príklad.

- Dočasne sa rušia vlaky zadarmo pre študentov, aby zbytočne necestovali a neohrozovali tak zraniteľné skupiny obyvateľstva.

- Premiér Igor Matovič požiadal ľudí nad 65 rokov, aby zbytočne necestovali vlakmi zadarmo. Nevylúčil, že vláda dočasne zruší vlaky zadarmo aj pre dôchodcov.

- Vláda zabezpečí prítomnosť polície a armády pri nemocniciach, pri ktorých dochádza ku konfliktným situáciám a návštevníci nerešpektujú pokyny zdravotníkov.

- Vláda plánuje v zrýchlenom legislatívnom konaní predložiť zmenu zákona, aby štát mohol využívať dáta od telekomunikačných operátorov na ochranu verejného zdravia.

- Úrad verejného zdravotníctva vydá nariadenie, ktoré uzavrie denné stacionáre a rovnako plánuje vyhlásiť núdzový stav pre sociálne zariadenia.

- Vláda zriadi pred každou nemocnicou, v ktorej prebiehajú odbery, tzv. drive through odberné miesta, na ktoré môžu pacienti prísť autom a bez nutnosti vystúpiť podstúpiť odber. Podľa premiéra jedno takéto miesto zvládne 70 odberov denne.

- RTVS bude mať povinnosť každý deň vysielať sväté omše.

Skryť ↑


Počet nakazených opäť stúpol

Bratislava | 24. marca (RTVS)

V pondelok 23. marca bolo otestovaných 432 vzoriek s negatívnym výsledkom, pozitívnych testov bolo 19. Doteraz tak evidujeme 3736 negatívnych a 204 pozitívnych testov.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ako funguje a čo sa mení v Správe štátnych hmotných rezerv v krízovom režime?

Bratislava | 24. marca (Rádio Slovensko)

Keďže sa v uplynulých dňoch takmer denne hovorí o Správe štátnych hmotných rezerv, v relácii K veci sme sa rozprávali o tom, na čo tento úrad slúži, ako funguje a čo sa mení, keď je štát v krízovom režime. Venovali sme sa aj problémom okolo štátnych nákupov v čase krízy.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 23. marca

Bratislava | 24. marca (RTVS)

Nakazený je aj väzeň, celkový počet nakazených je tak 186. Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z pondelka 23. 3. 2020 o 22.00 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Vláda zriadila permanentný krízový štáb

Bratislava | 23. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Budú v ňom manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný, odborník na biochémiu Robert Mistrík, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a infektológ profesor Vladimír Krčméry. Uviedol to cez prestávku v zasadnutí krízového štábu premiér Igor Matovič (OĽANO).

Čítať ďalej...

Úlohou odborníkov bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

„Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohu je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu,“
uviedol Matovič. Doteraz podľa neho chýbala koordinácia.
„Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli, tí, ktorých sa to týkalo,“
opísal Matovič predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Predseda vlády nekonkretizoval, koľko prípadov nového ochorenia na koronavírus bolo dnes pozitívne testovaných.

O návrat na Slovensko zatiaľ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR požiadalo 3 009 občanov. Uviedol to štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Viac ako tisíc našich občanov sa už vrátilo v rámci repatriácie domov. Niekoľko ďalších stoviek sa vrátilo svojpomocne s asistenciou našich úradov.

Skryť ↑


Dvaja lekári z UNB v Ružinove majú negatívne testy na ochorenie COVID-19

Bratislava | 23. marca (RTVS, TASR)

Pred zasadnutím krízového štábu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov.

Sledovať facebook Správy RTVS

Premiér Igor Matovič (OĽANO) chce, aby Slovensko robilo 3-tisíc testov denne

Bratislava | 23. marca (RTVS, TASR)

Počas pondelka bolo otestovaných na nový koronavírus zatiaľ 29 vzoriek, jedna z toho bola pozitívna. Pred rokovaním ústredného krízového štábu to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Rysuje sa jedna možnosť, kde by sme dokázali zabezpečiť až 200-tisíc regulérnych testov,“
informoval predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Podľa neho by už v najbližších hodinách mohlo byť známe, či Slovensko túto dodávku dostane.

Teraz má podľa neho Slovensko objednaných 19-tisíc testov. Matovič chce, aby Slovensko testovalo 3-tisíc ľudí denne „regulérnymi testami, nie trápnymi rýchlotestami,“ ktoré sme podľa neho kupovali zbytočne. Na šiestich pozitívnych pacientoch neboli podľa Matoviča rýchlotesty schopné identifikovať chorobu Covid-19.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ambulantní lekári sú v ohrození, žiadajú novú vládu o ochranné pomôcky

Bratislava | 23. marca (TASR)

Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS)/Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada novú slovenskú vládu na čele s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých pre situáciu s novým koronavírusom. TASR o tom informovala prezidentka AVLS/SVLS Monika Palušková.


Večerné mimoriadne správy z dňa 22. marca

Bratislava | 23. marca (RTVS)

Pribudol 7 nových nakazených ochorením COVID-19. Celkovo evidujeme na Slovensku 185 nakazených. Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z nedele 22. 3. 2020 o 21.30 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Ďalších sedem potvrdených prípadov

Bratislava | 22. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo v nedeľu ďalších sedem potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Testov s negatívnym výsledkom bolo 235.

Celkovo je na Slovensku 185 pozitívnych prípadov a 3 304 testov je negatívnych. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Sledovať facebook Správy RTVS

V nemocnici v bratislavskom Ružinove ordinoval nakazený lekár

Bratislava | 22. marca (Správy RTVS na facebooku)

Podľa informácií RTVS v bratislavskej nemocnici v Ružinove počas uplynulého týždňa ordinoval lekár - gynekológ, ktorý je nakazený novým koronavírusom.

Potvrdila to hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava s tým, že viac informácií poskytne Ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ však ani hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová nepovedala viac, informovala však, že k tejto téme pripravujú brífing.


Prioritou nového ministra sú zdravotné pomôcky

Bratislava | 22. marca (RTVS)

V Sobotných dialógoch bolo témou šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku s hosťami Eduardom Hegerom (OĽaNO) - člen predsedníctva hnutia, poslanec NR SR i nastupujúci minister financií SR a Richard Raši (Smer-SD) - podpredseda strany, poslanec NR SR, odchádzajúci podpredseda vlády SR.

Počúvať v archíve Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 21. marca

Bratislava | 22. marca (RTVS)

Mimoriadne správy o šírení nákazy koronavírusu ste mohli po 22.00 sledovať na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Pozrieť mimoriadne správy

Pribudlo ďalších 41 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 21. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Na Slovensku dnes pribudlo ďalších 41 prípadov koronavírusu. Informáciu potvrdil po zasadnutí novej vlády SR jej premiér Igor Matovič (OĽANO). Dodal, že hneď v nedeľu 22. marca pôjde osobne do centra Štátnych hmotných rezerv SR, aby preveril ich súčasný stav a tiež opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené. Aktuálne bolo v súvislosti s novým ochorením potvrdených 178 prípadov.

Čítať viac

V Taliansku podľahlo koronavírusu 793 ľudí za jediný deň

Bratislava | 21. marca (RTVS)

Oznámil to v sobotu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Celkový počet obetí tak dosiahol 4 825. Počet nakazených stúpol na 42 681, čo je o 4 821 viac ako v piatok, cituje Borelliho spravodajská televízia Sky TG24.

Celkový počet infikovaných ľudí - vrátane obetí a uzdravených - dosiahol 53 578 osôb. Z ochorenia COVID-19 sa v Taliansku vyliečilo 6 072 ľudí, čo je 943 viac ako v piatok. Najhoršia situácia je naďalej v Lombardsku, kde evidujú 3095 úmrtí, pričom za 24 hodín tam pribudlo 546 obetí.

V počte úmrtí Taliansko už predbehlo Čínu (3 255), odkiaľ sa pandémia nového koronavírusu rozšírila.


Slováci tlieskali hrdinom

Bratislava | 21. marca (Správy RTVS na facebooku)

V piatok večer znel vo viacerých slovenských mestách potlesk. Ľudia takto ďakovali tým, ktorí pre epidému koronavírusu pracujú aj počas mimoriadneho stavu, teda lekárom, zdravotným sestrám, hasičom, policajtom či predavačkám. Prvé video je z Košíc a poslal nám ho i-Reportér Marián Michalov. Atmosféru v Poprade zachytila i-Reportérka Estera Lukačková.

Stiahnuť aplikáciu iReportér RTVS Pozrieť príspevok

Testovanie koronavírusu

Bratislava | 21. marca (Rádio Slovensko)

Prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 oznámili na Slovensku pred dvanástimi dňami. Odvtedy štát otestoval vyše dvetisíc ľudí, 105 z nich bolo pozitívnych. Prečo je to málo? V piatok sme v relácii K veci sme privítali virológa SAV Borisa Klempu.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 20. marca

Bratislava | 21. marca (RTVS)

Vo večerných mimoriadnych správach privítala moderátorka Katarína Martinková generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Petra Helexu a psychológa Martina Milera. Hlavnou témou mimoriadneho spravodajstva bola šíriaca sa epidémia nákazy koronavírusom.

Pozrieť mimoriadne správy

Na Slovensku 14 nových prípadov nákazy

Bratislava | 20. marca (Facebook Správy RTVS)

V piatok pribudlo na Slovensku 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuazana Eliášová, ďalších 354 testovaných vzoriek bolo negatívnych. Celkovo tak úrady k piatku evidovali 137 pozitívnych prípadov, pričom negatívny výsledok doteraz ukázalo 2570 testov.

Čítať ďalej...

Informácie k piatkovým 14 novým prípadom:

- muž, hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici Nitra, bydliskom z Hronoviec

- muž, FN Trenčín, Moravské Lieskové

- muž, FN Trenčín, Považská Bystrica

- muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava

- muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava

- muž, Bratislava-Klenová, Malacky

- muž, karanténa Gabčíkovo, Humenné

- muž, karanténa Gabčíkovo, Michalovce

- žena karanténa Gabčíkovo, Jakubovany

- žena, FNsP Prešov, Spišská Belá

- žena, UN Martin

- muž, UN Martin

- žena, UN Martin

- muž, ÚNV Ružomberok

Skryť ↑


Hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Kolaps podľa asociácie hrozí, ak sa bude realizovať metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých počas pandémie COVID-19 z 19. marca. Usmernenie upravuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých.

„V dôsledku neho nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike,“
uvádza asociácia v tlačovej správe.

Čítať ďalej...

Nemocnice združené v ANS totiž od piatka začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.

Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú takmer 27-tisíc zamestnancov.

Skryť ↑


Cenné tipy a triky pri výrobe a nosení látkových rúšok

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Nielen dezinfekčné a antibakteriálne gély sa stali nedostatkovým tovarom. Ľudia si denne vymieňajú návody na to, ako si doma vyrobiť rúško. Nájdu sa aj takí, ktorí rúška šijú a posúvajú ich tým, ktorým sa v skorších dňoch nákazy neušlo.

Čítať viac o rúškach

Diskusná relácia Do kríža na tému koronavírus

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Nič nerezonuje v spoločnosti viac ako koronavírus. Odborníci sa zhodujú, že treba byť obozretný a nepodliehať panike. Slovensko prijalo prísne opatrenia proti šíreniu nákazy. Zasadá krízový štáv, bol vyhlásený núdzový stav. Nielen o tom s hosťami ministrom zdravotníctvom Marek Krajči a bývalý minister zdravotníctva Alojz Rakús.

Pozrieť v archíve

Učiteľka nám ukázala, ako vyzerá vyučovanie v karanténe

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Keď učitelia tušili, že koronavírus zatvorí školy, snažili sa žiakom počas vyučovania venovať čo najintenzívnejšie a prebrať čo najviac učiva.

Školáci zároveň dostali prístup na webstránku, s ktorou sa postupne učili pracovať. Edupage združuje žiacku knižku, triednu knihu, zároveň učiteľom umožňuje robiť si prípravy na vyučovacie hodiny, ale aj úlohy pre žiakov.

Čítať viac o vyučovaní v karanténe

Hoaxy o koronavíruse sa šíria internetom

Bratislava | 20. marca (Správy RTVS na facebooku)

Sociálne siete zachytia všetko. Aj poplašné správy, neoverené informácie či hoaxy. Šíria sa minimálne tak rýchlo ako obávaný Covid-19. Kolega Juraj Mravec sledoval osud niektorých z nich.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 19. marca

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Aj vo štvrtok sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 21:25. Hosťom bol riaditeľ Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie v SR Tatul Hakobyan.

Pozrieť mimoriadne správy

Vo štvrtok sa zvýšil počet nakazených

Bratislava | 19. marca (RTVS)

„K dnešnému dňu evidujeme 19 nových prípadov nákazy koronavírusom,“
vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády. Vo štvrtok bolo 373 vzoriek negatívnych. Celkovo tak Slovensko eviduje 2 316 ľudí testovaných s výsledkom negatívny a 123 pozitívnych prípadov.

Sledovať facebook Správy RTVS Čítať viac

Diskusia o povinnostiach a právach zamestnancov aj zamestnávateľov v čase pandémie

Košice | 19. marca (Rádio Regina)

O pracovnoprávnych vzťahoch a čo o nich hovorí Zákonník práce v aktuálnej mimoriadnej situácii s personalistkou Markéta Hritz na vlnách Rádia Regina - Východ.

Počúvať reláciu v archíve

Hnací motor slovenskej ekonomiky sa zastaví

Bratislava | 19. marca (RTVS, TASR)

Spoločnosť Kia Motors Slovakia preruší výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 23. marca, informoval o tom vo štvrtok hovorca spoločnosti Ján Žgravčák.

„Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia nového koronavírusu dočasne preruší výrobu. Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná,“
uviedol Žgravčák. Slovenský závod je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva Kia viac ako 3 800 ľudí.

Sledovať facebook Správy RTVS

Koronavírus - sociálne dávky

Bratislava | 19. marca (Rádio Slovensko)

18. marca sa prvýkrát v rámci pandémie koronavírusu vydávali sociálne dávky na poštách. Už popoludní, po rokovaní krízového štábu, premiér ocenil, že priebeh bol pokojný. Marginalizované rómske komunity patria medzi najohrozenejšie vírusom. Viaceré mestá a obce už vyslali do terénu pracovníkov, ktorí s komunitou spolupracujú, robia osvetu. O tom, či sa môžu rómske osady stať ohniskami šírenia nákazy a prečo sú v tejto situácii veľmi zraniteľné viac povedal splnomocnenec pre Rómske komunity Ábel Ravasz.

Virológa Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu sme sa opýtali na rozdiel medzi dobrovoľnou a nariadenou karanténou.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 18. marca

Bratislava | 19. marca (RTVS)

V stredu večer sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 22:00. Hosťom bol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Pozrieť mimoriadne správy

Tlačová konferencia po zasadnutí Ústredného krízového štábu z dňa 18. 3. 2020

Bratislava | 18. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Jednotke a facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať tlačovú konferenciu po zasadnutí Ústredného krízového štábu za účasti predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministerky vnútra Denisy Sakovej, ministra financií Ladislava Kamenického (všetci Smer-SD), ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), hlavného hygienika Jána Mikasa a náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka.

Pozrieť v archíve Čítať ďalej...

Najdôležitejšie informácie z brífingu:

• Na Slovensku zomrela 84-ročná žena, ktorá mala koronavírus. Premiér odmietol, že príčinou jej smrti bol práve koronavírus – tú určí až pitva,

• Nakazených je na Slovensku stále 105 osôb, hospitalizovaných je 35. Žiadna z osôb nepotrebuje pľúcnu ventiláciu,

• Pohyb ľudí na Slovensku sa znížil o tretinu, ukazujú dáta mobilných operátorov. Ak by sa tento trend výrazne zmenil, premiér nevylúčil vyhlásenie núdzového stavu pre územie celého Slovenska,

• O repatriáciu, teda o presun domov, požiadalo 1 918 ľudí, uviedol minister Lajčák a zároveň vyzval ľudí v zahraničí, aby sa pokúsili čo najbližšie sa dostať k územiu Slovenska,

• Lajčák tiež informoval o Slovákoch, ktorí utiekli pri preprave z Maďarska na Slovensko. Tiež priblížil incident v Gabčíkove, kde sú v karanténe desiatky ľudí. Lajčák uviedol, že polícia musela zasahovať pri nepokojoch, ktoré spôsobili títo ľudia,

• Armáda je v plnej pohotovosti, informoval Zmeko.

Skryť ↑


Koronavírus - ako zatiaľ ovplyvnil život v mestách a obciach

Banská Bystrica | 18. marca (Rádio Regina)

Korona vírus ochromil život na SLovensku. Ľudia sa postupne učia nosiť rúška, nepodávať si ruky, dodržiavať od seba odstup. Avšak život sa nemôže úplne zastaviť. Aj v čase mimoriadnej situácie sú profesie, ktorých zamestnanci musia chodiť do práce. Takisto sú služby, ktoré treba zabezpečiť. Ako sa v tejto situácii správajú samosprávy? Ako pomáhajú obyvateľom? A ako strážia dodržiavanie prísnych pravidiel? Zisťovali sme s Martou Výboštekovou v Klube komunálnej politiky na Rádio Regina - Stred v stredu po 14:00.

Počúvať v archíve

Rozšírenie núdzového stavu bude od štvrtka platiť pre celý sektor zdravotníctva

Bratislava | 18. marca (Úrad vlády)

Vláda schválila návrh na rozšírenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov a na rozšírenie uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a rozšírenie zákazu uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom vyhláseného uznesením vlády Slovenskej republiky č. 114 z 15. marca 2020.

Rozšírenie núdzového stavu sa týka:

 • a) držitelia povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti,
 • b) držitelia povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby,
 • c) držitelia povolenia na prevádzkovanie ambulancie dopravnej zdravotnej služby,
 • d) Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,
 • e) právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel,
 • f) právnické osoby a fyzické osoby, ktoré prevádzkujú pohrebnú službu,
 • g) Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky,
 • h) Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,
 • i) regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Čítať viac o návrhu

Počet nakazených koronavírusom presiahol stovku

Bratislava | 18. marca (Správy RTVS na facebooku)

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) pred rokovaním vlády informoval o nových prípadoch ochorenia COVID-19 na Slovensku. V stredu dopoludnia pribudlo osem nových prípadov. Na Slovensku evidujeme 105 pozitívnych vzoriek.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ako rozlíšiť koronavírus od bežnej chrípky?

Košice | 18. marca (Rádio Regina)

Hosťom Rádia Regina - Východ bol v utorok infektológ Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ v Košiciach.

Počúvať reláciu v archíve

Ako sú zdravotnícke zariadenia pripravené na zvýšenú záťaž?

Bratislava | 18. marca (Rádio Slovensko)

Zatvorené sú takmer všetky prevádzky a pre štátne nemocnice platí núdzový stav. Ako sú zdravotnícke zariadenia pripravené na zvýšenú záťaž a ako to v nemocniciach momentálne vyzerá sa dozviete v podcaste relácie K veci.

Vypočuť podcast

Ako rozlíšiť koronavírus od bežnej chrípky?

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Drogérie a lekárne hlásia nedostatok antibakteriálnych gélov na ruky a rovnako nedostatok prostriedkov na dezinfekciu. V televíznej Regine nám bylinkárka Lenka Guráňová ukázala, ako si momentálne nedostatkový tovar, vyrobiť v pohodlí svojej kuchyne. Stačí mať zopár správnych ingrediencií.

Pozrieť reláciu v archíve Čítať ďalej

Inštitút zdravotnej politiky načrtol scenár vývoja pandémie na Slovensku

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Hospitalizáciu z dôvodu nákazy novým koronavírusom by mohlo na Slovensku potrebovať 24.000 z možných 537.000 nakazených ľudí. Vyplýva to z modelu Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý skúmal pravdepodobné scenáre vývinu pandémie. Podľa neho sa môže nakaziť pri dodržiavaní súčasných opatrení desať percent obyvateľstva do 110. dňa od 15. marca. Pri absencii opatrení by to bolo násobne viac.

Čítať ďalej...

Bod, keď kapacity slovenských nemocníc v intenzívnej starostlivosti dosiahnu svoj vrchol, má byť 60. deň od 15. marca. Vtedy by podľa modelu potrebovalo pľúcnu ventiláciu 532 pacientov, Slovensko má súčasnú kapacitu 550. Podľa riaditeľa IZP Martina Smatanu sú teda dva mesiace na aplikovanie opatrení na problémové časti populácie alebo prípadné zabezpečenie dodatočnej prístrojovej techniky. V prípade, že bude 537.391 nakazených, očakáva sa, že v 100. deň od 15. marca bude mať symptómy 322.435 z nich.

„Ak rátame súčasnú vekovú distribúciu, tak bude 7,43 percenta symptomatických pacientov vyžadovať hospitalizáciu,“
uvádza štúdia. Počíta s tým, že z nich bude zase 13,75 percenta potrebovať akútnu starostlivosť.

V prípade absencie opatrení by Slovensko očakávalo už 26. deň od 15. marca viac ako dva milióny nakazených Slovákov. IZP tak hodnotí súčasné opatrenia pozitívne, odmieta komentovať, či v nich odporúča pokračovať nasledujúce týždne až mesiace. Model s tým počíta. Do toho sú už zarátané všetky aktuálne opatrenia vrátane zatvorenia všetkých škôl alebo automobilky Volkswagen a PSA. Analýza vychádza zo simulácie prenosu nového koronavírusu po Slovensku na základe migračných tokov medzi slovenskými obcami podľa modelu na základe článku z časopisu Nature. Druhú verziu modelu pripraví IZP 23. marca s aktualizovanými údajmi.

Skryť ↑


Večerné mimoriadne správy z dňa 17. marca

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Aj v utorok večer sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 21.25. Hosťami boli generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana, virológ Jaromír Pastorek, generálna riaditeľka sekcie práce MPSVaR SR Danica Lehocká a spoluzakladateľ iniciatívy Hackvirus.sk Juraj Gago.

Pozrieť mimoriadne správy

V utorok pribudlo na Slovensku 25 nových prípadov nákazy

Bratislava | 17. marca (Správy RTVS na facebooku)

„K dnešnému dňu pribudlo na Slovensku 25 nových pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Spolu tak máme 97 pozitívnych vzoriek a 1 816 negatívnych,“
informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová s tým, že bližšie informácie poskytnú po skompletizovaní výsledkov z laboratórií v stredu.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Koronavírus a EÚ

Bratislava | 17. marca (Rádio Slovensko)

Je Európska únia dostatočne akčná v situácii okolo šíriacej sa nákazy? V dnešnej časti relácie Z prvej ruky sú hosťami vydavateľ internetového portálu Euractiv Radovan Geist a zástupca šéfredaktora týždenníka Trend Ronald Ižip.

Počúvať podcast

Opatrenia v meste a v kraji v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 17. marca (Rádio Regina)

Hosťami relácie Hosť Rádia Regina Západ predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a prvá námestníčka bratislavského primátora Tatiana Kratochvílová a Veronika Beňadiková, vedúca tlačového oddelenia Bratislavského samosprávneho kraja. Aktuálne sa pripravujú ďalšie opatrenia v súvislosti s koronavírusom, v podcaste sa dozviete, čo môžeme v nasledujúcich dňoch očakávať v Bratislavskom kraji.

Vypočuť podcast...

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku presiahol číslo 80

Bratislava | 17. marca (Správy RTVS na facebooku)

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na tlačovom brífingu informoval o ďalších 12 nakazených koronavírusom. Na Slovensku je celkovo 84 prípadov ochorenia COVID-19.

"Toho času evidujeme 84 nakazených pacientov. Z toho 22 ľudí leží v slovenských nemocniciach, dvaja z nich sú momentálne na jednotke intenzívnej starostlivosti bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Zvyšok je v domácej karanténe s ľahším priebehom ochorenia,"
uviedol Pellegrini. Premiér v pondelok uviedol, že opatrenia, ktoré vláda doteraz prijala, prípadne v najbližších dňoch ešte príjme, zmiernia nárast počtu nakazených a tých, ktorí si budú vyžadovať intenzívnu zdravotnú starostlivosť.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

RTVS mimoriadne spúšťa novú reláciu Školský klub pre malých školákov

Bratislava | 17. marca (RTVS)

Na obrazovky RTVS pribudne od stredy 18. marca nová interaktívna relácia pre malých školákov. V nej sa zábavnou formou počas 45 minút dozvedia množstvo nových poznatkov. Zároveň sa môžu zapájať do úloh, ktoré im zadajú učitelia a prostredníctvom televíznej obrazovky sa budú môcť podeliť o svoje riešenia. „Školský klub-hodinka z triedy bez kriedy“ bude Dvojka vysielať každý pracovný deň od 9:15 do 10:00 do 27. marca. Na reláciu nadviaže dopoludňajší detský blok.

Čítať viac o novej relácii

Ako nahradiť plnohodnotné vyučovanie?

Bratislava | 17. marca (Rádio Slovensko)

Tisíce detí sú kvôli šíreniu nového koronavírusu doma v karanténe. Zatvorené sú základné aj stredné školy, obdobná situácia je na univerzitách. Predbežne má vynútená karanténa trvať zhruba do konca marca - infekcia sa však naďalej rozširuje, a preto nie je vylúčené, že školy zostanú zatvorené aj dlhšie. Otázka, ktorá zamestnáva rodičov je ako nahradiť plnohodnotné vyučovanie?

Počúvať podcast

Epidémia koronavírusu v relácii Rádia Regina

Bratislava | 17. marca (Rádio Regina)

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do života ľudí na celom svete. Počet nakazených pribúda aj na Slovensku. V čom je nebezpečenstvo nového koronavírusu a ako by sme sa pred ním mali chrániť sa dozviete v relácii Pohotovosť odvysielanom 16. marca na vlnách Rádia Regina. V rozhovore s Ladislavom Lužinským z infektologickej ambulancie vo Zvolene.

Počúvať v archíve

Súhrn dňa 16. marca

Bratislava | 17. marca (RTVS)

V pondelok 16. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

Na Slovensku v pondelok pribudlo ďalších 11 nakazených

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať tlačovú konferenciu po zasadnutí krízového štábu. Hlavné závery z konferencie:

- na Slovensku v pondelok pribudlo ďalších 11 nakazených

- premiér informoval, že je umožnené fungovať pneuservisom, autoservisom a odťahovým službám, takisto aj práčovňiam a čistiarňam odevov

- bude povolené fungovanie taxislužieb, ale bez toho, aby prevážali ľudí. Taxislužby budú obmedzené len na prevážanie tovaru a donášku potravín

Čítať ďalej...

- núdzový stav, ktorý od pondelka platí pre štátne nemocnice, sa má rozšíriť na všetky segmenty, ktoré sa týkajú zdravotníctva, bez ohľadu na vlastníctvo. Rozhodnúť sa má o tom v stredu (18. 3.)

- odporúča sa prevádzkovateľom dopravy, vlastníkom budov, obchodných reťazcov a potravín, aby neumožnili vstup do svojich prevádzok nikomu, kto nebude akýmkoľvek spôsobom chránený

- premiér Pellegrini zdôraznil, že zvažujú vyhlásenie núdzového stavu na celú krajinu, pričom vláda bude nútená regulovať pohyb osôb s tým, že bude umožnené cestovať len za prácou, do obchodu, prípadne na vykonanie neodkladnej potreby

- v najbližsích dňoch by mala prísť zásielka z Turecka, ktorá by mala obsahovať približne 400-tisíc rôznych druhov respirátorov, 170-tisíc kusov ochranných odevov, 170-tisíc návlekov na obuv a 6-tisíc okuliarov

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Skryť ↑


Falošné informácie, ktoré sa šíria o koronavíruse

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Internetom sa v súvislosti s koronavírusom šíria mnohé nepravdivé informácie, ktoré medzi obyvateľstvom spôsobujú strach a paniku. Neverte všetkému, čo sa dočítate na Facebooku, Instagrame, prípadne, čo vám príde ako správa od vašich známych cez komunikačné platformy.

Čítať viac o falošných informáciách

Finančné opatrenia pre občanov v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 16. marca (Rádio Slovensko)

V dnešnej epizóde relácie Rádia Slovensko Z prvej ruky sme sa rozprávali o finančných opatreniach, ktoré prijímajú jednotlivé krajiny a banky a aký budú mať dopad na naše peňaženky. Aké praktické odporúčania majú pre nás hostia sa dozviete v rozhovore s vedúcim bankových analýz a koordinácie jednotného mechanizmu dohľadu nad bankami v Národnej banke Slovenska Petrom Hintošom a finančným poradcom Tomášom Hudákom.

Vypočuť podcast

Predpoveď počasia je pre Slovensko priaznivá

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Boj s koronavírusom by mohlo uľahčiť pekné počasie a vyššie teploty. Aj takáto informácia kolovala pred niekoľkými dňami médiami aj sociálnymi sieťami. Odborníci však odporúčajú počkať. Zatiaľ nie je isté, či výrazné plusové teploty vírus skutočne zabíjajú.

Čítať viac o predpovedi počasia

Pribudli 2 nové prípady

Bratislava | 16. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Slovensku pribudli ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom. Na tlačovom brífingu po stretnutí s prezidentkou SR o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). V tejto chvíli evidujeme 63 prípadov nakazenia.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Na Slovensku platia od pondelka 16.3. nové opatrenia

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Od pondelka od 6:00 vstúpili do platnosti viaceré opatrenia, ktoré v boji proti šíreniu nákazy novým koronavírusom zaviedla vláda Petra Pellegriniho.

Obchody a prevádzky so službami sú na 14 dní zatvorené. Výnimkou sú potraviny, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, stravovacie zariadenia, trafiky, obchody s krmivom pre zvieratá, veterinárne ambulancie, čerpacie stanice, banky, poisťovne, pošty, prevádzky telekomunikačných operátorov

Čítať viac o opatreniach

Mimoriadne správy - špeciál

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Naživo ste na Jednotke a facebooku Správy RTVS mohli sledovať diskusiu s odborníkmi o novom koronavíruse a ochorení COVID-19. Hosťami Simony Simanovej boli virológ zo Slovenskej akadémie vied Fedor Čiampor a Igor Stankovič, prednosta Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB.

Po skončení diskusie sme vám priniesli zostrih z tlačovej konferencie premiéra Petra Pellegriniho o nových opatreniach vlády v boji proti šíreniu koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Nakazených je už 61, vláda sprísňuje opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 15. marca (Správy RTVS na facebooku)

Vláda SR sa rozhodla na Slovensku vyhlásiť núdzový stav pre štátne nemocnice. Vyhlásenie núdzového stavu neznamená žiadny problém v slovenskom zdravotníctve. Núdzový stav má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce. Na tlačovom brífingu po rokovaní vlády o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Čítať ďalej...

Premiér tiež uviedol, že od pondelka 16. marca 2020 od 6.00 budú na 14 dní zatvorené maloobchodné prevádzky, okrem potravín, drogérií, lekární, pôšt, trafík, bánk či predajní s krmivom pre zvieratá. Predseda vlády ďalej povedal, že Slovensku pribudlo v nedeľu celkovo 17 prípadov ochorenia COVID-19. Spolu tak Slovensko eviduje 61 prípadov. Žiadny z pacientov nie je v kritickom stave. Najväčší zamestnávateľ na Slovensku, spoločnosť Volkswagen Slovakia, zrejme v pondelok preruší výrobu pre možný výskyt prípadu koronavírusu. Vláda tiež žiada súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby zrušili plánované operácie a boli pripravení pomôcť štátnym nemocniciam zvládnuť situáciu s nákazou.

"Sme len v počiatočných štádiách tohto ochorenia a nikto nevie, ako sa bude ďalej vyvíjať a preto robíme všetko pre to, aby sme spomalili jej šírenie,"
povedal Pellegrini a dodal, že členovia jeho kabinetu budú hľadať riešenia, ako ochrániť slovenskú ekonomiku pred dopadmi nákazy. Polícia podľa premiéra eviduje 205 prípadov porušovania domácej karantény a avizoval, že všetci, ktorí karanténu porušili, dostanú maximálnu možnú pokutu - 1 659 eur.
"V pondelok na krízovom štábe budeme rokovať o zákaze vstupu do prostriedkov hromadnej dopravy obyvateľom, ktorí sa nebudú chrániť ochrannými pomôckami,"
upozornil predseda vlády.

Skryť ↑

Návrh na vyhlásenie núdzového stavu

Bratislava | 15. marca (Úrad vlády)

Návrh na vyhlásenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov, na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zakázanie uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom.

Čítať viac o návrhu

Rúško nie je hanba

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Ochranné rúška sú veľmi podstatným prvkom, ktorým ľudia chránia nielen sami seba, ale aj svoje okolie a celú spoločnosť. Zhodli sa na tom bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), predpokladaný budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a infektológ Vladimír Krčméry.

Čítať viac o rúškach

Približne 20 000 ľudí sa vrátilo na Slovensko za 48 hodín

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Povinnú 14-dňovú domácu karanténu musia dodržiavať od piatka 7.00 h až do odvolania. Od štvrtka (12. 3.) do piatka (13. 3.) sa mohlo na územie Slovenskej republiky vrátiť viac ako 20.000 ľudí. Vyplýva to z dát Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Čítať ďalej...

„Údaje síce nemusia byť najpresnejšie, no 12. marca sme poslali SMS, ktorú dostalo 268.473 používateľov slovenských mobilných staníc mimo SR, 13. marca sme poslali ďalšiu, ktorú dostalo 248.759 slovenských SIM kariet v zahraničí. Z toho môžeme a nemusíme vidieť, že za deň sa domov vrátilo o niečo viac ako 20.000 ľudí,“
uviedol hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga. Hovorca sa vyjadril aj k SIM kartám slovenských občanov v Taliansku.

„Našu SMS dostalo 12. marca v Taliansku 8917 slovenských SIM kariet, 13. marca to bolo 7000. Teda z Talianska mohlo za jeden deň odísť 1900 našich občanov, ale ide o údaj len jedného operátora. Ostatní udávajú len počet do celého sveta,“
spresnil. Povinnú 14-dňovú domácu karanténu musia dodržiavať od piatka 7.00 h až do odvolania ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúci na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Karanténu v súvislosti s výskytom nového koronavírusu sú povinní dodržiavať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti s takýmito ľuďmi.

Skryť ↑

Nová vláda má pripravený vlastný koronatím, uviedol v relácii O 5 minút 12 Matovič

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Designovaný premiér Igor Matovič nemá podľa svojich slov úplne všetky aktuálne informácie o rozširujúcom sa koronavíruse na Slovensku.

Matovič žiada dosluhujúceho predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby mu už od pondelka umožnil byť osobne prítomným na každom zasadnutí vlády a Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) a informoval ho o všetkých aktualitách.

Pozrieť O 5 minút 12Čítať ďalej...
„Je mimoriadne vážna situácia. Musíme dať všetky zlomyseľnosti bokom. Musíme zabezpečiť hladký prenos moci. Ako nová vláda máme pripravený vlastný koronatím. Od Petra Pellegriniho očakávam, že už od zajtra budem môcť byť na každom rokovaní vlády a ÚKŠ. Aktuálne nemám všetky informácie, ktoré má dosluhujúca vláda. To sa musí zmeniť,“
uviedol designovaný premiér Igor Matovič v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Na krízovom štábe mi minule nebolo dovolené vystúpiť. Máme pripravené aj my, ako nová vláda, tvrdé opatrenia voči koronavírusu. Chceme absolútnu izoláciu ľudí starších ako 80 rokov a v spolupráci napríklad s charitatívnymi organizáciami a cirkvami zaobstarať ich zásobovanie. Chceme zakázať prácu vo fabrikách bez rúšok. Ľudia by mali mať tiež povinne všetci nejakú ochranu tváre,“
povedal Matovič. V diskusnej relácii nechcel prezradiť mená členov novej vlády.
„Mená by mala zajtra prezradiť osobne pani prezidentka. Chcem, ak tam budu nejaké nezrovnalosti, aby sa rozhodla ona. Keď námietky mať nebude, bude prvá, ktorá bude informovať o konkrétnych menách,“
dodal šéf hnutia OĽANO.

Skryť ↑

Na Slovensku máme 10 nových prípadov nakazenia COVID-19, spolu 54 ľudí

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Nedeľné prípady boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Martine.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v nedeľu dopoludnia potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia COVID-19, celkovo je tak na Slovensku 54 prípadov. Očakáva, že počet nakazených sa do konca víkendu ešte zvýši. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

„Do 11. hodiny nám pribudlo desať nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus,“
uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva. Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204.


Súhrn dňa 14. marca

Bratislava | 15. marca (RTVS)

V sobotu 14. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

V sobotu pribudli noví nakazení

Bratislava | 14. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Slovensku potvrdili 12 nových prípadov ochorenia na koronavírus. V sobotu o tom informoval premiér Peter Pellegrini, keď spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou navštívili hraničný prechod Jarovce – Kittsee, kde kontrolovali aktuálnu situáciu.

„Dnes sme vyšetrili 185 vzoriek, z ktorých 12 vykazuje pozitívny nález,“
uviedol premiér. Na Slovensku je tak oficiálne potvrdených 44 prípadov ochorenia na koronavírus. Ako Pellegrini dodal, tlačový odbor ministerstva zdravotníctva spresní informácie o pacientoch.

Čítať ďalej...

Dvanásť nových prípadov na Slovensku:

 • Okresy Bratislava - štyria muži, tri ženy
 • Okres Bytča - muž
 • Okres Svidník - muž
 • Okres Senec - dve ženy
 • Okres Nové Zámky - muž
Skryť ↑

Na koronavíruse je najnebezpečnejšia inkubačná doba, zhodli sa odborníci v RTVS

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Na koronavíruse je najnebezpečnejšia jeho inkubačná doba, počas ktorej ľudia nevedia, že sú nakazení a môžu nakaziť iných. V relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli virológ Fedor Čiampor z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), Jozef Šuvada, odborník z ministerstva zdravotníctva a nominant hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na ministra zdravotníctva Marek Krajčí.

Čítať ďalej...

Krajčí si myslí, že najlepšou prevenciou pre ľudí je jednoducho ostať doma. Podľa neho žiaden zdravotnícky systém na svete nie je pripravený na situáciu, ktorú so sebou prináša koronavírus.

„Tento vírus má veľmi dlhú inkubačnú dobu, pretože ho môžu prenášať aj ľudia, ktorí nemajú žiadne príznaky a ohroziť ľudí okolo seba,“
uviedol nominant OĽaNO na ministra zdravotníctva.

V hnutí OĽaNO vypracovali program, ktorý má jedenásť strán a chcú ho začať zvádzať v momente ako nastúpi do funkcie. Krajčí dúfa, že to bude čo najskôr a ako termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR odhadol „budúci piatok“. Slovensko si podľa neho mohlo s pandémiou počínať lepšie, ak by malo ministra zdravotníctva.

„Každá nemocnica by mala mať pripravené pľúcne oddelenia na takúto situáciu. Mala by prebiehať triáž pred vstupom do nemocnice a v každom jednom zariadení bude krízový manažér, ktorý bude za túto situáciu zodpovedať,”
zdôraznil s tým, že prvou prioritou bude neho zabezpečiť ochranné potreby pre všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárnikov.

Podľa virológa Čiampora je vývoj tejto pandémie podobný ako v prípade iných, s ktorými má ľudstvo skúsenosť. Predpokladá, že v Európe bude vrcholiť približne o dva týždne, ale nedá sa podľa neho odhadnúť aký bude počet nakazených. Myslí si, že obmedzujúce nariadenia vlády sú správnym riešením, pretože spomaľujú šírenie vírusu.

„Tento vírus našiel populáciu neprípravnú a celú situáciu zhoršuje dvojtýždňová inkubačná doba, kedy človek vírus šíri a nevie o tom,“
povedal s tým, že k odhaľovaniu takýchto prípadov by pomohlo zvýšené testovanie ľudí, na ktoré však Slovensko zatiaľ nemá kapacity. Na očkovaciu látku podľa neho nebude čas, jej vyvinutie odhaduje na roky až desaťročia.

Šuvada z ministerstva zdravotníctva si tiež myslí, že najväčší nárast ochorení čaká Slovensko v najbližších dvoch týždňoch. Zdôrazňuje, že podstatné ostávať doma a von vychádzať len v tých najnutnejších prípadoch.

„Akékoľvek iné správanie je veľmi nezodpovedné aj voči samému sebe, ale aj voči komunite. Každý nakazený jednotlivec nakazí minimálne dvoch ľudí,”
zdôraznil. Myslí si, že hovoriť o mutácii vírusu vzhľadom na vyššiu úmrtnosť, ktorú sprevádza jeho šírenie v Taliansku, je zatiaľ predčasné.

Marián Šóth z asociácie súkromných lekárov hovorí, že upozorňujú na nedostatok ochranných ale aj iných potrieb už niekoľko mesiacov. Dúfa, že lekárom budúci týždeň už budú distribuované aspoň jednorázové rúška.

„Máme akútny nedostatok rúšok a respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Lekári, ktorí sú v prvom kontakte gynekológovia, všeobecní lekár a iní si ich nemajú ako obstarať, lebo z trhu jednoducho zmizli,“
vysvetlil.

Ondrej Sukeľ z lekárnickej komory zdôraznil, že situácia v lekárňach je viac ako kritická. Podľa neho firmy, ktoré distribuujú lieky a ochranné pomôcky, ich jednoducho nestíhajú dodávať a drvivá väčšina lekárnikov nemá ochranné pomôcky ako rúška či dezinfekčné gély ani pre seba.

„Občanom tejto krajiny hrozí, že sa lekárne budú musieť zavrieť,“
povedal. Na záver odporučil všetkým, aby jednoznačne ostali doma a nevykupovali zbytočne lekárne, pretože lieky sa potom nedodávajú chorým ľudom, ktorí ich naozaj potrebujú.
„Aby zvlášť starší ľudia nechodili do lekárni, pretože si dovolím tvrdiť, že viac ako polovica tých ľudí, ktorých sme tam mali, boli ľudia plus 65 rokov,”
dodal.

Od piatka 13. marca sa uzavreli hlavné hraničné priechody, je obmedzená medzinárodná a vnútroštátna vlaková a autobusová preprava, medzinárodné letiská sú uzavreté. Ľudia prichádzajúci zo zahraničia skončia v karanténe. Zatvorené majú byť aj bary, aquaparky, wellness centrá, lyžiarské strediská a prevádzka obchodných centier bude cez víkend obmedzená. Od pondelka 16. marca budú zatvorené na 14 dní školy. Doteraz bolo na Slovensku potvrdených 32 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu.

Skryť ↑

Mimoriadne televízne správy

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Počet nakazaných koronavírusom sa zatiaľ nezmenil, Slovensko má 32 potvrdených prípadov. Viac sa dozviete v mimoriadnych správach zo soboty 14. 3. 2020.

Pozrieť mimoriadne správy

Vplyv opatrení proti šíreniu koronavírusu na pracovný život

Bratislava | 14. marca (Rádio Slovensko)

Opatrenia, ktoré nariadila Vláda SR pre šíriaci sa koronavírus, majú obrovský vplyv na tak osobný ako aj pracovný život občanov. V záplave množstva informácií však zanikajú – ak sú vôbec zverejňované – správy o tom, aké nároky majú zamestnanci v prípade, že nebudú môcť chodiť do práce. Kto presne a za akých okolností môže požiadať o takzvané nemocenské či ošetrovné, povie v relácii K veci hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Vypočujeme si aj odpoveď rezortu hospodárstva na otázku, či si zamestnávatelia môžu podľa platných zákonov nárokovať pomoc od štátu, ak im zo dňa na deň výrazne klesnú tržby a dočasne tiež prídu o pracovnú silu.

Vypočuť podcast

Sobotné dialógy o aktuálnej situácii na Slovensku

Bratislava | 14. marca (Rádio Slovensko)

V Sobotných dialógoch privíta Rádio Slovensko hostí Fedora Čiampora, virológa z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, Mariána Šótha, prezidenta Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky (vstúpi telefonicky) a Ondreja Sukeľa, prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (vstúpi telefonicky). Témami budú aktuálna situácia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku a opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia ochorenia.

Počúvať v archíve Pozrieť si video záznam

Súhrn dňa 13. marca

Bratislava | 14. marca (RTVS)

V piatok 13. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

Na Slovensku je potvrdených 32 prípadov

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Národné referenčné centrum potvrdilo ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom na Slovensku. RTVS o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Pozitívne testy v piatok podvečer mali muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici v Trnave (je v domácej izolácii) a muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici (hospitalizovaný)

V piatok 13.3.2020 tak na Slovensku pribudlo 11 prípadov. Celkovo na Slovensku evidujú 32 prípadov nákazy koronavírusom.

Pozrieť Správy RTVS z dňa 13. 3. 2020

Na Slovensku platí niekoľko preventívnych opatrení

Bratislava | 13. marca (RTVS)

Na Slovensku platí v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom niekoľko preventívnych opatrení.

1. Povinná 14-dňová domáca karanténa od 13.03. 2020 od 7.00 h až do odvolania pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia, vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii.

Čítať ďalej...

2. Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk, obmedzenie medzinárodnej a vnútroštátnej vlakovej i autobusovej prepravy, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania

3. Od 16.03.2020 zatvorenie všetkých predškolských a školských zariadení, centier voľného času či iných organizovaných voľnočasových aktivít pre deti - posun maturít, odporúčaný posun prijímacích skúšok na vysoké školy

4. Od piatka 13.03.2020 sa na veľkých hraničných priechodoch zavádzajú kontroly s tým, že na územie SR budú mať povolený vstup len osoby, ktoré sa preukážu oficiálnou formou pobytu – trvalým, prechodným, atď. a platným cestovným dokladom.

5. Dd 13.03.2020 - zatvorenie barov, voľnočasových zariadení a priestorov (lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, diskoték, fitness centier, kúpeľov)

6. Obmedzená prevádzka obchodných centier - cez víkend (14.-15.03.2020) bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu, otvorené sú aj novinové stánky

7. Obmedzenie úradných hodín klientskych centier, okresných úradov

8. Obmedzenie fungovania Sociálnej poisťovne – agendu vybavujte emailom alebo telefonicky - špeciálna OČR – nakoľko deti sú doma zo zákona – nahlasuje sa telefonicky – netreba nikam chodiť osobne

9. Zákaz návštev v nemocniciach a u všetkých verejných a neverejných poskytovateľoch sociálnych služieb

10. Zákaz organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy

Skryť ↑

Je potrebné dodržiavať viacero opatrení

Bratislava | 13. marca (RTVS)

Covid-19 sa prenáša z človeka na človeka, a to kvapôčkovou infekciou. Niekedy stačí aj obyčajné rozprávanie. Zvyčajne sa však šíri kýchaním a kašľaním. To je dôvod, prečo sa neodporúča dotýkať sa tváre, a to najmä vtedy, keď sme na verejných priestranstvách či v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Čítať o viac bezpečnostných opateniach

Mimoriadne spravodajstvo v piatok 13.3.2020 od 16.00 h

Bratislava | 13. marca (Správy RTVS na facebooku)

Facebook Správy RTVS v súvislosti s vývojom situácie ohľadne koronavírusu naživo odvysielal Správy RTVS v piatok 13.3.2020 od 16.00 h.

Pozrieť video

Počet prípadov rastie, Slovensko má už 30 infikovaných koronavírusom

Bratislava | 13. marca (Správy RTVS na facebooku)

Národné referenčné centrum v piatok potvrdilo deväť nových vzoriek pozitívnych na koronavírus a 118 negatívnych. Spolu je tak 950 negatívnych výsledkov vzoriek a 30 pozitívnych. RTVS o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Čítať ďalej...

Pozitívne testy v piatok mali:

 • muž, Bratislava, domáca izolácia
 • žena, Košice, domáca izolácia,
 • chlapec, Bratislava, hospitalizovaný v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave
 • muž, Bratislava, domáca izolácia
 • žena, hospitalizovaná v UN Martin
 • muž, hospitalizovaný v UN Martin
 • chlapec, hospitalizovaný v UN Martin
 • žena, hospitalizovaná v UN Martin
 • muž, hospitalizovaný v UN Martin
Skryť ↑

RTVS v súvislosti s koronavírusom bude prinášať mimoriadne spravodajstvo

Bratislava | 13. marca (RTVS)

RTVS v súvislosti s vývojom situácie ohľadne koronavírusu posilní informovanie verejnosti o ďalšie spravodajské bloky. Už dnes zaradí na 14:00 mimoriadne správy. Mimoriadne spravodajstvo o 12:00 a 14:00 odvysiela aj v sobotu 14. marca. Nedeľná diskusná relácia O 5 minút 12 začne na Jednotke aktuálnymi informáciami o vývoji situácie. Ďalší blok informácií je pripravený o 16:00 a 19:00.

Čítať ďalej...

V pracovných dňoch okrem pravidelných správ – ranných, poludňajších, o 16:00 a hlavných večerných, bude mimoriadne vysielať aj spravodajstvo o 10:00 a 14:00. Ďalší sumár mimoriadnych pravidelných informácií pribudne každý večer počas pracovných dní na Jednotke po hlavnom večernom programe. Aktuálnemu vývoju situácie sa prispôsobí aj obsah spravodajských relácií Rádia Slovensko, aktuálnej publicistiky a diskusných relácií Z prvej ruky a K veci.

„Verejnosť budeme naďalej pravidelne informovať prostredníctvom zostrihov kľúčových tlačových konferencií a vyhlásení najvyšších ústavných činiteľov. Zároveň budeme pokračovať vo vysielaní kľúčových tlačových konferencií prostredníctvom facebookovej stránky Správy RTVS a najnovšie tiež naživo na Jednotke,“
uviedol šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan.

Skryť ↑

Vláda včera prišla s prísnymi opatreniami

Bratislava | 13. marca (Rádio Slovensko)

Rádio Slovensko sa dnes 13. marca v relácii Z prvej ruky venovala aktuálnej krízovej situácii na Slovensku. V rozhovore s ministerkou vnútra Denisou Sakovou ako zástupkyňou krízového štábu a prostredníctvom telefónneho spojenia hygieničku pre epidemiológiu Máriu Štefkovičovú a prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka.

V utorok 9. marca odvysielalo Rádio Slovensko sumár situácie na Slovensku, o deň neskôr, teda v stredu 10. marca, sa relácia venovala dopadu koronavírusu na firmy a cestovný ruch.

Vypočuť podcast

Nákupné centrá prijali opatrenia v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 13. marca (TASR)

V bratislavských nákupných centrách budú počas víkendu otvorené len potraviny, lekárne a drogérie. Reagujú tak na opatrenia Ústredného krízového štábu SR.

"V zmysle rozhodnutia po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR bude prevádzka nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave tento víkend obmedzená. Cez víkend bude možné kúpiť len potraviny, lieky a drogériu v nezmenených otváracích hodinách od 9.00 h do 21.00 h,"
povedal pre TASR riaditeľ nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave Vladimír Bereš.

Čítať ďalej...

V priebehu pracovného týždňa bude podľa štandardných otváracích hodín otvorené aj nákupné centrum Central a počas víkendov budú v prevádzke len potraviny, lekárne a drogérie.

"Ako preventívne opatrenia sme upozornili spoločnosť poverenú upratovaním nákupného centra na aktuálnu situáciu a dali sme im pokyn, aby čistili a dezinfikovali vysokofrekventované miesta v nákupnom centre, ako sú zábradlia na eskalátoroch alebo kľučky na dverách, ešte častejšie. Tiež sme uvedomili všetkých zamestnancov nákupného centra o dodržiavaní správnej hygieny a poskytujeme primerané pokyny a doporučenia týkajúce sa chovania v tejto situácii,"
uviedol Tomáš Knop z nákupného centra Central. Nákupno-zábavné centrum Bory Mall v súvislosti s prevádzkou centra prijalo podľa PR manažérky Patrície Somorovskej viaceré preventívne opatrenia.
"Okrem dodržiavania zvýšených hygienických úkonov odporúčame nájomcom počas pracovných dní skrátiť otváracie hodiny do 19.00 h s účinnosťou od pondelka (16. 3.). Veríme, že kombináciou opatrení spoločne prispejeme k eliminácii prípadného šírenia sa vírusu v priestoroch centra,"
uviedla Somorovská. Dodala, že vývoj v súvislosti s aktuálnou situáciou týkajúcou sa šírenia koronavírusu budú naďalej pozorne sledovať a prispôsobovať tomu ďalšie kroky.

Skryť ↑

Karanténa žiakov 14 dní

Bratislava | 12. marca (Rádio Slovensko)

Žiaci stredných škôl v bratislavskom kraji sú už takmer týždeň doma z dôvodu ochrany pred šírením koronavírusu. Postupne zatvorili svoje brány aj základné školy. Od pondelka 16. marca však musia zatvoriť školy v rámci celého Slovenska. Presúvať sa budú aj termíny niektorých častí maturitných skúšok, rovnako niektoré prijímacie konania na stredné umelecké školy.

V stredu 10. marca sa relácia K veci venovala téme nezodpovednosti pacientov, o deň neskôr, teda vo štvrtok 11. marca téme dopadu koronavírusu na Slovensko. Všetky epizódy si môžete vypočuť ako podcasty.

Vypočuť podcast