koronavírus na mobilnom zariadení

V piatok jeden nový prípad

Bratislava | 30. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku pribudol v piatok jeden prípad nákazy novým koronavírusom. Celkovo v krajine evidujú 1521 pozitívne testovaných.

Za včerajšok vykonali 3 433 testov a vyliečilo sa 18 pacientov.


Na Slovensku vo štvrtok nepribudol žiadny prípad nákazy koronavírusom

Bratislava | 29. máj (RTVS, TASR)

Počas štvrtka 28. mája nepribudol na Slovensku žiaden nový prípad nákazy koronavírusom. Celkovo Slovensko eviduje 1 520 prípadov.

Doposiaľ sa vykonalo celkovo 167 562 testov, počas štvrtka sa ich spravilo 1 848. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 1 338 ľudí, z toho za štvrtok zaznamenali šesť vyliečených.

Hospitalizovaných je 59 osôb, z toho v šiestich prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je nikto.

Na Slovensku počas štvrtka nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s pozitívnym testom na nový koronavírus. Celkovo Slovensko eviduje 28 úmrtí.


V stredu pribudlo päť pozitívnych testov

Bratislava | 28. máj (RTVS, TASR)

V stredu na Slovensku vykonali laboratóriá 2 352 testov, z ktorých malo päť pozitívny výsledok. Doteraz bolo vykonaných 165 714 testov, z nich 1 520 bolo pozitívnych. Počet úmrtí sa nezmenil už niekoľko dní, zostáva 28. Koronavírus prekonalo ďalších päť osôb, celkovo už 1 332. Hospitalizovaných je 62 osôb, z toho v šiestich prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je nikto.


Na Slovensku pribudli v utorok 26. mája dva prípady nákazy koronavírusom

Bratislava | 27. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá vykonali 2 839 testov. Na Slovensku je tak celkovo 1 515 pozitívne testovaných ľudí. V utorok nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí zostáva 28. Pribudlo 5 vyliečených, koronavírus tak prekonalo 1 327 ľudí.

Aktuálne je hospitalizovaných 59 pacientov, z toho 7 s potvrdeným ochorením Covid-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient. Pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden.


Za pondelok evidujeme dva nové prípady

Bratislava | 26. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá vykonali 1 464 testov. Na Slovensku je tak celkovo 1 513 pozitívne testovaných ľudí. V pondelok nepribudlo žiadne úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením COVID-19. Pribudlo 15 vyliečených, celkový počet vyliečených pacientov tak stúpol na 1 322. Aktuálne je hospitalizovaných 64 pacientov, z toho 10 s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient. Pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden.


V nedeľu pribudli dva prípady

Bratislava | 25. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá vykonali 645 testov. Na Slovensku je tak celkovo 1 511 pozitívne testovaných ľudí. V nedeľu nepribudlo žiadne úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením COVID-19. Pribudlo šesť vyliečených, celkový počet vyliečených pacientov je tak 1 307.

Aktuálne je hospitalizovaných 61 pacientov, z toho deväť s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient. Pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden.


Na Slovensku pribudlo v sobotu 23. mája päť prípadov nákazy koronavírusom

Bratislava | 24. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá vykonali 1 649 testov. V krajine je tak celkovo 1 509 pozitívne testovaných ľudí.

V sobotu nepribudlo žiadne úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením COVID-19. Vyliečilo sa 1 301 ľudí, 21 z nich pribudlo počas predošlého dňa.

Aktuálne je hospitalizovaných 53 pacientov, z toho deväť s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient. Pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden.


Na Slovensku pribudol v piatok 22. mája jeden prípad nákazy koronavírusom

Bratislava | 23. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá vykonali 2 236 testov. Na Slovensku je tak celkovo 1 504 pozitívne testovaných ľudí. V piatok nepribudlo žiadne úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením COVID-19. Vyliečilo sa 1 280 ľudí, 24 z nich pribudlo počas predošlého dňa.

Aktuálne je hospitalizovaných 60 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z toho jeden je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden.


Počet nakazených opäť jednociferný

Bratislava | 22. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku pribudol vo štvrtok 21. mája jeden prípad nákazy koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2 751 testov. Doteraz tak bolo pozitívne testovaných 1 503 ľudí.

Za uplynulý deň nepribudlo žiadne úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením COVID-19. Z ochorenia sa vyliečilo už 1 256 ľudí, 11 z nich pribudlo vo štvrtok.


Pre koronakrízu hrozí, že trináste dôchodky nebudú

Bratislava | 22. máj (RTVS)

Kým hnutie Sme rodina sľubuje seniorom sociálne istoty, zvyšok koalície upozorňuje na to, že pre koronakrízu ich nebude z čoho vyplatiť. V rozpočte na tento rok sa s peniazmi na trináste dôchodky pôvodne nerátalo. Podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) môže situáciu zachrániť len pozitívny vývoj ekonomiky v ďalších mesiacoch.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 21. mája

Bratislava | 22. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Odvysielame ich po 21.40, témou bude prvé rokovanie tripartity za vlády Igora Matoviča (OĽANO)

Pozrieť mimoriadne správy

V stredu potvrdili šesť prípadov nákazy koronavírusom

Bratislava | 21. máj (RTVS, TASR)

Za uplynulý deň pribudlo na Slovensku ďalších šesť ľudí s ochorením COVID-19, z nich štyria sú z karanténnych centier. Laboratóriá vykonali 2 933 testov, spolu už viac ako 150-tisíc.


Po viac ako dvoch mesiacoch sú opäť otvorené nákupné strediská

Bratislava | 21. máj (RTVS)

Zákazníci to aj využili. Niektoré centrá už fungujú takmer ako pred krízou, iné sa rozbiehajú pomalšie. Naši redaktori sa boli pozrieť v štyroch slovenských mestách.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 20. mája

Bratislava | 21. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Do štúdia prišiel minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) a podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány. Témou boli podmienky, za akých sa deti vrátia do škôl.

Pozrieť mimoriadne správy

V utorok pribudol iba jeden pozitívny test

Bratislava | 20. máj (RTVS, TASR)

V utorok na Slovensku vykonali laboratóriá 3 371 testov, z ktorých mal len jeden pozitívny výsledok. Doteraz bolo vykonaných 148 845 testov, z nich 1 496 bolo pozitívnych.

Nepribudlo žiadne úmrtie a z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 39 pacientov, spolu už 1 231.


Opätovné otváranie škôl od prvého júna sprevádzajú nejasnosti

Bratislava | 20. máj (RTVS)

Riaditelia škôl čakajú na rozhodnutie samospráv. Mestá a obce tvrdia, že nemajú bližšie informácie. Keďže návrat do lavíc je dobrovoľný, školy teraz čakajú na vyplnené dotazníky od rodičov. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) hovorí, že pri tisícoch škôl sa nedajú vopred zachytiť všetky problémy a detaily.

Pozrieť príspevok

Fakty a impulzy

Bratislava | 20. máj (RTVS)

Reláciu Fakty a impulzy sme vysielali v utorok večer na Jednotke a facebooku Správy RTVS. Hosťami boli minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský.

Pozrieť v archíve

Tretí deň bez pozitívneho testu

Bratislava | 19. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá v pondelok vykonali viac ako dvetisíc testov na nový koronavírus, všetky boli negatívne. Celkovo tak na Slovensku registrujeme 1 495 pozitívne testovaných. Informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Je to už tretí raz, čo za 24 hodín na Slovensku nepribudli žiadne prípady nákazy novým koronavírusom od zaznamenania prvého prípadu.

Laboratóriá doteraz otestovali vyše 145-tisíc vzoriek. Chorobe tretí deň nepodľahol žiadny pacient. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na COVID-19 tak zostáva na 28. Z ochorenia sa zotavilo ďalších sedem ľudí, spolu je už 1 192 vyliečených pacientov. Na Slovensku tak zostáva 275 aktívnych prípadov.


V relácii K veci o uvoľňovaní opatrení

Bratislava | 19. máj (Rádio Slovensko)

Od stredy 20. mája dochádza k 4-tej fáze uvoľňovania protiepidemiologických opatrení. K novej fáze uvoľňovania podľa premiéra Igora Matoviča môže dôjsť vďaka priaznivým číslam v súvislosti s počtom nakazených novým koronavírusom. Predseda vlády zdôraznil, že ide o odvážne uvoľňovanie, ale zodpovednosť podľa neho prináša výsledky. Ako to bude vyzerať na Slovensku - či je dôvod na radosť, prečo by sme nemali mať zbytočné obavy - aj o tom sme sa rozprávali s virológom Fedorom Čiamporom.

Vypočuť podcast...

Štvrtá fáza od stredy: Zmeny na hraniciach aj pri nosení rúška

Bratislava | 19. máj (RTVS, TASR)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii informoval, že od stredy 20. mája budú na Slovensku opäť otvorené nákupné centrá, od 1. júna sa otvárajú školy a škôlky. Ďalšiu fázu uvoľňovania opatrení odôvodnil premiér nízkymi počtami pozitívne testovaných osôb na ochorenie Covid-19.

Čítať ďalej...

Od stredy sa otvoria aj divadlá, kiná a iné hromadné podujatia s podmienkou, že sa na nich zúčastní maximálne 100 osôb, otvorené budú tiež obchodné centrá, avšak detské kútiky v nich musia ostať zatvorené.

Školy a škôlky sa otvoria od 1. júna, športovať bude možné už aj v interiéri, ale táto možnosť platí len pre športové kluby.

Permanentný krízový štáb od stredy povolil aj verejné stravovanie v interiéri pri podmienkach, ktoré doteraz platili pre terasy.

Mení sa aj predajná plocha, podľa ktorej prevádzky doteraz stanovovali maximálny počet zákazníkov. Z 25 štvorcových metrov na jedného zákazníka z predajnej plochy sa od stredy toto opatrenie znižuje na 15 m2.

Premiér informoval, že „od štvrtka bude možné cestovať do ôsmich krajín, konkrétne do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka pod podmienkou, že občan, ktorý do týchto krajín odíde a vráti sa do 24 hodín, nebude mať podmienku predloženia negatívneho testu ani ísť do karantény“. Týmto krokom chcú umožniť pracovné rokovania a rodinné stretnutia.

Dôležitá zmena nastáva aj pri nosení rúšok. Z povinnosti sa stáva odporúčanie. V interiéri zostáva ako povinné, ale v exteriéri bude pri odstupe nad päť metrov dobrovoľné. Pri vzdialenosti menšej ako päť metrov zostáva povinné.


Ako ovplyvní korona kríza rozvoj cestnej infrastruktury v hlavnom meste a okolí

Bratislava | 18. máj (Rádio Regina)

Hosťami Rádia Regina Západ boli predseda dopravnej komisie a informačných systémov Jozef Uhler a Michal Milata, dopravný analytik a predseda klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Vypočuť podcast...

Laboratóriá vykonali v nedeľu menej ako tisíc testov

Bratislava | 18. máj (RTVS, TASR)

V nedeľu laboratória vykonali iba 971 testov na nový koronavírus, jeden z nich bol pozitívny. Na Slovensku tak od začiatku vypuknutia epidémie evidujeme 1 495 pozitívne testovaných ľudí. Informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Celkový počet testov stúpol na 143 433. Za predošlý deň sa vyliečilo ďalších 22 ľudí, celkovo ich tak evidujeme už 1 185. Aktívnych tak zostáva už len 282 prípadov.

Ochoreniu COVID-19 v nedeľu nepodľahol žiadny ďalší pacient, celkovo tak na Slovensku registrujeme 28 úmrtí.

Hospitalizovaných zostáva 106 pacientov. Tento počet klesol v porovnaní so sobotou o desať. 18 z nich má potvrdený COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii žiadny.

Hodnota kĺzavého mediánu sa tretí deň drží na úrovni 4. Podmienkou pre ďalšiu fázu otvárania ekonomiky je, aby bol dlhodobo pod hodnotou 25, čo je od 25. apríla.


Matovič pripúšťa uvoľňovanie opatrení

Bratislava | 18. máj (RTVS)

Slovensko čaká ďalšie výrazné uvoľnenie obmedzení. Pred dnešným rokovaním krízového štábu to naznačil premiér Igor Matovič (OĽANO). Zatvorených hraníc sa to zatiaľ týkať nebude. Inú cestu zvolilo Rakúsko. Od polnoci otvorilo hranice a na vybraných priechodoch aj so Slovenskom, robí len náhodné kontroly.

Pozrieť príspevok

Počas soboty pribudol iba jeden potvrdený prípad nákazy koronavírusom

Bratislava | 17. máj (RTVS, TASR)

Celkovo tak bolo na Slovensku zaznamenaných už 1 494 pozitívne testovaných ľudí. V sobotu laboratóriá vykonali 2 476 testov, cekový počet stúpol na 142 462.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 12 osôb (celkovo už 1 163) a nepribudlo žiadne úmrtie.


Finančná pomoc pre podnikateľov by sa mala zrýchliť

Bratislava | 17. máj (RTVS)

Vládna pomoc pre firmy a živnostníkov, ktorí museli z rozhodnutia vlády zatvoriť prevádzky, viazne. Čerpanie peňazí na záchranu ekonomiky by sa malo už v najbližších dňoch zrýchliť. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to potvrdil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa bývalého šéfa rezortu Jána Richtera (Smer-SD) môže byť už neskoro. Viaceré podniky zrejme budú musieť prepúšťať.

Pozrieť reláciu v archíve

V piatok vykonali viac ako 4-tisíc testov, 13 bolo pozitívnych

Bratislava | 16. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku bolo v piatok vykonaných 4 084 na ochorenie COVID-19, 13 z nich bolo pozitívnych.

Z koronavírusu sa vyliečilo ďalších 20 ľudí, ochorenie tak prekonalo už 1 151 osôb. Pribudlo tiež jedno úmrtie, Slovensko tak eviduje 28 úmrtí. V nemocniciach je hospitalizovaných 118 pacientov.

Celkovo bolo doteraz na Slovensku vykonaných 139 986 testov.


Po vyše mesiaci sa skončila uzávera osád na Spiši

Bratislava | 16. máj (RTVS)

Po plošnom testovaní, otvorili najväčšiu a poslednú časť osady Dreveník, v obci Žehra. V izolácii zostávajú už iba ľudia v karanténnom mestečku.

Pozrieť príspevok

Poslanci schválili inteligentú karanténu, bude dobrovoľná

Bratislava | 15. máj (RTVS)

Ľudia budú môcť namiesto štátnej karantény využívať mobilnú aplikáciu, ktorou sa má zaviesť inteligentná karanténa. Vyplýva to z vládnej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o legislatíve rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Nová forma karantény prostredníctvom mobilnej aplikácie má odbremeniť kapacity štátnych karanténnych zariadení.

"Pôsobila by tiež menej invazívnym spôsobom na osoby prichádzajúce na Slovensko zo zahraničia, ale zároveň by poskytovala porovnateľnú úroveň dodržiavania karanténnych opatrení ako v prípade povinnej štátnej karantény," uviedli predkladatelia.
Čítať viac

Pribudli traja nakazení, aktívnych zostáva 322 prípadov

Bratislava | 15. máj (RTVS, TASR)

Vo štvrtok potvrdili tri nové prípady ochorenia COVID-19, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií. Počet ľudí pozitívnych na toto ochorenie tak na Slovensku stúpol na 1 480.

Laboratóriá urobili vo štvrtok takmer 3 993 testov. Celkovo tak otestovali 135 902 vzoriek. Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 27 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na COVID-19.

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 19 osôb, uzdravilo sa spolu už 1 131 ľudí. Aktívnych tak zostáva 322 prípadov.

116 pacientov zostáva hospitalizovaných, tento počet klesol v priebehu štvrtka o 18. Ochorenie COVID-19 má z hospitalizovaných potvrdených 21 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú traja, na pľúcnej ventilácii nie je žiadny pacient.


Koronavírus tu možno bude už navždy

Bratislava | 15. máj (RTVS)

Tvrdí to krízový expert Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa neho treba vynaložiť obrovské úsilie, aby sa dostal pod kontrolu. Zároveň varoval, že v tejto chvíli nikto nemôže odhadnúť, kedy a či vôbec ochorenie COVID-19 zmizne.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 14. mája

Bratislava | 15. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Spojili sme sa s Henrietou Hudečkovou, hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu.

Pozrieť mimoriadne správy

V stredu pribudlo 8 nových prípadov

Bratislava | 14. máj (RTVS, TASR)

V stredu 13. mája vykonali laboratória 4 876 testov, osem bolo pozitívnych na koronavírus SARS-CoV-2. Pribudlo 52 vyliečených pacientov, nezomrel nikto. Počet hospitalizovaných sa znížil o päť na 134, v nemocnici je 21 pacientov hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19. Štyria pacienti sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, jeden na umelej pľúcnej ventilácii.


Večerné mimoriadne správy z dňa 13. mája

Bratislava | 14. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy v ktorých sme sa venovali uvoľňovaniu režimu na hraniciach aj tomu, ako by mohla vyzerať letná dovolenková sezóna.

Do štúdia prišli Ladislav Miko, vedúci zastúpenia EK na Slovensku a Martin Klus, štátny tajomník rezortu diplomacie.

Pozrieť mimoriadne správy

Počet vyliečených prekonal tisícku, aktívnych zostáva 382 prípadov

Bratislava | 13. máj (RTVS, TASR)

V utorok 12. mája laboratória vykonali 4 326 testov na koronavírus, štyri z nich boli pozitívne. Spolu tak na Slovensku evidujeme 1 469 pozitívne testovaných ľudí. Počet testov pokoril hranicu 127-tisíc.

Z novo zachytených prípadov všetky pochádzajú z mimo karanténnych centier. Dvaja nakazení sú z Bratislavského kraja a po jednom z Banskobystrického a Trenčianskeho kraja, vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

Pribudlo jedno úmrtie a celkovo tak ochoreniu COVID-19 podľahlo na Slovensku 27 ľudí. Za utorok pribudlo podľa údajov permanentného krízového štábu 77 vyliečených pacientov a tak evidujeme už 1 060 vyliečených. Aktívnych tak zostáva 382 prípadov.

Hospitalizovaných je 139 pacientov, oproti pondelku tento počet stúpol o 19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú piati a na umelej pľúcnej ventilácii jeden pacient.


Zamestnanosť matiek

Bratislava | 13. máj (Rádio Slovensko)

Konzílium odborníkov malo včera hovoriť o možnom otváraní škôl pre žiakov prvého stupňa základných škôl a materských škôl. Ako by malo prebiehať vyučovanie pár týždňov pred ukončením školského roka. Ekonomické záujmy krajiny a záujmy rodičov ako zamestnancov však neboli podľa komory učiteľov včas zosúladené. Budú na to teraz stačiť kapacity učiteľov? V relácii K veci odpovedal Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov.

Počúvať podcast

Život sa postupne vracia do starých koľají

Bratislava | 13. máj (Rádio Slovensko)

Slovensko a Česko by mohli byť príkladom pre zvyšok Európy, a to v otvorení spoločnej hranice. K akémusi „minischengenu“ by sa mohlo pripojiť aj Rakúsko. Život sa postupne vracia do starých koľají - znamená to však, že v lete sa za istých podmienok okúpeme napríklad v mori? Alebo si v plnej miere užijeme slovenské Tatry, ak nám na ne samozrejme ostanú peniaze. A ako sú na tom hotelieri a majitelia reštaurácií – ako dlho bude trvať potrebný reštart? Otázky, na ktoré sme hľadali odpovede v relácii Z prvej ruky zodpovedali hostia Martin Klus, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí z SaS, Ján Podmanický, člen výboru parlamentu pre verejnú správu a regionálny rozvoj a prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.

Vypočuť podcast...

Fakty a impulzy

Bratislava | 13. máj (RTVS)

Ako sa zmení ľudstvo po koronakríze a zmení sa vôbec? Aj to bolo témou relácie Fakty a impulzy, ktorú sme vysielali v utorok večer na Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Pozrieť v archíve

V pondelok pribudlo 8 nových prípadov

Bratislava | 12. máj (RTVS, TASR)

V pondelok 11. mája testovali na prítomnosť koronavírusu 2 063 ľudí, osem testov bolo pozitívnych. Jeden človek zomrel, vyliečilo sa 24 pacientov. Celkovo bolo na Slovensku vykonaných 122 708 testov, z nich bolo 1 465 pozitívnych. Ochoreniu COVID-19 na Slovensku podľahlo 27 ľudí, vyliečilo sa celkovo 983 ľudí.


Reportéri RTVS vypátrali bývalú riaditeľku DSS Pezinok

Bratislava | 12. máj (RTVS)

Uplynul mesiac, odkedy sa v Domove sociálnych služieb v Pezinku potvrdil koronavírus. Nakazili sa tam desiatky klientov a 17 z nich zomrelo. Sú to takmer dve tretiny zo všetkých ľudí, ktorí na Slovensku Covidu-19 podľahli.

Pozrieť v archíve

V osade v Žehre budú tri dni plošne testovať

Bratislava | 12. máj (RTVS)

Asi 2-tisíc obyvateľov v osade Dreveník, v obci Žehra, je vyše mesiaca v karanténe. Aktuálne je tam pozitívnych 25 ľudí. Aby osadu mohli čo najskôr otvoriť, začali ľudí plošne testovať. Počas troch dní urobia výtery všetkým vrátane detí.

Pozrieť príspevok

Vyliečilo sa už takmer tisíc ľudí, nepribudol žiadny nový prípad

Bratislava | 11. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku v nedeľu 10. mája nepribudol žiadny prípad nákazy koronavírusom. Stále tak evidujeme celkovo 1 457 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Laboratóriá v nedeľu urobili 786 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je už takmer 121-tisíc. Informoval o tom permanentný krízový štáb.

Ochorenie prekonalo ďalších 18 ľudí, spolu sa vyliečilo už 959 osôb. Už štvrtý deň nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s pozitívnym testom na COVID-19. Na Slovensku tak stále evidujeme 26 úmrtí. Na Slovensku evidujeme 472 aktívnych prípadov nákazy.

Počet hospitalizovaných klesol o 8 na 118. U 21 z nich potvrdili COVID-19, piati pacienti sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti a jeden na umelej pľúcnej ventilácii.


Do kostolov sa vrátili veriaci

Bratislava | 11. máj (RTVS)

Prvé nedeľné bohoslužby slúžili kňazi podľa uvoľnených opatrení. Keďže do chrámov sa môže dostať len niekoľko desiatok ľudí, niektorí duchovní sa rozhodli pre slávenie vonku. Ďalší umožnili veriacim sledovať liturgiu pred kostolmi.

Pozrieť príspevok

Počet aktívnych prípadov klesol pod 500

Bratislava | 10. máj (RTVS, TASR)

V sobotu na COVID-19 otestovali takmer 1 500 ľudí, z toho dva testy boli pozitívne. Informoval permanentný krízový štáb.

Celkovo tak Slovensko registruje 1 457 pozitívne testovaných ľudí. Laboratóriá doteraz otestovali takmer 120-tisíc vzoriek.

Ochoreniu už tretí deň nepodľahol žiadny človek, počet úmrtí pacientov s týmto ochorením je tak stále 26. Z ochorenia sa zotavilo ďalších 22 ľudí, na Slovensku je tak spolu už 941 vyliečených pacientov. Aktívnych tak zostáva 490 prípadov nákazy.

Hospitalizovaných zostáva 110 pacientov, z nich u 23 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú piati pacienti a na pľúcnej ventilácii jeden.


Večerné mimoriadne správy z dňa 9. mája

Bratislava | 10. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy o prístupe k opatrovateľkám. Niektoré musia ísť do štátnej karantény, iným stačí čerstvý test na koronavírus. Mnohé sa boja preto ísť po týždňoch domov.

Hosťami Martiny Jančekovej boli generálny riaditeľ Sekcie krízového riadenia rezortu vnútra Marián Dritomský a zástupkyňa opatrovateliek z organizácie Altern in Würde Elena Gürtnerová.

Pozrieť mimoriadne správy

Po viac ako dvoch mesiacoch žiadny nový prípad nákazy

Bratislava | 9. máj (RTVS, TASR)

Národné centrum zdravotníckych informácií v piatok nepotvrdilo žiadny nový prípad ochorenia COVID-19. Počet pozitívne testovaných na toto ochorenie je tak na Slovensku stále 1 455. Aktívnych zostáva 510 prípadov.

Laboratóriá urobili v piatok takmer štyritisíc testov. Celkovo tak otestovali už vyše 118-tisíc vzoriek. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 14 osôb, uzdravilo sa tak spolu už 919 ľudí.

Hospitalizovaných je 111 osôb, z toho v 23 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú štyri osoby a jedna je na pľúcnej ventilácii.

Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 26 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na COVID-19.


Aj pandémiu koronavírusu sprevádzajú hoaxy

Bratislava | 9. máj (RTVS)

Vo východnej Ázii preto viaceré štáty sprísnili kontrolu nad príspevkami ľudí na internete. Kým úrady informujú, že je to v záujme ochrany verejného zdravia, občania pripomínajú ústavou zaručenú slobodu prejavu.

Pozrieť príspevok

Počet vyliečených prekročil 900, pribudlo 10 nových prípadov

Bratislava | 8. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku laboratória vo štvrtok vykonali 4 694 testov na nový koronavírus, z ktorých 10 bolo pozitívnych. Celkovo tak Slovensko eviduje 1 455 prípadov. Informoval o tom Ústredný krízový štáb SR.

Šesť nových prípadov pribudlo počas štvrtka v Trenčianskom kraji, dva pribudli v Banskobystrickom kraji. V Bratislavskom a Nitrianskom kraji pribudlo po jednom prípade. Počas uplynulého dňa sa vyliečilo ďalších 99 pacientov a celkový počet tak stúpol už na 905. Aktívnych tak k piatku zostáva 524 prípadov. Počas viac ako dvoch mesiacov bolo na Slovensku spolu vykonaných 114 461 testov. Aktuálne je hospitalizovaných 122 pacientov, z ktorých má ochorenie COVID-19 potvrdených 30 pacientov. Počet hospitalizovaných v priebehu štvrtka klesol o 40. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú traja pacienti a jeden je na umelej pľúcnej ventilácii. Doposiaľ nákaze na Slovensku podľahlo 26 ľudí.


Večerné mimoriadne správy z dňa 7. mája

Bratislava | 8. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy o situácii v obchode po uvoľnení opatrení, aktuálnom diani v školstve či situácii s cenami prenájmov v Prahe.

Hosťom Mareka Makaru bola riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská a telefonicky sme sa spojili s redaktorkou RTVS v Prahe Katarínou Vítkovou.

Pozrieť mimoriadne správy

Štát dokončuje mobilnú aplikáciu, ktorá pomôže vyhľadávaním kontaktov infikovaných ľudí

Bratislava | 7. máj (Rádio Slovensko)

Štát v týchto dňoch dokončuje mobilnú aplikáciu, ktorá pomôže so spätných vyhľadávaním možných kontaktov infikovaných ľudí. Poslúžiť na to majú mobilné lokalizačné dáta, ktoré poskytnú Úradu verejného zdravotníctva mobilní operátori. V budúcnosti by mal pribudnúť aj nový spôsob tzv. inteligentnej karantény, ktorá bude vedieť overiť, či ju človek dodržuje. Aké údaje o nás operátori vedia? Na ktoré bude potrebný náš súhlas? A ako overiť, že karanténu skutočne dodržiavame? Hosťom relácia K veci bol Ondrej Macko, technologický novinár.

Počúvať podcast

Pribudlo na Slovensku 16 pozitívne testovaných ľudí

Bratislava | 7. máj (RTVS, TASR)

Za stredu 6. mája pribudlo na Slovensku 16 pozitívne testovaných ľudí na koronavírus, v laboratóriách vykonali 5 161 testov. Zomrel jeden pacient, vyliečilo sa 21. Celkovo na Slovensku evidujeme 1 445 pozitívne testovaných ľudí, bolo vykonaných 109 767 testov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo celkom 26 ľudí, 762 sa vyliečilo.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Deti by sa do škôl mohli vrátiť v júni

Bratislava | 7. máj (RTVS)

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) zatiaľ diskutuje s riaditeľmi, či sú školy na otvorenie pripravené. Definitívne o tom rozhodnú epidemiológovia do dvoch týždňov.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 6. mája

Bratislava | 7. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy o situácii po otvorení galérií či knižníc a ekonomickej prognóze, ktorá pre Európsku úniu predikuje recesiu historických rozmerov.

Moderátor Miro Frindt zhováral s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽANO) a vedúcou tímu ekonomických analýz Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Líviou Vašákovou.

Pozrieť mimoriadne správy

Na Slovensku pribudlo v utorok 8 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 6. máj (RTVS, TASR)

Laboratóriá urobili 4 742 testov. Celkovo tak Slovensku odhalili 1 429 ľudí pozitívnych na koronavírus. Nepribudla žiadna obeť, Slovensko tak stále eviduje 25 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na COVID-19. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 21 osôb, uzdravilo sa spolu 762 ľudí.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Firmy vo veľkom prepúšťajú

Bratislava | 6. máj (RTVS)

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, v rámci hromadného prepúšťania prišlo od vypuknutia pandémie o prácu vyše 5 300 ľudí. Táto štatistika navyše nezachytáva ďalšie tisícky priebežne prepustených zamestnancov. Štátna pomoc na záchranu pracovných miest nestačí najmä tam, kde sú podnikatelia v prenájmoch.

Pozrieť príspevok

Konšpiračné teórie v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 6. máj (Rádio Slovensko)

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že nový koronavírus bol vytvorený umelo - vyplýva to z prieskumu Slovenskej akadémie vied v spolupráci s prieskumnou spoločnosťou MNFORCE a komunikačnou agentúrou SEESAME. Ľudia si kladú v súvislosti s epidémiou koronavírusu rôzne otázky. Ukázalo sa, že úlohu zohrávajú aj neoverené informácie. Ako ovplyvňujú hoaxy naše zmýšľanie odpovedali Robert Klobucký zo sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied a psychológ Róbert Krause.

Počúvať podcast

Fakty a impulzy

Bratislava | 6. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS v utorok večer vysielali diskusnú reláciu Fakty a impulzy. Hosťami moderátorky Kataríny Martinkovej boli virológ Fedor Čiampor, členka krízového štábu a epidemiologička Zuzana Krištúfková, expert na financie Peter Gunda a klinický psychológ Gabriel Hruštič.

Pozrieť v archíve

Počet nakazených koronavírusom stúpol o osem

Bratislava | 5. máj (RTVS, TASR)

Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 1 421 pozitívne testovaných ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. V pondelok otestovali 2 060 osôb a celkový počet testovaných je už 99 864.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 98 pacientov, spolu už 741. Za uplynulý deň nepribudlo žiadne úmrtie.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Experti na pôde univerzít prichádzajú s vlastnými vynálezmi na podporu zdravotníkov

Bratislava | 5. máj (Rádio Slovensko)

Ako sa pandémia koronavírusu začiatkom roka šírila po svete, jednotlivé krajiny začali zisťovať kapacity svojich zdravotníckych systémov na starostlivosť o pacientov, najviac postihnutých chorobou Covid 19. Inventúry vzhľadom na prvotné predikcie odhadli vážne nedostatky, aj v prípade dostupnosti pľúcnej ventilácie. Na Slovensku sa vtedy zistilo, že sme ich reálne mali len asi 500. Nová vláda dohodla dodanie 300 kusov do konca júna od Chirany. Aktivity však rozbehli aj experti na pôde univerzít, ktorí prichádzajú z vlastnými vynálezmi na podporu zdravotníkov.

A práve o nich sme hovorili v relácii Z prvej ruky s profesorom Františkom Duchoňom z Ústavu robotiky a kybernetiky Slovenskej technickej univerzity a doktorandom Jaromírom Stankom.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 4. mája

Bratislava | 5. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Hosťom moderátora Viliama Hauzera bol prvý viceprezident IT asociácie Slovenska Mário Lelovský a telefonicky sme sa spojili aj s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a redaktorom RTVS v Berlíne Tiborom Macákom.

Pozrieť mimoriadne správy

Od stredy sa spustí druhá aj tretia fáza uvoľňovania opatrení

Bratislava | 4. máj (RTVS, SITA)

Od stredy 6. mája sa naraz spustí druhá aj tretia fáza uvoľňovania opatrení, oznámil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

Otvorí sa tak krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, bohoslužby a svadby. Tiež obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.

Čítať ďalej...

Predseda vlády uviedol, že je to dôsledok výrazného zlepšenia epidemiologickej situácie, vyzýva však na pokračovanie dodržiavania opatrení, aby sa rast infikovaných novým koronavírusom opäť nezačal zvyšovať.

„Vzhľadom na mimoriadnu zodpovednosť ľudí a rešpekt voči pravidlám, sme dokázali výskyt vírusu znížiť na absolútne minimum. Dokázali sme byť úspešní nad očakávania,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50.

Skryť ↑


V nedeľu pribudlo päť potvrdených prípadov nákazy koronavírusom

Bratislava | 4. máj (RTVS, TASR)

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií s tým, že bolo vykonaných 1 584 testov. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo 24 ľudí a pribudlo jedno úmrtie, to znamená, že koronavírusu podľahlo doteraz 25 ľudí.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Nezamestnanosť na Slovensku stúpne takmer na dvojnásobok

Bratislava | 4. máj (RTVS)

Podľa prognózy ministerstva financií príde o prácu až 88-tisíc ľudí. Odhad Národnej banky Slovenska je ešte nepriaznivejší. Nezamestnanosť by mala prekonať rekord hospodárskej krízy v roku 2009. Vláda chce postupne priniesť rozsiahle úľavy pre súkromný sektor.

Pozrieť príspevok

Opozícia kritizuje tempo rozdeľovania peňazí na krízu

Bratislava | 3. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali reláciu O 5 minút 12 venovanú šíriacej sa nákaze novým koronavírusom.

Koaliční poslanci sľubujú, že pomoc sa k ľuďom dostane. Ako povedal Juraj Šeliga (Za ľudí) cieľ všetkých štyroch vládnych strán je rovnaký, a to zdravie ľudí a fungujúca ekonomika.

Pozrieť reláciu v archíve

Za sobotu evidujeme na Slovensku jedného nového nakazeného

Bratislava | 3. máj (RTVS, TASR)

Za sobotu evidujeme na Slovensku jedného nového nakazeného novým typom koronavírusu. Celkový počet infikovaných tak je 1 408. Za jeden deň vykonali 1 450 testov.

Doteraz sa vyliečilo 619 ľudí, pribudlo 11. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na svojej facebookovej stránke. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je momentálne sedem pacientov, na pľúcnej ventilácii je stále jeden pacient.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Ak nízky počet infikovaných pretrvá naďalej, v stredu by mohli otvoriť obchody

Bratislava | 3. máj (RTVS)

Išlo by o prevádzky okrem nákupných centier. Premiér Igor Matovič (OĽANO) v relácii RTVS Sobotné dialógy pripustil aj to, že by sa ešte v tomto školskom roku mohli otvoriť školy a škôlky. Reláciu vysielame na vlnách Rádia Slovensko a na webovej stránke RTVS.

Pozrieť reláciu v archíve

Na Slovensku pribudli štyri prípady ochorenia COVID-19

Bratislava | 2. máj (RTVS, TASR)

Na Slovensku, tak za včerajší deň pribudlo 3 698 testov, z toho 4 pozitívni ľudia. Celkovo je tak v krajine 1407 nakazených. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na sociálnej sieti.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Dvaja Slováci na vlastnej koži zažili vznik pandémie v Číne

Bratislava | 2. máj (RTVS)

Stovky Slovákov sa vracajú na Slovensko už celé mesiace. Igor Lakatoš z Číny najprv cestoval do Ameriky, na Slovensko až potom.

„Z Číny sme odišli, lebo ľudia mali rúška, z Ameriky sme odišli, lebo ľudia tie rúška nemali,“ spomína.
Pozrieť príspevok

Vo štvrtok vykonali 5 150 testov, sedem bolo pozitívnych

Bratislava | 1. máj (RTVS)

Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 1 403 pacientov nakazených koronavírusom. Za uplynulý deň potvrdili ďalších 34 vyliečených pacientov, doteraz sa vyliečilo 558 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 176 pacientov a chorobe doteraz podľahlo 23 ľudí. Na JIS je 5 pacientov, na pľúcnej ventilácii je 1 pacient.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Večerné mimoriadne správy z dňa 30. apríl

Bratislava | 1. máj (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Hosťom Mareka Makaru bol zástupca šéfredaktora týždenníka Trend Ronald Ižip. Telefonicky sme sa spojili so zástupkyňou hlavného hygienika SR Janou Hamade a redaktorom RTVS v Budapešti Gregorom Martinom Papucsekom.

Témami boli uvoľňovanie opatrení v súvislosti s koronakrízou na Slovensku, situácia s pandémiou v Maďarsku a dopady opatrení na našu ekonomiku.

Pozrieť mimoriadne správy

Čo sa deje na hraniciach, v nemocniciach či v rómskych komunitách a ako ide dokopy pandémia a ľudské práva

Bratislava | 30. apríl (Rádio Slovensko)

Pri čakaní na prevoz do karanténneho zariadenia chýba ľuďom v niektorých prípadoch aj pitná voda či toalety. Problémy sú však aj s dostupnosťou interrupcií a zaznievajú aj obvinenia vlády z military show v rómskych osadách. Najnovší prípad hovorí o policajtovi, ktorý mal zbiť deti v Krompachoch. Koronavírus útočí aj na ľudské práva - OSN varuje, že hrozí kríza ich dodržiavania. Aká je aktuálna situácia - čo sa reálne deje na hraniciach, v nemocniciach či v rómskych komunitách a nakoľko vôbec ide dokopy pandémia, núdzový stav a ľudské práva? Z prvej ruky odpovedala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny zo strany Za ľudí Vladimíra Marcinková.

Počúvať podcast

V stredu vykonali 4 584 testov, päť bolo pozitívnych

Bratislava | 30. apríl (RTVS)

Na Slovensku v stredu otestovali 4 584 pacientov, z toho u piatich potvrdili ochorenie COVID-19. Celkovo je tak potvrdených 1 396 pacientov nakazených koronavírusom. Doteraz bolo vykonaných 85 922 testov.

Za uplynulý deň potvrdili ďalších 40 vyliečených pacientov, doteraz sa vyliečilo 524 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 181 pacientov a chorobe doteraz podľahlo 23 ľudí.

Všetky dôležité informácie zverejňujeme aj na facebooku Správy RTVS.


Pandémia koronavírusu ťažko zasiahla gastro sektor

Bratislava | 30. apríl (Rádio Slovensko)

Plánované fázy uvoľňovania koronavírusových opatrení nenaplnili očakávania podnikov v oblasti reštauračných a pohostinských služieb. Od nich závisí aj množstvo výrobcov nápojov, pekárenských a cukrárenských výrobkov, producentov mäsa či mlieka. Prepad tržieb a príjmov, problémy s udržaním pracovných miest, vysoké náklady na mzdy a nájom, existujúce fixné náklady, ako aj straty z nakúpených nevyužitých surovín, dostali prevádzky do ťažkostí už v prvom mesiaci.

Prvá fáza postupného uvoľňovania z pohľadu gastro sektora povolila to, čo už umožnené bolo – predaj cez okienko alebo donášku. Väčšina podnikov však zostáva naďalej zatvorená a ak to prežijú do tretej fázy, budú môcť sprístupniť aspoň terasy. Máj a jún však bude pre tento sektor veľmi náročný – účty a finančné záväzky totiž platiť treba. Aké sú možnosti pomoci? S hosťami Janou Venhartovou, riaditeľkou Potravinárskej komory Slovenska a Janou Shepperd, prezidentkou Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Počúvať podcast

Rokovania samospráv počas korona krízy

Banská Bystrica | 30. apríl (Rádio Regina)

Jedným z problémov, ktoré musia počas korona krízy samosprávy riešiť, je zabezpečenie rokovania zastupiteľstiev. Hlavný hygienik prijal usmernenie, podľa ktorého sa na zasadnutiach nemá zúčastňovať verejnosť. Viaceré mestá a obce tak rokujú neverejne – a teda bez priamej kontroly obyvateľov, či dokonca aj bez prístupu novinárov. Nezabezpečujú ani videozáznam, či on-line prenos cez internet. Na Ústavnom súde je už návrh na zrušenie tohto nariadenia. Ako majú samosprávy rokovať tak, aby neohrozovali poslancov, pracovníkov úradov aj obyvateľov, ale zároveň aby bola zabezpečená verejná kontrola? V Klube komunálnej politiky na Rádio Regina Stred s hosťami Erikou Jurinovou, predsedníčkou ŽSK, Michalom Kaliňákom, kancelárom ZMOS a Petrom Uhlárom, ZOMOS.

Počúvať v archíve

Večerné mimoriadne správy z dňa 29. apríl

Bratislava | 30. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy o súčasnej situácii na pracovnom trhu a v automobilovom priemysle. Hosťami Kataríny Martinkovej boli výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak a hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová.

Pozrieť mimoriadne správy

V utorok otestovali rekordný počet ľudí

Bratislava | 29. apríl (RTVS)

Na Slovensku v utorok otestovali na ochorenie COVID-19 5 472 ľudí, 7 testov bolo pozitívnych. Informovalo o tom na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií. Celkovo tak máme 1 391 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19.

Celkový počet otestovaných vzoriek je tak už 81 338. Ochorenie prekonalo ďalších 61 ľudí, spolu sa vyliečilo už 484 osôb. Zároveň pribudli ďalšie dve úmrtia. Na Slovensku tak evidujeme celkovo 22 úmrtí osôb pozitívne testovaných na toto ochorenie.


Ako zvládame home office počas korona krízy

Košice | 29. apríl (Rádio Regina)

Pandémia koronavírusu prinútila mnohých pracovať z bezpečia svojho domova. Nikto nevie, ako to dlho ešte budú trvať niektoré obmedzenia, ale mnohí už pociťujú úzkosť a nervozitu. Ako to všetko zvládnuť aj po stránke psychickej a zároveň si zvyknúť? Ako prispôsobiť rytmus práce deťom? Rozprávali sme sa s psychologičkou Miroslavou Herákovou.

Počúvať v archíve

Fakty a impulzy

Bratislava | 29. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS v utorok večer vysielali diskusnú reláciu Fakty a impulzy. Hosťami boli prezidentka SR Zuzana Čaputová, psychologička z Ligy za duševné zdravie Monika Martinezová a environmentálna právnička Dana Mareková.

Pozrieť v archíve

Matovič povedal, že sme európska špička v boji proti ochoreniu COVID-19

Bratislava | 28. apríl (RTVS, SITA)

Sme európska špička v boji proti ochoreniu Covid-19. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. Mnohé krajiny nám podľa neho súčasnú situáciu závidia. Premiér skonštatoval, že sme sa dopracovali k tomu obmedzovaním, disciplínou, zodpovednosťou a s tým spojeným utrpením a obrovskými ekonomickými stratami.

Čítať ďalej...
„Bol by som veľmi rád, aby sme si nepokazili, čo sme si strádaním vybojovali,“ doplnil Matovič.

Ak podľa neho na základe dobrých dát z posledných pár dní začneme vypínať ochranné mechanizmy a nerešpektovať, čo nás chránilo, môže prísť druhá vlna a môže byť krutejšia ako doteraz.

Člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry poznamenal, že trend sa zdá byť veľmi pozitívny. Vie si preto predstaviť pokračovanie uvoľňovania opatrení. Stále však podľa neho platí stratégia niečo za niečo. Uviedol, že sú najmenej dva okruhy, ktoré sú rizikové. Prvý je režim na hraniciach, druhý je zvoľňovanie disciplíny v nosení rúšok a dodržiavania odstupov. To by podľa Krčméryho mohlo pokaziť dlhomesačnú prácu.

Ako dodala odborníčka na tropické choroby a bývala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, za dobré čísla si môžeme sami, a teda národ robil to, čo mu odporučila vláda.

„Neznamená to, keď je krásne počasie, že zvoľnenie pocítime aj my tým, že odložíme rúško a budeme sa navštevovať,“ uviedla Kalavská.

Ak budeme podľa nej disciplinovaní a budeme robiť, čo povie vláda a odborníci, môžeme pokračovať v uvoľňovaní ekonomiky.

Skryť ↑


V pondelok bolo na Slovensku vykonaných 1 767 testov, pribudli traja pozitívni

Bratislava | 28. apríl (RTVS)

V pondelok 27. apríla bolo na Slovensku vykonaných 1 767 testov, pribudli traja pozitívni ľudia na prítomnosť koronavírusu. Za pondelok tiež pribudlo 20 ľudí, ktorí sa z ochorenia vyliečili. V pondelok dvaja ľudia chorobe podľahli.

Celkovo bolo na Slovensku vykonaných 75 866 testov a prítomnosť koronavírusu bola zistená u 1 384 ľudí. V nemocniciach je 175 pacientov, u 57 z nich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 6 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii nie je žiadny z nich. Na ochorenie COVID-19 zomrelo na Slovensku 20 ľudí.


Večerné mimoriadne správy z dňa 27. apríl

Bratislava | 28. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťom bol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus v našich laboratóriach

Bratislava | 27. apríl (Rádio Regina)

Ako sa zmenil vírus v našich podmienkach a ako vieme pomôcť bádaním vyrobiť vakcínu či liek proti vírusu. Aktuálne výsledky : Prírodovedci z Univerzity Komenského získali genómy koronavírusu z rôznych oblastí Slovenska a pracujú aj s prvými izolátmi koronavírusu, ktoré im poskytli vedci zo SAV. Hosťami Rádia Regina Západ boli virológ Boris Klempa zo SAV a molekulárny genetik Tomáš Szemeš – vedecký park UK.

Počúvať podcast

Pandémia tlačí na ceny ochranných pomôcok

Bratislava | 27. apríl (RTVS)

Ceny rúšok zrejme tak rýchlo neklesnú, pretože ich je na trhu stále nedostatok. Od vypuknutia pandémie sa niekoľkokrát zmenili. Kým v januári stálo jednorazové rúško v lekárni niekoľko desiatok centov, teraz to môžu byť až dve eurá.

Pozrieť príspevok

Koronakríza stlačila emisie oxidu uhličitého nadol

Bratislava | 27. apríl (RTVS)

Ak sa na pandémii koronavírusu dá hľadať vôbec nejaké pozitívum, tak je to pokles emisií oxidu uhličitého v atmosfére. Ich podiel sa naposledy znižoval počas inej krízy – tej finančnej po roku 2008. Po jej skončení ale znečistenie opäť rýchlo narástlo. Odborníci preto varujú, aby sa scenár spred dvanástich rokov nezopakoval.

Pozrieť príspevok

V nedeľu pribudli na Slovensku dva prípady

Bratislava | 27. apríl (RTVS)

V nedeľu 27. apríla pribudli na Slovensku dva prípady ochorenia COVID-19, celkovo urobili 3 171 testov. Za nedeľu pribudlo tiež deväť vyliečených pacientov. Celkovo na Slovensku evidujeme 1 381 ľudí s pozitívnym testom na prítomnosť koronavírusu, vyliečilo sa 403 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 186 pacientov, u 61 z nich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je sedem pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Chorobe doteraz podľahlo 18 osôb.


O 5 minút 12

Bratislava | 26. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali reláciu O 5 minút 12 venovanú šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami moderátora Mareka Makaru boli predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár (Sme rodina) a poslanec Peter Žiga (Smer-SD).

Pozrieť reláciu v archíve

V sobotu na Slovensku pribudlo 6 prípadov nákazy koronavírusom, vykonali 4 839 testov

Bratislava | 26. apríl (RTVS)

Celkový počet pozitívne testovaných tak stúpol na 1 379 prípadov. V sobotu tiež zomrela jedna osoba, celkovo na Slovensku evidujeme 18 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Počet hospitalizovaných klesol o 31 prípadov na 181. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 je 64, z toho 5 pacientov je na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 2 na umelej pľúcnej ventilácii. Koronavírus už prekonalo 394 ľudí, v sobotu pribudlo 8 vyliečených.


Niektoré zmeny v školstve môžu pretrvať aj po skončení pandémie

Bratislava | 26. apríl (RTVS)

Iné sú dočasné. Pripustil to minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Ľubomír Petrák za Smer-SD poznamenal, že by mal byť zachovaný kontakt žiaka so školou. Návrat detí do školy bude podľa ministra závisieť od vývoja pandémie. Reláciu vysielame na vlnách Rádia Slovensko a na webovej stránke RTVS.

Pozrieť reláciu v archíve

Večerné mimoriadne správy z dňa 25. apríl

Bratislava | 26. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Pozvánku do štúdia prijal Juraj Gago, spoluzakladateľ platformy smepripraveni.sk.

Pozrieť mimoriadne správy

V piatok pribudlo 13 nových nakazených

Bratislava | 25. apríl (RTVS)

V piatok (24.4.) pribudlo na Slovensku 13 prípadov nákazy koronavírusom, vykonali 4 828 testov. V piatok pribudlo tiež 31 vyliečených. Celkovo tak Slovensko eviduje 1 373 pozitívne testovaných ľudí, 66 089 vykonaných testov, 17 úmrtí a 386 vyliečených pacientov.


Dôsledky koronakrízy už začínajú pociťovať aj samosprávy

Bratislava | 25. apríl (Rádio Slovensko)

Dôsledky koronakrízy už začínajú pociťovať aj samosprávy. Finančné straty hlásia aj krajské mestá, ktoré budú musieť šetriť a škrtať výdavky. Do zlých časov vstupujú aj podniky s majetkovou účasťou miest. Najväčšiu krízu hlásia dopravné podniky. V dôsledku menšieho pohybu osôb pocítili priepastný prepad príjmov medzi prvými. Krajské mestá už avizujú, že sa budú musieť obrátiť na štát so žiadosťou o finančnú injekciu. V relácii K veci boli hosťami Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína a Peter Goliáš, analytik INEKO.

Počúvať podcast

Domovy pre seniorov postihnuté pandémiou

Bratislava | 25. apríl (Rádio Slovensko)

Správy z krajín po celom svete poskytujú nelichotivý a často strašný pohľad na domovy pre seniorov, postihnuté pandémiou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie takmer polovica mŕtvych je práve z takýchto domovov.

Spojené štáty hlásia tisíce mŕtvych, Briti hovoria, že vírus sa rozšíril až do 40-tich percent domovov, Taliani vyšetrujú porušovanie koronavírusových opatrení – to je len krátke vymenovanie príkladov z iných štátov. Podobné máme aj na Slovensku – podľa najnovších informácií zo zasadnutia sociálneho výboru parlamentu otestujú všetkých zamestnancov a klientov DSS a členom ústredného štábu sa má stať zástupca takéhoto zariadenia.

V relácii Z prvej ruky boli hosťami Mária Kovaľová - z neziskovej organizácie Tabita/Inštitútu kvality sociálnych služieb a Matej Alex - zo Seniorcentra Bratislava Staré mesto.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 24. apríl

Bratislava | 25. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami boli Jozefom Snopkom z ministersterstva práce, sociálnych vecí a rodiny a štátny tajomník ministerstva školstva, športu, vedy a výskumu Ivan Husár.

Pozrieť mimoriadne správy

Historik o boji ľudstva proti chorobám v minulosti

Bratislava | 24. apríl (RTVS)

Okresy Žarnovica a Medzilaborce sú jediné dva slovenské okresy, ktoré zatiaľ nemajú pozitívneho pacienta na ochorenie Covid-19. Zdá sa, že mesto Žarnovica si toho odtrpela dosť v roku 1958, keď sa stala ohniskom nákazy týfusom. Choroba sa k nám dostala z bývalého Sovietskeho zväzu. Jej roznášačkou bola žena, ktorá pricestovala na návštevu. Historika sme sa v Televíznej Regine opýtali, ako vyzeral boj s chorobami v minulosti.

„Je prirodzené, že všetko zlé, čo sa nám deje v prítomnosti, prežívame mimoriadne intenzívne, no v minulosti zažívali ľudia oveľa väčšie a ničivejšie pandémie. Tiež udreli celosvetovo," povedal v rozhovore Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.
Pozrieť rozhovor s historikom

Koronakríza ohrozuje automobilový priemysel

Bratislava | 24. apríl (RTVS)

V dôsledku bezpečnostných opatrení proti koronavírusu sa stratám nevyhne ani automobilový priemysel. Okrem fabrík, ktoré museli mimoriadne zastaviť výrobu, sa do mínusu dostávajú aj predajcovia áut.

Pozrieť príspevok

Vyliečilo sa ďalších 67 pacientov, pribudli ale dve obete

Bratislava | 24. apríl (RTVS)

Vo štvrtok laboratóriá vykonali 3 840 testov, 35 z nich bolo pozitívnych. Celkovo tak bolo vykonaných 61 261, z toho 1 360 pozitívnych. Informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom facebooku.

ochorenia COVID-19 sa na Slovensku doteraz vyliečilo 355 ľudí, za posledných 24 hodín ich pribudlo 67. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 222 pacientov, u 64 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je sedem pacientov a jeden je na umelej pľúcnej ventilácii. S podozrením na COVID-19 je hospitalizovaných 158 pacientov, informovalo NCZI.

Chorobe doteraz podľahlo 17 osôb.


Večerné mimoriadne správy z dňa 23. apríl

Bratislava | 24. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami boli riaditeľka Gymnázia na Metodovej ul. v Bratislave Zuzana Vaterková a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Pozrieť mimoriadne správy

Aká bude naša zahraničná politika v súvislosti s korona krízou

Bratislava | 23. apríl (Rádio Slovensko)

Premiér Igor Matovič a jeho európski partneri dnes budú hľadať spoločnú cestu von zo súčasnej krízy. Pandémia síce uzavrela naše hranice, no bez spoločného prístupu všetkých krajín Únie sa mám budú najmä hospodárske straty vykrývať veľmi ťažko. Jasné zahranično-politické smerovanie naša vláda deklarovala aj vo svojom programovom vyhlásení. Aká bude naša zahraničná politika? Čo sa do programového vyhlásenia v tejto oblasti nedostalo? V dnešnej relácii Z prvej ruky boli našimi hosťami Martin Klus (SaS), štátny tajomník MZV a Juraj Blanár (Smeru-SD), poslanec a predseda zahraničného výboru NR SR.

Počúvať podcast

Vzdelávanie počas pandémie

Košice | 23. apríl (Rádio Regina)

V relácii Hosť Rádia Regina - Východ sme privítali Renátu Halčišákovú zo Spojenej školy sv. Košických mučeníkov, Rada Chalupku, učiteľa Teach for Slovakia z Luníka IX a Tomáša Filipa, učiteľa Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach.

Počúvať v archíve

Za stredu pribudlo na Slovensku 81 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 23. apríl (RTVS)

Otestovaných bolo 4 772 ľudí. Celkovo registrujeme 1 325 nakazených. V stredu chorobe podľahol jeden človek. Počet úmrtí sa zvýšil na 15. Zároveň pribudli 4 vyliečení pacienti, spolu ich je 288. Hospitalizovaných je aktuálne 265 ľudí.


So zákernou pandémiou bojovali Slováci aj v roku 1958

Bratislava | 23. apríl (RTVS)

Legenda hovorí, že týfus na Slovensko priniesla koncom 50. rokov svokra jedného z obyvateľov Žarnovice. Žena, ktorá prišla z bývalého Sovietskeho zväzu, údajne nebola priamo nakazená chorobou, bola len prenášačkou. Prišla z oblasti, kde už bol týfus rozšírený.

Čítač viac o pandémii

Večerné mimoriadne správy z dňa 22. apríl

Bratislava | 23. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Témou bol cestovný ruch ale aj to, ako seniori znášajú koronakrízu.

Pozrieť mimoriadne správy

Dobrovoľné hasičské zbory - pomoc v pandémii

Banská Bystrica | 22. apríl (Rádio Regina)

Nákup a rozvoz jedla pre seniorov, obsluha v karanténnych centrách, pomoc pri odberoch - všetky tieto činnosti, ktoré sú v čase korona krízy dôležité - môžu fungovať aj vďaka dobrovoľníkom. Patria sem študenti, medici, ale aj ľudia bez práce. A medzi prvými začali najmä v mestách a obciach pomáhať aj dobrovoľní hasiči - a to najmä vďaka tomu, že sú organizovaní, majú kontakty a tiež zodpovednosť. V akom režime aktuálne fungujú dobrovoľné hasičské zbory? V čom všetkom môžu pomôcť a čo na to potrebujú? V Klube komunálnej politiky na Rádio Regina Stred s hosťom Ivanom Chromekom, členom prezidia DPO.

Počúvať v archíve

Uvolňovanie opatrení proti koronavírusu, dosahy na ekonomiku

Bratislava | 22. apríl (Rádio Slovensko)

Dnes sa začala prvá fáza ďalšieho uvoľňovania ekonomiky po prijatí prísnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Otvorili sa obchody a prevádzky služieb do 300 m2, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení pre bezkontaktný šport, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov. Aké podmienky musia dodržať a od čoho závisí, kedy budú uvoľnené ďalšie prevádzky? Aké sú dosahy opatrení na našu ekonomiku a čo môže urobiť štát pre ich minimalizovanie? V relácii Z prvej ruky s prof. Zuzany Krištúfkovou, vedúcou Katedry epidemiológie Slovenskej zdravotníckej univerzity a predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom.

Počúvať podcast

V centre sociálnych služieb v Batizovciach potvrdili koronavírus u 10 klientov

Bratislava | 22. apríl (RTVS, TASR)

V centre sociálnych služieb v Batizovciach v Popradskom okrese potvrdili koronavírus u 10 klientov zariadenia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva považuje toto zariadenie za jedno z ohnísk nákazy koronavírusom. Číslo ešte nemusí byť konečné, pretože doteraz nie sú známe výsledky všetkých klientov.


V utorok pribudlo 45 nových nakazených

Bratislava | 22. apríl (RTVS)

Otestovali 3 468 osôb, z toho 45 testov bolo pozitívnych na ochorenie COVID-19. Na Slovensku evidujeme 1 244 pozitívnych vzoriek, celkovo bolo vykonaných 52 649 testov. Na koronavírus zomrelo 14 ľudí, 284 sa vyliečilo.


Začalo uvoľňovanie opatrení, seniori nakúpia iba počas dvoch hodín

Bratislava | 22. apríl (TASR)

Od dnešného dňa od 6.00 h môžu pri dodržaní stanovených podmienok fungovať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 m2, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport bez šatní a sociálnych zariadení, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov.

Čítať ďalej...

Obchody nemôžu rozdeliť prevádzku na viac častí a splniť tak limit 300 m2. V obchodoch s odevmi zákazníci nemôžu využívať kabínky na skúšanie oblečenia. Trhoviská budú musieť zabezpečiť jeden vstup a jeden výstup a predajné miesta nesmú byť bližšie ako dva metre. V nákupných centrách budú naďalej fungovať iba určité typy prevádzok.

Vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach budú platiť prísne hygienické normy - povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, pravidelné čistenie a vetranie priestorov, dodržiavanie dvojmetrových rozostupov či obmedzenie jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy.

Po novom bude pre seniorov nad 65 rokov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou ochorením COVID-19, v obchodoch vyhradený predajný čas od 9.00 do 11.00 h, a to od pondelka do piatka. Predajne musia zabezpečiť, aby v tomto čase nakupovali iba ľudia v tomto veku. Nakupovať v inom čase majú zakázané.

Uvoľnenie reštrikcií plánuje vláda postupne v štyroch fázach, v ideálnom prípade s intervalom dva týždne. Rozhodovať bude podľa stanového ukazovateľa počtu nakazených novým koronavírusom. Nová fáza začne, ak tento ukazovateľ neprekročí hodnotu 100. Medzi 100 a 150 sa zachová doterajšia fáza, viac ako 150 nakazených bude znamenať opätovné zatváranie prevádzok.

Skryť ↑


Čo môže priniesť postupné uvoľňovanie ekonomiky

Bratislava | 22. apríl (Rádio Slovensko)

Vláda predstavila 4 fázy postupného otvárania ekonomiky - čo to môže znamenať? Ako sa môžu meniť ceny potravín a iného spotrebného obchodu? Aktuálne sú ľudia navyknutí nakupovať online, vydrží im to a môže to ohroziť kamenné prevádzky? Budú ľudia nakupovať menej a čo s dovolenkami v lete? Je táto kríza horšia ako tá z rokov 2008 - 2009? S hosťami Evou Sadovskou (analytička Wood and Company) a Katarínou Muchovou (analytička Slovenskej sporiteľne).

Počúvať podcast

Vakcína proti koronavírusu

Bratislava | 22. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS v utorok večer vysielali diskusnú reláciu Fakty a impulzy. Témou druhého vydania bola vakcína proti koronavírusu. Moderátorka Simona Simanová privítala infektológa Igora Stankoviča, virológa Borisa Klempu, psychologičku Hanu Ševčíkovú a profesora farmakológie Jána Kyseloviča.

Pozrieť v archíve

Európa sa má v tieni pandémie pripraviť na takmer 60 miliónov nezamestnaných

Bratislava | 21. apríl (Rádio Slovensko)

Americká poradenská spoločnosť McKinsey včera zverejnila správu o tom, že pandémia nového koronavírusu vyvolá v Európe vlnu nezamestnanosti. Mala by sa dotknúť 59 miliónov pracovných miest. Nepôjde teda len o skracovanie pracovnej doby, povinné celofiremné dovolenky či znižovanie platov, ale podľa ich odhadov aj o prepúšťanie. McKinsey vypracovalo viacero scenárov v závislosti od dĺžky trvania koronavírusových opatrení a ich závažnosti. Optimistickejší scenár ráta s nárastom nezamestnanosti na 7,6 % v tomto roku a pozvoľný pokles do “pred-koronakrízových” čísiel do konca budúceho roku. Najhorší scenár pracuje s nezamestnanosťou vyše 11%, z ktorej by sa 27-členských štátov únie spamätávalo až do roku 2024. Najohrozenejšie budú podľa konzultačnej spoločnosti sektory veľko- a maloobchodu, služieb, stravovania a turizmu a stavebníctva. Ako sa s krízou plánujú vyrovnať podnikatelia?

Počúvať podcast

Ochrana spotrebiteľa v čase pandémie

Košice | 21. apríl (Rádio Regina)

V Magazíne Rádia Regina - Východ sme sa na tému ochrany spotrebiteľa rozprávali s hosťkou Petrou Čakovskou, podpredsedníčkou Spoločnosti ochrany spotrebiteľov S.O.S.Poprad a zástupkyňou SR v Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.

Počúvať v archíve

V pondelok bolo otestovaných 2694 osôb, z toho 26 testov pozitívne

Bratislava | 21. apríl (RTVS)

Na Slovensku bolo v pondelok otestovaných 2694 osôb, z toho 26 testov bolo pozitívnych a 2668 negatívnych. Na Slovensku je tak celkovo 1199 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 48 229.

Hospitalizovaných je 207 pacientov, u 82 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené, u 125 sa čaká na výsledky testov. Na JIS je sedem pacientov, jeden na umelej pľúcnej ventilácii.

V pondelok pribudlo jedno úmrtie pacientky s pozitívnym testom na koronavírus z DSS Pezinok, ktorá bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na COVID-19 tak stúpol na 14.

Vyliečených bolo 258 ľudí, z toho bolo 61 hospitalizovaných v nemocniciach a 197 sa vyliečilo v domácej izolácii.


Slováci si na prácu z domu zvykli

Bratislava | 21. apríl (RTVS)

Pred pandémiou koronavírusu bola práca z domu na Slovensku považovaná skôr za benefit pre zamestnancov. Aktuálne sa na takzvaný home office preorientovali všetci, ktorí mohli. Prieskum ukázal, že niektorí ľudia sú v domácom prostredí produktívni rovnako, alebo ešte viac ako v práci.

Pozrieť príspevok

Zariadenia pre seniorov zažívajú v týchto dňoch krušné chvíle

Bratislava | 21. apríl (Rádio Slovensko)

Ešte pred odhalením koronavírusu v DSS Pezinok, prijali niektoré zariadenia vlastné krízové opatrenia a scenáre, aby predišli šíreniu nákazy. Napríklad Bratislavská župa chce v najbližších dňoch otestovať všetky domovy sociálnych služieb v kraji, pričom testy zabezpečuje vo vlastnej réžii. Prijala vláda v predstihu opatrenia na zamedzenie vírusu v zariadeniach pre seniorov a ako to v nich vyzerá? S hosťami predsedníčkou Asociácie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb Annou Ghanamovou a riaditeľom zariadenie pre seniorov v Hlohovci Tomášom Kramárom.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 20. apríl

Bratislava | 21. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Do štúdia prišli štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť a prezident Asociácie taxikárov Branislav Masár.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus a družstvá: Čo to urobí s cenou mlieka?

Banská Bystrica | 20. apríl (RTVS)

Pandémia zastavila chod mnohých podnikov a prevádzok, ovplyvnila aj družstvá. Ako to momentálne vyzerá na Slovensku s rastlinnou a živočíšnou výrobou. Televízna kamera programu s názvom Regina sa bola pozrieť na jednom z družstiev.

Pozrieť reportáž

Na Slovensku pribudlo 12 prípadov nákazy novým koronavírusom

Bratislava | 20. apríl (TASR)

Na Slovensku bolo v nedeľu otestovaných 2 458 osôb, z toho 12 testov bolo pozitívnych a 2 446 negatívnych. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií tak máme na Slovensku celkovo 1173 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 45 561.

Hospitalizovaných je 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené, u 131 sa čaká na výsledky testov. Na JIS je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Pribudlo ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na COVID-19, ide o klienta DSS Spišské Bystré. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus tak stúpol na 13.

Vyliečených bolo 251 ľudí, z toho bolo 61 hospitalizovaných v nemocniciach a 190 sa vyliečilo v domácej izolácii.

počet nakazených

Prehľad nakazených osôb na Slovensku

Bratislava | 18. apríl (RTVS)

Od 6. marca pribúdajú na území Slovenskej republiky stále ďalšie prípady nakazených na nový koronavírus Covid-19. Aktuálne ich rátame už na stovky. Evidujeme pohlavie, odkiaľ pochádzajú a kde sú hospitalizovaní. Prehľad o nakazených priebežne aktualizujeme.

Pozrieť prehľad o nakazených

Rúška nebudú od polnoci povinné pre všetkých

Bratislava | 20. apríl (RTVS)

Nosenie ochranných rúšok bude mať od utorka 21.apríla od 00.00 h svoje výnimky. Nové nariadenie platí do odvolania.

Podľa nariadenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Nos a ústa teda musia byť prekryté napríklad rúškom, šatkou alebo inými prostriedkami, ktoré bránia šíreniu kvapôčok, a to s výnimkou:

 • detí vo veku do dvoch rokov
 • osôb so získanými poruchami autistického spektra
 • osôb v uzavretom vozidle, ak sú všetky osoby vo vozidle zo spoločnej domácnosti
 • vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne
 • osôb žijúcich v spoločnej domácnosti pri pohybe v prírode, ak je ich vzdialenosť od iných minimálne 20 metrov
 • osôb nežijúcich v spoločnej domácnosti pri pobyte v prírode, ak je ich vzájomná vzdialenosť minimálne 20 metrov

Pred prekrytím horných dýchacích ciest je potrebné umyť si ruky mydlom a vodou alebo použiť dezinfekciu na báze alkoholu. Pri nasadení je potrebné zakryť si nos a ústa tak, aby medzi tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.


S testovaním ľudí bez domova sa ešte nezačalo

Bratislava | 20. apríl (RTVS)

Medzi rizikovú skupinu obyvateľov ohrozenú koronavírusom patria aj ľudia bez domova. Vláda tvrdí, že ich treba testovať prioritne, tak ako obyvateľov v rómskych komunitách. Zatiaľ s tým nezačala. V Bratislave žije približne 4-tisíc ľudí bezdomovcov.

Pozrieť príspevok

Nechcené rýchlotesty napokon nájdu využitie

Bratislava | 20. apríl (RTVS)

Zamestnancov všetkých domov sociálnych služieb otestujú na nový koronavírus. Využijú sa na to rýchlotesty. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol minister práce Milan Krajniak. Tam, kde sa ukáže problém, bude nasledovať ďalšie - podrobnejšie testovanie. Opozičný poslanec Smeru-SD Erik Tomáš kritizoval, že vláda prijíma opatrenia pomaly.

Pozrieť reláciu

V sobotu bolo 72 pozitívnych testov

Bratislava | 19. apríl (RTVS, TASR)

Na Slovensku bolo za predchádzajúci deň otestovaných spolu 3323 osôb, z toho 72 testov bolo pozitívnych.

Na Slovensku tak máme celkovo 1161 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 43 115.

V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené, u 131 sa čaká na výsledky testov.

Na JIS je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. V Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela v sobotu ďalšia žena z DSS Pezinok. Na Slovensku tak zomrelo doteraz 12 ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19.

Z ochorenia sa doteraz vyliečilo 229 ľudí.

počet nakazených

Večerné mimoriadne správy z dňa 18. apríl

Bratislava | 19. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami boli splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková a predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec.

Pozrieť mimoriadne správy

V DSS v Martine 25 pozitívne testovaných klientov

Bratislava | 18. apríl (RTVS, TASR)

V Domove svätého Martina, kde sa starajú o ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí potvrdili nákazu novým koronavírusom u 25 klientov. Iba u jedného boli výsledky negatívne. Pozitívne boli testy aj u zamestnancov zariadenia. Okresný úrad v Martine spustil krízový plán a situáciu v Domove sociálnych služieb bude riešiť aj bezpečnostná rada okresu Martin, tá začne rokovať o 16. hodine.


Za uplynulý deň pribudlo 40 nakazených na koronavírus

Bratislava | 18. apríl (RTVS, TASR)

Na Slovensku bolo za predchádzajúci deň otestovaných 3144 osôb, z toho 40 testov bolo pozitívnych a 3104 negatívnych. Na Slovensku je tak celkovo 1089 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 39 864. Ochorenie prekonalo a uzdravilo sa 213 ľudí. Pribudli ďalšie dve úmrtia.


Prehľad nakazených osôb na Slovensku

Bratislava | 18. apríl (RTVS)

Od 6. marca pribúdajú na území Slovenskej republiky stále ďalšie prípady nakazených na nový koronavírus Covid-19. Aktuálne ich rátame už na stovky. Evidujeme pohlavie, odkiaľ pochádzajú a kde sú hospitalizovaní. Prehľad o nakazených priebežne aktualizujeme.

Pozrieť prehľad o nakazených

Núdzový stav sa rozšíri aj na špecialistov a všeobecných lekárov

Bratislava | 18. apríl (RTVS)

Núdzový stav, ktorý bol od 16. marca v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice a od 19. marca pre ďalšie subjekty, pôsobiace v zdravotníctve, je od soboty 18. apríla platný aj pre ambulantných lekárov, všeobecných lekárov a špecialistov. Rozšíri sa aj zákaz uplatňovania práva na štrajk.

Prečítajte si celé znenie Uznesenia vlády SR k návrhu na rozšírenie núdzového stavu.

Čítať celé uznesenie

Prípady nákazy v zariadeniach sociálnych služieb pribúdajú

Bratislava | 18. apríl (Rádio Slovensko)

Nielen Pezinok, ale aj Spišské Bystré a Martin. Kým politici si zodpovednosť prehadzujú ako horúci zemiak, prípady nákazy v zariadeniach sociálnych služieb pribúdajú. Aká je však reálna situácia v týchto centrách, hrozí ich kolaps? A ako ich čo najviac chrániť? Hosťom bola hovorkyňa Sociofóra Lýdia Brichtová.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 17. apríl

Bratislava | 18. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami v štúdiu boli europoslanci Vladimír Bilčík a Eugen Jurzyca.

Pozrieť mimoriadne správy

Na Slovensku už viac ako tisíc pozitívne testovaných

Bratislava | 17. apríl (RTVS)

Počas štvrtka pribudlo na Slovensku 72 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1 049 pozitívnych vzoriek. Vyplýva to z informácie, ktorú TASR poskytol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Vo štvrtok laboratóriá vykonali spolu 3 279 testov, čo je doposiaľ najviac za jeden deň.


Aktivity pre seniorov počas izolácie

Košice | 17. apríl (Rádio Regina)

Ako vplýva izolácia na seniorov sme sa v Rádio Regina Východ rozprávali s liečebnou pedagogičkou Katarínou Kiseľákovou z DSS Arcus, Košice.

Počúvať v archíve

Pripravenosť zdravotníctva v regióne na pandémiu

Banská Bystrica | 17. apríl (Rádio Regina)

Korona kríza odsunula na bok všetky bežné problémy. Aj samosprávy aktuálne riešia najmä veci súvisiace s pandémiou COVID 19. Vyššie územné celky distribuujú lekárom ochranné prostriedky, pripravujú karanténne centrá, zabezpečujú sociálnu pomoc, často nad rámec svojich pôvodných kompetencií. V Klube komunálnej politiky na Rádio Regina Stred budeme hovoriť o tom, ako sa s pandémiou vysporiadava regionálne zdravotníctvo. V KKP s Martou Výboštekovou a jej hosťami, Ondrejom Lunterom z BBSK a Sylviou Pekarčíkovou zo ŽSK.

Počúvať v archíve

Technológiou proti nákaze

Bratislava | 17. apríl (RTVS)

Matovič chce napodobniť Taiwan či Južnú Kóreu. Mobilná aplikácia, ktorá by mala monitorovať pohyb nakazených, je pripravená. No ani po vyše troch týždňoch, odkedy parlament sledovanie telefónov odobril, ju vláda oficiálne nerozbehla. Ako bude aplikácia fungovať a prečo jej spustenie mešká, zisťoval Jakub Prok.

Pozrieť príspevok

Slovenská ekonomika sa prepadáva

Bratislava | 17. apríl (Rádio Slovensko)

Slovenská ekonomika sa prepadáva. O prácu prídu tisíce ľudí, napriek tomu, že vláda už niekoľko týždňov expresne schvaľuje opatrenia, ktoré majú zachovať čo najviac pracovných miest. Ministerstvo hospodárstva najnovšie predstavilo model investičnej pomoci pre firmy, ktoré môžu priniesť prepusteným novú prácu - súkromníci však musia podľa štátu takpovediac kopnúť do vrtule a zabrať. Na stole sú tiež otázky ako a kedy sa vlastne začne s odomykaním slovenskej ekonomiky. O tom všetkom sa porozprávame s analytikom a zástupcom šéfredaktora Trendu Ronaldom Ižipom.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 16. apríl

Bratislava | 17. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťami moderátorky Kataríny Martinkovej boli prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkeš a hovorkyňa SocioFóra Lýdia Brichtová.

Pozrieť mimoriadne správy

Európska komisia zverejnila plán na koordináciu uvoľňovania opatrení

Bratislava | 16. apríl (Rádio Slovensko)

Európska komisia zverejnila plán na koordináciu uvoľňovania opatrení, ktoré jednotlivé štáty prijali na boj s koronavírusom. To je téma relácie Z prvej ruky s Agátou Stanekovou. Podľa Európskej komisie by jednotlivé krajiny by mali zohľadňovať vývoj nákazy a zároveň svoje kroky koordinovať s ostatnými. Rušenie opatrení zároveň podmieňuje spomalením šírenia choroby Covid 19.

Všetko závisí od epidemiologickej situácie postihnutých krajín, preto Európska komisia nenavrhuje časový rámec. Hovorí, že núdzové stavy by mali nahradiť cielené opatrenia, vrátane čo najširšieho testovania.

Spojili sme sa s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom, so Zuzanou Gabrižovou z portálu euractiv.sk a našim spravodajcom v Bruseli Martinom Hílekom.

Počúvať podcast

V stredu pribudlo 114 pozitívne nakazených

Bratislava | 16. apríl (RTVS)

V stredu na Slovensku pribudlo 114 pacientov nakazených koronavírusom, laboratória vyšetrili 2 967 vzoriek. Celkovo tak Slovensko eviduje 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Celkový počet s negatívnym výsledkom je 33 481. Aktuálne je podľa štatistík hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, 92 pacientov má podozrenie na toto chorenie.

Na JIS je 7 pacientov, 2 sú na umelej pľúcnej ventilácii. Na Slovensku za stredu evidujeme dve nové úmrtia pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. V stredu zomrela v prešovskej nemocnici pacientka s onkologickou diagnózou pozitívne testovaná na koronavírus. V Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrel muž z DSS Pezinok. Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 167 ľudí. Z toho 43 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej izolácii.


Nová relácia RTVS poradí ako zvládnuť koronakrízu

Bratislava | 16. apríl (RTVS)

Ako prežiť súčasnú náročnú situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu bezpečne, v duševnom a fyzickom zdraví? Na to všetko prinesie odpovede nová relácia RTVS Encyklopédia prevencie - Spolu to zvládneme, ktorá štartuje na Trojke v pondelok 20. apríla o 18:45.

Čítať viac o novej relácii

3-tisíc ľudí nesplnilo výnimky na obmedzenie vychádzania počas sviatkov

Bratislava | 16. apríl (RTVS)

Polícia zverejnila výsledky kontrol, ktoré vykonávala od minulej stredy až do Veľkonočného pondelka. O pokutách by mali rozhodovať okresné úrady.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 15. apríl

Bratislava | 16. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy venované šíriacej sa nákaze novým koronavírusom. Hosťom moderátora Viliama Hauzera bol aj prezident MESA10 Ivan Mikloš.

Pozrieť mimoriadne správy

O situácii v utečeneckých komunitách počas pandémie koronavírusu

Bratislava | 15. apríl (Rádio Slovensko)

V dnešnej relácii K veci sme sa rozprávali o situácii v utečeneckých komunitách počas pandémie koronavírusu s dobrovoľníčkou Annou Hruboňovou, ktorá strávila 6 mesiacov v utečeneckej komunite v Libanone. Dozviete aké opatrenia v nich plánuje zaviesť libanonská vláda v prípade, že nákaza pohltí tieto oblasti, aj to, či majú ľudia v týchto komunitách nárok na zdravotnú starostlivosť a ako to funguje v praxi.

Počúvať podcast

Rúško číslo 19

Bratislava | 15. apríl (Rádio Slovensko)

Rúško číslo 19 - pod týmto heslom môžu obete vo Francúzsku nahlásiť v lekárni domáce násilie. Krajina tak reaguje na fakt, že počet takýchto prípadov sa zvýšil až o 33%. V ohnisku nákazy - v čínskej provincii Hubei, kde sa nachádza mesto Wuchan, za február narástlo domáce násilie až o 240 %. Problémom však nie je len týranie, ale taktiež psychické problémy, závislosti či dokonca samovraždy – koronavírus totiž za zatvorenými dverami útočí aj na našu psychiku. Aká veľká je táto pandémia? Čo všetko nám hrozí a ako sa môžeme poučiť z podobných predchádzajúcich kríz? Odpovede sme hľadali s Marekom Madrom, psychológom, riaditeľom online poradne pre mladých – ipčko.sk a telefonicky sa spájame aj s Českou republikou, na linke máme dátového novinára portálu iRozhlas.cz Jana Bočka.

Počúvať podcast

Slovensko eviduje v súvislosti s pandémiou koronavírusu 6 úmrtí

Bratislava | 15. apríl (RTVS)

O štyroch nových úmrtiach informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a dodal, že v troch prípadoch ide o ľudí z pezinského domova sociálnych služieb a o jeden prípad z trnavskej nemocnice.


V utorok otestovali 1 439 ľudí, 28 bolo pozitívnych na koronavírus

Bratislava | 15. apríl (RTVS)

Za včerajší deň pribudlo 28 ľudí s pozitívnym testovaním na ochorenie COVID-19, 1 411 vzoriek bolo negatívnych. Celkový počet pacientov s negatívnym výsledkom je tak 30 628. Celkový počet pacientov s pozitívnym výsledkom je 863.

Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku doteraz vyliečilo podľa hlásení regionálnych úradov verejného zdravotníctva 151 ľudí. 40 bolo hospitalizovaných a 111 sa vyliečilo v domácej izolácii.

Aktuálne je na Slovensku hospitalizovaných v súvislosti s novým koronavírusom podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií 141 pacientov. V nemocniciach je s potvrdeným koronavírusom 67 ľudí, s podozrením na toto ochorenie 74.

počet nakazených

Vláda dnes predstavila tretí balík sociálnej pomoci

Bratislava | 15. apríl (Rádio Slovensko)

Vláda dnes predstavila tretí balík sociálnej pomoci. Kritici doteraz tlačili na zavedenie kurzarbeit a tak sa dočkali. V najnovšej pomoci si budú môcť firmy vybrať z dvoch možností. S hosťami Milanom Krajniakom (minister práce a sociálnych vecí) a Jurajom Draxlerom (z Inštitútu strategických analýz Slovenskej akadémie vied).

Počúvať podcast

Nová relácia Fakty a impulzy

Bratislava | 15. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali novú reláciu RTVS Fakty a impulzy. Hosťami Simony Simanovej boli minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), sociologička Oľga Gyárfášová a psychológ Martin Miler.

Témou dnes večer bol dopad koronakrízy na duševnú stránku obyvateľov Slovenska.

Pozrieť v archíve

Slovensko prežilo veľkonočné sviatky v sprísnenej karanténe

Bratislava | 14. apríl (Rádio Slovensko)

Slovensko prežilo veľkonočné sviatky v sprísnenej karanténe. Počty chorých sa naďalej držia na pomerne nízkych číslach – hoci sa v karanténe najnovšie ocitol Domov sociálnych služieb v Pezinku, kde sú desiatky nakazených. Napriek tomu viacerí členovia vlády otvárajú otázku – ako ďalej? Uvoľňovať karanténu alebo ponechať krajinu naďalej takpovediac uzamknutú? S hosťami Jurajom Karpišom (ekonomický analytik INESS), Jurajom Mesíkom (analytik globálnych rizík) a Romanom Mikulcom (minister vnútra, z hnutia OĽANO)

Počúvať podcast

V pondelok na Slovensku pribudlo 66 nových prípadov

Bratislava | 14. apríl (RTVS)

Počas pondelka (13.4) na Slovensku pribudlo 66 prípadov nákazy koronavírusom, z toho 48 je z domova sociálnych služieb v Pezinku, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). V pondelok celkovo testovali 1 302 ľudí. Na Slovensku je tak potvrdených 835 nakazených a doteraz bolo 29 217 testov negatívnych.

počet nakazených

Hygienici potvrdili chorých v zariadení sociálnych služieb v Pezinku

Bratislava | 14. apríl (RTVS)

Nakazilo sa 42 klientov a päť zamestnancov. Ďalších otestujú v utorok. Nákazu tam pravdepodobne zavliekol zamestnanec. Zariadenie je v karanténe a chorých izolovali od zdravých.

Pozrieť príspevok

V nedeľu na Slovensku pribudlo 27 prípadov nákazy koronavírusom

Bratislava | 13. apríl (RTVS)

Celkovo na Slovensku evidujeme 769 pozitívnych pacientov. Z ochorenia COVID-19 sa doteraz na Slovensku vyliečilo 107 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

počet nakazených

Slováci s koronavírusom: Choroba sa neprejavuje len horúčkou či kašľom

Bratislava | 13. apríl (RTVS)

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia COVID-19 patria podľa odborníkov horúčky, bolesť hrdla, kašeľ, dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním. To, že ochorenie sa môže prejaviť individuálne, potvrdili traja Slováci s pozitívnymi testmi.

Pozrieť príspevok

Pribudlo 14 prípadov, viac testovali súkromné laboratóriá

Bratislava | 12. apríl (RTVS)

Počas soboty pribudlo na Slovensku 14 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 1 580 vzoriek. Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Celkovo tak na Slovensku doposiaľ pozitívne testovali 742 ľudí.

Počet testov s negatívnym výsledkom dosiahol 26 684. Z celkového počtu 1 580 testov štátne laboratóriá urobili v sobotu 761 testov, zachytili 13 pozitívnych osôb, súkromné 819 testov, jeden bol pozitívny.

Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 119 pacientov, z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, v 73 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, šesť pacientov si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Z ochorenia sa doteraz podarilo vyliečiť 23 ľuďom. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

počet nakazených

Vyhradené hodiny pre seniorov pochopili viaceré predajne po svojom

Bratislava | 12. apríl (RTVS)

Nájdu sa aj také, ktoré odmietajú vpustiť starších v iných, ako vo vyhradených časoch od 9.00 do 12.00 h. Seniori sa sťažujú, že niektoré potraviny, najmä na dedinách a v menších mestách, pred obedom nezoženú.

Pozrieť príspevok

Červený kríž pomáha s odberom vzoriek na vyšetrenie Covid-19

Bratislava | 12. apríl (RTVS, TASR)

Mesto Banská Bystrica a Regionálny úrad verejného zdravotníctva spolupracujú pri odbere vzoriek na vyšetrenie Covid 19 so Slovenským Červeným krížom. Pred regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici funguje takáto mobilná odberová jednotka Slovenského Červeného kríža. Vyšetrenia na COVID 19 tu zdravotníci robia v utorok a vo štvrtok.


Pribudlo 13 nových prípadov, z viac ako dvetisíc testov

Bratislava | 11. apríl (RTVS)

Počas piatka 10. apríla súkromné a aj štátne laboratória vykonali spolu 2 174 testov na nový koronavírus. Ochorenie COVID-19 testy potvrdili u 13 z nich, informuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom facebooku. Príspevok s aktuálnymi údajmi NCZI zverejnil okolo poludnia a následne pred 13.00 h bol príspevok bez vysvetlenia zmazaný.

Celkovo sa tak na Slovensku nakazilo 728 ľudí, 23 pacientov sa vyliečilo a dvaja zomreli.

Počet negatívnych vzoriek počas piatka stúpol o 2 161 na 25 118. Počet testovaných tak druhý deň po sebe prekročil hranicu dvetisíc. Vo štvrtok laboratóriá odobrali 2 301 vzoriek, 14 z nich bolo pozitívnych a 2287 bolo negatívnych.

počet nakazených

Vláda sľubuje pomoc aj pre dopravcov

Bratislava | 11. apríl (RTVS)

Súčasná kríza môže priviesť ku krachu aj mnohých slovenských prepravcov. Na Slovensku je registrovaných takmer 340-tisíc nákladných a úžitkových vozidiel. Živobytie prinášajú približne 400-tisíc vodičom. Od malých dodávok, až po ťahače s návesom. Ministerstvo dopravy pripravuje záchranný balík aj pre nich.

Pozrieť príspevok

Vo štvrtok otestovali 2301 ľudí, pozitívnych bolo 14

Bratislava | 10. apríl (RTVS)

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 14 nových prípadov ochorenia COVID-19 , celkovo je potvrdených 715 pozitívnych ľudí. Laboratóriá vyšetrili vyšetrili 2301 vzoriek, z toho 2287 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 22 957.

Hospitalizovaných je 147 pacientov a z ochorenia sa zatiaľ podarilo vyliečiť 23 osôb. Koronavírusu doteraz podľahli dvaja pacienti.

Z 2 301 testov bolo v štátnych laboratóriách vykonaných 1 600 testov, zvyšných 701 vykonali súkromné laboratóriá.

Celkovo je na Slovensku vo vekovej kategórii nad 65 rokov pozitívnych 55 osôb.

počet nakazených

Večerné mimoriadne správy z dňa 9. apríl

Bratislava | 10. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali mimoriadne správy. Hosťami relácie boli psychológ Gabriel Bianchi, hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara a generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivan Eľko.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus v rómskych osadách

Bratislava | 9. apríl (Rádio Slovensko)

V rámci pilotného testovania ľudí v rómskych osadách sa v pondelok potvrdil prvý prípad nakazeného muža z obce Žehra okres Gelnica. V stredu premiér Igor Matovič oznámil, že nakazení sú ďalší - spolu 31 ľudí, ktorí nedávno pricestovali z Anglicka. Osady, kde žijú ľudia s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, budú uzavreté. V stredu večer na brífingu v Krompachoch o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas. Pozitívne prípady potvrdili v piatich lokalitách na Spiši. Aká je situácia po uzatvorení komunít armádou? Aká je pomoc štátu, mesta? V relácii K veci s hosťami Ivetou Rušinovou, primátorkou mesta Krompachy a Andreou Bučkovou, splnomocnenkyňou vlády pre rómske komunity.

Počúvať podcast

Medici v boji proti koronavírusu

Košice | 9. apríl (Rádio Regina)

S hosťami Ester Tomajkovou a Jakubom Jánošíkom sa v reláci Hosť Rádia Regina - Východ rozprával moderátor Igor Michalčík o pomoci medikov v čase koronavírusu.

Počúvať v archíve

Pribudlo 19 nakazených, päť pacientov je na ventilácii

Bratislava | 9. apríl (RTVS)

Počas stredy pribudlo na Slovensku 19 nakazených novým typom koronavírusu. Znamená to, že celkovo evidujeme 701 prípadov ochorenia Covid-19. Informoval o tom minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že negatívnych testov bolo za stredu 1671. Počet testov s negatívnym výsledkom tak dosiahol 20 670.

počet nakazených

Dôležité usmernenia pre vysluhovanie sviatosti zmierenia

Bratislava | 9. apríl (RTVS)

Na základe usmernenia hlavného hygienika Slovenskej republiky nie je organizovanie veľkých veľkonočných spovedí pre celé obce či farnosti povolené. Vo výnimočných prípadoch je povolená individuálna spoveď.

Čítať viac o usmerení

Aj menšie slovenské nemocnice bojujú s koronavírusom

Bratislava | 9. apríl (RTVS)

Boj s koronavírusom pokračuje, počet infikovaných stúpa. Dobrou správou je, že pribúdajú aj vyliečení. Pacientov s ochorením Covid-19 liečia na Slovensku zatiaľ iba veľké nemocnice, ktorých súčasťou sú infekčné oddelenia. Ako sú na komplikovanú situáciu pripravené nemocnice v menších mestách? S našou kamerou sme sa boli pozrieť v Trstenej.

Pozrieť reportáž

Ľudia nakupujú vo veľkom, o veľkonočné produkty však nie je veľký záujem

Bratislava | 9. apríl (Facebook Správy RTVS)

Situácia s koronavírusom ovplyvnila aj veľkonočné nákupy. Nápor zákazníkov je v týchto dňoch tradične vyšší, ale o sviatočné špeciality je menší záujem. Podľa prezidenta Zväzu obchodu nakupovanie čiastočne komplikujú aktuálne nariadenia.

Pozrieť príspevok

Katolícka a evanjelická cirkev rešpektuje rozhodnutie hlavného hygienika

Bratislava | 9. apríl (Rádio Slovensko)

Chrámy plné veriacich tento rok neuvidíme. Katolícka a evanjelická cirkev rešpektuje rozhodnutie hlavného hygienika o zákaze verejného zhromažďovania sa. Bohoslužby však budú celebrovať prostredníctvom online vysielania. Zatiaľ nevie nikto povedať, kedy sa chrámy znova otvoria širokej verejnosti. Spomínajú si novodobé dejiny Slovenska na podobnú situáciu? V relácií K veci sa pýtame etnologičky Kataríny Nádaskej.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 8. apríl

Bratislava | 9. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali brífing premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a hlavného hygienika SR Jána Mikasa. Po brífingu nasledovali mimoriadne spravodajstvo s aktuálnymi informáciami. Pozvánku do štúdia prijali minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) a Robert Mistrík, člen permanentného krízového štábu.

Pozrieť mimoriadne správy

Medzinárodný deň Rómov, prvé výsledky testovania na koronavírus a vzdelávanie detí v osadách

Bratislava | 8. apríl (Rádio Slovensko)

Na koronavírus otestovali už stovky ľudí v 33 vybraných rómskych komunitách. Podľa epidemiológov sa v nich vírus môže šíriť až 13-krát rýchlejšie. Testovanie už prináša prvé výsledky a Rómovia ho akceptujú, no kritizujú spôsob, najmä prítomnosť armády. Ďalším problémom-nielen rómskych komunít je vzdelávanie na diaľku po zatvorení škôl. Ako sa odrazí situácia na vedomostiach detí, ktoré často nemajú prístup k internetu?

Hosťami relácie Z prvej ruky boli publicista a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael (osobne v štúdiu), bývalý splnomocnenec vlády pre Rómov a europoslanca za OĽaNO Peter Pollák (telefonicky) a Radovan Chalupka, učiteľa z Luníka IX (ktorý predstaví výsledky sondy Teach for Slovakia-tiež telefonicky).

Počúvať podcast

V osadách odhalili 31 pozitívne testovaných na koronavírus

Bratislava | 8. apríl (RTVS)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) informoval, že v utorok na Slovensku pribudlo 101 pozitívne testovaných na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa Matoviča sa predošlý deň vykonalo 2 042 testov. Premiér dodal, že 16 z najnovšie pozitívne testovaných sú ľudia nad 60 rokov.

Šéf vlády takisto informoval, že zdravotníci do pondelka pozitívne testovali na koronavírus 31 obyvateľov piatich segregovaných osád. O aké konkrétne osady išlo, premiér neuviedol. Doposiaľ sa testovalo vo viac ako 30 osadách.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.

počet nakazených

Vo viacerých mestách už sú automaty na rúška

Bratislava | 8. apríl (RTVS)

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa treba však pri tomto spôsobe distribúcie ochranných pomôcok zvážiť hygienické štandardy automatu.

Pri rúškach je odporúčané denné pranie nad 60 stupňov Celzia bežnými pracími prostriedkami, ideálne pri teplote 100 stupňov Celzia. Pred nanesením masky sa odporúča očistiť si ruky gélom na báze alkoholu alebo mydlom a vodou. Na viacerých miestach „rúškomaty“ zaviedli v priestoroch lekární.

Čítať ďalej...
„Úpravou svojich výdajných automatov s rôznorodým doplnkovým lekárenským sortimentom tak zareagovali na dlhodobý nedostatok ochranných pomôcok tváre na Slovensku,“ uviedla sieť lekární Dr. Max v tlačovej správe.
„Cieľom je v prvom rade zabezpečiť dostupnosť takmer nedostatkového tovaru na Slovensku. Zároveň sú vďaka automatizovanému systému rúška pre širokú verejnosť k dispozícii bez časovej obmedzenosti, teda aj v momente, keď sú lekárne mimo otváracích hodín,“ hovorí komerčný riaditeľ lekární Dr. Max na Slovensku Andrej Križan.

Prístroj upravený na predaj textilných rúšok sa nachádza v bratislavskom podchode na Trnavskom mýte. Ďalšie sú v Kežmarku, kde prerobili automat na sladkosti, v Žiari nad Hronom a v Prievidzi. Postupne by mali pribudnúť na ďalších miestach v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Skryť ↑


Slovensko bude mať vlastné testy na Covid-19

Bratislava | 8. apríl (RTVS)

Naši vedci zo súkromných firiem spojili sily s virológmi zo Slovenskej akadémie vied a podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie vyvinuli vlastné testy. Projekt financovala nadácia ESET. Prvých 100-tisíc PCR testov poskytne krajine ako dar.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 7. apríl

Bratislava | 8. apríl (RTVS)

Aj v utorok večer sme odvysielali mimoriadne správy. Jednotka a facebook Správy RTVS ich priniesli po 21.25. Hosťami budú Miroslava Hapalová, poverená riadením Štátneho pedagogického ústavu a risk manažér Slovenskej sporiteľne Vladimír Polhorský.

Pozrieť mimoriadne správy

Sprísnenie opatrení počas Veľkonočných sviatkov a niekoľko dní pred nimi

Bratislava | 7. apríl (Rádio Slovensko)

O aké opatrenia pôjde a ako sa ich dodržiavanie bude presadzovať? Akú úlohu bude mať polícia, či armáda a aké budú pokuty? V čase, keď u nás sprísňujeme, v susednom Česku a Rakúsku zvažujú uvoľnenie reštrikcií – aké sú reakcie Slovenska?

Hosťami relácie Z prvej ruky boli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a bývalý podpredseda vlády investície a informatizáciu, ale aj niekdajší minister zdravotníctva Richard Raši.

Počúvať podcast

Počas pondelka pribudlo 47 nových nakazených

Bratislava | 7. apríl (Rádio Slovensko)

Na Slovensku pribudlo 47 nových prípadov ochorenia Covid-19. 24 z nich sa nachádzalo v karanténe. Negatívnych bolo za pondelok 1 401 testov. Vyhlásil to minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) v relácii Rádia Slovensko Z prvej ruky. Dokopy je tak na Slovensku potvrdených 581 ľudí nakazených novým typom koronavírusu.

počet nakazených

Karanténne zariadenie v Gabčíkove opustilo 85 repatriantov s negatívnymi testami

Bratislava | 7. apríl (RTVS, SITA)

Karanténne zariadenie v Gabčíkove opustilo v pondelok 6. apríla dovedna 85 repatriantov s negatívnymi výsledkami testov, ktorí budú pokračovať v domácej karanténe. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru, pre 42 z nich dopravu prostredníctvom evakuačného autobusu a dodávky zabezpečili hasiči.

Autobus s 33 pasažiermi smeroval na východ Slovenska do Košíc, hasičská dodávka mierila do Bratislavy.

V pondelok bolo do karanténneho zariadenia v Gabčíkove prijatých 50 nových repatriantov.


Vláda obmedzí slobodu pohybu počas Veľkej noci

Bratislava | 7. apríl (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Voľný pohyb osôb bude od 8.4. od 0.00 h do 13.4. 23.59 h obmedzený. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom rozhodla vláda na pondelkovom rokovaní.

Čítať ďalej...

Kabinet prijal uznesenie na základe odporúčania konzília odborníkov, ktoré sa zišlo v nedeľu (5. 4.) popoludní. Premiér Igor Matovič (OĽANO) informoval, že obmedzenie neplatí na cestu do a zo zamestnania, cestu na obstaranie základných životných potrieb, na obstaranie krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, cestu na doplnenie pohonných hmôt a takisto sa nevzťahuje na cestu do zdravotníckeho zariadenia, na pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta. Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci.

Zákaz platí aj na zhromažďovanie osôb s výnimkou osôb, ktoré spolu bývajú.

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku regresu doterajšej pozitívnej tendencie minimalizácie šírenia nového koronavírusu na Slovensku.

Predseda vlády SR zdôraznil, že „cieľom tohto opatrenia nie je robiť si zle, ale chrániť si životy.“

Dodržiavanie zákazu by mali kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany, za nerešpektovanie hrozia postihy. Premiér avizoval tisícky hliadok v uliciach. Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie.

„Hliadky budú počas tohto obdobia zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia, a následne ich budú preverovať. Pri zistení porušenia bude uložená sankcia,“ objasnil Matovič.

Verí, že k úspešnému zvládnutiu situácie prispeje aj zvýšená sebareflexia medzi tými, ktorí majú tendenciu povyšovať vlastnú slobodu nad spoločenskú zodpovednosť.

Skryť ↑


Večerné mimoriadne správy z dňa 6. apríl

Bratislava | 7. apríl (RTVS)

V pondelok večer sme vysielali mimoriadne správy na Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Hosťami boli odborníčka na tropické choroby a cestovnú medicínu Andrea Kalavská a generálna riaditeľku Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Pozrieť mimoriadne správy

Ruško nepatrí na tvár novorodencom

Bratislava | 6. apríl (RTVS)

Veľa mamičiek dnes rieši dilemu či má alebo nemá nasadzovat babätkám rúška. Hoci sa všetci potrebujeme chrániť pred ochorením COVID-19, tieto ochranné prostriedky na tvár novorodenca nepatria.

Čítať viac o novorodencoch

Na Slovensku potvrdili v nedeľu 49 prípadov nakazenia koronavírusom

Bratislava | 6. apríl (RTVS, TASR)

V nedeľu bolo vykonaných 1036 testov. Celkovo na Slovensku evidujeme 534 prípadov. Väčšina pozitívnych prípadov (34) pochádza zo skupiny Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia.

počet nakazených

Prehľad nakazených osôb na Slovensku

Bratislava | 6. apríl (RTVS)

Od 6. marca pribúdajú na území Slovenskej republiky stále ďalšie prípady nakazených na nový koronavírus Covid-19. Aktuálne ich rátame už na stovky. Evidujeme pohlavie, odkiaľ pochádzajú a kde sú hospitalizovaní. Prehľad o nakazených priebežne aktualizujeme.

Pozrieť prehľad o nakazených

Zamestnávatelia apelujú na vládu, aby pomohla aj veľkým firmám

Bratislava | 6. apríl (RTVS)

V opačnom prípade budú musieť masívne prepúšťať. Východisko vidia v zavedení inštitútu kurzarbeit, teda krátkej práce. Podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS) súhlasí a žiada o trpezlivosť.

Na Jednotke, webovej stránke RTVS a facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať nedeľnú reláciu O 5 minút 12.

Pozrieť reláciu

Večerné mimoriadne správy z dňa 5. apríl

Bratislava | 6. apríl (RTVS)

V nedeľu večer sme vysielali mimoriadne správy na Jednotke a facebooku Správy RTVS.

V štúdiu sme privítali riaditeľku Ligy proti rakovine Evu Kováčovú.

Pozrieť mimoriadne správy

Pribudlo ďalších 14 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 485

Bratislava | 5. apríl (RTVS, TASR)

Na Slovensku pribudlo za sobotu 14 nových prípadov ochorenia Covid-19. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí v televízii TA3 s tým, že testovali 1524 ľudí. Celkovo tak máme 485 prípadov nákazy.

počet nakazených

Na Slovensku sa z ochorenia Covid-19 doteraz vyliečilo osem pacientov

Bratislava | 5. apríl (RTVS)

Z toho dvaja vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Choroba mala u nich mierny až stredný priebeh. Ďalších päť pacientov je stále hospitalizovaných. Pozitívne testovaných zaznamenala aj Fakultná nemocnica v Trnave. Zatiaľ sa všetci liečia v domácej karanténe. Obe nemocnice sú pripravené aj na prípadný vyšší počet nakazených.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 4. apríl

Bratislava | 5. apríl (RTVS)

Aj v sobotu večer sme vysielali mimoriadne správy na Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Hosťom bol prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Pozrieť mimoriadne správy

Premiér Igor Matovič v Sobotných dialógoch

Bratislava | 4. apríl (RTVS)

Šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku a pripravenosť štátu zvládnuť súčasnú situáciu. Hosťom bol Igor Matovič - predseda vlády SR a predseda hnutia OĽaNO.

Pozrieť v archíve

Štát uzavrel kľúčovú dohodu s bankami

Bratislava | 4. apríl (Rádio Slovensko)

Štát uzavrel kľúčovú dohodu s bankami, tvrdí premiér Igor Matovič – každý z nás bude môcť požiadať cez jednoduchý formulár o odklad splátok úverov, a to až o deväť mesiacov. Rovnakú možnosť dostanú aj živnostníci či malé a stredné firmy. Koľko ľudí nebude situáciu zvládať a požiada o odklad splátok? Do akej miery to pomôže? A ako pripraviť domácnosti na finančnú situáciu, ktorá nás čaká? Na stole sú skutočne zložité otázky – odpovedať sa pokúsime s Marošom Ovčiarikom z Finančného kompasu.

Počúvať podcast

Slovensko má 21 nových prípadov ochorenia Covid-19

Bratislava | 4. apríl (RTVS, TASR)

Slovensko má 21 nových prípadov ochorenia Covid-19. Informoval o tom predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Testovaných bolo 1889 ľudí. Dokopy je prípadov nákazy koronavírusom 471.

Igor Matovič (OĽANO) zároveň podpísal v Starej Turej zmluvu so spoločnosťou Chirana Medical. Firma sa zaviazala, že do konca júna dodajú Slovensku 300 pľúcnych ventilácií.


Večerné mimoriadne správy z dňa 3. apríl

Bratislava | 4. apríl (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali večerné mimoriadne správy.

Hosťami boli prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová a zástupkyňa Hlavného hygienika SR Jana Hamade.

Pozrieť mimoriadne správy

Testovanie Rómov

Bratislava | 3. apríl (Rádio Slovensko)

S hosťami ministrom obrany Jaroslavom Naďom a bývalým splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom sme sa v relácii Z prvej ruky rozprávali o testovanie Rómov na koronavírus, ktoré začína dnešným dňom. Vláda sa tak rozhodla s cieľom zamedziť šíreniu pandémie v jednej z rizikových skupín. Vytipovala si 33 obcí a hovorí, že rizikom môžu byť predovšetkým navrátilci zo zahraničia, ktorých by mohlo byť asi 1500. Celé testovanie má navyše zabezpečiť armáda, resp. vojenskí lekári. Dnes už bývalý splnomocnenec vlády pre Rómske komunity Ábel Ravasz kritizuje spôsob testovania aj výber lokalít.

Počúvať podcast

Na Slovensku evidujeme 450 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 3. apríl (RTVS, TASR)

Premiér Igor Matovič na brífingu tiež informoval, že vo štvrtok bolo na koronavírus testovaných 1 454 ľudí, pozitívnych bolo 24. Na Slovensku tak evidujeme 450 prípadov ochorenia COVID-19.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.

počet nakazených

Zelená linka: Pomoc psychológov aj v čase koronavírusu

Bratislava | 3. apríl (RTVS)

Koronavírus je strašiak, ktorý môže spôsobiť úzkostné stavy. Izolácia nám neprospieva a niektorí potrebujú radu odborníkov. Trnavský samosprávny kraj zriadil takzvanú Zelenú linku, ktorá je k dispozícii takpovediac každému. Psychológovia sú pripravení dvihnúť telefón každému, kto potrebuje pomôcť a poradiť. Alebo len vypočuť.

Pozrieť reportáž

S opatreniami voči koronavírusu musíme ešte pritvrdiť, odkazuje premiér Matovič

Bratislava | 3. apríl (RTVS, SITA)

Musíme ešte pritvrdiť, prepáčte. Uverejnil vo štvrtok 2. apríla neskoro večer na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽaNO) na margo boja s koronavírusom. Zároveň doplnil, že tvrdšie opatrenia Slovákom zoberú zo slobody a budú slzy a strádanie.

„No iba tak zachránime stovky či tisíce životov našich blízkych,“ dodal predseda vlády SR. „Opatrenia, ktoré sme spustili, nás posunuli na tretie miesto na svete v ochrane ľudí pred koronou! Preto, ak nepoľavíme a pritvrdíme ešte viac v našom doterajšom ´blackoute´, t.j. vypínaní/spomalení Slovenska, hnusobu porazíme,“ napísal premiér.

Blackout/lockdown počas koronovej pandémie

Bratislava | 2. apríl (Rádio Slovensko)

Premiér Igor Matovič uvažuje o dočasnom vypnutí Slovenska. Hovorí o tzv. blackoute na Slovensku. Ako by mal vyzerať a čo by mal priniesť? Aké sú jeho riziká a aký by bol očakávaný zisk? O tom bude dnešná diskusia Z prvej ruky s hosťami Marekom Radvanským z Ekonomického ústavu SAV, Marianom Vitkovičom z Nezávislého inštitútu ekonómie a Petrom Kremským, predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a poslanec Oľano.

Počúvať podcast

V stredu otestovali rekordný počet 1191 ľudí

Bratislava | 2. apríl (RTVS, TASR)

Na Slovensku pribudlo počas stredy 1. apríla 26 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo ich na Slovensku je 426. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

počet nakazených

RTVS spustila kampaň Zostaňte doma

Bratislava | 2. apríl (RTVS)

Situácia na Slovensku je pre šíriaci sa koronavírus čoraz vážnejšia. Na situáciu, v ktorej sa správajú niektorí zodpovedne, iní berú nariadenia na ľahšiu váhu, sa rozhodla reagovať RTVS spustením novej kampane.

Pozrieť príspevok

Opatrenia na zmiernenie ekonomických dosahov

Bratislava | 2. apríl (Rádio Slovensko)

Zo strany vlády sa skončil sociálny dialóg - s takouto kritikou sa dnes ozvali odbory. Nie sú totiž spokojné s tým, ako vláda rieši ekonomické problémy okolo korona-krízy. Rád sa s vami stretnem, ste pre nás partneri, odkázal premiér Igor Matovič, zároveň opakuje, že vláda prijala zásadné opatrenia, ktoré majú pomôcť aj zamestnancom. V relácii K veci s hosťom Monikou Uhlerovou, viceprezidentkou KOZ.

Počúvať podcast

Opatrenia za miliardy eur na zjemnenie krízy sú na stole

Bratislava | 2. apríl (Rádio Slovensko)

S hosťami Mariánom Viskupičom (predseda finančného výboru, poslanec SaS) a Ladislavom Kamenickým (bývalý minister financií za Smer-SD) na tému opatrenia za miliardy eur na zjemnenie krízy, ktoré smerujú do parlamentu. Čakajú nás ťažké časy – no ako z nich von? Mnohí podnikatelia v týchto dňoch kvôli pandémii korona vírusu už krachujú. Odborníci pritom hovoria, že ak im štátne peniaze neprídu do niekoľkých dní, pomoc bude zbytočná.

Počúvať podcast

Problémy so zabezpečením odvozu separovaného odpadu

Banská Bystrica, Košice | 2. apríl (Rádio Regina)

Samosprávy aktuálne neriešia len problémy súvisiace s mimoriadnym stavom a pandémiou koronavírusu. Viaceré mestá a obce naprieč celým Slovenskom majú aktuálne veľký majú problém so zmluvami so súkromnými firmami na odvoz separovaného zberu. Ocitli sa v patovej situácii, keď z obcí nemá kto odvážať triedený odpad. Ako z krízovej situácie von? Odpoveď sme hľadali v Klube komunálnej politiky na vlnách Rádio Regina Stred a Východ s Miriam Dobrotovou.

Počúvať v archíve

Obyvateľov rómskych osád budú masívne testovať

Bratislava | 1. apríl (RTVS, TASR)

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii informoval, že obyvateľov rómskych osád bude štát od piatka 3. apríla masívne testovať na prítomnosť koronavírusu a to za pomoci vojenských lekárov.

Podľa premiéra mnoho ľudí z osád odišlo v minulosti do krajín, kde momentálne vo veľkom prepukla nákaza koronavírusu. Medzitým sa viacerí vrátili do SR, pričom neprešli povinnou karanténou.

„Je nevyhnutné, aby sme začali s testovaním v osadách," povedal Matovič s tým, že jeden nakazený obyvateľ osady má podľa štúdií potenciál nakaziť 20 ďalších osôb.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


V utorok pribudlo 37 nových prípadov

Bratislava | 1. apríl (RTVS, TASR)

Slovensko má 400 prípadov ochorenia COVID-19. Informoval o tom predseda vlády Igor Matovič. V utorok pribudlo 37 nových prípadov. Testovaných bolo 877 ľudí. Z Bratislavy je 16 nových pozitívnych prípadov.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.

počet nakazených

40-tisíc nepedagogických zamestnacov je ohrozených

Bratislava | 1. apríl (RTVS)

Pre koronakrízu medzi prvými zatvorili školy a školské zariadenia. Učitelia majú v tejto dobe nárok na 100 percent mzdy. Viaceré samosprávy ale netušia, ako zaplatia kuchárky, upratovačky či údržbárov.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 31. marca

Bratislava | 1. apríl (RTVS)

V utorok večer ste mohli sledovať mimoriadne správy o odhade vrcholu epidémie koronavírusu na Slovensku a ekonomických opatreniach vlády v boji s následkami koronakrízy na Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Hosťami Kataríny Martinkovej boli generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana a riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus a jeho zásah do fungovania gynekologických oddelení a najmä do fungovania pôrodníctva

Bratislava | 31. marca (Rádio Slovensko)

Moderátorka Chantal Staruchová privítala hostí MUDr. Peter Kaščák, PhD, člena výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a MUDr. Martinu Vagaskú, gynekologičku a pôrodníčku.

Počúvať podcast

Bezpečnosť a ochrana zdravia počas pandémie

Košice | 31. marca (Rádio Regina)

Hosťom Miroslava Talavašeka na vlnách Rádia Regina Východ bola riaditeľka Odboru inšpekcie práce Miroslava Mošonová z NIP Košice.

Počúvať v archíve

Pribudlo 27 nových prípadov

Bratislava | 31. marca (RTVS, TASR)

Slovensko má celkovo 363 prípadov ochorenia COVID-19. Pribudlo 27 nových prípadov. Počet pacientov s negatívnym výsledkom za posledný deň je 661 zo 688 testovaných.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.

počet nakazených

Vládne opatrenia na podporu ekonomiky

Bratislava | 31. marca (Rádio Slovensko)

Opatrenia na podporu ekonomiky, ktoré predstavila vláda budú stáť Slovensko miliardu eur mesačne. Ďalších 500 miliónov poskytne kabinet vo forme bankovej záruky, aby mohli finančné domy podnikateľom bezpečne požičiavať. Vládna koalícia chce týmto spôsobom znížiť ekonomické škody krízy, ktorú spôsobil vo svete aj na Slovensku koronavírus. Stále nás to však bude stáť menej, ako keby podobné opatrenia neprišli - tvrdí bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Počúvať podcast

Súkromná spoločnosť spustila drive-through testovanie na COVID-19

Bratislava | 31. marca (RTVS)

Pacienti sa na vyšetrenie priamo zo svojho auta môžu nahlásiť deň vopred cez formulár na webe spoločnosti Medirex.

Denná kapacita je limitovaná, pacient si vyšetrenie hradí sám a výsledok sa dozvie počas dvoch dní.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 30. marca

Bratislava | 31. marca (RTVS)

Aj v pondelok večer sme vysielali mimoriadne správy. Hosťami boli Martina Frigová z Národnej transfúznej služby SR a riaditeľ organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus výrazne vplýva na chod mnohých podnikov

Bratislava | 30. marca (RTVS)

„Pre jednu veľkú nemeckú firmu vyrábame už dvadsať rokov školské aktovky. Situácia však začala byť veľmi zúfalá, preto sme sa rozhodli, že budeme šiť rúška," hovorí Róbert Farkas, riaditeľ výrobného družstva v Komárne.

Obrovské množstvo času zabralo prestavenie šijacích strojov. Výrobné družstvo následne takmer týždeň hľadalo materiál, ktorý sa stal nedostatkovým tovarom. Chvíľu to vyzeralo tak, že budú musieť zatvoriť, no nakoniec sa im podarilo pokračovať vo výrobe.

Čítať viac o výrobe rúšok

Vrchol pandémie podľa predikcií príde v júli

Bratislava | 30. marca (RTVS, TASR)

Vrchol pandémie nového koronavírusu sa na Slovensku očakáva o 110 dní. Pľúcnu ventiláciu vtedy bude potrebovať približne 1000 ľudí a okolo sedemtisíc ľudí bude hospitalizovaných so závažnejšími príznakmi ochorenia COVID-19. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že takýto vývoj sa očakáva vtedy, ak budú platiť súčasné opatrenia na zníženie šírenia nákazy.

Predikčný model šírenia nového koronavírusu na Slovensku každodenne aktualizujú, hovorí Krajčí.

"Všetky údaje, ktoré tam vidíme, tak si dávame 40-percentnú zábezpeku, aby tie opatrenia, ktoré prijmeme, neboli dizajnované na tie počty, ale mali sme aj garanciu, že to nevyjde presne," uvádza Krajčí.

Šírenie ochorenia však bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať a aké opatrenia ešte prijme vláda, podotkol šéf rezortu.


V nedeľu pribudlo 22 pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom

Bratislava | 30. marca (RTVS)

V nedeľu vyšetrili v štátnych laboratóriách 401 pacientov, 22 z nich malo pozitívny výsledok, 379 malo negatívny výsledok. Celkovo Slovensko eviduje 336 pacientov s koronavírusom.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.

počet nakazených COVID-19

Viaceré slovenské mestá a samosprávy zriadili infolinky pre seniorov

Bratislava | 30. marca (RTVS)

Viaceré slovenské mestá a samosprávy zriadili infolinky o ochorení COVID-19 a prijatých opatreniach. Pre seniorov zabezpečujú aj nákup a bezplatný dovoz potravín, drogérie či liekov.

Pozrieť prehľad infoliniek

Večerné mimoriadne správy z dňa 29. marca

Bratislava | 30. marca (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali večerné mimoriadne spravodajstvo. Hosťom v štúdiu bol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) a témou relácie bola repatriácia Slovákov zo zahraničia.

Pozrieť mimoriadne správy

COVID-19 na Slovensku a pripravenosť štátu v súčasnej situácii

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Na Jednotke, webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať reláciu O 5 minút 12. Hosťami boli podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger (OĽANO) a podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický (Smer-SD). Témou relácie bol dosah šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku a pripravenosť štátu v súčasnej situácii.

Pozrieť reláciu

Vláda pomôže firmám, živnostníkom aj zamestnancom

Bratislava | 29. marca (RTVS, TASR)

Vláda pripravila balík opatrení s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Zatiaľ ich je sedem. Informoval o tom v nedeľu premiér Igor Matovič (OĽANO) s predstaviteľmi ostatných koaličných strán.

Čítať viac o balíku opatrení

Počas soboty pribudlo 22 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo počas soboty (28. 3.) 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314.

Z nových prípadov bol najstarší pacient vo veku 74 rokov, najmladší pacient má dva roky. Štátne laboratóriá v sobotu vyšetrili spolu 720 vzoriek, výsledky zo súkromných laboratórií zatiaľ nie sú známe. Ako Matovič uviedol, systémy súkromných a štátnych laboratórií by sa mali prepojiť od pondelka.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS. nakazení koronavírusom


Pôrodnice v čase pandémie zavádzajú prísnejšie opatrenia

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Hygienici síce plošne nezakázali sprevádzať rodičky pri pôrode, ale mnohé zariadenia na Slovensku i vo svete to neumožňujú. Ženy musia povinne nosiť rúška aj počas pôrodu. V nemocniciach sú zakázané akékoľvek návštevy.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 28. marca

Bratislava | 29. marca (RTVS)

Jednotka a facebook Správy RTVS odvysielali večerné mimoriadne spravodajstvo. V štúdiu sme privítali prezidenta Zväzu obchodu SR Martina Katriaka a virológa Borisa Klempu.

Pozrieť mimoriadne správy

V piatok pribudlo 23 pozitívnych prípadov

Bratislava | 28. marca (RTVS)

V piatok pribudlo 23 pozitívnych prípadov z testovaných 747 vzoriek. V týchto číslach ešte nie sú zahrnuté testy zo súkromných laboratórií. Celkový počet nakazených je 292.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


Pandémia koronavírusu má na ľudí bez domova a predajcov pouličného časopisu ničivý dosah

Bratislava | 28. marca (Rádio Slovensko)

Pouličné časopisy zažívajú existenčnú krízu a niektoré krajiny už celkom zastavili predaj. Prázdne ulice im znemožnili zabezpečiť si živobytie predajom časopisu. Ako sa s touto situáciou vyrovnávajú predajcovia a aké sú možnosti rezortu práce? Odpovie Nina Beňová z občianskeho združenia Proti prúdu a Soňa Gáborčáková štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počúvať podcast

Akčný plán postupu a podpora ekonomických následkov pandémie koronavírusu

Bratislava | 27. marca (Rádio Slovensko)

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa včera ani po šiestich hodinách rokovaní na videosamite nezhodli na tom, ako by mali vyzerať spoločné ekonomické opatrenia súvisiace s pandémiou COVIDu 19. Ministrom financií preto dali ďalšie dva týždne na to, aby pripravili nejaké konkrétne kroky a Európsku komisiu vyzvali, aby pripravila akčný plán. Akých oblastí konkrétne sa týka toto zadanie a čo robili jednotlivé členské krajiny doteraz sme sa rozprávali s hosťami eurokomisárom Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad s ekonómom Radovanom Ďuranom, analytikom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Počúvať podcast

Celkový počet sa zvýšil o 43 nakazených

Bratislava | 27. marca (RTVS)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na dnešnom brífingu hovoril aj o výraznom náraste testovaných. Vo štvrtok otestovali v štátnych laboratóriách 912 ľudí, z toho 42 pozitívne. Jeden pozitívne testovaný bol zistený v súkromnom laboratóriu. Celkový počet nakazených je 269.

Všetky mimoriadne brífingy a tlačové besedy vysielame aj online, na webovej stránke RTVS a na facebooku Správy RTVS.


Pohrebné služby - úmrtia v súvislosti s ochorením Covid 19

Bratislava | 27. marca (Rádio Slovensko)

Nedostatok miesta v márniciach aj na cintorínoch, pohreby bez príbuzných, práca 24 hodín denne - to je aktuálna realita pohrebných služieb v Taliansku i Španielsku. Slovensku má zatiaľ iba nakazených. Úmrtia sa v súvislosti s ochorením Covid 19 našej krajine vyhýbajú. Sú však naše pohrebné služby na podobnú situáciu pripravené? S hosťami Ladislavom Strížom, predsedom Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 26. marca

Bratislava | 27. marca (RTVS)

Vo štvrtok večer sme vysielali na Jednotke a facebooku Správy RTVS mimoriadne správy. Hosťami boli ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a technologický právnik Marián Porvažník.

Pozrieť mimoriadne správy

Koronavírus je v týchto týždňoch témou číslo jeden po celom svete

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Dnes sme sa v relácii Z prvej ruky pozreli do susedného Maďarska a neskôr do Spojených štátov. Tieto dve krajiny sú medzi tými, ktorých kroky v boji proti koronavírusu vyvolávajú kritiku, či už doma, alebo v zahraničí. Povieme si napríklad o plánoch maďarského premiéra na vládnutie s pomocou dekrétov či protichodné vyhlásenie amerického prezidenta.

Počúvať podcast

Psychológ radí, ako prekonať strach z koronavírusu

Bratislava | 26. marca (RTVS)

V týchto dňoch, keď sme zatvorení vo svojich domovoch a von vychádzame len v nevyhnutných prípadoch, môžeme pociťovať oveľa väčšiu záťaž na psychiku. Prejavuje sa nielen úzkostnými stavmi, ale aj búšením srdca a závratmi.

„Z môjho pohľadu je toto jedna z najväčších výziev pre modernú generáciu, ako sa postaviť úzkosti, napätiu a zmätku, ktorý prichádza," hovorí psychológ Ján Záskalan.

Pozrieť si rozhovor

Na Slovensku pribudlo ďalších 10 nakazených

Bratislava | 26. marca (RTVS)

V stredu 25. marca pribudlo na Slovensku 10 prípadov nákazy ochorenia COVID-19, celkovo je v krajine evidovancýh 226 prípadov nákazy koronavírusom. Ďalších 325 vzoriek bolo negatívnych, pričom celkovo v Slovenskej republike evidujeme 4 525 negatívnych prípadov.

Stručný popis potvrdených prípadov

1. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava, 2. žena, okres Partizánske, 3. muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie, 4. žena, okres Považská Bystrica, 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda, 6. žena, karanténa Gabčíkovo, 7. muž, karanténa Gabčíkovo, 8. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava, 9. muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska, 10. žena, okres Zlaté Moravce

Sledovať facebook Správy RTVS

Preventívne opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Národná banka Slovenska zverejnila našu možnú ekonomickú budúcnosť v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Guvernér Peter Kažimír predstavil 3 scenáre jej vývoja. Hrozí pri nich prepad ekonomiky od 1,4 do 9,4 percenta a 75 až 130-tisíc nezamestnaných. Odhady pracujú s predpokladom, že ekonomika bude zamknutá 60 dní a nezahŕňajú pripravované opatrenia vlády. V závere roka by sa však hospodárstvo malo začať spamätávať. Od čoho závisí, nakoľko sa naplnia "škaredé čísla", ako ich nazval guvernér NBS a ako môže pomôcť firmám EÚ a štát? Téma pre hlavného ekonóma NBS Michala Horvátha, Františka Palka z Inštitútu hospodárskej politiky a Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov.

Počúvať podcast

Vláda v utorok predložila novelu zákona o elektronických komunikáciách

Bratislava | 26. marca (Rádio Slovensko)

Vláda v utorok schválila a do parlamentu v zrýchlenom konaní predložila novelu zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorej Úrad verejného zdravotníctva bude môcť získať dáta o polohe mobilných zariadení pre kontrolu pandémie Covid-19. Ak parlament zákon schváli, začne platiť pravdepodobne už tento týždeň. Občania sa obávajú kontroly zo strany štátu, odborníci však tvrdia, že štát nebude od mobilných operátorov pýtať iné „metadáta“ – údaje o hovoroch či SMS správach. S hosťami Vincentom Bujňákom z Právnickej fakulty UK a Gabrielom Lachmannom, výkonným riaditeľom Slovensko.digital.


Večerné mimoriadne správy z dňa 25. marca

Bratislava | 26. marca (RTVS)

Aj v stredu večer sme vysielali na Jednotke a facebooku Správy RTVS mimoriadne správy. Hosťami boli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) a štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňa Gaborčáková (OĽANO).

Pozrieť mimoriadne správy

Úrad verejného zdravotníctva bude mať prístup k údajom operátorov

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Národná rada SR v stredu schválila vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady SR.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

V utorok pribudlo 12 ľudí nakazených koronavírusom

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo počas utorka 24. marca 12 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo je na Slovensku evidovaných 216 prípadov ochorenia COVID-19. Negatívny výsledok testu malo 304 ľudí. Na tlačovom brífingu o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Preventívne opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 25. marca (Rádio Slovensko)

Zastavenie spoločenského života, život medzi stenami vlastného bytu, kontakt s rodinou len cez telefón a internet, prípadne práca z domu. To sú len niektoré z dopadov preventívnych opatrení proti koronavírusu, ktoré sme pocítili. Pre väčšinu z nás preventívne opatrenia, ktoré sú v našom záujme. Hrozba infekcia však, podľa mnohých, začína ohrozovať už aj naše psychické zdravie. Jednou skupinou sú pacienti, ktorí svoju dušu liečili už predtým, druhou je tá, ktorej ťažkosti odštartovala súčasná kríza. V čase keď máme vychádzať von čo najmenej a, naopak, maximalizovať snahu odložiť návštevu lekára, stúpa záujem o linky dôvery.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 24. marca

Bratislava | 25. marca (RTVS)

Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z utorka 24. 3. 2020 o 21.25 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu. Ich hosťami boli prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák a guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Pozrieť mimoriadne správy

Ústredný krízový štáb - nové opatrenia

Bratislava | 24. marca (Rádio Slovensko)

Vláda schválila desiatky nových opatrení v boji so šírením ochorenia Covid-19. Od včera je tiež v nepretržitej pohotovosti ústredný krízový štáb, na ktorého čele stoja uznávaní odborníci. Slovenské nemocnice pritom stále čakajú na potrebný materiál, keďže sklady Správy štátnych hmotných rezerv sú už niekoľko dní prázdne. Aká je stratégia, ktorou chcú kompetentní zamedziť katastrofickému scenáru a ako im v tom môžu pomôcť bežní ľudia? Ako veľmi sú naši zdravotníci momentálne ohrození? Odpovedia bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a vedec Robert Mistrík, ktorý je zároveň členom ústredného krízového štábu.

Počúvať podcast

Vyučovanie na školách je prerušené až do odvolania

Bratislava | 24. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu.

Minister taktiež informoval, že pre školský rok 2019/20 sa ruší Testovanie 9. Rušia sa aj písomné maturity, ktoré sa v tomto školskom roku neuskutočnia. Interná časť maturitnej skúšky, teda "ústne maturity", by sa mala konať do dvoch týždňov od obnovenia výučby.

Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája, potvrdenie od lekára nebude potrebné. Zápis do 1. ročníka základných škôl sa uskutoční v termíne od 15. do 30. apríla.

Minister zdôraznil, že sa pokúsia školský rok ukončiť do 30. júna.


Dámsky klub s pediatričkou na tému čo ak ochorie dieťa

Bratislava | 24. marca (RTVS)

V prípade zdravotných komplikácií je potrebné, aby sa rodič a lekár dohodli na presnom čase návštevy ambulancie. Čakárne ambulanciíP sú v týchto dňoch zamknuté, upozornila na jedno z opatrení detská lekárka. Nie z dôvodu, že lekár nepracuje, ale je to jedno z opatrení, ktoré zaviedli celoplošne všetci lekári.

Pozrieť si rozhovor v Dámskom klube

Premiér Igor Matovič v utorok po rokovaní vlády a krízového štábu predstavil balík prijatých opatrení

Bratislava | 24. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v utorok po rokovaní vlády a krízového štábu predstavil balík prijatých opatrení:

- Obchody s potravinami a drogérie budú v nedeľu zatvorené. Priestory prevádzok sa vždy v nedeľu budú dezinfikovať.

- Pre ľudí nad 65 rokov vyčlenili čas medzi 9:00 až 12:00 hodinou na nákup.

- Vláda nariaďuje, aby ľudia všade stáli od seba minimálne dva metre.

Čítať ďalej...

- Pre chorých na Covid-19 vyčlenia zvlášť pavilóny v nemocniciach() a ak to bude potrebné, tak celé nemocnice.

- Ministerstvo zahraničných vecí dostalo za úlohu vypracovať zoznam 20 krajín, ktoré zvládajú epidémiu dobre a ktoré zle, aby si Slovensko od nich zobralo príklad.

- Dočasne sa rušia vlaky zadarmo pre študentov, aby zbytočne necestovali a neohrozovali tak zraniteľné skupiny obyvateľstva.

- Premiér Igor Matovič požiadal ľudí nad 65 rokov, aby zbytočne necestovali vlakmi zadarmo. Nevylúčil, že vláda dočasne zruší vlaky zadarmo aj pre dôchodcov.

- Vláda zabezpečí prítomnosť polície a armády pri nemocniciach, pri ktorých dochádza ku konfliktným situáciám a návštevníci nerešpektujú pokyny zdravotníkov.

- Vláda plánuje v zrýchlenom legislatívnom konaní predložiť zmenu zákona, aby štát mohol využívať dáta od telekomunikačných operátorov na ochranu verejného zdravia.

- Úrad verejného zdravotníctva vydá nariadenie, ktoré uzavrie denné stacionáre a rovnako plánuje vyhlásiť núdzový stav pre sociálne zariadenia.

- Vláda zriadi pred každou nemocnicou, v ktorej prebiehajú odbery, tzv. drive through odberné miesta, na ktoré môžu pacienti prísť autom a bez nutnosti vystúpiť podstúpiť odber. Podľa premiéra jedno takéto miesto zvládne 70 odberov denne.

- RTVS bude mať povinnosť každý deň vysielať sväté omše.

Skryť ↑


Počet nakazených opäť stúpol

Bratislava | 24. marca (RTVS)

V pondelok 23. marca bolo otestovaných 432 vzoriek s negatívnym výsledkom, pozitívnych testov bolo 19. Doteraz tak evidujeme 3736 negatívnych a 204 pozitívnych testov.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ako funguje a čo sa mení v Správe štátnych hmotných rezerv v krízovom režime?

Bratislava | 24. marca (Rádio Slovensko)

Keďže sa v uplynulých dňoch takmer denne hovorí o Správe štátnych hmotných rezerv, v relácii K veci sme sa rozprávali o tom, na čo tento úrad slúži, ako funguje a čo sa mení, keď je štát v krízovom režime. Venovali sme sa aj problémom okolo štátnych nákupov v čase krízy.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 23. marca

Bratislava | 24. marca (RTVS)

Nakazený je aj väzeň, celkový počet nakazených je tak 186. Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z pondelka 23. 3. 2020 o 22.00 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Vláda zriadila permanentný krízový štáb

Bratislava | 23. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Budú v ňom manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný, odborník na biochémiu Robert Mistrík, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a infektológ profesor Vladimír Krčméry. Uviedol to cez prestávku v zasadnutí krízového štábu premiér Igor Matovič (OĽANO).

Čítať ďalej...

Úlohou odborníkov bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

„Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohu je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu,“
uviedol Matovič. Doteraz podľa neho chýbala koordinácia.
„Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli, tí, ktorých sa to týkalo,“
opísal Matovič predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Predseda vlády nekonkretizoval, koľko prípadov nového ochorenia na koronavírus bolo dnes pozitívne testovaných.

O návrat na Slovensko zatiaľ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR požiadalo 3 009 občanov. Uviedol to štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Viac ako tisíc našich občanov sa už vrátilo v rámci repatriácie domov. Niekoľko ďalších stoviek sa vrátilo svojpomocne s asistenciou našich úradov.

Skryť ↑


Dvaja lekári z UNB v Ružinove majú negatívne testy na ochorenie COVID-19

Bratislava | 23. marca (RTVS, TASR)

Pred zasadnutím krízového štábu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov.

Sledovať facebook Správy RTVS

Premiér Igor Matovič (OĽANO) chce, aby Slovensko robilo 3-tisíc testov denne

Bratislava | 23. marca (RTVS, TASR)

Počas pondelka bolo otestovaných na nový koronavírus zatiaľ 29 vzoriek, jedna z toho bola pozitívna. Pred rokovaním ústredného krízového štábu to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Rysuje sa jedna možnosť, kde by sme dokázali zabezpečiť až 200-tisíc regulérnych testov,“
informoval predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Podľa neho by už v najbližších hodinách mohlo byť známe, či Slovensko túto dodávku dostane.

Teraz má podľa neho Slovensko objednaných 19-tisíc testov. Matovič chce, aby Slovensko testovalo 3-tisíc ľudí denne „regulérnymi testami, nie trápnymi rýchlotestami,“ ktoré sme podľa neho kupovali zbytočne. Na šiestich pozitívnych pacientoch neboli podľa Matoviča rýchlotesty schopné identifikovať chorobu Covid-19.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ambulantní lekári sú v ohrození, žiadajú novú vládu o ochranné pomôcky

Bratislava | 23. marca (TASR)

Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS)/Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada novú slovenskú vládu na čele s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých pre situáciu s novým koronavírusom. TASR o tom informovala prezidentka AVLS/SVLS Monika Palušková.


Večerné mimoriadne správy z dňa 22. marca

Bratislava | 23. marca (RTVS)

Pribudol 7 nových nakazených ochorením COVID-19. Celkovo evidujeme na Slovensku 185 nakazených. Mimoriadne správy na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS z nedele 22. 3. 2020 o 21.30 venované šíriacej sa nákaze koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Ďalších sedem potvrdených prípadov

Bratislava | 22. marca (RTVS)

Na Slovensku pribudlo v nedeľu ďalších sedem potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Testov s negatívnym výsledkom bolo 235.

Celkovo je na Slovensku 185 pozitívnych prípadov a 3 304 testov je negatívnych. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Sledovať facebook Správy RTVS

V nemocnici v bratislavskom Ružinove ordinoval nakazený lekár

Bratislava | 22. marca (Správy RTVS na facebooku)

Podľa informácií RTVS v bratislavskej nemocnici v Ružinove počas uplynulého týždňa ordinoval lekár - gynekológ, ktorý je nakazený novým koronavírusom.

Potvrdila to hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava s tým, že viac informácií poskytne Ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ však ani hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová nepovedala viac, informovala však, že k tejto téme pripravujú brífing.


Prioritou nového ministra sú zdravotné pomôcky

Bratislava | 22. marca (RTVS)

V Sobotných dialógoch bolo témou šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku s hosťami Eduardom Hegerom (OĽaNO) - člen predsedníctva hnutia, poslanec NR SR i nastupujúci minister financií SR a Richard Raši (Smer-SD) - podpredseda strany, poslanec NR SR, odchádzajúci podpredseda vlády SR.

Počúvať v archíve Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 21. marca

Bratislava | 22. marca (RTVS)

Mimoriadne správy o šírení nákazy koronavírusu ste mohli po 22.00 sledovať na televíznej Jednotke a facebooku Správy RTVS.

Pozrieť mimoriadne správy

Pribudlo ďalších 41 prípadov ochorenia COVID-19

Bratislava | 21. marca (Správy RTVS na facebooku, TASR)

Na Slovensku dnes pribudlo ďalších 41 prípadov koronavírusu. Informáciu potvrdil po zasadnutí novej vlády SR jej premiér Igor Matovič (OĽANO). Dodal, že hneď v nedeľu 22. marca pôjde osobne do centra Štátnych hmotných rezerv SR, aby preveril ich súčasný stav a tiež opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené. Aktuálne bolo v súvislosti s novým ochorením potvrdených 178 prípadov.

Čítať viac

V Taliansku podľahlo koronavírusu 793 ľudí za jediný deň

Bratislava | 21. marca (RTVS)

Oznámil to v sobotu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Celkový počet obetí tak dosiahol 4 825. Počet nakazených stúpol na 42 681, čo je o 4 821 viac ako v piatok, cituje Borelliho spravodajská televízia Sky TG24.

Celkový počet infikovaných ľudí - vrátane obetí a uzdravených - dosiahol 53 578 osôb. Z ochorenia COVID-19 sa v Taliansku vyliečilo 6 072 ľudí, čo je 943 viac ako v piatok. Najhoršia situácia je naďalej v Lombardsku, kde evidujú 3095 úmrtí, pričom za 24 hodín tam pribudlo 546 obetí.

V počte úmrtí Taliansko už predbehlo Čínu (3 255), odkiaľ sa pandémia nového koronavírusu rozšírila.


Slováci tlieskali hrdinom

Bratislava | 21. marca (Správy RTVS na facebooku)

V piatok večer znel vo viacerých slovenských mestách potlesk. Ľudia takto ďakovali tým, ktorí pre epidému koronavírusu pracujú aj počas mimoriadneho stavu, teda lekárom, zdravotným sestrám, hasičom, policajtom či predavačkám. Prvé video je z Košíc a poslal nám ho i-Reportér Marián Michalov. Atmosféru v Poprade zachytila i-Reportérka Estera Lukačková.

Stiahnuť aplikáciu iReportér RTVS Pozrieť príspevok

Testovanie koronavírusu

Bratislava | 21. marca (Rádio Slovensko)

Prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 oznámili na Slovensku pred dvanástimi dňami. Odvtedy štát otestoval vyše dvetisíc ľudí, 105 z nich bolo pozitívnych. Prečo je to málo? V piatok sme v relácii K veci sme privítali virológa SAV Borisa Klempu.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 20. marca

Bratislava | 21. marca (RTVS)

Vo večerných mimoriadnych správach privítala moderátorka Katarína Martinková generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Petra Helexu a psychológa Martina Milera. Hlavnou témou mimoriadneho spravodajstva bola šíriaca sa epidémia nákazy koronavírusom.

Pozrieť mimoriadne správy

Na Slovensku 14 nových prípadov nákazy

Bratislava | 20. marca (Facebook Správy RTVS)

V piatok pribudlo na Slovensku 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuazana Eliášová, ďalších 354 testovaných vzoriek bolo negatívnych. Celkovo tak úrady k piatku evidovali 137 pozitívnych prípadov, pričom negatívny výsledok doteraz ukázalo 2570 testov.

Čítať ďalej...

Informácie k piatkovým 14 novým prípadom:

- muž, hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici Nitra, bydliskom z Hronoviec

- muž, FN Trenčín, Moravské Lieskové

- muž, FN Trenčín, Považská Bystrica

- muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava

- muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava

- muž, Bratislava-Klenová, Malacky

- muž, karanténa Gabčíkovo, Humenné

- muž, karanténa Gabčíkovo, Michalovce

- žena karanténa Gabčíkovo, Jakubovany

- žena, FNsP Prešov, Spišská Belá

- žena, UN Martin

- muž, UN Martin

- žena, UN Martin

- muž, ÚNV Ružomberok

Skryť ↑


Hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Kolaps podľa asociácie hrozí, ak sa bude realizovať metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých počas pandémie COVID-19 z 19. marca. Usmernenie upravuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých.

„V dôsledku neho nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike,“
uvádza asociácia v tlačovej správe.

Čítať ďalej...

Nemocnice združené v ANS totiž od piatka začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.

Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú takmer 27-tisíc zamestnancov.

Skryť ↑


Cenné tipy a triky pri výrobe a nosení látkových rúšok

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Nielen dezinfekčné a antibakteriálne gély sa stali nedostatkovým tovarom. Ľudia si denne vymieňajú návody na to, ako si doma vyrobiť rúško. Nájdu sa aj takí, ktorí rúška šijú a posúvajú ich tým, ktorým sa v skorších dňoch nákazy neušlo.

Čítať viac o rúškach

Diskusná relácia Do kríža na tému koronavírus

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Nič nerezonuje v spoločnosti viac ako koronavírus. Odborníci sa zhodujú, že treba byť obozretný a nepodliehať panike. Slovensko prijalo prísne opatrenia proti šíreniu nákazy. Zasadá krízový štáv, bol vyhlásený núdzový stav. Nielen o tom s hosťami ministrom zdravotníctvom Marek Krajči a bývalý minister zdravotníctva Alojz Rakús.

Pozrieť v archíve

Učiteľka nám ukázala, ako vyzerá vyučovanie v karanténe

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Keď učitelia tušili, že koronavírus zatvorí školy, snažili sa žiakom počas vyučovania venovať čo najintenzívnejšie a prebrať čo najviac učiva.

Školáci zároveň dostali prístup na webstránku, s ktorou sa postupne učili pracovať. Edupage združuje žiacku knižku, triednu knihu, zároveň učiteľom umožňuje robiť si prípravy na vyučovacie hodiny, ale aj úlohy pre žiakov.

Čítať viac o vyučovaní v karanténe

Hoaxy o koronavíruse sa šíria internetom

Bratislava | 20. marca (Správy RTVS na facebooku)

Sociálne siete zachytia všetko. Aj poplašné správy, neoverené informácie či hoaxy. Šíria sa minimálne tak rýchlo ako obávaný Covid-19. Kolega Juraj Mravec sledoval osud niektorých z nich.

Pozrieť príspevok

Večerné mimoriadne správy z dňa 19. marca

Bratislava | 20. marca (RTVS)

Aj vo štvrtok sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 21:25. Hosťom bol riaditeľ Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie v SR Tatul Hakobyan.

Pozrieť mimoriadne správy

Vo štvrtok sa zvýšil počet nakazených

Bratislava | 19. marca (RTVS)

„K dnešnému dňu evidujeme 19 nových prípadov nákazy koronavírusom,“
vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády. Vo štvrtok bolo 373 vzoriek negatívnych. Celkovo tak Slovensko eviduje 2 316 ľudí testovaných s výsledkom negatívny a 123 pozitívnych prípadov.

Sledovať facebook Správy RTVS Čítať viac

Diskusia o povinnostiach a právach zamestnancov aj zamestnávateľov v čase pandémie

Košice | 19. marca (Rádio Regina)

O pracovnoprávnych vzťahoch a čo o nich hovorí Zákonník práce v aktuálnej mimoriadnej situácii s personalistkou Markéta Hritz na vlnách Rádia Regina - Východ.

Počúvať reláciu v archíve

Hnací motor slovenskej ekonomiky sa zastaví

Bratislava | 19. marca (RTVS, TASR)

Spoločnosť Kia Motors Slovakia preruší výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 23. marca, informoval o tom vo štvrtok hovorca spoločnosti Ján Žgravčák.

„Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia nového koronavírusu dočasne preruší výrobu. Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná,“
uviedol Žgravčák. Slovenský závod je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva Kia viac ako 3 800 ľudí.

Sledovať facebook Správy RTVS

Koronavírus - sociálne dávky

Bratislava | 19. marca (Rádio Slovensko)

18. marca sa prvýkrát v rámci pandémie koronavírusu vydávali sociálne dávky na poštách. Už popoludní, po rokovaní krízového štábu, premiér ocenil, že priebeh bol pokojný. Marginalizované rómske komunity patria medzi najohrozenejšie vírusom. Viaceré mestá a obce už vyslali do terénu pracovníkov, ktorí s komunitou spolupracujú, robia osvetu. O tom, či sa môžu rómske osady stať ohniskami šírenia nákazy a prečo sú v tejto situácii veľmi zraniteľné viac povedal splnomocnenec pre Rómske komunity Ábel Ravasz.

Virológa Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu sme sa opýtali na rozdiel medzi dobrovoľnou a nariadenou karanténou.

Počúvať podcast

Večerné mimoriadne správy z dňa 18. marca

Bratislava | 19. marca (RTVS)

V stredu večer sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 22:00. Hosťom bol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Pozrieť mimoriadne správy

Tlačová konferencia po zasadnutí Ústredného krízového štábu z dňa 18. 3. 2020

Bratislava | 18. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Jednotke a facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať tlačovú konferenciu po zasadnutí Ústredného krízového štábu za účasti predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministerky vnútra Denisy Sakovej, ministra financií Ladislava Kamenického (všetci Smer-SD), ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), hlavného hygienika Jána Mikasa a náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka.

Pozrieť v archíve Čítať ďalej...

Najdôležitejšie informácie z brífingu:

• Na Slovensku zomrela 84-ročná žena, ktorá mala koronavírus. Premiér odmietol, že príčinou jej smrti bol práve koronavírus – tú určí až pitva,

• Nakazených je na Slovensku stále 105 osôb, hospitalizovaných je 35. Žiadna z osôb nepotrebuje pľúcnu ventiláciu,

• Pohyb ľudí na Slovensku sa znížil o tretinu, ukazujú dáta mobilných operátorov. Ak by sa tento trend výrazne zmenil, premiér nevylúčil vyhlásenie núdzového stavu pre územie celého Slovenska,

• O repatriáciu, teda o presun domov, požiadalo 1 918 ľudí, uviedol minister Lajčák a zároveň vyzval ľudí v zahraničí, aby sa pokúsili čo najbližšie sa dostať k územiu Slovenska,

• Lajčák tiež informoval o Slovákoch, ktorí utiekli pri preprave z Maďarska na Slovensko. Tiež priblížil incident v Gabčíkove, kde sú v karanténe desiatky ľudí. Lajčák uviedol, že polícia musela zasahovať pri nepokojoch, ktoré spôsobili títo ľudia,

• Armáda je v plnej pohotovosti, informoval Zmeko.

Skryť ↑


Koronavírus - ako zatiaľ ovplyvnil život v mestách a obciach

Banská Bystrica | 18. marca (Rádio Regina)

Korona vírus ochromil život na SLovensku. Ľudia sa postupne učia nosiť rúška, nepodávať si ruky, dodržiavať od seba odstup. Avšak život sa nemôže úplne zastaviť. Aj v čase mimoriadnej situácie sú profesie, ktorých zamestnanci musia chodiť do práce. Takisto sú služby, ktoré treba zabezpečiť. Ako sa v tejto situácii správajú samosprávy? Ako pomáhajú obyvateľom? A ako strážia dodržiavanie prísnych pravidiel? Zisťovali sme s Martou Výboštekovou v Klube komunálnej politiky na Rádio Regina - Stred v stredu po 14:00.

Počúvať v archíve

Rozšírenie núdzového stavu bude od štvrtka platiť pre celý sektor zdravotníctva

Bratislava | 18. marca (Úrad vlády)

Vláda schválila návrh na rozšírenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov a na rozšírenie uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a rozšírenie zákazu uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom vyhláseného uznesením vlády Slovenskej republiky č. 114 z 15. marca 2020.

Rozšírenie núdzového stavu sa týka:

 • a) držitelia povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti,
 • b) držitelia povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby,
 • c) držitelia povolenia na prevádzkovanie ambulancie dopravnej zdravotnej služby,
 • d) Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,
 • e) právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel,
 • f) právnické osoby a fyzické osoby, ktoré prevádzkujú pohrebnú službu,
 • g) Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky,
 • h) Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,
 • i) regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Čítať viac o návrhu

Počet nakazených koronavírusom presiahol stovku

Bratislava | 18. marca (Správy RTVS na facebooku)

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) pred rokovaním vlády informoval o nových prípadoch ochorenia COVID-19 na Slovensku. V stredu dopoludnia pribudlo osem nových prípadov. Na Slovensku evidujeme 105 pozitívnych vzoriek.

Sledovať facebook Správy RTVS

Ako rozlíšiť koronavírus od bežnej chrípky?

Košice | 18. marca (Rádio Regina)

Hosťom Rádia Regina - Východ bol v utorok infektológ Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ v Košiciach.

Počúvať reláciu v archíve

Ako sú zdravotnícke zariadenia pripravené na zvýšenú záťaž?

Bratislava | 18. marca (Rádio Slovensko)

Zatvorené sú takmer všetky prevádzky a pre štátne nemocnice platí núdzový stav. Ako sú zdravotnícke zariadenia pripravené na zvýšenú záťaž a ako to v nemocniciach momentálne vyzerá sa dozviete v podcaste relácie K veci.

Vypočuť podcast

Ako rozlíšiť koronavírus od bežnej chrípky?

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Drogérie a lekárne hlásia nedostatok antibakteriálnych gélov na ruky a rovnako nedostatok prostriedkov na dezinfekciu. V televíznej Regine nám bylinkárka Lenka Guráňová ukázala, ako si momentálne nedostatkový tovar, vyrobiť v pohodlí svojej kuchyne. Stačí mať zopár správnych ingrediencií.

Pozrieť reláciu v archíve Čítať ďalej

Inštitút zdravotnej politiky načrtol scenár vývoja pandémie na Slovensku

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Hospitalizáciu z dôvodu nákazy novým koronavírusom by mohlo na Slovensku potrebovať 24.000 z možných 537.000 nakazených ľudí. Vyplýva to z modelu Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý skúmal pravdepodobné scenáre vývinu pandémie. Podľa neho sa môže nakaziť pri dodržiavaní súčasných opatrení desať percent obyvateľstva do 110. dňa od 15. marca. Pri absencii opatrení by to bolo násobne viac.

Čítať ďalej...

Bod, keď kapacity slovenských nemocníc v intenzívnej starostlivosti dosiahnu svoj vrchol, má byť 60. deň od 15. marca. Vtedy by podľa modelu potrebovalo pľúcnu ventiláciu 532 pacientov, Slovensko má súčasnú kapacitu 550. Podľa riaditeľa IZP Martina Smatanu sú teda dva mesiace na aplikovanie opatrení na problémové časti populácie alebo prípadné zabezpečenie dodatočnej prístrojovej techniky. V prípade, že bude 537.391 nakazených, očakáva sa, že v 100. deň od 15. marca bude mať symptómy 322.435 z nich.

„Ak rátame súčasnú vekovú distribúciu, tak bude 7,43 percenta symptomatických pacientov vyžadovať hospitalizáciu,“
uvádza štúdia. Počíta s tým, že z nich bude zase 13,75 percenta potrebovať akútnu starostlivosť.

V prípade absencie opatrení by Slovensko očakávalo už 26. deň od 15. marca viac ako dva milióny nakazených Slovákov. IZP tak hodnotí súčasné opatrenia pozitívne, odmieta komentovať, či v nich odporúča pokračovať nasledujúce týždne až mesiace. Model s tým počíta. Do toho sú už zarátané všetky aktuálne opatrenia vrátane zatvorenia všetkých škôl alebo automobilky Volkswagen a PSA. Analýza vychádza zo simulácie prenosu nového koronavírusu po Slovensku na základe migračných tokov medzi slovenskými obcami podľa modelu na základe článku z časopisu Nature. Druhú verziu modelu pripraví IZP 23. marca s aktualizovanými údajmi.

Skryť ↑


Večerné mimoriadne správy z dňa 17. marca

Bratislava | 18. marca (RTVS)

Aj v utorok večer sme vysielali mimoriadne správy. Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste ich mohli vidieť o 21.25. Hosťami boli generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana, virológ Jaromír Pastorek, generálna riaditeľka sekcie práce MPSVaR SR Danica Lehocká a spoluzakladateľ iniciatívy Hackvirus.sk Juraj Gago.

Pozrieť mimoriadne správy

V utorok pribudlo na Slovensku 25 nových prípadov nákazy

Bratislava | 17. marca (Správy RTVS na facebooku)

„K dnešnému dňu pribudlo na Slovensku 25 nových pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Spolu tak máme 97 pozitívnych vzoriek a 1 816 negatívnych,“
informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová s tým, že bližšie informácie poskytnú po skompletizovaní výsledkov z laboratórií v stredu.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Koronavírus a EÚ

Bratislava | 17. marca (Rádio Slovensko)

Je Európska únia dostatočne akčná v situácii okolo šíriacej sa nákazy? V dnešnej časti relácie Z prvej ruky sú hosťami vydavateľ internetového portálu Euractiv Radovan Geist a zástupca šéfredaktora týždenníka Trend Ronald Ižip.

Počúvať podcast

Opatrenia v meste a v kraji v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 17. marca (Rádio Regina)

Hosťami relácie Hosť Rádia Regina Západ predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a prvá námestníčka bratislavského primátora Tatiana Kratochvílová a Veronika Beňadiková, vedúca tlačového oddelenia Bratislavského samosprávneho kraja. Aktuálne sa pripravujú ďalšie opatrenia v súvislosti s koronavírusom, v podcaste sa dozviete, čo môžeme v nasledujúcich dňoch očakávať v Bratislavskom kraji.

Počúvať podcast

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku presiahol číslo 80

Bratislava | 17. marca (Správy RTVS na facebooku)

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na tlačovom brífingu informoval o ďalších 12 nakazených koronavírusom. Na Slovensku je celkovo 84 prípadov ochorenia COVID-19.

"Toho času evidujeme 84 nakazených pacientov. Z toho 22 ľudí leží v slovenských nemocniciach, dvaja z nich sú momentálne na jednotke intenzívnej starostlivosti bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Zvyšok je v domácej karanténe s ľahším priebehom ochorenia,"
uviedol Pellegrini. Premiér v pondelok uviedol, že opatrenia, ktoré vláda doteraz prijala, prípadne v najbližších dňoch ešte príjme, zmiernia nárast počtu nakazených a tých, ktorí si budú vyžadovať intenzívnu zdravotnú starostlivosť.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

RTVS mimoriadne spúšťa novú reláciu Školský klub pre malých školákov

Bratislava | 17. marca (RTVS)

Na obrazovky RTVS pribudne od stredy 18. marca nová interaktívna relácia pre malých školákov. V nej sa zábavnou formou počas 45 minút dozvedia množstvo nových poznatkov. Zároveň sa môžu zapájať do úloh, ktoré im zadajú učitelia a prostredníctvom televíznej obrazovky sa budú môcť podeliť o svoje riešenia. „Školský klub-hodinka z triedy bez kriedy“ bude Dvojka vysielať každý pracovný deň od 9:15 do 10:00 do 27. marca. Na reláciu nadviaže dopoludňajší detský blok.

Čítať viac o novej relácii

Ako nahradiť plnohodnotné vyučovanie?

Bratislava | 17. marca (Rádio Slovensko)

Tisíce detí sú kvôli šíreniu nového koronavírusu doma v karanténe. Zatvorené sú základné aj stredné školy, obdobná situácia je na univerzitách. Predbežne má vynútená karanténa trvať zhruba do konca marca - infekcia sa však naďalej rozširuje, a preto nie je vylúčené, že školy zostanú zatvorené aj dlhšie. Otázka, ktorá zamestnáva rodičov je ako nahradiť plnohodnotné vyučovanie?

Počúvať podcast

Epidémia koronavírusu v relácii Rádia Regina

Bratislava | 17. marca (Rádio Regina)

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do života ľudí na celom svete. Počet nakazených pribúda aj na Slovensku. V čom je nebezpečenstvo nového koronavírusu a ako by sme sa pred ním mali chrániť sa dozviete v relácii Pohotovosť odvysielanom 16. marca na vlnách Rádia Regina. V rozhovore s Ladislavom Lužinským z infektologickej ambulancie vo Zvolene.

Počúvať v archíve

Súhrn dňa 16. marca

Bratislava | 17. marca (RTVS)

V pondelok 16. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

Na Slovensku v pondelok pribudlo ďalších 11 nakazených

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Na Jednotka a facebooku Správy RTVS ste mohli sledovať tlačovú konferenciu po zasadnutí krízového štábu. Hlavné závery z konferencie:

- na Slovensku v pondelok pribudlo ďalších 11 nakazených

- premiér informoval, že je umožnené fungovať pneuservisom, autoservisom a odťahovým službám, takisto aj práčovňiam a čistiarňam odevov

- bude povolené fungovanie taxislužieb, ale bez toho, aby prevážali ľudí. Taxislužby budú obmedzené len na prevážanie tovaru a donášku potravín

Čítať ďalej...

- núdzový stav, ktorý od pondelka platí pre štátne nemocnice, sa má rozšíriť na všetky segmenty, ktoré sa týkajú zdravotníctva, bez ohľadu na vlastníctvo. Rozhodnúť sa má o tom v stredu (18. 3.)

- odporúča sa prevádzkovateľom dopravy, vlastníkom budov, obchodných reťazcov a potravín, aby neumožnili vstup do svojich prevádzok nikomu, kto nebude akýmkoľvek spôsobom chránený

- premiér Pellegrini zdôraznil, že zvažujú vyhlásenie núdzového stavu na celú krajinu, pričom vláda bude nútená regulovať pohyb osôb s tým, že bude umožnené cestovať len za prácou, do obchodu, prípadne na vykonanie neodkladnej potreby

- v najbližsích dňoch by mala prísť zásielka z Turecka, ktorá by mala obsahovať približne 400-tisíc rôznych druhov respirátorov, 170-tisíc kusov ochranných odevov, 170-tisíc návlekov na obuv a 6-tisíc okuliarov

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Skryť ↑


Falošné informácie, ktoré sa šíria o koronavíruse

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Internetom sa v súvislosti s koronavírusom šíria mnohé nepravdivé informácie, ktoré medzi obyvateľstvom spôsobujú strach a paniku. Neverte všetkému, čo sa dočítate na Facebooku, Instagrame, prípadne, čo vám príde ako správa od vašich známych cez komunikačné platformy.

Čítať viac o falošných informáciách

Finančné opatrenia pre občanov v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 16. marca (Rádio Slovensko)

V dnešnej epizóde relácie Rádia Slovensko Z prvej ruky sme sa rozprávali o finančných opatreniach, ktoré prijímajú jednotlivé krajiny a banky a aký budú mať dopad na naše peňaženky. Aké praktické odporúčania majú pre nás hostia sa dozviete v rozhovore s vedúcim bankových analýz a koordinácie jednotného mechanizmu dohľadu nad bankami v Národnej banke Slovenska Petrom Hintošom a finančným poradcom Tomášom Hudákom.

Vypočuť podcast

Predpoveď počasia je pre Slovensko priaznivá

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Boj s koronavírusom by mohlo uľahčiť pekné počasie a vyššie teploty. Aj takáto informácia kolovala pred niekoľkými dňami médiami aj sociálnymi sieťami. Odborníci však odporúčajú počkať. Zatiaľ nie je isté, či výrazné plusové teploty vírus skutočne zabíjajú.

Čítať viac o predpovedi počasia

Pribudli 2 nové prípady

Bratislava | 16. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Slovensku pribudli ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom. Na tlačovom brífingu po stretnutí s prezidentkou SR o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). V tejto chvíli evidujeme 63 prípadov nakazenia.

Všetky dôležité správy ohľadom koronavírusu zverejňujeme aj na našej facebookovej stránke Správy RTVS.

Sledovať facebook Správy RTVS

Na Slovensku platia od pondelka 16.3. nové opatrenia

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Od pondelka od 6:00 vstúpili do platnosti viaceré opatrenia, ktoré v boji proti šíreniu nákazy novým koronavírusom zaviedla vláda Petra Pellegriniho.

Obchody a prevádzky so službami sú na 14 dní zatvorené. Výnimkou sú potraviny, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, stravovacie zariadenia, trafiky, obchody s krmivom pre zvieratá, veterinárne ambulancie, čerpacie stanice, banky, poisťovne, pošty, prevádzky telekomunikačných operátorov

Čítať viac o opatreniach

Mimoriadne správy - špeciál

Bratislava | 16. marca (RTVS)

Naživo ste na Jednotke a facebooku Správy RTVS mohli sledovať diskusiu s odborníkmi o novom koronavíruse a ochorení COVID-19. Hosťami Simony Simanovej boli virológ zo Slovenskej akadémie vied Fedor Čiampor a Igor Stankovič, prednosta Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB.

Po skončení diskusie sme vám priniesli zostrih z tlačovej konferencie premiéra Petra Pellegriniho o nových opatreniach vlády v boji proti šíreniu koronavírusu.

Pozrieť mimoriadne správy

Nakazených je už 61, vláda sprísňuje opatrenia proti koronavírusu

Bratislava | 15. marca (Správy RTVS na facebooku)

Vláda SR sa rozhodla na Slovensku vyhlásiť núdzový stav pre štátne nemocnice. Vyhlásenie núdzového stavu neznamená žiadny problém v slovenskom zdravotníctve. Núdzový stav má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce. Na tlačovom brífingu po rokovaní vlády o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Čítať ďalej...

Premiér tiež uviedol, že od pondelka 16. marca 2020 od 6.00 budú na 14 dní zatvorené maloobchodné prevádzky, okrem potravín, drogérií, lekární, pôšt, trafík, bánk či predajní s krmivom pre zvieratá. Predseda vlády ďalej povedal, že Slovensku pribudlo v nedeľu celkovo 17 prípadov ochorenia COVID-19. Spolu tak Slovensko eviduje 61 prípadov. Žiadny z pacientov nie je v kritickom stave. Najväčší zamestnávateľ na Slovensku, spoločnosť Volkswagen Slovakia, zrejme v pondelok preruší výrobu pre možný výskyt prípadu koronavírusu. Vláda tiež žiada súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby zrušili plánované operácie a boli pripravení pomôcť štátnym nemocniciam zvládnuť situáciu s nákazou.

"Sme len v počiatočných štádiách tohto ochorenia a nikto nevie, ako sa bude ďalej vyvíjať a preto robíme všetko pre to, aby sme spomalili jej šírenie,"
povedal Pellegrini a dodal, že členovia jeho kabinetu budú hľadať riešenia, ako ochrániť slovenskú ekonomiku pred dopadmi nákazy. Polícia podľa premiéra eviduje 205 prípadov porušovania domácej karantény a avizoval, že všetci, ktorí karanténu porušili, dostanú maximálnu možnú pokutu - 1 659 eur.
"V pondelok na krízovom štábe budeme rokovať o zákaze vstupu do prostriedkov hromadnej dopravy obyvateľom, ktorí sa nebudú chrániť ochrannými pomôckami,"
upozornil predseda vlády.

Skryť ↑

Návrh na vyhlásenie núdzového stavu

Bratislava | 15. marca (Úrad vlády)

Návrh na vyhlásenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov, na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zakázanie uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom.

Čítať viac o návrhu

Rúško nie je hanba

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Ochranné rúška sú veľmi podstatným prvkom, ktorým ľudia chránia nielen sami seba, ale aj svoje okolie a celú spoločnosť. Zhodli sa na tom bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), predpokladaný budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a infektológ Vladimír Krčméry.

Čítať viac o rúškach

Približne 20 000 ľudí sa vrátilo na Slovensko za 48 hodín

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Povinnú 14-dňovú domácu karanténu musia dodržiavať od piatka 7.00 h až do odvolania. Od štvrtka (12. 3.) do piatka (13. 3.) sa mohlo na územie Slovenskej republiky vrátiť viac ako 20.000 ľudí. Vyplýva to z dát Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Čítať ďalej...

„Údaje síce nemusia byť najpresnejšie, no 12. marca sme poslali SMS, ktorú dostalo 268.473 používateľov slovenských mobilných staníc mimo SR, 13. marca sme poslali ďalšiu, ktorú dostalo 248.759 slovenských SIM kariet v zahraničí. Z toho môžeme a nemusíme vidieť, že za deň sa domov vrátilo o niečo viac ako 20.000 ľudí,“
uviedol hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga. Hovorca sa vyjadril aj k SIM kartám slovenských občanov v Taliansku.

„Našu SMS dostalo 12. marca v Taliansku 8917 slovenských SIM kariet, 13. marca to bolo 7000. Teda z Talianska mohlo za jeden deň odísť 1900 našich občanov, ale ide o údaj len jedného operátora. Ostatní udávajú len počet do celého sveta,“
spresnil. Povinnú 14-dňovú domácu karanténu musia dodržiavať od piatka 7.00 h až do odvolania ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúci na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Karanténu v súvislosti s výskytom nového koronavírusu sú povinní dodržiavať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti s takýmito ľuďmi.

Skryť ↑

Nová vláda má pripravený vlastný koronatím, uviedol v relácii O 5 minút 12 Matovič

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Designovaný premiér Igor Matovič nemá podľa svojich slov úplne všetky aktuálne informácie o rozširujúcom sa koronavíruse na Slovensku.

Matovič žiada dosluhujúceho predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby mu už od pondelka umožnil byť osobne prítomným na každom zasadnutí vlády a Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) a informoval ho o všetkých aktualitách.

Pozrieť O 5 minút 12Čítať ďalej...
„Je mimoriadne vážna situácia. Musíme dať všetky zlomyseľnosti bokom. Musíme zabezpečiť hladký prenos moci. Ako nová vláda máme pripravený vlastný koronatím. Od Petra Pellegriniho očakávam, že už od zajtra budem môcť byť na každom rokovaní vlády a ÚKŠ. Aktuálne nemám všetky informácie, ktoré má dosluhujúca vláda. To sa musí zmeniť,“
uviedol designovaný premiér Igor Matovič v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Na krízovom štábe mi minule nebolo dovolené vystúpiť. Máme pripravené aj my, ako nová vláda, tvrdé opatrenia voči koronavírusu. Chceme absolútnu izoláciu ľudí starších ako 80 rokov a v spolupráci napríklad s charitatívnymi organizáciami a cirkvami zaobstarať ich zásobovanie. Chceme zakázať prácu vo fabrikách bez rúšok. Ľudia by mali mať tiež povinne všetci nejakú ochranu tváre,“
povedal Matovič. V diskusnej relácii nechcel prezradiť mená členov novej vlády.
„Mená by mala zajtra prezradiť osobne pani prezidentka. Chcem, ak tam budu nejaké nezrovnalosti, aby sa rozhodla ona. Keď námietky mať nebude, bude prvá, ktorá bude informovať o konkrétnych menách,“
dodal šéf hnutia OĽANO.

Skryť ↑

Na Slovensku máme 10 nových prípadov nakazenia COVID-19, spolu 54 ľudí

Bratislava | 15. marca (RTVS)

Nedeľné prípady boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Martine.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v nedeľu dopoludnia potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia COVID-19, celkovo je tak na Slovensku 54 prípadov. Očakáva, že počet nakazených sa do konca víkendu ešte zvýši. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

„Do 11. hodiny nám pribudlo desať nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus,“
uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva. Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204.


Súhrn dňa 14. marca

Bratislava | 15. marca (RTVS)

V sobotu 14. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

V sobotu pribudli noví nakazení

Bratislava | 14. marca (Správy RTVS na facebooku)

Na Slovensku potvrdili 12 nových prípadov ochorenia na koronavírus. V sobotu o tom informoval premiér Peter Pellegrini, keď spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou navštívili hraničný prechod Jarovce – Kittsee, kde kontrolovali aktuálnu situáciu.

„Dnes sme vyšetrili 185 vzoriek, z ktorých 12 vykazuje pozitívny nález,“
uviedol premiér. Na Slovensku je tak oficiálne potvrdených 44 prípadov ochorenia na koronavírus. Ako Pellegrini dodal, tlačový odbor ministerstva zdravotníctva spresní informácie o pacientoch.

Čítať ďalej...

Dvanásť nových prípadov na Slovensku:

 • Okresy Bratislava - štyria muži, tri ženy
 • Okres Bytča - muž
 • Okres Svidník - muž
 • Okres Senec - dve ženy
 • Okres Nové Zámky - muž
Skryť ↑

Na koronavíruse je najnebezpečnejšia inkubačná doba, zhodli sa odborníci v RTVS

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Na koronavíruse je najnebezpečnejšia jeho inkubačná doba, počas ktorej ľudia nevedia, že sú nakazení a môžu nakaziť iných. V relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli virológ Fedor Čiampor z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), Jozef Šuvada, odborník z ministerstva zdravotníctva a nominant hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na ministra zdravotníctva Marek Krajčí.

Čítať ďalej...

Krajčí si myslí, že najlepšou prevenciou pre ľudí je jednoducho ostať doma. Podľa neho žiaden zdravotnícky systém na svete nie je pripravený na situáciu, ktorú so sebou prináša koronavírus.

„Tento vírus má veľmi dlhú inkubačnú dobu, pretože ho môžu prenášať aj ľudia, ktorí nemajú žiadne príznaky a ohroziť ľudí okolo seba,“
uviedol nominant OĽaNO na ministra zdravotníctva.

V hnutí OĽaNO vypracovali program, ktorý má jedenásť strán a chcú ho začať zvádzať v momente ako nastúpi do funkcie. Krajčí dúfa, že to bude čo najskôr a ako termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR odhadol „budúci piatok“. Slovensko si podľa neho mohlo s pandémiou počínať lepšie, ak by malo ministra zdravotníctva.

„Každá nemocnica by mala mať pripravené pľúcne oddelenia na takúto situáciu. Mala by prebiehať triáž pred vstupom do nemocnice a v každom jednom zariadení bude krízový manažér, ktorý bude za túto situáciu zodpovedať,”
zdôraznil s tým, že prvou prioritou bude neho zabezpečiť ochranné potreby pre všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárnikov.

Podľa virológa Čiampora je vývoj tejto pandémie podobný ako v prípade iných, s ktorými má ľudstvo skúsenosť. Predpokladá, že v Európe bude vrcholiť približne o dva týždne, ale nedá sa podľa neho odhadnúť aký bude počet nakazených. Myslí si, že obmedzujúce nariadenia vlády sú správnym riešením, pretože spomaľujú šírenie vírusu.

„Tento vírus našiel populáciu neprípravnú a celú situáciu zhoršuje dvojtýždňová inkubačná doba, kedy človek vírus šíri a nevie o tom,“
povedal s tým, že k odhaľovaniu takýchto prípadov by pomohlo zvýšené testovanie ľudí, na ktoré však Slovensko zatiaľ nemá kapacity. Na očkovaciu látku podľa neho nebude čas, jej vyvinutie odhaduje na roky až desaťročia.

Šuvada z ministerstva zdravotníctva si tiež myslí, že najväčší nárast ochorení čaká Slovensko v najbližších dvoch týždňoch. Zdôrazňuje, že podstatné ostávať doma a von vychádzať len v tých najnutnejších prípadoch.

„Akékoľvek iné správanie je veľmi nezodpovedné aj voči samému sebe, ale aj voči komunite. Každý nakazený jednotlivec nakazí minimálne dvoch ľudí,”
zdôraznil. Myslí si, že hovoriť o mutácii vírusu vzhľadom na vyššiu úmrtnosť, ktorú sprevádza jeho šírenie v Taliansku, je zatiaľ predčasné.

Marián Šóth z asociácie súkromných lekárov hovorí, že upozorňujú na nedostatok ochranných ale aj iných potrieb už niekoľko mesiacov. Dúfa, že lekárom budúci týždeň už budú distribuované aspoň jednorázové rúška.

„Máme akútny nedostatok rúšok a respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Lekári, ktorí sú v prvom kontakte gynekológovia, všeobecní lekár a iní si ich nemajú ako obstarať, lebo z trhu jednoducho zmizli,“
vysvetlil.

Ondrej Sukeľ z lekárnickej komory zdôraznil, že situácia v lekárňach je viac ako kritická. Podľa neho firmy, ktoré distribuujú lieky a ochranné pomôcky, ich jednoducho nestíhajú dodávať a drvivá väčšina lekárnikov nemá ochranné pomôcky ako rúška či dezinfekčné gély ani pre seba.

„Občanom tejto krajiny hrozí, že sa lekárne budú musieť zavrieť,“
povedal. Na záver odporučil všetkým, aby jednoznačne ostali doma a nevykupovali zbytočne lekárne, pretože lieky sa potom nedodávajú chorým ľudom, ktorí ich naozaj potrebujú.
„Aby zvlášť starší ľudia nechodili do lekárni, pretože si dovolím tvrdiť, že viac ako polovica tých ľudí, ktorých sme tam mali, boli ľudia plus 65 rokov,”
dodal.

Od piatka 13. marca sa uzavreli hlavné hraničné priechody, je obmedzená medzinárodná a vnútroštátna vlaková a autobusová preprava, medzinárodné letiská sú uzavreté. Ľudia prichádzajúci zo zahraničia skončia v karanténe. Zatvorené majú byť aj bary, aquaparky, wellness centrá, lyžiarské strediská a prevádzka obchodných centier bude cez víkend obmedzená. Od pondelka 16. marca budú zatvorené na 14 dní školy. Doteraz bolo na Slovensku potvrdených 32 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu.

Skryť ↑

Mimoriadne televízne správy

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Počet nakazaných koronavírusom sa zatiaľ nezmenil, Slovensko má 32 potvrdených prípadov. Viac sa dozviete v mimoriadnych správach zo soboty 14. 3. 2020.

Pozrieť mimoriadne správy

Vplyv opatrení proti šíreniu koronavírusu na pracovný život

Bratislava | 14. marca (Rádio Slovensko)

Opatrenia, ktoré nariadila Vláda SR pre šíriaci sa koronavírus, majú obrovský vplyv na tak osobný ako aj pracovný život občanov. V záplave množstva informácií však zanikajú – ak sú vôbec zverejňované – správy o tom, aké nároky majú zamestnanci v prípade, že nebudú môcť chodiť do práce. Kto presne a za akých okolností môže požiadať o takzvané nemocenské či ošetrovné, povie v relácii K veci hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Vypočujeme si aj odpoveď rezortu hospodárstva na otázku, či si zamestnávatelia môžu podľa platných zákonov nárokovať pomoc od štátu, ak im zo dňa na deň výrazne klesnú tržby a dočasne tiež prídu o pracovnú silu.

Vypočuť podcast

Sobotné dialógy o aktuálnej situácii na Slovensku

Bratislava | 14. marca (Rádio Slovensko)

V Sobotných dialógoch privíta Rádio Slovensko hostí Fedora Čiampora, virológa z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, Mariána Šótha, prezidenta Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky (vstúpi telefonicky) a Ondreja Sukeľa, prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (vstúpi telefonicky). Témami budú aktuálna situácia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku a opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia ochorenia.

Počúvať v archíve Pozrieť si video záznam

Súhrn dňa 13. marca

Bratislava | 14. marca (RTVS)

V piatok 13. marca vo večerných hodinách vysielala RTVS súhrn dňa na aktuálnu tému koronavírus.

Pozrieť súhrn dňa

Na Slovensku je potvrdených 32 prípadov

Bratislava | 14. marca (RTVS)

Národné referenčné centrum potvrdilo ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom na Slovensku. RTVS o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Pozitívne testy v piatok podvečer mali muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici v Trnave (je v domácej izolácii) a muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici (hospitalizovaný)

V piatok 13.3.2020 tak na Slovensku pribudlo 11 prípadov. Celkovo na Slovensku evidujú 32 prípadov nákazy koronavírusom.

Pozrieť Správy RTVS z dňa 13. 3. 2020

Na Slovensku platí niekoľko preventívnych opatrení

Bratislava | 13. marca (RTVS)

Na Slovensku platí v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom niekoľko preventívnych opatrení.

1. Povinná 14-dňová domáca karanténa od 13.03. 2020 od 7.00 h až do odvolania pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia, vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii.

Čítať ďalej...

2. Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk, obmedzenie medzinárodnej a vnútroštátnej vlakovej i autobusovej prepravy, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania

3. Od 16.03.2020 zatvorenie všetkých predškolských a školských zariadení, centier voľného času či iných organizovaných voľnočasových aktivít pre deti - posun maturít, odporúčaný posun prijímacích skúšok na vysoké školy

4. Od piatka 13.03.2020 sa na veľkých hraničných priechodoch zavádzajú kontroly s tým, že na územie SR budú mať povolený vstup len osoby, ktoré sa preukážu oficiálnou formou pobytu – trvalým, prechodným, atď. a platným cestovným dokladom.

5. Dd 13.03.2020 - zatvorenie barov, voľnočasových zariadení a priestorov (lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, diskoték, fitness centier, kúpeľov)

6. Obmedzená prevádzka obchodných centier - cez víkend (14.-15.03.2020) bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu, otvorené sú aj novinové stánky

7. Obmedzenie úradných hodín klientskych centier, okresných úradov

8. Obmedzenie fungovania Sociálnej poisťovne – agendu vybavujte emailom alebo telefonicky - špeciálna OČR – nakoľko deti sú doma zo zákona – nahlasuje sa telefonicky – netreba nikam chodiť osobne

9. Zákaz návštev v nemocniciach a u všetkých verejných a neverejných poskytovateľoch sociálnych služieb

10. Zákaz organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy

Skryť ↑

Je potrebné dodržiavať viacero opatrení

Bratislava | 13. marca (RTVS)

Covid-19 sa prenáša z človeka na človeka, a to kvapôčkovou infekciou. Niekedy stačí aj obyčajné rozprávanie. Zvyčajne sa však šíri kýchaním a kašľaním. To je dôvod, prečo sa neodporúča dotýkať sa tváre, a to najmä vtedy, keď sme na verejných priestranstvách či v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Čítať o viac bezpečnostných opateniach

Mimoriadne spravodajstvo v piatok 13.3.2020 od 16.00 h

Bratislava | 13. marca (Správy RTVS na facebooku)

Facebook Správy RTVS v súvislosti s vývojom situácie ohľadne koronavírusu naživo odvysielal Správy RTVS v piatok 13.3.2020 od 16.00 h.

Pozrieť video

Počet prípadov rastie, Slovensko má už 30 infikovaných koronavírusom

Bratislava | 13. marca (Správy RTVS na facebooku)

Národné referenčné centrum v piatok potvrdilo deväť nových vzoriek pozitívnych na koronavírus a 118 negatívnych. Spolu je tak 950 negatívnych výsledkov vzoriek a 30 pozitívnych. RTVS o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Čítať ďalej...

Pozitívne testy v piatok mali:

 • muž, Bratislava, domáca izolácia
 • žena, Košice, domáca izolácia,
 • chlapec, Bratislava, hospitalizovaný v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave
 • muž, Bratislava, domáca izolácia
 • žena, hospitalizovaná v UN Martin
 • muž, hospitalizovaný v UN Martin
 • chlapec, hospitalizovaný v UN Martin
 • žena, hospitalizovaná v UN Martin
 • muž, hospitalizovaný v UN Martin
Skryť ↑

RTVS v súvislosti s koronavírusom bude prinášať mimoriadne spravodajstvo

Bratislava | 13. marca (RTVS)

RTVS v súvislosti s vývojom situácie ohľadne koronavírusu posilní informovanie verejnosti o ďalšie spravodajské bloky. Už dnes zaradí na 14:00 mimoriadne správy. Mimoriadne spravodajstvo o 12:00 a 14:00 odvysiela aj v sobotu 14. marca. Nedeľná diskusná relácia O 5 minút 12 začne na Jednotke aktuálnymi informáciami o vývoji situácie. Ďalší blok informácií je pripravený o 16:00 a 19:00.

Čítať ďalej...

V pracovných dňoch okrem pravidelných správ – ranných, poludňajších, o 16:00 a hlavných večerných, bude mimoriadne vysielať aj spravodajstvo o 10:00 a 14:00. Ďalší sumár mimoriadnych pravidelných informácií pribudne každý večer počas pracovných dní na Jednotke po hlavnom večernom programe. Aktuálnemu vývoju situácie sa prispôsobí aj obsah spravodajských relácií Rádia Slovensko, aktuálnej publicistiky a diskusných relácií Z prvej ruky a K veci.

„Verejnosť budeme naďalej pravidelne informovať prostredníctvom zostrihov kľúčových tlačových konferencií a vyhlásení najvyšších ústavných činiteľov. Zároveň budeme pokračovať vo vysielaní kľúčových tlačových konferencií prostredníctvom facebookovej stránky Správy RTVS a najnovšie tiež naživo na Jednotke,“
uviedol šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan.

Skryť ↑

Vláda včera prišla s prísnymi opatreniami

Bratislava | 13. marca (Rádio Slovensko)

Rádio Slovensko sa dnes 13. marca v relácii Z prvej ruky venovala aktuálnej krízovej situácii na Slovensku. V rozhovore s ministerkou vnútra Denisou Sakovou ako zástupkyňou krízového štábu a prostredníctvom telefónneho spojenia hygieničku pre epidemiológiu Máriu Štefkovičovú a prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka.

V utorok 9. marca odvysielalo Rádio Slovensko sumár situácie na Slovensku, o deň neskôr, teda v stredu 10. marca, sa relácia venovala dopadu koronavírusu na firmy a cestovný ruch.

Vypočuť podcast

Nákupné centrá prijali opatrenia v súvislosti s koronavírusom

Bratislava | 13. marca (TASR)

V bratislavských nákupných centrách budú počas víkendu otvorené len potraviny, lekárne a drogérie. Reagujú tak na opatrenia Ústredného krízového štábu SR.

"V zmysle rozhodnutia po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR bude prevádzka nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave tento víkend obmedzená. Cez víkend bude možné kúpiť len potraviny, lieky a drogériu v nezmenených otváracích hodinách od 9.00 h do 21.00 h,"
povedal pre TASR riaditeľ nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave Vladimír Bereš.

Čítať ďalej...

V priebehu pracovného týždňa bude podľa štandardných otváracích hodín otvorené aj nákupné centrum Central a počas víkendov budú v prevádzke len potraviny, lekárne a drogérie.

"Ako preventívne opatrenia sme upozornili spoločnosť poverenú upratovaním nákupného centra na aktuálnu situáciu a dali sme im pokyn, aby čistili a dezinfikovali vysokofrekventované miesta v nákupnom centre, ako sú zábradlia na eskalátoroch alebo kľučky na dverách, ešte častejšie. Tiež sme uvedomili všetkých zamestnancov nákupného centra o dodržiavaní správnej hygieny a poskytujeme primerané pokyny a doporučenia týkajúce sa chovania v tejto situácii,"
uviedol Tomáš Knop z nákupného centra Central. Nákupno-zábavné centrum Bory Mall v súvislosti s prevádzkou centra prijalo podľa PR manažérky Patrície Somorovskej viaceré preventívne opatrenia.
"Okrem dodržiavania zvýšených hygienických úkonov odporúčame nájomcom počas pracovných dní skrátiť otváracie hodiny do 19.00 h s účinnosťou od pondelka (16. 3.). Veríme, že kombináciou opatrení spoločne prispejeme k eliminácii prípadného šírenia sa vírusu v priestoroch centra,"
uviedla Somorovská. Dodala, že vývoj v súvislosti s aktuálnou situáciou týkajúcou sa šírenia koronavírusu budú naďalej pozorne sledovať a prispôsobovať tomu ďalšie kroky.

Skryť ↑

Karanténa žiakov 14 dní

Bratislava | 12. marca (Rádio Slovensko)

Žiaci stredných škôl v bratislavskom kraji sú už takmer týždeň doma z dôvodu ochrany pred šírením koronavírusu. Postupne zatvorili svoje brány aj základné školy. Od pondelka 16. marca však musia zatvoriť školy v rámci celého Slovenska. Presúvať sa budú aj termíny niektorých častí maturitných skúšok, rovnako niektoré prijímacie konania na stredné umelecké školy.

V stredu 10. marca sa relácia K veci venovala téme nezodpovednosti pacientov, o deň neskôr, teda vo štvrtok 11. marca téme dopadu koronavírusu na Slovensko. Všetky epizódy si môžete vypočuť ako podcasty.

Vypočuť podcast