O šampionáte

Základné informácie o turnaji

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2023 sa konajú od 12. – 28. mája vo Fínsku a Lotyšsku. Dejiskami 86. šampionátu sú mestá Riga a Tampere.

Pôvodne sa mal turnaj odohrať v Petrohrade. Rusko však pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine o organizáciu prišlo a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) rozhodla o náhradných usporiadateľoch.

Pre zahraničnopolitickú situáciu sa zároveň na turnaji aj tento rok nezúčastnia hokejisti Ruska a Bieloruska.

Zlato obhajujú Fíni

Obhajcom titulu sú hokejisti Fínska, ktorí pred rokom vo finále zdolali hráčov Kanady 4:3. Bronzové medaily získalo Česko, ktoré sa z cenného kovu na vrcholnom podujatí tešilo po desiatich rokoch.

Slovensko skončilo vlani na konečnom ôsmom mieste. Zverenci Craiga Rmasayho vypadli vo štvrťfinále po prehre s Fínskom 2:4.

Medzi elitu sa z nižšej skupiny prebojovali reprezentácie Maďarska a Slovinska.

Skupiny a účastníci

Aj tento rok je na turnaji 16 tímov rozdelených do dvoch osemčlenných skupín.

Slovenskí hokejisti sa predstavia v B-skupine, ktorá sa odohrá v Rige na štadióne Arena Riga. Súpermi našich hráčov budú v lotyšskej metropole Česko, Kanada, Švajčiarsko, Kazachstan, Lotyšsko, Nórsko a Slovinsko

Stretnutia A-skupiny sa uskutočnia vo Fínsku. V multifunkčnej Nokia Arene v Tampere sa predstaví Švédsko, Fínsko, Dánsko, USA, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Maďarsko.

Kedy hrá Slovensko?

Slovenskí hokejisti začínajú turnaj 12. mája zápasom proti Česku od 15.20 hod. Na druhý deň odohrajú naši hráči duel proti domácim Lotyšom.

Po dni voľna nasledujú ďalšie zápasy, v ktorých naše mužstvo postupne čaká Kanada, Švajčiarsko, Kazachstan, Slovinsko a na záver Nórsko.

skupiny na MS v hokeji 2023
slovenské zápasy na MS v hokeji 2023

Slováci bez hráčov z KHL i Slafkovského

Na tohtoročnom turnaji sa v našom kádri nepredstavia hráči z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) sa pre tento krok rozhodol tesne pred začiatkom prípravy.

Národný tím tak nebude môcť dokopy počítať s deviatimi hokejistami. V KHL tento rok pôsobili:

  • Adam Húska (Nižný Novgorod)
  • Patrik Rybár (Spartak Moskva)
  • Július Hudáček (Barys Astana)
  • Michal Čajkovský (Novosibirsk)
  • Christián Jaroš (Omsk/CSKA Moskva)
  • Adam Liška (Severstaľ Čerepovec)
  • Michal Krištof (Vladivostok)
  • Tomáš Jurčo (Kunlun)
  • Samuel Buček (Nižnekamsk/Třinec)

Okrem týchto hráčov sa na MS v hokeji tento rok nepredstaví ani Juraj Slafkovský. Jednotku draftu NHL 2021 trápi zranenie a Montreal Canadiens mu účasť nepovolil.

MS v hokeji s RTVS

Všetky zápasy Slovenska uvidia diváci na obrazovkách RTVS na stanici :ŠPORT.

Súboje našich si môžete vychutnať na rôznych platformách, a to buď online alebo cez našu mobilnú aplikáciu. A naživo odvysiela zápasy slovenskej reprezentácie aj Slovenský rozhlas.

Navyše, s RTVS nezmeškáte ani jeden duel. Všetky hokejové stretnutia turnaja budú k dispozícii 7 dní v archíve. Pozrieť si ich tak môžete kedykoľvek zo záznamu.