Úvod Novinky Osobnosti
Zomrel český oscarový režisér Jiří Menzel, RTVS si ho pripomenie
Zomrel český oscarový režisér Jiří Menzel, RTVS si ho pripomenie

Zomrel český oscarový režisér Jiří Menzel, RTVS si ho pripomenie

Nomináciu na Oscara získal aj jeho film Vesničko má středisková.

Český režisér, herec a spisovateľ Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. Oznámila to jeho manželka Olga s tým, že Menzel zomrel v sobotu večer v kruhu svojej rodiny. „Včera večer doma v našich náručiach tvoje telo opustilo náš pozemský svet. Bolo nám veľkou cťou, že sme ťa mohli sprevádzať na tvojej poslednej ceste," napísala Olga Menzelová na Facebooku.

Výraznú osobnosť československej kultúry si RTVS pripomenie v pondelok večer. Pozrite si posledný Menzelov film Tlmočník o 21:40 na Dvojke.

jiří menzel Jiří Menzel vo filme Tlmočník.

Menzela v posledných rokoch sužovali zdravotné problémy. Bojoval s následkami zápalu mozgových blán, ktorý ho pripútal na lôžko. „Ďakujem za každý deň, ktorý som mohla byť s tebou. Bolo to výnimočné. Ďakujem aj za tie ťažké posledné tri roky. Stále si mi pomáhal. Svojou statočnosťou, chuťou, neobyčajnou vôľou do života a humorom," napísala Menzelová.

Jiří Menzel patril k hlavným postavám československej filmovej novej vlny. Jeho prvý celovečerný film Ostře sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1966 Oscara.

jiří menzel Jiří Menzel v diskusii o svojej knihe Rozmarná léta v januári 2014 v Bratislave.

Tragikomickosť bežných ľudí

Ďalšiu nomináciu na túto prestížnu cenu si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková, zostala však nepremenená. Z jeho ďalšej tvorby diváci poznajú snímky ako Slavnosti sněženek, Postřižiny alebo Na samotě u lesa.

Pre Menzelov filmový režijný rukopis je príznačné zobrazovanie prostých ľudí, ktorých osud sa vyznačuje tragikomickosťou. Jeden z najvýraznejších a najúspešnejších českých filmových tvorcov získal mnohé filmové ocenenia z filmových festivalov na celom svete – od Benátok a Berlín cez Montreal až po San Francisco.

jiří menzel Jiří Menzel počas medzinárodného filmového festivalu Artfilm v Trenčíne v roku 2007.

Menzel bol známy predovšetkým ako filmový režisér, ale v Česku slávili úspechy aj jeho divadelné réžie. Hneď na začiatku svojej umeleckej kariéry sa v pražskom Činohernom klube režijne podpísal pod Machiavelliho komédiu Mandragora, ktorá sa hrala nepretržite 11 rokov (1965 - 1976). Aj televízni diváci mohli vidieť pod Menzelovým režijným vedením inscenáciu Audiencia od Václava Havla (1990).

V roku 2004 sa Menzel oženil. Vzal si svoju dlhoročnú o 40 rokov mladšiu partnerku Olgu. Vychovávali spolu dve dcéry.

(foto a info: TASR)

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia