MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Tipy z programu
Preneste sa do histórie s dokumentom Kanonici bieleho rúcha
Preneste sa do histórie s dokumentom Kanonici bieleho rúcha

Preneste sa do histórie s dokumentom Kanonici bieleho rúcha

Jedinečné dielo, ktoré vytvorilo košického štúdia RTVS, uvidíte na Dvojke na Štedrý deň ráno.

Film Kanonici bieleho rúcha predstaví divákom dejiny Rádu premonštrátov na Slovensku a prostredníctvom atraktívnych hraných scén priblíži najdôležitejšie okamihy rádovej histórie.

"V lete sme s výrobným tímom prežili krásny čas plný stretnutí so zaujímavými osobnosťami, ktoré sa vo filme objavia. Boli to síce náročné dni, ale odniesli sme si z nich úžasné zážitky a dojmy, ktoré v nás budú ešte veľmi dlho rezonovať," uviedla režisérka Silvia Košťová.

Dokument Kanonici bieleho rúcha.jpg

900 rokov v jednom dokumente

Deväť storočí od chvíle, kedy z francúzskeho mestečka Prémontré vznikol Rád premonštrátov, ktorý pôsobí dodnes po celom svete, uplynie presne počas vianočnej noci. Rád založil vynikajúci kazateľ, neskorší arcibiskup, sv. Norbert.

Rozmach rádu súvisí s tým, že jeho filozofia zaujala významných šľachticov a panovníkov európskych krajín. Približne od polovice 12. storočia pôsobia premonštráti aj na území dnešného Slovenska.

Tvorcom sa v dokumente podarilo na krátkej ploche predstaviť najdôležitejšie okamihy dejín rehole.

Okrem jediného premonštrátskeho opáta na Slovensku sa v ňom diváci stretnú s opátom strahovského kláštora, v ktorom spočívajú ostatky zakladateľa rehole sv. Norberta, či s generálnou predstavenou Kongregácie sestier premonštrátok.

Vianoce na Dvojke. Pútavé dokumenty, veľké premiéry aj hudba

"Je to jedinečné dielo, za ktoré sme nesmierne vďační. Naša vďaka patrí režisérke dokumentu a jej výrobnému tímu a taktiež celej RTVS na čele s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom a riaditeľom košického štúdia RTVS Jozefom Puchalom.

"Veľmi si ceníme, že našli priestor a ochotu venovať sa práve nám a obzvlášť v tomto pre nás tak významnom čase," doplnil jasovský opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem.

Anika Vargová ako jediná profesinálna herečka v dokumente KAnonici bieleho rúcha.jpg

Jediná profesionálna herečka

Zaujímavosťou je, že popri jedinej profesionálnej herečke (Anikó Vargová) sa na hraných scénach podieľali výlučne premonštráti, učitelia, študenti a absolventi Premonštrátskeho gymnázia v Košiciach.

"Veľmi sa teším z toho, že samotní premonštráti vzali výrobu filmu za svoju a pristúpili k nej veľmi iniciatívne. Som rada, že sme mohli tento čas prežiť spoločne a vďaka tomuto dielu sprostredkovať ich zaujímavé dejiny širokej verejnosti," dodala Silvia Košťová.

K tvorbe filmu prispeli Slovenský národný archív v Bratislave, Východoslovenská galéria v Košiciach, Biskupský úrad v Rožňave, Kráľovská kanónia premonštrátov na Strahove, Kongregácia sestier premonštrátok, Center for Norbertine Studies z USA a významným vkladom tiež cirkevný historik, prof. Peter Zubko.

Dokumentárna tvorba v košickom televíznom štúdiu má dlhoročnú tradíciu a som rád, že aj tohto roku prispejeme do vysielania RTVS kvalitným dokumentom“, dodal riaditeľ štúdia, Jozef Puchala, ktorý je zároveň aj dramaturgom dokumentu Kanoníci bieleho rúcha.

Film Kanonici bieleho rúcha uvedie RTVS v premiére na Štedrý deň o 9.05 hod. na Dvojke a v repríze na Jednotke – bezprostredne po Polnočnej sv. omši z Opátskeho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Jasove, teda priamo zo sídla premonštrátov.

FOTO: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia