Úvod Novinky Tipy z programu
Ak máte odvahu, vyskúšajte si kráľovskú zábavu: Púšťanie krkavca či sovy
Ak máte odvahu, vyskúšajte si kráľovskú zábavu: Púšťanie krkavca či sovy

Ak máte odvahu, vyskúšajte si kráľovskú zábavu: Púšťanie krkavca či sovy

Sokoliari pod Oravským hradom ponúkajú nevšednú zábavu pre malých i veľkých.

Originálny skanzen pod Oravským hradom postavili Sokoliari kráľa Svätopluka podľa historických zistení archeológov a historikov.

Ako sa žilo pred stáročiami

Filip-Bielik-RTVS

Dnes sem na výlet prichádzajú rodiny s deťmi, aby sa pozreli, ako sa žilo pred niekoľkými storočiami.

V Oravskom Podzámku vybudovali osadu z ranného stredoveku, o čom Slovensku v obrazoch zakladateľ združenia Sokoliari kráľa Svätopluka Filip Bielik povedal:

„Cestovali sme ako sokoliari hore-dolu po celom Slovensku, ale aj Česku či Poľsku s našimi vystúpeniami, tak sme si povedali, že sa chceme usadiť, aby ľudia prišli za nami, kedy budú chcieť.“

Hrad za dvoch sokolov


Voľba padla na Oravský podzámok, veď tunajší Oravský hrad bol kúpený za dve samice sokola rároha.

Podľa Filipa Bielika ide o symboliku:

„Samica sokola rároha váži jedno kilo a dokáže uloviť trinásťkilovú labuť, teda 13x ťažší úlovok. Pre panovníka bola symbolom najšikovnejšieho lovca, najväčšieho bojovníka a práve preto mali sokoly takú veľkú hodnotu.“

Najlepšia vec bola sekera

kováč-predmety-RTVS

Okrem Oravského hradu, ktorý sa vždy oplatí vidieť, tu objavíte kópiu osady z ranného stredoveku z obdobia Veľkej Moravy spolu s dobovými predmetmi trebárs z hrčiarstva, o čom Filip Bielik dodal:

„Nášmu majstrovi hrnčiarovi sa podarili vyrobiť repliky keramík, ktoré sa z obdobia Veľkej Moravy našli priamo na Orave.“

Vyrobili si aj kópiu pece na vypaľovanie keramiky z tých čias, v ktorej vedia vyrobiť oheň s teplotou nad tisíc stupňov Celzia vtedajšími technikami.

V obydliach zvaných zemnice nájdete okrem hrnčiara aj kováčsku vyhňu, kde však meče nekujú, lebo podľa Filipa Bielika ide o omyl:

„Ľudia si myslia, že kováč robil najmä meče. To bola však precízna ťažká práca. Kováč kul najmä veci dennej spotreby, ako pracky, nožnice, klince a zo zbraní najviac vtedy používané kopije. Prípadne z vecí sekeru, ktorú používal každý na rúbanie dreva, ale aj ako zbraň.“

O rannom stredoveku tu vedia veľa vďaka vykopávkam z 8. až 10. storočia a tak zistíte, že vo verne postavenom obydlí zemnica s pôdorysom 4x4 metre žili piati ľudia.

Redaktorka Zuzana Ševčíková dodala:

„Šlo o nižších ľudí, ktorí mali výšku do 150 cm, ale aj tak sú to nepredstaviteľné podmienky s dneškom. Všetci spali prikrytí kožušinami a matracom im boli machy, lišajníky či slama.“

Podľa Filipa Bielika si do zemnice brali menšie zvieratá ako ovce a kozy, ktoré dýchaním v zemniciach zvyšovali v zime pocit tepla.

Miláčikom je inteligentný spevavec

krkavec-Filip-Bielik-RTVS

Sokoliari kráľa Svätopluka majú teda miesto, kde ich pri návšteve Oravského Podzámku stretnete a môže si podľa Zuzany Ševčíkovej vyskúšať, či máte z dravcov strach:

„Sokoliarske ukážky preletov dravcov si môžete, ak máte odvahu, vyskúšať aj vy sami a ochutnať tak kráľovskú zábavu či už so sokolom alebo aj sovou.“

Miláčikom podľa sokoliara Filipa Bielika okrem sokolov a sôv je aj iný druh vtáka:

„Popri dravcoch máme aj spevavce, konkrétne krkavca, ktorý je veľmi inteligentný vták a dokáže sa ľahko naučiť rôzne finty, preto ho máme radi.“

Viac sa o netradičnom pôsobení sokoliarov pod Oravským hradom dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia