Úvod Novinky Zaujímavosti
Kniha Mimi a Líza získala prestížne ocenenie na Taiwane
Kniha Mimi a Líza získala prestížne ocenenie na Taiwane

Kniha Mimi a Líza získala prestížne ocenenie na Taiwane

Hrdinky Mimi a Líza sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Poznajú ich brazílske či kanadské deti.

V piatok 17. apríla sa v hlavnom meste Taiwanu uskutočnil slávnostný ceremoniál odovzdávania prestížnych literárnych cien za detskú tvorbu Najkrajšia detská kniha roka 2020. Ocenenie získala aj slovenská rozprávková knižka Mimi & Líza, o ktorej preklad do čínštiny sa postarala Chen Liang Podstavek.

Na Taiwane ročne vychádza približne 4 000 titulov pre deti a mládež. Každý rok je vyhlásený výročný zoznam najlepších kníh pre deti, ktorý zostavia literárni pracovníci a kritici. Tento rok v ňom bolo 107 diel v rôznych kategóriách. Ako prezradila prekladateľka Chen Liang Podstavek: „Ide o veľmi významné ocenenie, vďaka ktorému všetky štátne a mestské knižnice, ako aj školy, zakúpia víťazné diela do svojej kolekcie."

Mimi a Lízu poznajú aj deti z Francúzska či Brazílie

Autorkami animovaných rozprávok Mimi & Líza, ktoré vznikli v koprodukcii štúdia Fool Mood a RTVS, sú Katarína Moláková a Katarína Kerekesová. Literárne ich spracovala Alexandra Salmela. Ilustrácie do knihy, ktorú na Slovensku vydalo Vydavateľstvo SLOVART, vytvorili Boris Šima, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová.

Knižku Mimi & Líza si môžu prečítať deti aj v Českej republike a Maďarsku. Animované rozprávky boli premietané v kinách vo Francúzsku, v Čechách a Belgicku, ale i v televíziách či VOD platformách v Brazílii, Číne, Kanade, Hong Kongu, Taliansku, Slovinsku a Fínsku.

Vznikli aj vďaka dotácii z Audiovizuálneho fondu. Vydanie knihy Mimi a Líza 1 bolo podporené grantovým programom Ministerstva kultúry SR a preklad literárneho diela bol realizovaný s podporou LIC/SLOLIA.

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia