Úvod Novinky Zaujímavosti
Pozrite si sedem storočí dejín Bratislavy
Pozrite si sedem storočí dejín Bratislavy

Pozrite si sedem storočí dejín Bratislavy

Pre špinu sa museli naučiť žiť na vysokej nohe.

V stredoveku vyhadzovali všetok odpad z okien rovno na ulicu.

Ak na ňu chceli ľudia vyjsť, brodili sa hnusom.

Bratislava-Martin-Baumann-TASR

Bohatší mali vynález topánky na tak vysokom podpätku, že im museli pri chôdzi pomáhať sluhovia. Topánky ešte nemali takú podobu ako dnes, keď si vždy 26. novembra pripomíname Medzinárodný deň obuvníctva.

Sedem storočí Bratislavy. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Obraz Bratislavy a jej obyvateľov od konca 13. storočia až po koniec 20. storočia priblížila pre Rádio Regina Západ kurátorka výstavy Ľudia a mesto Elena Kurincová z Múzea mesta Bratislavy:

„V priestoroch starej radnice máme expozíciu dejín mesta už od roku 2011, ale nedalo sa v nej venovať všetkému. Preto sme sa rozhodli interpretovať sedem storočí dejín od pridelenia prvého mestského privilégia až po 90-te roky 20. storočia so zameraním na urbanisticko architektonické štruktúry.“

Bratislava-Elena-Kurincová-Daniel-Veselský-TASR

Bezzemkovia v žandárskej kolónii

Zaujímavo sa vyvíjala Bratislava v 20. storočí, kedy v medzivojnovom období prichádzali bezzemkovia zo Žitného ostrova a stavali si na bývalých pasienkoch rôzne provizórne príbytky. Prvý urbanistický koncept, ako tieto čierne stavby zrušiť, vznikol na podnet prezidenta T. G. Masaryka. Vyrástla tu so štátnou podporou tzv. žandárska kolónia, ktorej domy so špeciálne zalomenou strechou dodnes stoja v mestskej časti Trnávka.

Kurátorka výstavy Elena Kurincová však hovorila ešte o starších časoch:

„Časť výstavy sa volá mesto v hradbách. Ide o obdobie do času, kým boli mestské hradby zbúrané a z Bratislavy sa stalo od druhej polovice 19. storočia aj v prvej polovici 20. storočia mesto rozrastajúce sa.“

Bratislava-Daniel-Veselský-TASR

Výstava v Múzeu mesta Bratislavy je zameraná na život bežných ľudí. Kurátorka spomenula aj konkrétnosti:

„Máme tu veľmi pekný príbeh dievčatka Lenky, ktorá sa narodila v roku 1949 a jej život máme interpretovaný z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia.“

Prvý most bol Františka Jozefa

Ide o veľmi rozsiahlu výstavu, v ktorej nájdeme aj zdokumentované zmeny toku v korytách rieky Dunaja. Kurátorka upresnila:

„Vo virtuálnom systéme je možné si priblížiť obdobia, ako sú zachytené na mapách od 16. storočia, ako sa vlastne menil tok Dunaja. Základný ikonografický pohľad na mesto je z pravobrežnej teda petržalskej časti na hrad a pokus spojiť oba brehy je až z roku 1825 premostením cez pontónový most pri korunovácii Karoly Augusty. Prvý pevný most bol až most Františka Jozefa z roku 1891.“

Ak nemáte čas na výstavu do múzea zájsť, viac sa dozviete o vývoji metropolizácie Bratislavy z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia