Úvod Novinky Zaujímavosti
Bežkárska eufória pod štítmi Tatier potrvá ešte dlho
Bežkárska eufória pod štítmi Tatier potrvá ešte dlho

Bežkárska eufória pod štítmi Tatier potrvá ešte dlho

Túto zimu vznikli pod Lomničákom unikátne lyžiarske podmienky.

Kedysi platilo, že ak ísť na bežky, tak na Štrbské pleso. Dnes majú bežkári nový hit.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Pre Televíkend to potvrdila Alena Váradyová z Vysokých Tatier:

„Táto zima praje bežkárom najmä v Tatranskej Lomnici, kde pribudlo veľké množstvo tratí. Bežkovanie je tak dostupné širokému okruhu od malých detí, cez dospelých, až po seniorov. V spolupráci s mestom Spišská Belá sa aj ich cyklochodník zmenil na bielu bežkársku stopu.“

Prirodzený spôsob bežkovania

Práve sem môžu prísť ako rodiny s malými deťmi, tak aj seniori, či úplní začiatočníci vďaka okruhom, ktoré sú takmer na rovine pod majestátnymi štítmi. A hoci lyžiarska sezóna končí, v Tatrách, kde vznikli túto zimu unikátne podmienky, ešte chvíľu potrvá. Na biele stopy si môžete vybehnúť aj pod dohľadom olympioničky a trénerky Daniely Kotschovej:

„Ak sa naučíte správnu techniku, môžete mať z jazdy oveľa väčší pôžitok a menej sa unavíte. Ak ešte niekto nevyskúšal bežky, máme dva spôsoby klasický a voľný spôsob. Odporúčam najprv začať klasikou, lebo vychádza z prirodzeného pohybu chôdze a začína sa tam učiť ľudí kĺzať. Rovnako je rozdiel chodiť na lyžiach bežkovať a behať na lyžiach. To je ako bicyklovanie a cyklistika. Náš bežcov teší táto zima.“

Lomnica-František-Iván-TASR

Oplatí sa poznať správnu techniku

Dostatok snehu zjavne vydrží pod Tatrami dlhšie, takže turisti budú ešte mať eufóriu z bežkovania. Slová trénerky, že sa oplatí naučiť sa techniku bežkovania, potvrdzuje aj účastníčka kurzu Jana Bobuľová:

„Až po profesionálnych tréningoch som pochopila, že mám chytať sklz a kde si viem ušetriť sily.“

Lyže bežky máme veľmi veľa rôznych typov. Môžeme použiť aj také, ktoré sú do voľného neupraveného terénu. Prípadne si vyberieme drevá bez oceľových hrán, ak si ideme zabehať do bieleho ticha pod vysokými štítmi trebárs so psom.

Všetko o bežkovaní sa dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia