Úvod Novinky Zaujímavosti
Humor a slovné hračky to je open-air divadlo v lete
Humor a slovné hračky to je open-air divadlo v lete

Humor a slovné hračky to je open-air divadlo v lete

Uvidíte komediálny triler o posledný chlebíček. Stretnú sa tu Karel Čapek a Peter Karvaš.

V Bratislave divadelníci neoddychujú, viaceré súbory našli počas letných prázdnin náhradné javisko na nádvorí Zichyho paláca.

Budete sa báť aj smiať

ohňová-TASR

Pod holým nebom tam svoje prvé outdoorové predstavenie odohralo Divadlo La Komika, divákov na letné open-air predstavenia láka i divadlo GuNaGu.

Na nádvorí paláca na Ventúrskej ulici bude hrať v pondelok 17. júla aj divadelné teleso Praktikábel, ktoré sa predstaví s inscenáciou Pilátovo krédo, „komediálnym trilerom o posledný chlebíček...“.

Podľa tvorcov ide o pseudodokumentárnu inscenáciu, ktorá zachytáva mierne nepravdepodobné stretnutie dvoch veľkých dramatikov - Petra Karvaša a Karla Čapka.

Podľa tvorcov inscenácia odkazuje na tvorbu dvoch výrazných československých dramatikov:

„Spájajú ich tri veci - túžba nájsť pravdu v histórii, láska k písaniu a chuť na chlebíček. V roku 1938 už nebolo spoločensky prípustné niekoho zastreliť pre chlebíček s majonézou, a tak Čapek s Karvašom vyriešia problém s eleganciou sebe vlastnou. Nič nie je nemožné, limity neexistujú a interpretácie sú nevyčerpateľné.“

Pilátovo krédo a Praktikábel

divadlo-Daniel-Veselský-TASR

Pilátovo krédo sa snaží zrekonštruovať pôvodný základný príbeh. Kontrastom sú príbehy Petra Karvaša, v ktorých nerekonštruuje pôvodné príbehy, ale snaží sa vyťažiť čo najviac z faktov.

Praktikábel dodáva:

„Obaja sa v poviedkach zamýšľajú nad známymi príbehmi z dejín a vymýšľajú im alternatívne konce a vysvetľujú dôvody ich vzniku.“

V predstaveniach divadelného telesa sa objavuje silný zmysel pre stavbu mizanscény, nonverbálne herectvo, animovanie objektov.

Signifikantným prvkom divadelného zoskupenia, ktoré pracuje výlučne autorskou metódou, je humor.

Predstavenie teda zvlášť poteší divákov, ktorým je blízke „nadužívanie“ humoru a slovné hračky.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia