Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Deň Rusínov

Deň Rusínov

Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria, štúdio Košice zorganizovala aj tento rok pri príležitosti Dňa Rusínov (12. júna) viacero podujatí, ktorými si pripomenula tento významný deň. V spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeom rusínskej kultúry v Prešove pripravila vo štvrtok 7. júna Deň otvorených dverí, v rámci ktorého sa uskutočnili verejné nahrávky viacerých relácií. Najväčší záujem bol o podujatie Rusíni sa čítajú, na ktorom sa predstavili nielen žiaci základných škôl v Klenovej, Kamienke a v Kalnej Roztoke, ale aj zástupcovia Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity, či viacerí renomovaní spisovatelia píšuci v rusínskom jazyku.

Súčasťou Dňa otvorených dverí bola aj diskusia s riaditeľkou Múzea rusínskej kultúry Oľgou Glosíkovou, prehliadka múzea, ako i debata zástupcov rôznych generácií a regiónov na tému Generačné premeny vnímania rusínskej identity.

Oslavy Dňa Rusínov organizované rusínskymi organizáciami po celom Slovensku vyvrcholili v Košiciach koncertom Rusíni a Zem spieva, ktorý sa uskutočnil 12. júna o 18:00 ako verejná nahrávka vo veľkom štúdiu RTVS v Košiciach na Moyzesovej ulici. Na koncerte, ktorý moderoval Štefan Štec, sa predstavili úspešní účastníci folklórnej šou Zem spieva, a to mužské trio z Čirča, Marianna Železná, Martina Ťasková-Kánošová, Stolyčnoho džyvky i Poľana z Jarabiny. Hrala Ľudová hudba Hornád z Košíc.

Cieľom týchto aktivít bolo prezentovať bohatú autentickú kultúru Rusínov, a tým priblížiť život Rusínov na Slovensku širokej verejnosti.

Podľa oficiálnych štatistík sa viac ako 55.000 obyvateľov Slovenska prihlásilo k materinskému jazyku rusínskemu, k rusínskej národnosti sa prihlásilo 33.000 obyvateľov.

Národnostné vysielanie RTVS si 16. decembra pripomenie 90 rokov svojho vzniku. V Košiciach sa začalo pravidelné vysielanie pre maďarských poslucháčov, o rok na to sa pridalo nemecké vysielanie, od roku 1930 sa vysiela aj pre Rusínov - od novembra 1934 na dennej báze. Koncom roka 2017 si pripomenuli 25. výročie začiatku národnostného vysielania aj rómska, poľská a česká menšina.

Projekt „Rusíni nielen pre Rusínov" realizovala RTVS s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2018.

Rusíni v Zem spieva (PDF, 3.0MB)

Živé vysielanie ??:??

Televízia