Exkluzívny prieskum RTVS postoja Slovákov k spoločenským a politickým témam

Exkluzívny prieskum RTVS postoja Slovákov k spoločenským a politickým témam

RTVS má exkluzívny prieskum postojov Slovákov k spoločenským a politickým témam. Na reprezentatívnej vzorke 1501 respondentov nad 18 rokov ho pripravila agentúra Actly. Zber dát sa uskutočnil od 15. októbra do 3. novembra vo všetkých krajoch a veľkostných kategóriách sídel metódou osobných rozhovorov.

Realizovali ho anketári prostredníctvom tabletov, čo umožňuje viacnásobnú kontrolu korektnosti zberu dát (technika TAPI). Agentúra zisťovala názory ľudí na 19 rôznych tém, či sa to týkalo preferencií politických strán a účasti vo voľbách, dôveryhodnosti slovenských a svetových politikov a brexitu až po témy, ktoré súvisia s ich každodenným životom. RTVS bude postupne zverejňovať z výsledkov prieskumu aj to, ako vníma dospelá populácia na Slovensku problematiku očkovania, stratifikácie nemocníc, dotácií v poľnohospodárstve, dane pre malých podnikateľov alebo celkovo dane a odvody.

Bratislava 8. november 2019

Z aktuálneho prieskumu agentúry Actly vyplýva, že ak by sa parlamentné voľby konali teraz, najviac hlasov by v nich získala strana Smer-SD, a to 22,8 percent. Za ňou nasleduje ĽSNS s takmer 13-timi percentami a na treťom mieste by skončila PS-Spolu s 11,8 percentami. KDH a Za ľudí by získali rovnako 8,6 percenta. SNS 7,4 percenta, Sme rodina by volilo takmer 7 percent a OľaNO 6,5 percenta opýtaných. Pred bránami parlamentu by okrem strany Vlasť (2,7%), dvojice maďarských strán SMK (2,6%) a Mostu-Híd (2,2%) a Dobrej voľby (1,8%) skončila aj SaS s 4,9 percentami hlasov.

graf1

Čo sa týka vývoja preferencií od júna 2019, kedy agentúra Actly položila túto otázku v prieskume pre RTVS po prvýkrát, najsilnejšou politickou stranou naďalej zostáva Smer-SD. Rastie podpora ĽSNS a Za ľudí a klesá koalícii strán PS-Spolu.

graf2

S blížiacimi sa voľbami do Národnej rady SR sa menia aj počty tých, ktorí nie sú rozhodnutí pre žiadnu z politických strán, prípadne sa volieb neplánujú vôbec zúčastniť. V júni na otázku, ktorú zo strán by volili, nevedelo odpovedať takmer 19% opýtaných, v júli 18% a v auguste 25%, kým v októbri je to skoro 33%.

graf3

Z podrobných výsledkov vyplýva, že od júla mierne stúpol počet tých, ktorí by sa volieb nezúčastnili vôbec, ale výrazne viac narástol počet nerozhodnutých ľudí. Devätnásť percent nie je rozhodnutých, koho by volili a 13% by sa volieb nezúčastnilo. Pritom v júli bolo nerozhodných iba 7,5% opýtaných.

graf4

Prieskum sa zaujímal aj o spoločenskú klímu na Slovensku. V porovnaní s letom 2019 je o 6% viac takých, u ktorých v poslednom čase negatívne skúsenosti prevládajú nad pozitívnymi.

graf5

Ešte výraznejšie - až o 8 percentuálnych bodov - vzrástol počet tých, ktorí si myslia, že pred 4-5 rokmi bola situácia v slovenskej spoločnosti pokojnejšia. Aktuálne si to myslí viac ako polovica občanov.

graf6

Živé vysielanie ??:??

Televízia