Tajomstvá histórie priťahujú turistov z celého sveta. Náleziská pri obci Nižná Myšľa v okrese Košice ponúkajú nevšedné objavy z doby bronzovej. Lokalita Várhegy má asi desať hektárov, kde zrekonštruovali významnú opevnenú osadu a pohrebisko. Opevnenie osady pozostáva z hlineného valu s palisádou z dreva a mostom nad priekopou.
Najstaršie doskové hry
Ľudia z celého sveta navštevujú Egypt ako kolísku ľudskej civilizácie. Na výlety do Nižnej Myšle nemáte tak ďaleko a oplatí sa sem prísť nielen milovníkom histórie, ale aj rodinám s deťmi.
Archeoskanzen Nižná Myšľa.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na východ Slovenska putuje mnoho turistov aj zo zahraničia, lebo Archeoskanzen v Nižnej Myšli neďaleko Košíc má unikáty: „Máme tu aj kamenné či hlinené pliešky s vytesanými ornamentmi, ktoré predpokladáme, že môžu byť najstaršími doskovými hrami.“
Lektor Archeoskanzenu v Nižnej Myšli Patrik Stein pre Rádio Slovensko Mariane Kovácsovej potvrdil, že sa tu našli zrejme najstaršie hračky pre deti na svete.
Praveké hrkálky pre batoľatá
Na tomto výlete rodiny s deťmi obdivujú aj hlinený vozík s kolieskami, ktorý pripomína dnešné autíčka na hranie. Pochádza z otomanskej kultúry a vek sa odhaduje na 1800 až 1400 pred našim letopočtom, teda má možno aj štyri tisíc rokov a tento nález poznajú na celom svete: „Našiel sa tu detský vozíček, čo je najstaršia hračka nájdená v strednej Európe.“
Mnohí odborníci preto uvažujú, že detský vozík z Nižnej Myšle je možno vôbec najstaršia nájdená hračka na svete a pochádza zo staršej doby bronzovej. Patrik Stein dodal:„Máme tu aj hrkálky staré približne 3500 rokov, ktoré stále hrkajú.“
Archeologický výskum pod vedením Ladislava Olexu tu v roku 2008 objavil aj súbor piatich šperkov zo zlatého drôtu.
Rituálna obeta nepomohla
Päťšpirálové drôtené obrúčky zo zlata mali zdobiť ženské vrkoče: „Archeologická lokalita Nižná Myšľa skrýva v sebe kultúru z doby bronzovej z rokov 1800 až 1400 pred n. l.“
Predpokladá sa, že sa tu rozprestieralo praveké mesto obchodujúce v rámci Jantárovej cesty s celou Európou: „Našlo sa tu veľké pohrebisko, v ktorom bolo doteraz odkrytých vyše 800 hrobov.“
Výskum odhalil, že tu bolo pochovaných vyše tisíc ľudí, čo je dôkaz, že tu bolo významné praveké sídlisko.
Nájdete tu aj repliky pravekých domov či kuchynské pece. Pritom turistické zázemie nájdete v infocentre. Podľa slov Ladislava Olexu pre TASR tu odhalili aj obetnú jamu, kde okolo roku 1450 pred našim letopočtom rituálne obetovali ľudí: „Asi to mala byť nejaká obeta, aby osada nezanikla, ale to sú len naše dohady.“
Obeta zjavne nepomohla, lebo praveké sídlisko aj tak zaniklo po obrovskom požiari, čo tiež potvrdil archeologický prieskum.
RTVS online
Viac sa o unikátnom archeologickom nálezisku dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90