Úvod Novinky Tipy z programu
Čaká nás ďalšia pandémia? Čierny kašeľ sa hlási o slovo
Čaká nás ďalšia pandémia? Čierny kašeľ sa hlási o slovo

Čaká nás ďalšia pandémia? Čierny kašeľ sa hlási o slovo

Nárast ochorení rýchlo pribúda. Ak štekavo kašlete, choďte k lekárovi, aj keď nemáte teplotu.

U našich susedov v Českej republike sa už otvorene hovorí o rýchlom náraste ochorenia, ktoré môže prerásť aj do pandémie, a to v prípade čierneho kašľa. Na toto ochorenie sa bližšie pozrela v Rádiu Regina Západ redaktorka Janka Bleyová, ktorá sa pýtala prezidentky Všeobecných lekárov Slovenska Moniky Paluškovej : „Čierny kašeľ tu bol s nami vždy. Samozrejme, že tým, že sa očkovalo, tak sme ho mali menej. Pamätám si roky, keď sme nemali ani jeden prípad.“

Čierny kašeľ I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Pre dospelých pacientov nie sú povinné očkovania okrem tetanu, ktoré by sa malo obnovovať každých 15 rokov aj proti záškrtu a vtedy možno pridať aj očkovanie na čierny kašeľ. Toto ochorenie je podľa Moniky Paluškovej jednoznačne nebezpečné aj pre dospelých: „Čierny kašeľ postihuje dýchacie cesty a u tzv. imúnno kompromitovaného pacienta, teda u pacienta, ktorý nemá imunitný systém celkom v poriadku, má teda aj nejaké iné ochorenia, tak u takéhoto pacienta ochorenie, ktoré za bežných okolností vieme pomerne dobre zvládnuť, môže byť fatálne.“

Čierny kašeľ II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ohrozené sú bábätká

Ak štekavo v záchvatoch kašlete, pritom nemusíte mať teplotu, nádchu, ani iné príznaky typické pre virózu, je lepšie, ak zájdete k lekárovi. Ochrana jestvuje, lebo ako Monika Palušková zdôraznila: „U dospelých je jediné povinné očkovanie proti tetanu. Existujú kombinované očkovacie látky u dospelých, kde vakcína môže obsahovať aj očkovaciu látku proti čiernemu kašľu.“

Rodina s bábätkom.jpg

Najohrozenejšie sú však oveľa mladšie ročníky. Hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu SR Elena Prokopová vysvetlila: „V poslednej dobe sa stretávame s väčším výskytom detí, ktoré majú čierny kašeľ.“

K nákazám prichádza podľa Eleny Prokopovej najmä v rodinách, kde dospelí ako rodičia, tak možno aj starí rodičia nakazia deti: „Bábätká sa nevedia proti čiernemu kašľu brániť. Prvé očkovanie môžu dostať až po troch mesiacoch od narodenia a do roka dostanú tri dávky základného očkovania.“

Až po roku

Očkovaním sú chránené až po roku života. Elena Prokopová však uviedla, že pomôže, „ak zaočkujeme maminku v druhom trimestri tehotenstva. Dochádza tak u maminky k výraznej imunitnej odpovedi a k tvorbe protilátok, ktoré potom v masívnej miere prechádzajú placentou na bábätko. To je najviac, čo vieme pre ochranu po narodení bábätka urobiť.“

ockovanie_deti_tasr.jpg

Ochorieť môžeme aj po zaočkovaní, ale podľa Eleny Prekopovej sa „ochorenie prejavuje miernymi príznakmi a neohrozuje zaočkovaného na živote“. Kým za celý rok 2023 na Slovensku ochorelo spolu 220 ľudí, len od začiatku roka 2024 do polovice apríla ich už bolo 390 pacientov .

Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, pixabay

Živé vysielanie ??:??

Televízia