NajSlovak_Sagan.jpg

Narodený: 26. januára 1990, Žilina

Úmrtie: -

Výrok: „Šport potrebuje nadšencov, potrebuje čistú hru, potrebuje nás úspešných počúvať.“

Peter Sagan

Jeden z najväčších talentov svetovej cyklistiky vyrastal spolu s tromi súrodencami v Žiline. Chuť venovať sa cyklistike v ňom prebudilo víťazstvo v pretekoch, keď mal sedem rokov. Už prví tréneri v Cyklistickom spolku v jeho rodnom meste rozpoznali obrovský talent, podporený poctivosťou v tréningoch, a jeho pevnú vôľu.

Prvýkrát upútal pozornosť v horskej cyklistike, keď ako junior získal titul majstra Európy v Nemecku, o mesiac neskôr obhájil dokonca titul majstra sveta v disciplíne cross country. Venoval sa síce aj cestnej cyklistike, ale zlomom pre rozhodnutie, ktorú z disciplín si zvolí, sa stal etapový triumf na pretekoch Giro della Lunigiana v Taliansku. Nikdy sa netajil tým, že chce byť profesionálnym športovcom schopným sa športom uživiť. Jeho rozhodnutie pre cestnú cyklistiku sa ukázalo ako mimoriadne šťastné. V roku 2008 síce podpísal prvú profesionálnu zmluvu, avšak definitívnym štartom jeho profesionálnej kariéry sa stal rok 2010 a účasť na austrálskych pretekoch Tour Down Under.

Hneď v prvej sezóne dokázal zaujať ako najlepší jazdec tímu Liquigas. Na Tour de France (2012 - 2016) sa stal jediným pretekárom, ktorý získal zelené tričko vo svojich prvých piatich účastiach. V roku 2013 a 2015 bol ocenený ako Športovec roka. V roku 2015 pridal titul majstra sveta v cestnej cyklistike - preteky s hromadným štartom mužov v kategórií elite, ktorý v roku 2016 obhájil v katarskej Dohe, a triumfy doplnil aj titulom majstra Európy.

V roku 2017 v nórskom Bergene skompletizoval zlatý hetrik majstra sveta. Peter Sagan podáva neuveriteľné športové výkony a v pretekoch mu pomáha aj fakt, že dokáže ísť úplne naplno asi o pol minúty dlhšie ako bežní jazdci. K tomu treba pripočítať odvahu, výbornú orientáciu, skvelú techniku a vytrvalú energiu. Dá sa povedať, že dostal do vienku talent, ktorý tvrdým tréningom premieňa na víťazstvá.

Peter Sagan je nielen profesionálom, vždy dokonalo pripraveným na preteky, ale aj sympatickým a vtipným moderným človekom, ktorý sa nebojí prekážok a ukazuje mladým z celého sveta, že ak človek dostane do daru talent a rozumne ho využije, môže dobiť svet.

Späť na TOP 10