Najväčší Slovák
Alexander Dubček

Alexander Dubček

Narodenie: 27. novembra 1921, Uhrovec

Úmrtie: 7. novembra 1992, Praha

Výrok: „Žime a konajme tak, aby hranice ľudí nerozdeľovali, ale spájali.“


Alexander Dubček sa narodil v tom istom dome ako Ľudovít Štúr. Bol vrcholným predstaviteľom Pražskej jari a tajomníkom ÚV KSČ. Presadzoval myšlienku socializmu s ľudskou tvárou. Na poste tajomníka ho nahradil Gustáv Husák. Zomrel pri autonehode služobného auta.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)1

NajSlovak_Gabcik.jpg

Jozef Gabčík

Narodenie: 8. apríla 1912, Poluvsie

Úmrtie: 18. júna 1942, Praha

Výrok: „Nikdy sa nevzdáme! Nikdy!“


Po tom ako sa stal vojakom z povolania, vo Veľkej Británii absolvoval spravodajský a výsadkový výcvik. Bol účastníkom operácie Anthropoid - atentát na Ríšskeho protektora. 27.5.1942 Jozef Gabčík s Jánom Kubišom zaútočili na Heydrichovo auto. Gabčíkovi sa náboj v hlavni samopalu vzpriečil, ale Kubišov granát Heydricha zranil a ten o niekoľko dní zraneniam podľahol. Jozef Gabčík sa s ostatnými výsadkarmi ukrývali v pražskom pravoslávnom kostole. Po prezradení úkrytu sa niekoľko hodín bránili, potom spáchali samovraždu.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)2

Andrej Hlinka

Andrej Hlinka

Narodenie: 27. septembra 1864, Černová

Úmrtie: 16. augusta 1938, Ružomberok

Výrok: „Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!“


Kňaz a politik, ktorý na prelome 19. a 20. storočia výrazne ovplyvnil vývoj na Slovensku. V kňazskom seminári v Spišskej kapitule sa prvýkrát stretol so stále silnejúcou maďarizáciou. Problémy, ktoré súviseli s bojom za práva Slovákov priviedli Andreja Hlinku postupne k záujmu o politiku. Jeho vášnivé prejavy dokázali strhnúť mnohotisícové davy. Mnohí ho milovali, no mal aj veľa nepriateľov. Za jeho názory ho niekoľkokrát odsúdili.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)3

Gustáv Husák

Gustáv Husák

Narodenie: 10. januára 1913, Bratislava

Úmrtie: 18. novembra 1991, Bratislava

Výrok: „Príde, bo prísť musí ten veľký deň súdu, a za stôl zasadne pravda môjho ľudu!“


Slovenský politik, ktorý sa spolupodieľal na organizácii SNP. V rokoch 1947 až 1948 významne prispel k uchopeniu moci komunistami a likvidácii demokracie v Československu. Bol obvinený z buržoázneho nacionalizmu a uväznený na doživotie. Iba vďaka tomu, že nepodľahol mučeniu pri vyšetrovaní, uchránil seba aj spoluobvinených pred trestom smrti. Po okupácii v roku 1968 sa stal spojencom sovietskeho politbyra a symbolom normalizácie v 70. a 80. rokoch. V rokoch 1975 - 1989 bol československým prezidentom.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)4

Juraj Jánošík

Juraj Jánošík

Narodenie: 25. januára 1688, Terchová

Úmrtie: 17. marca 1713, Liptovský Mikuláš

Výrok: „Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte.“


Slovenský zbojník a legenda, inšpirujúca generácie básnikov a spisovateľov. Pôvodne bol vojakom v kuruckom vojsku Františka II. Rákociho aj v cisárskej armáde. Napriek tomu, že jeho zbojnícka kariéra netrvala dlho, stal sa symbolom boja proti útlaku a hrdinom chudobných. Viedol zbojnícku družinu a Jánošíkovská tradícia sa rozšírila na Moravu, do Sliezska a Poľska. Chytili ho v Klenovci, mučili a popravili v marci 1713 v Liptovskom Mikuláši.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)5

Cyril a Metod

Cyril a Metod

Narodenie: Cyril – 827, Solún; Metod – 815, Solún

Úmrtie: Cyril - 14. február 869, Rím; Metod – 6.apríl 885, Veľká Morava

Výrok: „Krista písmenami Božími ohlasovať dobre je...“


Slovanskí vierozvestcovia, solúnski bratia sv. Cyril a Metod prišli na naše územie ako vyslanci a misionári na pozvanie kniežaťa Rastislava. Ich misia začala v roku 863 príchodom na Veľkú Moravu. Tu šírili kresťanstvo a kultúru. Konštantín zostavil pre Slovanov prvé slovanské písmo – hlaholiku. Spoločne preložili liturgické texty a Sväté písmo do staroslovienčiny. Používanie staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka bolo schválené pápežom Hadriánom II.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)6

Peter Sagan

Peter Sagan

Narodenie: 26. januára 1990, Žilina

Úmrtie: -

Výrok: „Šport potrebuje nadšencov, potrebuje čistú hru, potrebuje nás úspešných počúvať.“


Profesionálny cestný cyklista. Patrí medzi najlepších svetových športovcov. Jeho fenomenálne výkony obdivujú všetky generácie. Rodák zo Žiliny je držiteľom rekordných šiestich zelených tričiek na Tour de France a stal sa trojnásobným majstrom sveta, čo sa predtým nikomu nepodarilo.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)7

Anton Srholec

Anton Srholec

Narodenie: 12. júna 1929, Skalica

Úmrtie: 7. januára 2016, Bratislava

Výrok: „V každom človeku je anjel, len ho treba objaviť.“


Rímskokatolícky kňaz a salezián, spisovateľ, charitatívny pracovník, filantrop, politický väzeň. Svoj život zasvätil jedinému cieľu – pomáhať. Venoval sa bezdomovcom a rôznym sociálnym projektom. Bol zakladateľom a riaditeľom resocializačnej komunity Resoty. Je nositeľom mnohých domácich aj zahraničných ocenení.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)8

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik

Narodenie: 21. júla 1880, Košariská

Úmrtie: 4. mája 1919, Ivanka pri Dunaji

Výrok: „Som Slovák telom i dušou – neznám lásky polovičatej.“


Astronóm, fotograf, publicista, cestovateľ, pilot, diplomat, politik, brigádny generál. Počas 1. svetovej vojny mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja, veľkou mierou sa podieľal na vzniku légií, ktoré zohrali významnú úlohu pri vzniku Československa. Sprostredkovával kontakty na najvyšších francúzskych a talianskych štátnych predstaviteľov. Zaslúžil sa o vznik spoločného státu Čechov a Slovákov. Bol podpredsedom Československej národnej rady a ministrom vojny ČSR.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)9

Ľudovít Štúr

Ľudovít Štúr

Narodenie: 28. októbra 1815, Uhrovec

Úmrtie: 12. januára 1856, Modra

Výrok: „My chytili sme sa do služby ducha a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.“


Jazykovedec, politik, spisovateľ, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského národného života v 19. storočí. Kodifikátor slovenského spisovného jazyka založeného na stredoslovenských nárečiach. Bol jeden z vedúcich účastníkov Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849, keď sa postavil do čela dobrovoľníckych jednotiek a sústavne sa usiloval presadiť politické a spoločenské požiadavky slovenského etnika v uhorských podmienkach.

SMS zasielajte na číslo 9977 v tvare: NAJSLOVAK(medzera)10