MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Filmy a seriály
Prípad Collini: Škandál, ktorý otriasol verejnosťou aj právnym systémom
Prípad Collini: Škandál, ktorý otriasol verejnosťou aj právnym systémom

Prípad Collini: Škandál, ktorý otriasol verejnosťou aj právnym systémom

Aký motív vraždy mal človek, ktorý nikdy nikomu neublížil?

Ako sa nemecké súdnictvo dokázalo vysporiadať s nacistickou minulosťou a má obeť právo na odplatu? Aj tieto otázky si kladie film Prípad Collini.

Nezmeškajte premiéru strhujúcej nemeckej drámy v pondelok večer na Jednotke.

Film inšpirovaný najslávnejším dielom Ferdinanda von Schiracha ponúka divákovi geniálnu sondu do sveta, v ktorom vypláva na povrch roky ukrytá šokujúca pravda. Čo robiť, ak právny systém, ktorý mal zaistiť spravodlivosť, zlyhal a nechal na slobode nacistických zločincov?

Vrah, ktorý nemá motív

Fabrizio Collini (Franco Nero) je elegantný a nenápadný starší muž, ktorý len prednedávnom odišiel do zaslúženého dôchodku.

Keď sa prizná k brutálnej vražde nemeckého priemyselného magnáta, všetci zostanú v šoku. Collini však odmieta prezradiť motív svojho šokujúceho činu.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Mladý advokát, ktorému je Colliniho prípad pridelený, sa púšťa do pátrania. Zisťuje, že s obeťou vraždy ho spájala spoločná minulosť.

To však nie je všetko. Odhodlaný advokát Caspar Leien postupne odhaľuje oveľa hrozivejšiu pravdu.

Fikcia inšpirovaná škandálom

Príbeh Fabrizia Colliniho pôsobí tak dôveryhodne, že iba málokomu napadne, že ide o fikciu. Autor rovnomennej knihy sa však inšpiroval iba škandálom nemeckej judikatúry.

Nenápadne pôsobiaci paragraf v novom zákone totiž spôsobil, že stovky nacistických zločinov zostali nepotrestané. Svojím románom chcel Ferdinand von Schirach upozorniť na túto kapitolu nemeckého právneho systému.

Autor, ktorý je okrem iného právnikom, poukázal na stovky zločinov, ktoré kvôli jedinému zákonu zostali premlčané a ich obete sa nikdy nedočkali spravodlivosti. Román vyvolal obrovský ohlas nielen medzi verejnosťou, ale aj v nemeckom právnom systéme.

Sledujte nemeckú drámu Prípad Collini v premiére už v pondelok o 20:30 hod. na Jednotke.

FOTO: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia