Úvod Novinky Filmy a seriály
Bude vám behať mráz po chrbte. Prichádza nový film Piargy
Bude vám behať mráz po chrbte. Prichádza nový film Piargy

Bude vám behať mráz po chrbte. Prichádza nový film Piargy

Pozrite si ochutnávku najnovšieho filmového spracovania známej novely od Františka Švantnera. V hlavnej úlohe Judit Bárdos.

Nazrite do dediny Piargy a pozrite sa, ako sa kedysi žilo, rozmýšľalo, aké boli vzťahy v rodinách či postavenie žien v spoločnosti.

Na plátnach kín totižto ožíva snímka, ktorá vznikla podľa literárnej predlohy Františka Švantnera.

Film Piargy

Ako hovorí producentka filmu Silvia Panáková, príbeh Švantnerovej novely, ale zároveň aj nového filmu je nadčasový. „Mohlo sa to stať v roku 1939, ale aj v roku 2022. Piargy sú metaforou boja dobra a zla a nastavujú zrkadlo pokrivenej morálke, ktorá nie je cudzia ani dnešnej spoločnosti,“ dodáva Panáková.

Diváci sa môžu tešiť na Judit Bárdos, Janu Kvantíkovú, Daniela Fischera či Luciu Siposovú. Vo filme si zahral aj zosnulý Marián Geišberg a Piargy boli jeho poslednou snímkou, na ktorej pracoval.

Naplnia sa proroctvá starej vedmy?

Piargy, ktoré vznikli v koprodukcii RTVS, sa začali nakrúcať ešte v roku 2016. Hlavnou postavou je mladá, krásna a chudobná Juliša (Judit Bárdos), ktorá zaplatí krutú daň za túžbu po lepšom živote.

Piargy, film

Keď sa vydá za Martina (Daniel Fischer) – syna najbohatšieho statkára, ocitne sa v rodine, kde vládnu tvrdé pravidlá. Nielenže bude čeliť nepríjemnému tlaku svokry, ale nedokáže sa ubrániť ani násilným zvodom svokra (Attila Mokoš).

Juliša sa napriek tomu do manželovho otca zamiluje a vznikne ľúbostný trojuholník. Zakázané tajomstvo však neostane dlho utajené a vyťažiť z neho zatúžia všetci.

Julišina sestra (Lucia Šipošová), ľudia v obci a dokonca aj dedinský kňaz (Ivan Martinka).

Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, až kým za jednu fašiangovú noc úplne nezmizne. Akoby ju čerti odniesli s ľuďmi, domami aj zvieratami.

Naplnia sa proroctvá starej miestnej vedmy Uli (Jana Oľhová) o príchode ancikrista a krutom treste?

Živé vysielanie ??:??

Televízia