Úvod Novinky Osobnosti
Pesničková súťaž Košický zlatý poklad spoznala víťazov
Pesničková súťaž Košický zlatý poklad spoznala víťazov

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad spoznala víťazov

V Košiciach sa konal už 38. ročník. O víťazoch rozhodla odborná porota.

Košický Kulturpark žil v sobotu 22. októbra hudbou. Konal sa finálový koncert dvanástich nových, doteraz v médiách nezverejnených skladieb, a to v podaní mladých a ambicióznych interpretov z celého Slovenska.

Do 38. ročníka autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad bolo prihlásených 190 pôvodných, po slovensky spievaných skladieb.

V prvej časti večera zazneli súťažné skladby, ktoré postúpili do finále na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko.

Košický zlatý poklad 2022

V druhej, nesúťažnej časti, sa predstavil víťaz ostatného ročníka súťaže – skupina Sanchez Amsterdam a Peter Cmorik. Zazneli aj ukážky víťazných skladieb predchádzajúcich dekád – z 8., 18. a 28. ročníka súťaže.

Košický zlatý poklad 2022

Odborná porota, ktorá rozhodovala o výsledkoch, pracovala v zložení: Igor Timko, Peter Cmorik, Rasťo Kopina, Zoltán Sallai, Juraj Vančík, Michal Dzurjanin, Jozef Puchala, Rasťo Očenáš a Juraj Hidvéghy.

Výsledky vyhlásil predseda poroty Rasťo Očenáš a ceny odovzdal riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy. Moderátorom večera bol Roman Bomboš.

Košický zlatý poklad 2022


Cenu východoslovenských internátnych rozhlasových štúdií získala skladba s názvom Vesmírna v podaní hudby a textu Andreja Mutňanského.

Kedysi súťažila aj Dubasová, Čekovský či Nagy

Cenu za najlepší text a finančnú cenu 200 eur získala skladba Nevinné stretnutie autora textu Ľuboša Kadleca a hudby Martina Činčuru v podaní Central Groove Project.

Cenu Rádia Slovensko získala skladba s názvom Vesmírna v podaní autora hudby a textu Andreja Mutňanského.

Nasledovalo vyhlasovanie troch najlepších skladieb.

Tretie miesto a finančnú cenu 500 eur získala pieseň Život zmysel má autora Jozefa Novotňáka v podaní skupiny Good Road.

Druhé miesto a finančnú cenu 750 eur získala pieseň Svet patrí nám autorov Martina Hybbena a Tomáša Buranovského v podaní skupiny Marthy feat. Nicole.

A víťazné 1. miesto a finančnú cenu 1 000 eur získala autorská pieseň Slávky Tkáčovej s názvom Zamilovaná.

Súčasťou ceny pre absolútneho víťaza je aj priestor na nahrávanie víťaznej piesne v bratislavskom rozhlasovom nahrávacom štúdiu.

Z dvanástich finalistov bolo päť zo západného Slovenska a sedem z východného Slovenka. Päť súťažných piesní bol v podaní ženských a 7 v podaní mužských interpretov.

Hudobný dokument o podujatí odvysiela televízna Dvojka.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980, jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice.

Doposiaľ na nej zaznelo 421 nových, pôvodných slovenských piesní a k jej úspešným finalistom patrili aj Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Iconito, Marián Čekovský, Peter Cmorik či Tomáš Buranovský.

25 50 75 90
Zdroj: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia