Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023
Úvod Novinky Zaujímavosti
RTVS prináša virtuálnu verziu obľúbeného knižného veľtrhu Bibliotéka
RTVS prináša virtuálnu verziu obľúbeného knižného veľtrhu Bibliotéka

RTVS prináša virtuálnu verziu obľúbeného knižného veľtrhu Bibliotéka

Obľúbený knižný veľtrh Bibliotéka sa v tomto roku uskutoční vo virtuálnej podobe v rozhlasovom aj televíznom vysielaní RTVS. 

V týždni od 9. do 15. novembra sa milovníci kníh a dobrej literatúry môžu tešiť na sériu diskusných relácií, prezentácií zaujímavých tipov na čítanie a profilových rozhovorov s tvorcami kníh - autormi, ilustrátormi, vydavateľmi i kníhkupcami.

RTVS aj v tomto roku, napriek nepriaznivej pandemickej situácii, nadviazala na vlaňajšiu úspešnú spoluprácu so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenska, výstaviskom Incheba a Literárnym informačným centrom.


Na programe, ktorý RTVS divákom a poslucháčom ponúkne v priebehu druhého novembrového týždňa, sa okrem Rádia Devín podieľajú aj Rádio Slovensko, Rádio Regina Západ, Rádio _FM, televízne okruhy Jednotka, Dvojka a online služby RTVS. „RTVS ako najväčší šíriteľ a popularizátor literatúry a kníh všetkých druhov verí, že má zmysel podieľať sa na aktivitách, ktoré knihy dostanú k čo najširšiemu publiku. Ako vášnivý čitateľ som presvedčený, že v čase nevyhnutných protiepidemických opatrení treba ešte viac než inokedy vytvárať priestor pre živú kultúru a pomáhať tým zvyšovať povedomie o literatúre ako neodmysliteľnej súčasti bežného života," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Rádio Devín venuje od utorka (10.11.) do piatka (13.11.) svoje popoludňajšie Ladenia Rádia Devín v čase medzi 14.00 a 16.00 hod. špeciálom v duchu myšlienky Bibliotéky vo vysielaní RTVS. V stredu, vo štvrtok (12.11.) a v piatok (13.11.) sa k tomu v čase medzi 17.00 a 18.00 hod. pridajú aj relácie Ars litera. Z autorov svoju účasť vo vysielaní Rádia Devín prisľúbili Denisa Fulmeková, Vanda Rozenbergová, Katarína Škorupová, Ivan Štulajter, Marián Kubicsko, Noémi Bogyó, Richard Pupala, Etela Farkašová, Jaroslav Klus, Diana Mašlejová, Igor Adamec, Rastislav Puchala, Daniel Hevier, Martin Kasarda či Ivana Gibová.

Bibliotéka vo vysielaní RTVS ( s textom).jpg

Rádio Slovensko v rannom bloku v podobe rubrík Kniha rána a Kniha popoludnia predstaví zaujímavé knižné tituly a ich autorov. Vo štvrtok (12.11.) sa poslucháči môžu tešiť na špeciálne vysielanie Popoludnia s Ivanou Ilgovou a Romanom Bombošom medzi 14.00 a 16.30 hod. Ako hudobný hosť vystúpi Pavol Hammel, ilustrátor Adrián Macho predstaví obálky Harryho Pottera, ale aj svoj bestseller medzi detskými knihami Gerda: Príbeh veľryby, publikáciu Osudy osobností Slovenska priblíži Jozef Leikert a Lucia Lackovičová sprostredkuje informácie o knihe Žena z Marsu, venovanej výnimočnému príbehu Michaely Musilovej, úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru.

Rádio Regina Západ dáva knihám priestor v relácii Rádiobudík od pondelka (9. 11.) do piatka (13. 11.) v rubrike Otázka Rádia Regina Západ. Dominantný priestor dostanú v tomto týždni knihy aj v relácii Kultúra pod jednou strechou. V sobotných Raňajkách s Rádiom Regina Západ hrajú prím knihy pre deti a mládež, podobne ako v Nedeľnom ráne, pričom oba víkendové dni ponúkajú súťaže o knihy. Počas týždňa sa v rozhovoroch predstavia napríklad autori Nataša Holinová, Peter Minárik, František Kozmon, Mikuláš Sliacky, Miroslava Bianchi Schrimpelová, Richard Rychterech, Erika Juríková, Zuzana Kuglerová, či Mária Lazarová.

Rádio_FM od pondelka do piatka venuje informáciám o knihách a ich autoroch vstupy v Ráne_FM a Popo_FM. V pondelok (9.11.) medzi 8:00 a 9:00 hod. si môžete v Ráne na eFeMku vypočuť profilový rozhovor s Weronikou Gogola, poľskou spisovateľkou žijúcou v Bratislave. V utorok (10.11.) sa v redaktorských príspevkoch budeme venovať téme Mená prekladateľov na obálkach kníh aj téme Ako pandémia poznačila knižný trh? V stredu (11.11.) v :Popo_FM nevynechajte medzi 14:30 a 15:00 hod. naživo rozhovor s Richardom Pupalom, ktorému v týchto dňoch vychádza tretia poviedková kniha. Richard už dvakrát bodoval aj v Anasoft Litera. V redaktorskom príspevku si zodpovieme otázku Aké funkcie môžu/mali by plniť knižnice? Pena dní_FM - večerný špeciál s moderátorom Máriom Gešvantnerom bude tentokrát s hosťom Richardom Rychtarekom (nielen) o jeho novinke Tenká hranica.

Vo štvrtok (12.11.) si povieme, aké je tvoriť knihy aj keď máte hendikep. Dominika Hladiková je prakticky nevidiaca, napísala knihu Maličkosti, ako prebieha proces tvorby? Porozprávajú aj ďalší znevýhodnení autori a pozrieme sa aj na Veľké súkromné zbierky kníh venované verejnosti. Ako viesť deti k čítaniu? Aj tejto téme sa budú vo štvrtok venovať naši redaktori. SAV vyvinula aplikáciu, ktorá pomáha rodičom pri čítaní tým, že rozpoznáva hlas čítajúceho a podfarbuje ho zvukmi. V piatok (13.11.) si povieme viac O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Spoločnosť Mariána Vargu chce totiž vydať noty jeho detských skladieb. V piatok uplynie 5 rokov od smrti nášho kolegu, ktorý rozbiehal program Slová_FM (a ktorý pred 5 rokmi nahradila Pena dní_FM), pripravili sme si preto aj Spomienku na Juraja Kušnierika. Počas celého týždňa budete môcť vo vysielaní Rádia_FM aj na instagrame Rádia_FM @efemko súťažiť o stovku skvelých kníh.

Bibliotéka bude prítomná aj na televíznych obrazovkách RTVS. Jednotka sa bude knižným témam venovať v rámci vysielania relácie Dámsky klub vo štvrtok (12.11.) o 12.20 hod., kedy prinesie veľký prehľad knižného trhu a pripravovaných knižných noviniek, ktoré pred Vianocami prichádzajú do predaja. V piatok (13.11.) o 12.20 hod. budú moderátorky hostiť aj spisovateľa Daniela Heviera. Bibliotéke sa bude venovať aj sobotné (14.11.) vydanie relácie KULTÚRA.SK o 11.45 hod. na Jednotke.

Dvojka prinesie vo štvrtok (12.11.) o 20.10 hod. premiéru celovečerného koprodukčného dokumentu RTVS Osamelí bežci režiséra Martina Repku, syna jedného z členov básnickej skupiny Osamelých bežcov, Petra Repku. V imaginatívnej road movie o ceste, umeleckej energii a sile priateľstva medzi tromi autormi Ivanom, Petrom a Ivanom, protagonisti na trase z Offenbachu nad Mohanom stretávajú postavy a figúry, ktoré sa výrazným spôsobom podieľali na ich tvorbe, vydavateľskej a inej umeleckej činnosti. Stretneme sa napríklad s vydavateľmi Olegom Pastierom, Petrom Milčákom a Kolomanom Kertész Bagalom, výtvarníkom Miroslavom Cipárom alebo básnikom a šéfredaktorom Mladej tvorby Jánom Buzássym.

Počas víkendu prinesie Dvojka dva premiérové diskusné špeciály Večera s Havranom. V sobotu (14.11.) o 16:40 hod. bude reč o problémoch súčasnej detskej literatúry, poézie a fenoméne komiksov. Nedeľná (15.11.) špeciálna diskusia sa taktiež o 16:40 hod. bude venovať knižnému trhu v čase koronakrízy, knižným festivalom a prechodu do online priestoru.

Dvojka uvedie v rámci tematického vysielania Bibliotéka vo vysielaní RTVS aj ďalšie pútavé programy. V pondelok (9.11.) o 14:55 hod. to bude dokument Budmerice: Tajomný ostrov spisovateľov. V utorok (10.11.) o 14:55 hod. sa môžu diváci tešiť na umelecký dokument o reštaurovaní ručne písaného záznamu gregoriánskych chorálov z polovice 16. storočia pod názvom Európski knihári: Reštaurovanie antifonára. V piatok (13.11.) pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich ponúkne Dvojka divákom o 13.45 hod. dokument venovaný nevidiacim a Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Svet na dotyk a o 14.15 hod. dokumentárny film o knihárovi, ktorý viaže biblie Európski knihári: Tri biblie, dva osudy, jedna láska. V sobotu o 17.40 hod. uvedieme dokumentárny film približujúci osobnosť spisovateľa, výtvarníka a literárneho kritika Kornela Földváriho Ešte si s Kornelom pobudnúť.

Všetky rozhlasové a televízne relácie prinesie RTVS aj prostredníctvom streamu na webe RTVS.sk. Počas týždňa od 9. do 15. novembra nájdu fanúšikovia facebookového profilu RTVS na sociálnej sieti každý deň aj súťaž o pútavé knižné publikácie.

 

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia