EURO 2020
EURO 2020
Úvod Novinky Zaujímavosti
Projekt RTVS pomôže klubom, Klubtúru budú moderovať hudobní velikáni
Projekt RTVS pomôže klubom, Klubtúru budú moderovať hudobní velikáni

Projekt RTVS pomôže klubom, Klubtúru budú moderovať hudobní velikáni

Predstaví sa viac ako 40 kapiel a vyše 100 účinkujúcich.

Rozhlas a televízia Slovenska a ministerstvo kultúry prostredníctvom novej hudobnej relácie predstaví verejnosti 20 klubových scén a komunitných priestorov na celom Slovensku. Nová relácia pod názvom Klubtúra, ktorá sa začína natáčať už teraz a na obrazovkách sa objaví na jar, bude nielen o umelcoch, ale všetkých, ktorí zabezpečujú pre divákov a návštevníkov zážitok z kultúrneho podujatia.

Počas vystúpení dostane priestor viac ako 40 regionálnych hudobných zoskupení. Na Slovensku je viac ako 70 hudobných klubov a komunitných centier zameraných na živú hudobnú produkciu. V dôsledku pandémie koronavírusu tieto inštitúcie nemôžu dlhodobo vykonávať umeleckú činnosť a hrozí im zánik. Táto situácia sa týka približne 1 200 ľudí pôsobiacich v nezávislom kultúrnom hudobnom priemysle.

Som veľmi rada, že sa nám podarilo zrealizovať tento projekt. Podporíme nim 20 hudobných klubov a centier na celom Slovensku, v ktorých zahrajú koncerty regionálni interpreti a kapely. Podporíme a predstavíme zároveň ich realizačné tímy. Táto pomoc má veľa pozitív. Je adresná, rýchla, dáva ľuďom možnosť realizovať sa v oblasti, ktorá ich baví a napĺňa, divákom priblíži prácu ľudí, ktorých často nevidieť, no sú nenahraditeľní. Zároveň predstavuje regionálnu tvorbu a jednotlivé centrá a kluby," vyjadrila sa ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Ministerka sa vyjadrila aj k doteraz veľmi nízkemu záujmu o dotačnú výzvu rezortu na pomoc tým, ktorí pracujú v technických a podporných umeleckých profesiách. Viac vo videu.


Projekt Klubtúra má za cieľ pomôcť v tejto kritickej dobe spomínaným inštitúciám a zároveň predstaviť verejnosti lokálne klubové scény, ktoré reprezentujú danú oblasť so svojou charakteristikou a špecifickosťou pre príslušný región.

Klubtúra je projekt, ktorý vznikol ako reakcia RTVS a Ministerstva kultúry SR na vzniknutú situáciu v rámci pandemických opatrení, ktoré zasiahli aj fungovanie malých nezávislých klubov a kultúrnych priestorov. Ministerstvo kultúry SR vyhradilo finančné prostriedky a RTVS priestor vo vysielaní, ako aj vecné plnenie a ľudské kapacity a zabezpečuje kompletnú televíznu postprodukciu. Cieľom je vytvoriť priestor na prezentáciu klubov a lokálnych umelcov, predstaviť verejnosti pozadie ich fungovania v tomto náročnom čase, ale aj období mimo pandémie," predstavil projekt programový riaditeľ televíznej časti RTVS Anton Šulík.

Projekt Klubtúra je financovaný ministerstvom, ktoré na jeho realizáciu vyčlenilo 125-tisíc eur. Prostriedky budú využité nielen na kompletnú produkciu 20 koncertov a ich televíznych záznam, ktoré kompletne zabezpečia regionálni umeleckí pracovníci, ale aj na ich honoráre, ktoré boli v dôsledku pandémie výrazne obmedzené. Výsledkom projektu je finančná podpora a zviditeľnenie nezávislých hudobných klubov a komunitných centier, umelcov, ale aj umeleckých technických pracovníkov.


O výber a následne oslovenie inštitúcií a umelcov sa starajú profesionálne umelecké autority Michal Kaščák a Martin Valihora, za ktorými stoja tri dekády skúseností a pôsobenia v tomto sektore okrem iného aj v rámci projektov Festival Pohoda a One Day Jazz festival. Práve ich silná kultúrna angažovanosť a pozícia v kultúrnom svete a na hudobnej scéne prináša do projektu potrebnú synergiu a spolupatričnosť v tomto pre kultúru výrazne náročnom období.

Michal Kaščák aj Martin Valihora sú významné mená slovenskej kultúrnej obce a stoja za významnými projektami. Počas celého roka vytvárajú priestor na stretávanie sa a prezentáciu živej kultúry a nezávislých umelcov. V rámci tohto projektu to bude naopak a práve oni budú hosťami na domovských scénach regionálnych umelcov. Predstavia viac ako 40 kapiel, vyše 100 účinkujúcich, v dvadsiatich kluboch po celom Slovensku," dopĺňa Anton Šulík.

Okrem hudobných vystúpení umelcov z daného regiónu, sa môžu tešiť tiež na rozhovorové bloky, v ktorých moderátorská dvojica Michal Kaščák a Martin Valihora predstavia účinkujúce hudobné zoskupenia, priblížia ich tvorbu, hudobnú históriu a okamihy, ktoré vykresľujú existenčné a umelecké pozície počas druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku.

Tento projekt má upozorniť na presah kultúry, predovšetkým živej kultúry, a to do každodenného života bežného človeka. Má primäť divákov k tomu, aby ju vnímali a aby ju cítili. Týmto projektom zároveň upriamujeme pozornosť aj na kultúrny život, ktorý funguje v obmedzenom režime aj v tomto období, a oboznamuje širokú verejnosť s celkovou infraštruktúrou klubov, so živou kultúrou, ktorá je veľmi dôležitá a má svoje veľké zastúpenie v kultúrnom svete ako celku. Klubtúra chce ukázať realitu života kultúrnych priestorov, klubov, hudobníkov, obslužného personálu - celého organizmu, ktorý segment kultúry v sebe zahŕňa. Všetky pracovné pozície a celú pracovnú schému. Predstaví divákom celé pozadie kultúrneho podujatia, ukáže čo všetko sa skrýva za tými konkrétnymi pár hodinami, ktoré poslucháč, fanúšik, priaznivec daného formátu zažíva. Chceme ukázať kultúru ako životaschopný organizmus aj v tomto období, kedy mu chýba priestor na prezentáciu a tento priestor mu zároveň vytvoriť či už prostredníctvom RTVS, ale aj v online priestore alebo v akomkoľvek inom médiu. Chceme, aby verejnosť mala možnosť kultúru zachytiť, dotknúť sa jej, cítiť ju, počuť a zažiť," hovorí Martin Valihora, ktorý nám v rozhovore prezradil, že počas projektu predstaví nielen ako moderátor, ale aj ako hudobník.


Prvý záznam bude realizovaný práve vo štvrtok 26. novembra v bratislavskom kultúrnom priestore Nová Cvernovka a predstavia sa v ňom hudobné zoskupenia Matúš Jakabčic Big Band, Nina Pixel a Pjoni.

(foto: MK SR)

Živé vysielanie ??:??

Televízia