Úvod Novinky Zaujímavosti
Od mince k medaile, od medaily k minci: otvorili výstavu v Kremnici
Od mince k medaile, od medaily k minci: otvorili výstavu v Kremnici

Od mince k medaile, od medaily k minci: otvorili výstavu v Kremnici

Pripomína sa tu 30. výročie vzniku Národnej banky Slovenska.

Múzeum mincí a medailí v Kremnici otvorilo výstavu venovanú 30. výročiu vzniku Národnej banky Slovenska (NBS) s názvom Od mince k medaile, od medaily k minci.

Pre verejnosť bude výstava prístupná do 30. júla.

Presahy mimo tradície

minca-Pavel-Neubauer-TASR

Ako informovala odborná referentka propagácie múzea Miriam Kostrianová, výstavu venovanú výročiu NBS pripravilo múzeum v Kremnici v spolupráci so Združením medailérov Slovenska, ktorého členskú základňu tvoria akademickí sochári i absolventi stredných umeleckopriemyselných škôl:

„Z ich synergie vzniká výsledný obraz súčasnej slovenskej tvorby mincí, objednávkových a voľných umeleckých medailí a plakiet aj s presahmi mimo ustáleného kánonu medailérskej tradície, v ústrety novým výzvam súčasného výtvarného myslenia.“

Vyrazené v našej mincovni

Výstava Od mince k medaile, od medaily k minci návštevníkom odprezentuje prácu profesionálnych umelcov, ktorí stáli pri vzniku združenia, aj pokračovateľov slovenskej mincovej a medailérskej tradície v podaní mladšej generácie.


Ako Kostrianová dodala:

„Na výstave predstavujú svoju voľnú umeleckú tvorbu, tvorbu z oblasti liatej či razenej autorskej medaily, ako aj realizované či nerealizované návrhy pamätných a zberateľských mincí, razených v kremnickej mincovni.“

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia