Pohoda_FM

Rozhovory s osobnosťami z oblasti hudby, ich príbehy aj hudobný výber. Navyše posledný utorok v mesiaci živé vystúpenie domácej kapely z Komorného štúdia Slovenského rozhlasu za účasti publika s voľným vstupom. S Pavlom Hubinákom každý utorok od 20:00 do 21:00.
Popis epizódy
Hudba z Marsu hrajúca terapeutický hyperpop znie z orbitu už 28 rokov (od roku 1996), na konte má 7 albumov, stovky koncertov, vrátane veľkých pódií na festivaloch ako Sunrock Belgium, Pohoda, Colours of Ostrava…
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Archív - zvoľte dátum

Novátorské kombinovanie štýlov najmä na albume Trávnice zaujalo americkú profesorku etnomuzikológie Barbaru Rose Lange, ktorá venovala Hudbe z Marsu celú kapitolu (z 9) vo svojej knihe Local Fusions - Folk Music Experiments in Central Europe at the Millennium (Oxford University Press 2018). Tým priradila Hudbu z Marsu k špičke stredoeurópskej world music scény. Marťanské skladby sa ocitli aj na rôznych výberovkách reggae, ska a punku.

Súčasná svieža energia skupiny oslovuje športovcov - HZM pravidelne sprevádza najlepších svetových cyklistov na Tour de Slovaquie (Okolo Slovenska), jej skladby znejú v televíznych prenosoch hokejových zápasov a pre Spartak Trnava nahrali klubový song "Teraz to vyjde".

Členovia skupiny sú študovaní hráči aj samouci. Výrazným prvkom Hudby z Marsu je hrejivý tón trúbky Františka Kosíra. K svojmu umeniu sa dopracoval v USA pod vedením hlavného trubkára Los Angeles Chamber Orchestra a LA Opera Orchestra - Davida Washburna, ktorý hrá na soundtrackoch trhákov ako Star Wars, A Beautiful Mind, Titanic, Spider-Man, Independence Day, Godzilla atď.

Frontman Michal Štofej bodoval so svojím vedľajším projektom Dynamo Team v rakúskom rádiu FM4 a skladba "OK Let`s Go" bola použitá vo veľkej americkej reklamnej kampani pre Hyundai. Diskografia: 1998 - Supervýlet 2001 - Cosmodisc 2005 - Trávnice 2009 - Idoli 2010 - Orchester z Marsu 2017 - Sonda 2023 - Tombola

Členovia skupiny: Róbert Szegény - bicie, Bohdan Suchoň - basa, Peter Kadlic - akordeón, klávesy, František Kosír - trúbka, Michal Štofej - gitara, spev.

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Utorok 2.07. 20:00
  • Utorok 9.07. 20:00
  • Utorok 16.07. 20:00
  • Utorok 23.07. 20:00