Nočná pyramída - hosť

Nočná talkshow Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Naši moderátori do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života.
O roku 2018 spravidla raz do mesiaca (v piatok) ponúka Rádio Slovensko historickú NP, ktorá je venovaná významný výročiam v našej novodobej histórii. Od februára 2023 sa relácia Veda SK stala súčasťou Nočnej pyramídy. Vedeckú Nočnú pyramídu moderuje Stanislav Ščepán, prináša diskusné fórum vždy dvoch špičkových vedeckých osobností na konkrétnu tému. Čiastočne polemické, vysvetľujúce a zasadené do širšieho kontextu a s presahom do viacerých vedných oblastí. Ambíciou tohto formátu Rádia Slovensko a SAV je vytvorenie priestoru na popularizáciu špičkových osobností SAV, na prezentáciu zaujímavých vedeckých tém a výsledkov výskumov v širšom spoločenskom kontexte. Vedecká NP je vo vysielaní Rádia Slovensko raz do mesiaca (každý štvrtý pondelok).

Vysiela sa: pondelok až piatok od 22:20 do 24:00
Popis epizódy
Spisovateľka Soňa Bulbeck (celým menom Soňa Bulbeck Lužinová, narodená v roku 1961 v rodine evanjelického farára Milana Nosála) je čitateľskej verejnosti známa predovšetkým ako autorka kníh z prostredia Saudskej Arábie a ďalších krajín Blízkeho Východu. V roku 2011 nasledovala manžela, anglického architekta, do Rijádu, hlavného mesta Saudskej Arábie, kde žili šesť rokov. Tu začala aj písať a v roku 2013 vyšiel jej prvý román Ženy z Rijádu, inšpirovaný osudmi slovenských a českých žien, žijúcich práve v tomto meste. Román bol mimoriadne úspešný (jeho druhé vydanie vyšlo v roku 2019) a tak nasledovali ďalšie knihy - romány, romány s detektívnou zápletkou, cestopisy, cestovateľské memoáre - zaujímavým spôsobom približujúce práve život v arabských krajinách. Jej román Vyhorená, inšpirovaný skutočným príbehom mladej Slovenky, žijúcej v Londýne, si získal srdcia mnohých čitateľov nielen aktuálnym námetom, ale aj atraktívnym prostredím Blízkeho Východu. Tomu ostala verná aj v novinke z roku 2021 Unesená, ktorý je vzrušujúcim príbehom unesenej kuvajtskej princeznej v reálnom čase koronavírusovej pandémie. Najnovšia kniha Tajomstvo závoja je druhým doplneným vydaním cestopisu z roku 2014 a autorka v nej okrem iného aj radí potencionálnym turistom, čo môžu v tejto krajine očakávať a čoho sa, naopak, vyvarovať. Kniha zároveň vyšla aj v českom preklade a po Deníku saudské manželky je to druhá autorkina kniha v českom jazyku a momentálne sa pripravuje český preklad aj jej románu s detektívnou zápletkou Unesená. Autorka totižto po manželovej smrti opustila Londýn a presťahovala sa v roku 2020 do Brna, kde žije jej starší syn s rodinou a snaží sa tak etablovať aj na českom trhu. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.